Zavrieť

Porady

zabudnuté faktúry

Začala som robiť účtovníctvo vo firme, ktorej predtým účtovala externá firma. Je tu trocha chaos, zistila som, že niektoré faktúry asi neodovzdali zavčasu a tie neboli zaúčtované. Ja však v tomto roku potrebujem zaevidovať úhradu danej faktúry, ako teraz postupovať? Jedna účtovníčka mi poradila, aby som zaevidovala fa napr. na sumu 1100,- Sk nasledovne:
1000,- 588/321
100,- 343/321
Môžem si odrátať DPH na vstupe teraz v apríľovom priznaní, ak zdaniteľné plnenie bolo v 11/2003?
Liptáčik Potrebujem si ujasniť oneskorene doručené faktúry z pohľadu DPH. Môžem ich zaradiť do mesiaca, v ktorom boli doručné, alebo musím robiť dodatočné DP DPH? Asi by mi pomohol list z DÚ, na ktorý sa v jednom z týchto odpovedí odvolávala kolegyňa.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Ja by som to urobila podobne. Keď ste faktúru dostali teraz, nemohli ste o nej skôr účtovať.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Suhlasim s beou, nemohla si uctovat a ani narokovat si DPH v11/2003, fakturu si dostala teraz, takze aj teraz si budes narokovat DPH.......nesuhlas s Katarinou, v 2003 platilo, mam danovy doklad, zauctovany, mozem uplatnit DPH.........dodatocne by som robila, keby som tu fa mala v 11/2003 zaevidovanu a nejakym "nedopatrenim" som si ju "zabudla" narokovat ..........

    jarina je offline (nepripojený) jarina

    jarina
    súhlasim s Lenkou aj s Beatou ... ziadne dodatocne danove priznanie ... uplatit DPH teraz .... mala som to potvrdene aj od danoveho poradcu .. mala som takyto pripad na zaciatku roka

    Trisha22 je offline (nepripojený) Trisha22

    Trisha22
    Ja by som nesuhlasila s uctovanim 588/321 .... Samozrejme, pokial sa jedna o vyznamne sumy, tak ich kludne dajte do mimoriadnych nedanovych nakladov, ale v pripade nevyznamnych ciastok ich kludne druhovo rozlencte tak ako by ste to uctovali, keby to bola faktura z tohto roku, len si urobte analytiku na nedanove naklady.

    ANNA je offline (nepripojený) ANNA

    ANNA
    ...Zaujímavé príspevky.

    Podľa nových postupoch účtovania sú mimoriadnymi nákladmi napr. živelná pohroma, ostatné sú prevádzkové.
    DPH:
    buď opravné alebo ako pripočitateľná položka a to isté aj so základom, veď ide o výdavky min. období. ( ak správne chápem, že faktúra je z min.roku )

    Dada je offline (nepripojený) Dada

    Dada
    Určite to treba dať do DPH teraz a základ bude pripočítateľnou položkou k základu dane za rok 2004. Urobte si analytiku nedaňové náklady k príslušnému účtu a tam to zaúčtujte, nie na 588.

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    ANNA.......DPH ako pripocitatelna polozka????? narok na odpocet mam, ked mam fakturu a tu som dostala teraz.....
    uctovanie zakladu --- suhlas, analytika ND prislusneho uctu (pripocitatelna polozka)tyka sa roku 2003...

    jessica je offline (nepripojený) jessica

    neznášam keď neviem a nerozumiem... ...viac jessica
    Bohužiaľ asi mám neznalú správkyňu. Už dvakrát za sebou sa mi stalo že mi doniesli došlú faktúru mesiac a pol neskôr (po DPH priznaní). Obidva razy som volala správkyni a obidva razy mi povedala, že musím podať dodatočné priznanie ku mesiacu ku ktorému sa vzťahuje došlá faktúra. Urobila som tak, ale podľa mňa je to blbosť.

    deha je offline (nepripojený) deha

    deha
    Ja mam obdob. problem, ale stazeny aj s tým ze od. 1.1. účtujem v PU/t.j. prechod z JU na PU/ to znamena ze sa objavili dod. faktury, ktore neboli v JU uplatnen v nakladoch roka 2003, neviem celkom ako tie zauctujem, ved ich uplatnene v nakladoch nemali?

    marika1 je offline (nepripojený) marika1

    marika1
    Fa, ktorú nám doniesli neskôr ako mali, zaúčtovali sme v mesiaci, v ktorom mi ju doniesli. Nerobili sme dodatočné DPH.
    Teraz od 1.5. to bude horšie. Naučiť podnikateľov poriadku, aby si dávali pozor na dátumy na fa - to bude dodatkov.
    Už dnes sa mi rozčuľoval v telefóne, keď som ho upozorňovala že nech si na to dáva pozor - že vraj kde je spravodlivosť... ha ha

    andrea je offline (nepripojený) andrea

    trapiaci sa zivnostnik-ekonom ...viac andrea
    Kazdy si zabudnute fa vysvetluje inac. Mne klient doniesol fa, ktora bola vystavena 30.4., tovar dodany 30.4., splatna bola 1.6. a ja som ju dostala od klienta 3.6. Nevie mi nikto povedat, kde sa chuderka cely maj tulala. Po konzultacii s pracovnickou danoveho uradu som bola este viac rozcarovana. Ta mi povedala ze si ju kludne mam dat do nakladov v mesiaci jun aj zuctovat a nic sa nedeje. (Asi aby sa jej lahsie struhali pokuty - bola maximalne neochotna!) O ziadnom opravnom priznani nebola rec. Keby som nevedela, ze je pracovnicka DU, myslela by som si, ze sa pytam upratovacky!
    Naposledy upravil andrea : 05.06.04 at 03:44

    silvia je offline (nepripojený) silvia

    silvia
    Mám podobný problém. Včera (7.6.04) mi prišla FA vystavená aj zd.plnenie 15.3.04 za opravu firemného auta. Chcú uhradiť iba DPH, základ im hradí poisťovňa. Mám FA zaúčtovať iba 343/321? A kedy si mám uplatniť DPH???
    Vďaka za rady!!!

    ltomsa je offline (nepripojený) ltomsa

    Ženatý účtovník ltomsa
    Ono asi záleží na tom, či ju mal celý ten čas v kufríku podnikateľ, alebo či ju až teraz poslala dodávateľská firma a máš o tom doklad (poštová pečiatka, prevzatie). V prvom prípade asi treba dodatočné Daňové priznanie a v druhom prípade vtedy keď ti prišla.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.