Zavrieť

Porady

Predaj obchodného podielu v s.r.o. - účtovanie a daňové priznanie

Dobrý deň chcem sa spýtať na odplatný predaj obchodného podielu. Spoločník A (jediný spoločník) pradal svoj obchodný podiel v s.r.o. novým spoločníkom B a C v určitom pomere. Chcem sa spýtať ako sa o tomto účtuje v podvojnom účtovníctve a čo k tomu všetko treba doložiť do účtovníctva? Ovplyvní tento predaj aj daňové priznanie pôvodného spoločníka A (pôvodný podiel 200 000 SK predaj 200 000 Sk)? Treba účet ZI 411 rodeliť analyticky ked sú teraz dvaja spoločníci a nie jeden? Ďakujem za všetky možné odpovede a ospravedlňujem sa ak som zle zaradila tému.
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirčiak Pozri príspevok
Dobrý deň chcem sa spýtať na odplatný predaj obchodného podielu. Spoločník A (jediný spoločník) pradal svoj obchodný podiel v s.r.o. novým spoločníkom B a C v určitom pomere. Chcem sa spýtať ako sa o tomto účtuje v podvojnom účtovníctve a čo k tomu všetko treba doložiť do účtovníctva? Ovplyvní tento predaj aj daňové priznanie pôvodného spoločníka A (pôvodný podiel 200 000 SK predaj 200 000 Sk)? Treba účet ZI 411 rodeliť analyticky ked sú teraz dvaja spoločníci a nie jeden? Ďakujem za všetky možné odpovede a ospravedlňujem sa ak som zle zaradila tému.
V účtovníctve spoločnosti sa to objaví len vo vytvorení analytiky na účet 411. Nič viac. Ostatné je súkromná záležitosť predávajúceho a kupujúceho.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Zoltán Kovács Pozri príspevok
V účtovníctve spoločnosti sa to objaví len vo vytvorení analytiky na účet 411. Nič viac. Ostatné je súkromná záležitosť predávajúceho a kupujúceho.
A v daňovom priznaní spoločníka A sa to ako prejaví? Treba to tam uvádzať a bude z toho platiť daň? Ďakujem
0 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
mirčiak Pozri príspevok
A v daňovom priznaní spoločníka A sa to ako prejaví? Treba to tam uvádzať a bude z toho platiť daň? Ďakujem
Kedy nadobudol podiel?
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

mirčiak Pozri príspevok
A v daňovom priznaní spoločníka A sa to ako prejaví? Treba to tam uvádzať a bude z toho platiť daň? Ďakujem
Keďže predal za 200 tis, jeho vklad pôvodný je 200 tis. - teda nie je tam žiaden zisk z predaja. Nevieme, kedy podiel nadobudol a či je tento predaj oslobodený od dane (kedysi to tak bolo). Takže ja by som podala DP, ale daň z toho nevyjde žiadna.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Kedy nadobudol podiel?
Od roku 2001 lenže tam to bolo tiež rozdelené lebo boli dvaja spoločníci a tento riešený spoločník mal podiel 110 000 Sk. A potom v roku 2006 zmluvou o bezodplatnom prevode mu druhý spoločník previedol ten zvyšok do 200 000 a tak od roku 2006 má riešený spoločník podiel 200 000 SK a bol jediným spoločníkom až do teraz. Tak teraz fakt neviem že ako sa to bere. Lebo ma presviedčajú, že sa to v daňovom priznaní neuvádza. A ja s tým skúsenosti nemám. Ďakujem
Naposledy upravil mirčiak : 02.03.10 at 07:24
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

mirčiak Pozri príspevok
Od roku 2001 lenže tam to bolo tiež rozdelené lebo boli dvaja spoločníci a tento riešený spoločník mal podiel 110 000 Sk. A potom v roku 2006 zmluvou o bezodplatnom prevode mu druhý spoločník previedol ten zvyšok do 200 000 a tak od roku 2006 má riešený spoločník podiel 200 000 SK a bol jediným spoločníkom až do teraz. Tak teraz fakt neviem že ako sa to bere. Lebo ma presviedčajú, že sa to v daňovom priznaní neuvádza. A ja s tým skúsenosti nemám. Ďakujem
To úplne mení situáciu. Zo zadania som to chápala úplne inak.

Podiel 110 000,- bol jeho od začiatku? Predpokladajme, že áno. A keďže v r.06 mu bol bezodplatne prevedený podiel 90 000,-, jeho obstarávacia cena podielu 90 000,- je 0,- Sk.
Ak teda predá celý OP za 200 000,-, od tej sumy odpočíta svoju obstarávaciu cenu - to je 110 000,-. Zdaní teda 90 000,- Sk.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

JarkaL Pozri príspevok
To úplne mení situáciu. Zo zadania som to chápala úplne inak.

Podiel 110 000,- bol jeho od začiatku? Predpokladajme, že áno. A keďže v r.06 mu bol bezodplatne prevedený podiel 90 000,-, jeho obstarávacia cena podielu 90 000,- je 0,- Sk.
Ak teda predá celý OP za 200 000,-, od tej sumy odpočíta svoju obstarávaciu cenu - to je 110 000,-. Zdaní teda 90 000,- Sk.
Ano od začiatku. Takže tých 90 000 musí zdaniť? No tak to bude zaujímavé. Ak to dobre chápem keby v roku 2006 nadobudol tých 90 000 odplatne tak by nemusel zdaňovať nič pravda? Lenže to je teraz všetko v EURách a sú tam aj zaokrúhlovania na celé EURá tak v daňovom priznaní B v tabuľke č. 3 - ostatné príjmy sa uvedie pod príjmy 6640 EUR (lebo tak je to zaokrúhlené v tej zmluve o prevode) znížené o 5násobok životného minima (894,60 EUR) a pod výdaje sa uvedie len 3651 EUR (110 000 SK) upravené k príjmom zníženým o 894,60 EUR. Je to tak správne? A upravuje sa to vlastne o ten 5násobok platného životného minima? Ďakujem
Naposledy upravil mirčiak : 02.03.10 at 08:55
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

mirčiak Pozri príspevok
Ano od začiatku. Takže tých 90 000 musí zdaniť? No tak to bude zaujímavé. Ak to dobre chápem keby v roku 2006 nadobudol tých 90 000 odplatne tak by nemusel zdaňovať nič pravda? ánoLenže to je teraz všetko v EURách a sú tam aj zaokrúhlovania na celé EURá tak v daňovom priznaní B v tabuľke č. 3 - ostatné príjmy sa uvedie pod príjmy 6640 EUR (lebo tak je to zaokrúhlené v tej zmluve o prevode) znížené o 5násobok životného minima (894,60 EUR) a pod výdaje sa uvedie len 3651 EUR (110 000 SK) upravené k príjmom zníženým o 894,60 EUR. Je to tak správne?áno A upravuje sa to vlastne o ten 5násobok platného životného minima? áno (§9 ods.1 písm.j)Ďakujem
Odpoveď v texte.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

mirčiak Pozri príspevok
Od roku 2001 lenže tam to bolo tiež rozdelené lebo boli dvaja spoločníci a tento riešený spoločník mal podiel 110 000 Sk. A potom v roku 2006 zmluvou o bezodplatnom prevode mu druhý spoločník previedol ten zvyšok do 200 000 a tak od roku 2006 má riešený spoločník podiel 200 000 SK a bol jediným spoločníkom až do teraz. Tak teraz fakt neviem že ako sa to bere. Lebo ma presviedčajú, že sa to v daňovom priznaní neuvádza. A ja s tým skúsenosti nemám. Ďakujem
Môj názor je, že predaj podielu vo výške 110000,- Sk je od dane oslobodený a nebude sa ani uvádzať v daňovom priznaní (§52 ods. 21 ZDP).
Podiel vo výške 90000,- Sk nadobudnutý v roku 2006 bezodplatne podlieha dani v plnej výške, pretože jeho OC bola 0 (§8 ods1f a ods7).
Viem, že výslednú daň to neovplyvní, ale len tak pre poriadok by som to urobila takto.

PS: Môže si uplatniť oslobodenie vo výške 5 x ŽM :-)
Naposledy upravil hena22 : 02.03.10 at 11:25 Dôvod: PS
1 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ďakujem aj Jarke aj Hene za pomoc. Tak ten posledný príspevok ak som dobre pochopila od Heni tak v DP uvediem len do tabuľky č. 3 - ostatné príjmy 2987,45 EUR (90 000 neviem či je správne zaokrúhlenie alebo sa to má inak) a toto celé sa zdaní - tak? A tá 5 ročná doba medzi nadobudnutím a predajom podielu sa v tomto prípade počíta od roku 2006? A ešte ma tak napadlo ak si v DP uplatní oslobodenie vo výške 5 násobku ŽM môže si toto oslobodenie uplatniť tiež pri príjmoch z prenájmu teda aj pri tomto podiely aj pri prenájme? Ďakujem veľmi pekne ja viem že som už otravná ale v tomto sa fakt nevyznám.
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

mirčiak Pozri príspevok
Ďakujem aj Jarke aj Hene za pomoc. Tak ten posledný príspevok ak som dobre pochopila od Heni tak v DP uvediem len do tabuľky č. 3 - ostatné príjmy 2987,45 EUR (90 000 neviem či je správne zaokrúhlenie alebo sa to má inak) a toto celé sa zdaní - tak? A tá 5 ročná doba medzi nadobudnutím a predajom podielu sa v tomto prípade počíta od roku 2006? A ešte ma tak napadlo ak si v DP uplatní oslobodenie vo výške 5 násobku ŽM môže si toto oslobodenie uplatniť tiež pri príjmoch z prenájmu teda aj pri tomto podiely aj pri prenájme? Ďakujem veľmi pekne ja viem že som už otravná ale v tomto sa fakt nevyznám.
Na podiely nadobudnuté po roku 2003 sa oslobodenie už nevzťahuje.
DP sa vypľňa v eurách (zaokrúhli matematicky na 2987,45).
Päťnásobok ŽM si môže uplatniť iba 1 x
Naposledy upravil hena22 : 03.03.10 at 08:53 Dôvod: zaokrúhľovanie na centy!!!
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

hena22 Pozri príspevok
Na podiely nadobudnuté po roku 2003 sa oslobodenie už nevzťahuje.
DP sa vypľňa v eurách (zaokrúhli matematicky na 2987).
Päťnásobok ŽM si môže uplatniť iba 1 x
Ďakujem, ste veľmi zlaté.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

Ešte by som otázku k tuna riešenej problematike lebo sú okolo toho machinácie nejaké teraz. Ak by v zmluve o prevode obchodného podielu z roku 2009 bolo uvedené bezodplatne prevod podielu tak tým pádom by tento spoločník prevádzajúci obchodný podiel mal stratu vo výške 110 000,- Sk pri číslach, s ktorými sme pracovali v predchádzajúcich príspevkoch. A v tomto prípade sa táto strata uvádza v DP B? Ďakujem ešte raz za pomoc.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Nie, pozri si tab.č.3 (fýpočet základu dane z ost. príjmov §8) - tam máš aj vo vysvetlivkách uvedené, že ak sú výdavky vyššie ako príjem, uvádzajú sa tieto len do výšky príjmov. Na stratu sa teda neprihliada.
0 0
mirčiak mirčiak

mirčiak je offline (nepripojený) mirčiak

JarkaL Pozri príspevok
Nie, pozri si tab.č.3 (fýpočet základu dane z ost. príjmov §8) - tam máš aj vo vysvetlivkách uvedené, že ak sú výdavky vyššie ako príjem, uvádzajú sa tieto len do výšky príjmov. Na stratu sa teda neprihliada.
Ok ďakujem.
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Ako správne zaúčtovať- predaj obchodného podielu - s.r.o. vznikla v roku 2000 na účte 411 je zaúčtovaný vklad vo výške 6638,78 €, v roku 2009 spoločník predal svoj obchodný podiel a nový spoločník vkložil
a zapisal sa vklad 10000,- €. Ako to správne zaúčtovať na účte 411? A ked spoločnosť má na účte 429 stratu z min. obdobia to tak ostáva alebo sa to nejako vysporiada? Ďakujem za odpoveď.
0 0
JarkaL JarkaL

JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

Na 411 preúčtujelš len analytiku na nového spoločníka (411.1/411.2) a potom musíš doúčtovať zvýšenie ZI - upísanie ZI novým spoločníkom 353/411.2. Následná úhrada vkladu 221/353 alebo do pokladne 211/353.
Strara z min. období s tým nemá nič.
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Ešte sa chcem ubezpečiť nadobudnutý podiel v roku 2000 pri predaji obchodného podielu v roku 2009 je oslobodený?
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

enže mne vzniká rozdiel, v spoločenskej zmluve je napísané že ZI je vytvorené vkladmi spoločníkov vo výške 10000,- € aj vyhlásenie správcu vkladu na túto sumu, a na účte 411.01 mám 6638,78€, nejako sa z toho neviem vysomáriť, prosím poraďte ako na to.. Ďakujem
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Ali36 Pozri príspevok
enže mne vzniká rozdiel, v spoločenskej zmluve je napísané že ZI je vytvorené vkladmi spoločníkov vo výške 10000,- € aj vyhlásenie správcu vkladu na túto sumu, a na účte 411.01 mám 6638,78€, nejako sa z toho neviem vysomáriť, prosím poraďte ako na to.. Ďakujem
Spoločenská zmluva bola zmenená na základe rozhodnutia jediného spoločníka (náhrada za valné zhromaždenie v jednoosobovej s.r.o.) o zvýšení ZI. Pýtaj si to "Rozhodnutie" a na základe neho účtuj upísanie (zvýšenie) ZI 3361,22 eur 353/419
potom splatenie 3361,22 eur 211(221)/353
a po zápise v OR na základe výpisu z OR 3361,22 eur 419/411

Samozrejme podľa analytík ako písala JarkaL
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať