Zavrieť

Porady

Výživné na deti

Dobrý deň, mohol by niekto poradiť aj mne, otcovi dieťaťa ktorý somnou žil v domácnosti po rozvode od jeho 10 rokov. Tesne pred osomnástkou sa rozhodol bývať s matkou a mne súd určil nemalé vyživné. Keďze syn má už po osemnástke a stále študuje na strednej škole, chcem sa sním dohodnúť na zmene výšky výživného smerom nadol, keďze mám ešte dve maloleté deti, ktoré jedno z ních ide od septembra do prvého ročníka ZŠ. Preto sa pýtam či sa môžem dohodnúť mimosúdne so synom o znížení výživného aby to nemohol nikto v budúcnosti napadnúť na súde. Keďže syn už má 18r. môžem mu posielať výživné na jeho účet? Keď ešte ako 17r. som musel posielaľ výživné k rukám matky dieťaťa. Za skorú odpoveď ďakujem.
Usporiadat
zdenka131 zdenka131

zdenka131 je offline (nepripojený) zdenka131

logopéd, psychopéd, pedagóg, večný študent, absolvent viacerých VŠ ...viac
Dobrý večer. Ak ste mali výživné na dieťa stanovené rozhodnutím súdu, aj jeho zmenu je potrebné urobiť súdnou cestou.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Aj napriek tomu že už je plnoletý?
0 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
dobjan Pozri príspevok
Aj napriek tomu že už je plnoletý?
§ 62 ods. 1 z.č. 36/2005 Z. z. Zákon o rodine hovorí nasledovné:
Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.
Takže otázka na tvoju odpoveď je áno.
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

A na jeho účet mu posielať výživné môžem?
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dobjan Pozri príspevok
A na jeho účet mu posielať výživné môžem?
Hm? Ak Ti to dovolí súd tak áno. V opačnom prípade sa môže stať, že matka dieťaťa ťa bude naháňať, že neplatíš výživné. A exekútor je drahý špás.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Pokiaľ ťa syn písomne požiada aby si výživné určené na neho posielal na jeho účet číslo: **** tak mu môžeš posielať na jeho účet. Musí to byť účet na jeho meno. Výživné patrí deťom a po 18-tke matka nemôže podať na súd ohľadom výživného, pretože už nieje oprávnená osoba.
Pokiaľ chceš výživné aby bolo nižšie, je skutočne potrebné aby vašu dohodu odobril súd rozsudkom, lebo neskôr by si to mohol rozmyslieť a požadovať doplatenie.
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Flinstone Pozri príspevok
Pokiaľ ťa syn písomne požiada aby si výživné určené na neho posielal na jeho účet číslo: **** tak mu môžeš posielať na jeho účet. Musí to byť účet na jeho meno. Výživné patrí deťom a po 18-tke matka nemôže podať na súd ohľadom výživného, pretože už nieje oprávnená osoba.
Pokiaľ chceš výživné aby bolo nižšie, je skutočne potrebné aby vašu dohodu odobril súd rozsudkom, lebo neskôr by si to mohol rozmyslieť a požadovať doplatenie.
Ďakujem za odpoveď.
Keď so synom spýšem dohodu o zmene výživného / v mojom prípade smerom na dol / a overíme podpisi, bolo by to už v poriadku, Nemohol by to už napadnúť?
Ča sa jedná posielania výživného na jeho účet, alebo jeho meno, napr. poštovou poukážkou a upovedomil by som na to telefonicky alebo SMS jeho matku Bolo by to už v poriadku? Veď jeho matka s výživným na 18 ročné dieťa nemá už nič spoločné pokiaľ dieťa nieje zbavené svojprávnosti.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

dobjan Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Keď so synom spýšem dohodu o zmene výživného / v mojom prípade smerom na dol / a overíme podpisi, bolo by to už v poriadku, Nemohol by to už napadnúť?
Ča sa jedná posielania výživného na jeho účet, alebo jeho meno, napr. poštovou poukážkou a upovedomil by som na to telefonicky alebo SMS jeho matku Bolo by to už v poriadku? Veď jeho matka s výživným na 18 ročné dieťa nemá už nič spoločné pokiaľ dieťa nieje zbavené svojprávnosti.
výživné je určené rozsudkom, a pokiaľ sa dohodnete smerom nadol, je skutočne potrebné aby takúto dohodu odobril súd, lebo neskôr by bola možnosť z jeho strany napadnúť takúto dohodu.
O posielaní na účet jeho matku nemusíš vyrozumieť... je to otázka dobrej vôle. Ona by aj tak nemohla podať oznámenie o neplatení výživného, lebo po 18 roku dieťaťa nevystupuje ako oprávnená.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dobjan Pozri príspevok
Ďakujem za odpoveď.
Keď so synom spýšem dohodu o zmene výživného / v mojom prípade smerom na dol / a overíme podpisi, bolo by to už v poriadku, Nemohol by to už napadnúť?
Ča sa jedná posielania výživného na jeho účet, alebo jeho meno, napr. poštovou poukážkou a upovedomil by som na to telefonicky alebo SMS jeho matku Bolo by to už v poriadku? Veď jeho matka s výživným na 18 ročné dieťa nemá už nič spoločné pokiaľ dieťa nieje zbavené svojprávnosti.
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Xanti Pozri príspevok
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.
Áno posielam mu 2000 SK + rodinné prídavky 640 + dňový bonus 650 = 3290, Nech mu Dá matka ďalšie 2000 keďže pracuje a zarába ako ja, Spolu by to bolo5290SK. V druhom mabželstve mám dve mololrté deti a nikto z nich nemá taký peniaz na seba, ba ani ja čo pracujem a nemôžem si niˇnavyše dovoliť
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Xanti Pozri príspevok
Hm... trošku budem polemizovať o tomto tvojom výroku zvýraznenom. Nakoľko ja si myslím, že matka s výživným na 18 r. syna má stále čo povedať. Lebo býva pod jej strechou, ona mu pere, varí aj ked má už 18 rokov.

A ruku na srdce zrátaj výživné od teba, a vynásob dvoma ( ak by od matky dostal syn to isté ) a ked mu matka zúčtuje bývanie služby a stravu či to aj málo nebude.

Môj názor všetko riešiť cez súd .. je to pre tvoju ochranu.
Áno posielam mu 2000 SK + rodinné prídavky 640 + dňový bonus 650 = 3290, Nech mu Dá matka ďalšie 2000 keďže pracuje a zarába ako ja, Spolu by to bolo5290SK. V druhom mabželstve mám dve mololrté deti a nikto z nich nemá taký peniaz na seba, ba ani ja čo pracujem a nemôžem si niˇnavyše dovoliť
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

dobjan Pozri príspevok
Áno posielam mu 2000 SK + rodinné prídavky 640 + dňový bonus 650 = 3290, Nech mu Dá matka ďalšie 2000 keďže pracuje a zarába ako ja, Spolu by to bolo5290SK. V druhom mabželstve mám dve mololrté deti a nikto z nich nemá taký peniaz na seba, ba ani ja čo pracujem a nemôžem si niˇnavyše dovoliť
Milý tato,
ja som nepísala, že platíš málo. Písala som, že každú dohodu by mal odobriť súd.

Tebe syn podpíše zníženie výživného, a o dva roky povie, že si ho donútil podpísať. A poštve na teba exekútora. Každú dohodu treba potvrdiť súdne. Vtedy syn už do budúcna nezmôže nič.

Add .. ty si uplatnuješ danový bonus na syna, ked s tebou nežije v spoločnej domácnosti? A ked si ho uplatnuje aj tvoja ex, tak ho ty budeš vraciať. Daj si toto do poriadku. Nemôžete si daňový bonus a ani prídavky uplatňovať obaja.

Ja som to písala v dobrom, aby si sa nepopálil.
Takže šup sa na súd s návrhom ak syn bude súhlasiť súd to schváli a hotovo.
0 0
dobjan dobjan

dobjan je offline (nepripojený) dobjan

Neuplatňujem, Dostáva to ona. Išlo mi len o zrátania financií na syna.
0 0
Aankaa Aankaa

Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

dobjan Pozri príspevok
Neuplatňujem, Dostáva to ona. Išlo mi len o zrátania financií na syna.
uf, tak si to vyrátal teda špeciálne presne
Výživné je výživné!
Bonus ani prídavky na dieťa nie sú od teba, sú to príspevky od štátu, tak nerozumiem, čo to zaratávaš.
Má ti ONA spočítať skutočne výdavky na jedného 18-ročného syna? Od spodného prádla, topánok, svetrov, stravy, štúdia až po coca-colu na piatok večer?
To, že sa staráš o ďalšie deti je ok, ale nešpekuluj takým spôsobom nad peniazmi pre syna prvého. Alebo to je pomsta za to, že sa rozhodol vrátiť k matke? Ak nemáš príjem, žiadaj o zníženie, dokladuj to na súde. Občas sa aj spravodlivosť nájde, ale skôr to tu od teba vyznieva ako špekulatstvo voči matke.
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

Aankaa Pozri príspevok
uf, tak si to vyrátal teda špeciálne presne
Výživné je výživné!
Bonus ani prídavky na dieťa nie sú od teba, sú to príspevky od štátu, tak nerozumiem, čo to zaratávaš.
Má ti ONA spočítať skutočne výdavky na jedného 18-ročného syna? Od spodného prádla, topánok, svetrov, stravy, štúdia až po coca-colu na piatok večer?
To, že sa staráš o ďalšie deti je ok, ale nešpekuluj takým spôsobom nad peniazmi pre syna prvého. Alebo to je pomsta za to, že sa rozhodol vrátiť k matke? Ak nemáš príjem, žiadaj o zníženie, dokladuj to na súde. Občas sa aj spravodlivosť nájde, ale skôr to tu od teba vyznieva ako špekulatstvo voči matke.
nie celkom rozumiem reči tvojho kmeňa... spomína, že jeho ďalšie dve deti nemajú takú životnú úroveň, resp. finančne vychádza menej na jedného člena rodiny... Neraz tu matky požadujú na deti viac ako je príjem priemernej 4 člennej rodiny. Trochu súdnosti... Podľa zákona by mal deťom zabezpečiť životnú úroveň primeranú vlastnej... a čo jeho zvyšné deti, tie už nemajú nárok na takúto životnú úroveň len preto že nieje znovu rozvedený???
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou

dobjan Pozri príspevok
Áno posielam mu 2000 SK
Ja prispievam sumou 2x 2000 na dve deti "predškolského" veku...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

kyblik Pozri príspevok



Ja prispievam sumou 2x 2000 na dve deti "predškolského" veku...
Teeeeeda,
každý podľa výšky svojho príjmu. Známy posielal 500€ na dieťa predškolského veku. Pred krízou. Teraz je to menej. Ale stále sa to hýbe kolo 100 €
0 0
KulovaM KulovaM

KulovaM je offline (nepripojený) KulovaM

Ak je právoplatným rozsudkom určené výživné na dieťa, je záväzné, ak chcete zmenu, musí prebehnúť súd a vydať o tejto zmene rozsudok - za konanie vo veci výživného sa súdne poplatky neplatia. Návrh na zmenu výšky výživného podávate na súd, a len vtedy, pokial sa zmenili skutočnosti, ktoré boli v čase vydania prvého rozsudku o výživnom. Zjavne sa u Vás tieto skutočnosti zmenili. Zo zákona, rodičia si musia plniť vyživovaciu povinnosť do 25 roku veku dieťaťa, pokial sa nedokáže samo živiť. Ak je už syn plnoletý, o výživnom budete jednať výhradne s ním, pokial v tejto veci nedá syn plnú moc matke. Platiť môžte akokoľvek, relevantným dokladom o zaplatení výživného je rovnako tak ustrižok poštovej poukážky, ako ja výpis z účtu. Doporučujem doklady uschovať pre prípadné nezrovnalosti v platení výživného.
0 0
Aankaa Aankaa

Aankaa je offline (nepripojený) Aankaa

Flinstone Pozri príspevok
nie celkom rozumiem reči tvojho kmeňa... spomína, že jeho ďalšie dve deti nemajú takú životnú úroveň, resp. finančne vychádza menej na jedného člena rodiny... Neraz tu matky požadujú na deti viac ako je príjem priemernej 4 člennej rodiny. Trochu súdnosti... Podľa zákona by mal deťom zabezpečiť životnú úroveň primeranú vlastnej... a čo jeho zvyšné deti, tie už nemajú nárok na takúto životnú úroveň len preto že nieje znovu rozvedený???
reč môjho kmeňa? milé Otcovia ak majú platiť na deti z predošlých vzťahov stále vytýkajú ich matkám, nech platia koľkokoľvek,že platia VEĽA. Nepoznám, nepočula som, nečítala som nikde o tom, že je niektorý chlap spokojný s tým, koľko platí na dieťa.
Tiež som toho názoru, že vec sa má riešiť len a len súdne.... išlo mi o to, ako šikovne spočítava príjmy na študenta, pričom zaratáva aj štátne dávky a nespomína v akých pomeroch žije jeho syn teraz, iba to, že jeho matka pracuje. Je sama, má niekoho, kto jej pomáha? Všetko sa zohľadňuje,... no a 66 EUR na 18 r. študenta...hmmm to nie je bohviečo. Ale, nevidím do jeho financií, rozpočtu...on vie, koľko môže. Aj tak to musí riešiť cez súd.
0 0
kyblik kyblik

kyblik je offline (nepripojený) kyblik

Robotník telom i dušou
Aankaa Pozri príspevok
Nepoznám, nepočula som, nečítala som nikde o tom, že je niektorý chlap spokojný s tým, koľko platí na dieťa.
Ahoj Anka. Som spokojný s tým kolko platím na moje deti. Karol
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať