Zavrieť

Porady

Domáci chlieb

Podelím sa s Vami s receptom na pečený domáci chlieb, ktorý som dnes u kamarátky skúšala a veľmi mi chutil.

1 kg chlebovej múky / ak nie je môže byť aj hladká /
10 dkg grahamovej múky
droždie 1 aj 1/4 kocky
1 čaj.lyžička sody bicarbóny
3 uvarené zemiaky /stredné - postrúhať /
2 PL octu
1 PL kmínu
1 PL soli
Postup : z 1 dcl vody a 1 PL cukru urobíme z droždia kvások.Zo všetkých surovín pripravíme husté cesto. Vo vandlíku ho miesime asi 20.minút. Necháme ho kysnúť asi 3/4 hod. Opäť ho na doske pregúľame a urobíme bochník na vymastený a hr.múkou vysypaný pekáč.Cesto na husto popicháme ihlicou a necháme ho opäť trošku podkysnúť.El.trúbu si dáme vyhriať na 210 °C bochník potrieme čistou vodou a dáme piecť. Keď je povrch trošku začervenalý stiahneme teplotu na 160°C a necháme dopiecť. Keď chlebík vytiahneme potrieme vodou. Môžem Vám povedať že je výborný !!!!!
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nemate nahodou niekto odskusany recept na chlieb v rure,alebo domacej pekarnicke, ktory sa najviac podoba na klasicky "babkovsky" domaci chlebik?
Naposledy upravil arizona : 22.02.12 at 13:09 Dôvod: preklep
1 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Nikto nema???
0 0
irena249 irena249

irena249 je offline (nepripojený) irena249

Arizona, ak máš ešte záujem, mám recept na chlieb bez droždia s chlebovým kváskom a ten je podobný tomu čo si pamätám z detstva, pekáreň k nemu ani netreba, ale pečiem ho aj v pekárni aj v rúre. Možno sa ti pošťastí kúpiť kvások z pekárne v tvojom okolí. Ja som si musela založiť vlastný.
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Vcera som upiekla domaci chlieb v rure, uz ho skoro cely zjedli, takze my uz kupovat nebudeme. Zajtra idem na bagety a potom zemle....vyslo ma to aspon o polovicu lacnejsie, ako v obchode.
10.jpg  
5 0
majuška35 majuška35

majuška35 je offline (nepripojený) majuška35

Ahojte, tiez sme si kupili pekarnicku v Lidli, piekla som skusobne chlebiky zo zmesi, boli vyborne aj ked "usate", ale vcera som sa odhodlala na namiesanie doma a vybrala som si recept "od Dasky", pretoze som tu velakrat v prispevkoch citala, ze ten sa vzdy podari. Po ukonceni programu som pre istotu skusila chlebik spajdlou a bola mokra, tak som este pridala pecenie asi 20 minut a aj tak je chlebik "mokry" chutovo vyborny, ale zemiak je tam priamo vidiet. Dala som jeden velky uvareny a na velkom struhadle postruhany a zdalo sa mi to velka kopa, ked bol postruhany, ale v recepte je 1-2 bacsie zemiaky, no potom dom musela pridat trosku vlaznej vody, pretoze to pekarnicka ledvautiahla. Poradite mi, skusenejsie pekarky, mohlo to byt tym velkym zemiakom?
Dakujem
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

majuška35 - Poradite mi, skusenejsie pekarky, mohlo to byt tym velkym zemiakom?

pekarka nie som, a ako je to s veľkým zemiakom? Je to rôzne, už len to či varí hladný alebo najedený.
Do kysnutého cesta pridávame zemiaky na skyprenie. Na 1 kg múky najviac 50 -100 g. a má to byť zemiak sypký, nie pevný do šalátu , ten je lepkavý.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Ja som vcera trochu experimentovala
Pri chlebiku v pekarnicke mi chyba ta typicka chlebova korka. Tak som skusila recept iba tak "od oka" z pol kg muky a dala som som chlieb piect do rury, do spodnej casti /bez zakrytia/ misy z jenskeho skla.
Chlebik sa vydaril a potesila ma naozaj dobra, chrumkava korka.
chlieb.jpg  
4 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

@skvrnka,
preto som pisala, ze to bol experiment,lebo som ani ja doteraz nenasla recept,kde sa pecie chlieb v otvorenej nadobe. A ked som skusala rozne recepty s uzavretych nadobach,ci v pekarnicke, tak som sa nemohla nikdy dopracovat k originalnej chlebovej korke.

0,5 kg hl.muky
hrst spaldovej hrubozrnnej muky /ale nemusi byt/
kvasok z 0,5 bal.cerstych kvasnic /trosku cukru/

1PL soli
1 Pl rasce
2 PL kyslej smotany
1 CL octu
2 PL oleja
vlazna voda - pridavat pomaly,kolko prijme,aby cesto nebolo ani tuhe,ani riedke

Spracovane cesto nechat vykysnut. Po cca 30min. zlahka premiesit, nechat znovu podkysnut,po cca 30 min. znovu. Celkovo 3x. Posledny krat som ho uz vlozila do sklenenej misy,aby znovu podkysol a uz aby sa mu vytvaral tvar bochnika.
Vlozit do horucej rury, nechat asi 15 min. na maxime, potom stiahnut asi na 180 st.
Ked uz zacal rozvoniavat a korka sa mi zdala upecena, tak som nechala asi 10 min.na 100 st. koli lepsiemu dopeceniu korky.
Piekla som asi 2 hodiny.

Ak by si chcela skusit, tak odporucam nedrzat sa striktne mojich udajov,ale radsej pozorovat cez sklo ako sa chlebik pecie a cas prip. skratit, ci predlzit. Ja mam teplovzdusnu ruru, moze piect inak, ako napr. elektricka, ci plynova.
1 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

Dobrý recept na chlieb je aj tu http://www.siarsky.ch/index/SK-1034-81-1072-0.html vydaril sa na prvý krát a nebolo k nemu ani nič extra treba

teda, ak som ho tu už niekedy nedávala
0 0
majuška35 majuška35

majuška35 je offline (nepripojený) majuška35

viktorviktor Pozri príspevok
majuška35 - Poradite mi, skusenejsie pekarky, mohlo to byt tym velkym zemiakom?

pekarka nie som, a ako je to s veľkým zemiakom? Je to rôzne, už len to či varí hladný alebo najedený.
Do kysnutého cesta pridávame zemiaky na skyprenie. Na 1 kg múky najviac 50 -100 g. a má to byť zemiak sypký, nie pevný do šalátu , ten je lepkavý.
Dakujem, robila som podla receptu, ale nabuduce si odvazim aj zemiak podla doporucenia.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Dnes som skusila z raznej muky...aj misu som vymenila za ovalnu, nech je viacej korky....chlebik je vyborny
chlebik.jpg  
8 0
ikry ikry

ikry je offline (nepripojený) ikry

hľadám recept na zemiakový chlieb, ktorý ked sa upečie má vnútri veľké diery. Takýto sa robil v Jacovciach okres Topoľčany za socíku. O týždeň bol lepší ako ked bol čerstvý. Poradíte ako dosiahnuť tie veľké diery?
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

to dosiahneš len perfektným vypracovaním cesta... a zemiakový chlieb je presne taký istý, ako obyčajný, len tam postrúhaš zo dva uvarené zemiačky..
1 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

ewita888 Pozri príspevok
to dosiahneš len perfektným vypracovaním cesta...
To a este jedna vec je dolezita. Pomale kysnutie, najlepsie pri nizsej ako izbovej teplote. Moze sa to urobit aj tak, ze sa necha len cast cesta kvasit cez noc a prida sa k zvysku na druhy den. Alebo sa moze aj cely chlieb nechat kysnut cez noc. To ma potom dve vyhody: 1, netreba tolko drozdia a 2, hlavne to ma lepsiu chut, lebo na tu potrebuju tie mikroorganizmy cas.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

mate niekto recept na chlieb,do ktoreho sa urobi klasicky kvasok bez drozdia?najlepsie celozrnny.a aby sa to dalo piect aj v rure lebo pekarnicku nemam.
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

klasicky kvasok,priprava
2 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

arizona Pozri príspevok
klasicky kvasok,priprava
no dakujem,ale nepomoze mi to,mne neotvara woed,nemame ho.
0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

Kvások
[IMG]file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image002.gif[/IMG]Posledná úprava Streda, 23 Marec 2011 07:22 | [IMG]file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image004.gif[/IMG]| [IMG]file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image006.gif[/IMG]
Ako pripravím kvások
K tomu, aby s cesta vnikol ľahký chlieb, sa musí v ceste vyvinúť za vhodných podmienok plyn - oxid uhličitý, ktorý je nevyhnutný pre pórovitú štruktúru chleba.

Ak nechám v izbovej teplote po dobu 4-6 dní odpočítať celozrnnú múku zmiesenú s vodou, začne samovoľne kvasiť. V cestovej hmote sa rozmožujú mikroorganizmy a ich produktom je spomínaný kypriaci plyn.

Tento proces je však dosť nevyspytateľný a hlavne pomalý. Naviac hrozí aj nebezpečenstvo plesní. Preto naši predkovia odkladali z chlebového cesta malý kúsok, ktorý slúžil na "očkovanie" pre ďalšiu prípravu chleba.

Pečenie tradičného chleba si však vyžaduje aj tradičný kvások a ak chcem nahradiť kvasnice, môžem vyskúšať aj niečo staro-nové.
Ražný kvások
1. deň zmiešame 200 g ražnej múky s 250 ml vlažnej vody vo väčšej nádobe a prikryjeme utierkou. Necháme odpočívať 24 hodín pri izbovej teplote.

2. deň primiešame 100 g ražnej múky a 125 ml vlažnej vody. Opäť prikryjeme utierkou a necháme 24 hodín stáť pri izbovej teplote.

3. a 4. deň urobíme ako v deň druhý, ale navyše pridáme po čajovej lyžičke rasce.

5. deň môžeme zamiesiť cesto na chlieb.
Pšeničný kvások
Zmiešame 100 g ražnej a 100 g pšeničnej hladkej múky s 250 ml vlažnej vody na husté cesto, z ktorého urobíme bochníček. Vložíme ho do misy. Posypeme jednou z múk. Misu prikryjeme utierkou a necháme stáť dva dni. Ak je na tretí deň bochníček popraskaný, je dostatočne nakysnutý kvások a môžeme zarobiť na chlieb. Ak nie, ešte raz cesto premiešame (môžeme vmiešať 5 g droždia) a necháme ešte prikryté stáť do druhého dňa.
Očkovací kvások [IMG]file:///C:\DOCUME~1\Tomi\LOCALS~1\Temp\msohtmlclip1\01\cli p_image007.gif[/IMG]
Necháme si z nakysnutého cesta na chlieb guľu veľkosti približne ako ping-pongová loptička. Vložíme ju do misy. Posypeme asi 2 polievkovými lyžicami ražnej múky a 1 polievkovou lyžicou rasce. Misu prikryjeme utierkou a necháme stáť pri izbovej teplote 2 dni. Potom cesto premiešame a zase zasypeme 1 polievkovou lyžicou ražnej múky. Na tretí deň by mal byť kvások prichystaný na miesenie chleba.



Chlieb z prírodného kvásku
Prírodný kvas vzniká zmiešaním malého množstva ražnej múky s vodou. Keď kvások vzíde, pridá sa do neho ďalšia ražná múka a voda a proces sa opakuje tak dlho, dokiaľ nie je kvásku potrebné množstvo.
Potom sa zmieša s múkou na cesto, kvásku by v ňom malo byť zhruba 60%.

Ochutí sa soľou, prípadne kmínom a dá sa vykysnúť. Z nakysnutého cesta sa tvoria pecne, tie sa nechajú ešte znovu kysnúť v ošatkách či formách. Iba potom sa chleba pečie. V prípade, že je hotový základ kvásku, celý proces trvá skúsenému pekárovi najmenej 6 hodín.

Viac o pečení chleba v súčasnosti, o negatívach i pozitívach sa môžete dozvedieť v článku „Konec českého chleba“

0 0
Slayer666 Slayer666

Slayer666 je offline (nepripojený) Slayer666

osky Pozri príspevok
mate niekto recept na chlieb,do ktoreho sa urobi klasicky kvasok bez drozdia?najlepsie celozrnny.a aby sa to dalo piect aj v rure lebo pekarnicku nemam.
Vsetko sa da piect v rure. Pekarnicka nema absolutne ziadnu vyhodu, prave naopak. Je to len marketingovy tah. Podarilo sa im krasne presvedcit ludi, ktori doma nikdy chlieb nepiekli, ze sa da upiect iba v pekarnicke. Je to blbost, samozrejme. A tie pekarnicky dosahuju obycajne o dost nizsiu teplotu ako rury. Je to pre tych, ktori nemaju cas si cesto vymiesit atd. (preklad = pre tych, ktori su lenivi). A tak ludia, ktori nie su spokojni s (ne)kvalitou (ne)chleba v obchode (a to uplne pravom), si kupuju cacky, ktore im vobec netreba.
1 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Pekarnicka ma vyhodu ako miesacka, ze ti vymiesa cesto alebo fasirky a nederies ruky, ale nemam to vyskusane, zatial ruky deriem. Potom mozes piect v trube pod parou. :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať