Zavrieť

Porady

Predaj obchodného podielu v s.r.o. - účtovanie a daňové priznanie

Dobrý deň chcem sa spýtať na odplatný predaj obchodného podielu. Spoločník A (jediný spoločník) pradal svoj obchodný podiel v s.r.o. novým spoločníkom B a C v určitom pomere. Chcem sa spýtať ako sa o tomto účtuje v podvojnom účtovníctve a čo k tomu všetko treba doložiť do účtovníctva? Ovplyvní tento predaj aj daňové priznanie pôvodného spoločníka A (pôvodný podiel 200 000 SK predaj 200 000 Sk)? Treba účet ZI 411 rodeliť analyticky ked sú teraz dvaja spoločníci a nie jeden? Ďakujem za všetky možné odpovede a ospravedlňujem sa ak som zle zaradila tému.
Usporiadat
drobček drobček

drobček je offline (nepripojený) drobček

Dobrý deň,
možno moja otázka sem nepatrí, ale rada by som sa chcela vedieť odpoveď na opačný problém. Keď v spoločnosti sú 3 spoločníci a jeden z nich odkúpi podiely tých 2. Spoločník A mal v spoločnosti na 411 sumu 1000€ ale dostal odplatu 5000€ za podiel, spoločník B mal 1500€ ako vklad a dostal odplatu 6000 €. Možno nesprávne som sa vyjadrila, ale to viem, že ako treba preúčtovať podiely tých 2, ale čo s tou odplatou, ako to zaúčtovať? Ďakujem!
0 0
podnikave podnikave

podnikave je offline (nepripojený) podnikave

momentálne na materskej s 2 ročnou dcérkou, popri tom účtujem v manželovej firme a robim rôzne evidenčné práce ...viac
Na stránke daň.riaditeľstva som sa preklikala k pokynu DR SR z 02/2010 k predaju obchodného podielu nadobudnutého FO podľa zákona č595/2003 o dani z príjmov po 1.1.2004, kde sa aj na príkladoch rozlišuje predaj obch.podielu nadobudnutého pred 1.1.04 a predaného po 1.1.2004 a aj nadobudnutého po 1.1.04 a predaného po 1.1.04. Pokyn je dosť podrobný a na základe príkladov aj zrozumiteľný (aspoň pre mňa )

pokyn nájdete na stránke drsr.sk /daňové informácie / pokyny a iné predpisy
2 0
podnikave podnikave

podnikave je offline (nepripojený) podnikave

momentálne na materskej s 2 ročnou dcérkou, popri tom účtujem v manželovej firme a robim rôzne evidenčné práce ...viac
mirčiak Pozri príspevok
Od roku 2001 lenže tam to bolo tiež rozdelené lebo boli dvaja spoločníci a tento riešený spoločník mal podiel 110 000 Sk. A potom v roku 2006 zmluvou o bezodplatnom prevode mu druhý spoločník previedol ten zvyšok do 200 000 a tak od roku 2006 má riešený spoločník podiel 200 000 SK a bol jediným spoločníkom až do teraz. Tak teraz fakt neviem že ako sa to bere. Lebo ma presviedčajú, že sa to v daňovom priznaní neuvádza. A ja s tým skúsenosti nemám. Ďakujem
Citujem z pokynu daň.riaditeľstva z 02/2010 "podľa §114 OBZ má spoločník len jeden obchodný podiel, ktorý v tom tomto prípade nadobudol v roku 2001. Bez ohľadu na skutočnosť, že daňovník odkúpil/previedol v roku 2006 obchodný podiel od druhého spoločníka, stále má tento spoločník jeden obchodný podiel a pre daňové účely je momentom nadobudnutia obchodného podielu deň v roku 2001. Tento príjem z predaja obchodného podielu posudzujeme podľa ustanovenia §52 ods. 21 zákona o dani z príjmov v nadväznosti na ustanovenie §4 ods. 1 písm h) zákona 366/1999 a keďže medzi nadobudnutím obch.podielu daňovníka a jeho predajom prešlo viac ako 5 rokov, je príjem z predaja obch.podielu oslobodený od dane."

Ak si už naozaj nevieš poradiť kam zapísať príjem z predaja obch.podielu, choď za kontrolórmi na daň.úrad (pod ktorých patríš) a opýtaj sa ich, pretože oni by to mali vedieť (aspoň tajne dúfam).
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

V daň.priznaní B oddiel VIII riadok 6 -príjem z prevodu obchodného podielu konateľa sa vyplňa iba stlpec 1?
Potom základ dane vypočítam podľa § 9 ods1 j takto:
príjem z predaja 10000
vklad=výdaj 6639
rozdiel 3361 - 925,95= 2435,05 € bude na r.6 strl.1 a strl.2 nevyplňam?

Ďakujem za odsúhlasenie. Už som skoro odovzdala DP a teraz som si uvedomila chybu. Ale nie som si celkom istá výpočtom.
Ešte raz ďakujem, viem že už nemáme veľa času do 31.3.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
3361 - 925,95
ak odpočítavaš oslobodenú sumu, tak tá sa do DO neuvádza.
preto príjem 10000-925,95
a vklad 6639-xxx pomernou časťou tiež znížiš, môj názor.
Naposledy upravil KEJKA : 17.03.11 at 11:56 Dôvod: škrtám nesprávny názor
0 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Včera večer som hľadala odpoveď na moju otázku a našla som ju, takže môj výpočet je správny. Ale ďakujem Kejka.

Prikladám nájdený príklad na stránke DÚ:
Daňovník v roku 2009 predal obchodný podiel za 5 000 eur, ktorý nadobudol 15.6.2004 za 3 319,39 eur (100 000 Sk). Iné príjmy, pre ktoré zákon o dani z príjmov upravuje oslobodenie do výšky 5-násobku životného minima, daňovník nemal.
Podľa § 9 ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov, od dane je oslobodený príjem z prevodu obchodného podielu v spoločnosti s ručením obmedzeným, ak tento príjem znížený o výdavok podľa § 8 ods. 5 a 7 zákona o dani z príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy platného životného minima; ak takto vymedzený rozdiel medzi úhrnom príjmov a úhrnom výdavkov presiahne päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnie len rozdiel nad takto ustanovenú sumu.
Príjmy z prevodu obchodného podielu sa na účely oslobodenia od dane podľa § 9 ods. 1 písm. j) zákona o dani z príjmov posudzujú po znížení o výdavky. Obchodný podiel daňovník obstaral za 3 319,39 eura a predal ho za 5 000 euro, do základu dane za rok 2009 preto zahrnie sumu 786,01 eura, t. j. sumu, o ktorú rozdiel medzi príjmami z predaja obchodného podielu (5 000 eur) a výdavkami preukázateľne vynaloženými na ich dosiahnutie (3 319,39 eura) prevýši sumu 894,60 eura, čo je výška 5-násobku životného minima, t.j. suma oslobodená od dane pre rok 2009 (5 000 eur – 3 319,39 eura – 894,60 eura = 786,01 eura).
Vypracovalo: Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica
odbor metodiky daní
februára 2010
8
Naposledy upravil beatad : 17.03.11 at 08:29 Dôvod: doplnenie
2 0
IvetaH IvetaH

IvetaH je offline (nepripojený) IvetaH

Ešte ma napadá otázka, že akým dátumom pri prevode OP účtujem? Dátum ako je na zmluve o prevode alebo dátum zápisu do OR?
Ďakujem
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

Prosim surne poradte - Keď v spoločnosti sú 3 spoločníci a jeden z nich odkúpi podiely tých 2. Na 411 je suma 6970,72 €, kazdy dostal za podiel 663,- - vyplatené cez banku - ako to mám zaúčtovať a podla zápisnice sa mu potom ZI zaokruhlilo na 6972,- ako ten rozdiel 1,28 zauctovat Ďakujem velmi pekne!
je uz vysoký dátum preto dávam otáznik dakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
predaj sa neúčtuje, len sa zmení 411 AU z troch na jednu.
zvýšenie podľa SZ alebo VZ, bud doplatok alebo z rez.fondu, zo zisku, treba prečítať materiály.
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

kejka asi som uz prepracovaná ale nechapem, inač v učto maju len jednu 411.

pozerala som tu zmluvu o prevode OP a citujem: cena (odplata za prevod) prevádzaného OP bola zml. stranami dojednaná vo výške 663,-.

poslal im to bankou na aký účet to mám zaúčtovať tú odplatu za prevod

dakujem
0 0
Aťka Aťka

Aťka je offline (nepripojený) Aťka

a ešte to upravenie ZI o 1,28, ked nema nic ani na rez.fonde ani zisk, nic ako to potom zauctovat? halierove vyrovnania?
0 0
elizabet100 elizabet100

elizabet100 je offline (nepripojený) elizabet100

Aťka Pozri príspevok
a ešte to upravenie ZI o 1,28, ked nema nic ani na rez.fonde ani zisk, nic ako to potom zauctovat? halierove vyrovnania?
To by aj mňa zaujímalo, ako zaúčtovať to upravenie ZI v dôsledku zaokrúhlenia/pri prechode z SK na EUR/, ja mám na účete 411 výšku 6.638,79Eur a v spoločenej zmluve sa uvádza výška ZI 6.640,- Eur.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak nie je ani RF ani nerozdelený zisk, tak na účet 429
ale treba prečítať as SZ aj rozhodnutie, lebo to mohli riešiť doplatkami a potom to pôjde napr. z pokladne.
0 0
Benko Benko

Benko je offline (nepripojený) Benko

Občan s príjmom len podľa §5 vykonal prevod avojho obchodného podielu len za 1€. Musí alebo nemusí podávať DP? Na daň je dopad nijaký, lebo obstaral za 5000 €.
Doteraz som vždy robil DP typu B, aj keď nebol žiadny dopad na výslednú daň, ale nikdy to nebolo o 1€.
Ďakujem
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

poprosím o radu pri účtovaní prevodu obchodného podielu, v zmluve sa píše:
prevádzajúci - konateľ spoločnosti sro A ( jediný spoločník tejto spoločnosti )
jediný spoločník spoločnosti odsúhlasil rozdelenie 100% obchodného podielu na obchodné podiely vo výške 45% a 55% a nadobudnutie takto vzniknutých obchodných podielov nadobúdateľmi v nasledovnom rozsahu:
- nadobúdateľ I ( ide o sro ) nadobudne obchodný podiel spoločnosti vo výške 55%, ktorý zodpovedá vkladu vov ýške 2 750,- eur
- nadobúdateľ II ( ide o FO ) nadobudne obchodný podiel spoločnosti vo výške 45*%, ktorý zodpovedá vkladu vo výške 2 250,- eur
Odplata za prevod časti OP na nadobúdateľa I bola dohodnutá sume 550,- eur
odplata za prevod časti OP na nadobúdateľa II bola dohodnutá v sume 450 - eur
Ja potrebujem poradiť s účtovaním u prevádzajúceho resp. v jeho sro - tam mám len na 411 sumu 5 000,- eur
a účtovanie u nadobúdateľa I ( druhá sro )
ĎAKUJEM
0 0
crazynka71 crazynka71

crazynka71 je offline (nepripojený) crazynka71

Ako ste prosím účtovali tú odplatu za prevod OP?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať