Zavrieť

Porady

OMEGA - zacinam

uctuje niekto prosim Vas v programe Omega? Neviem ako nahodit vypisy, teda ako to urobit, aby pod jednym cislom bolo viac poloziek? Teraz to robim tak, ze nahadzujem kazdu polozku ako novy doklad a davam tam za cislo dokladu pismeno, odlisujem tak polozky. Napr. 2004/001, 2004/001a, ....
Usporiadat
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte prosím Vás čo by som mohla vytlačiť pre banku, ktorá chce mať prehľad o našich leasingoch....KAE ucet 474 alebo 321.300 na ktorom vedieme leasingy? chce vedieť OC, aktuálny zostatok....
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

ahojte, ako prosím vás pri vystavovaní odberateľskej faktúry nastavím, aby mi rozpočítalo sumu (základ DPH) a sumu DPH,,stále mi to dáva spolu,,,,
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Neviem či to máš vo fakturácii, kde vystavuje faktúry alebo pri prenose do účtovníctva. Ak je to vo fakturácii tak pri pridávaní každej položky vo faktúre na pravej strane je sadzba DPH - asi máš nastavené nulová alebo neobsahuje. Nastav vyššia pre 20 % DPH a typ sumy štandardne 03 podľa toho do ktorého riadku daňového priznania smeruje suma.
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

áno je to vo fakturácii, toto všetko mám nastavené, ono mi tu DPH vypočíta, ale prečo sa mi to nedá na doklade do zvlášť stlpčeka, abz som ju mala samostatne vyčíslenú?
0 0
tweedle tweedle

tweedle je offline (nepripojený) tweedle

už to mám pri tlači to treba nastaviť
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Ahojte, nepomohol by mi niekto so zaúčtovaním faktúry z Číny? Stále mi tam ostáva na úhradu nejakých 15 EUR zrejme preto, že bola platená preddavkovo a nejaké kurzové rozdiely to budú, ale nikde mi ich nenaúčtuje
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

poprosila by som o radu, ako zaúčtovať DPH, ktorú si chcel uplatniť až v ďalších mesiacoch, napr. v 01/12 mi vychádza vysoký NO, preto si chcela nechať DPH na účte, z ktorého by som si mu mohla v ďalších mesiacoch "odrátavať" Vidím v účtovej osnove účet 343 620 DPH 2% neuplatnená Odpočítanie dane tuzemsko ... cez tento účet?
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

janaGT: jani takto isto nie... ked uz treba posuvat doklady, tak vylucne tym, ze ich zauctujes neskor... akoby si ich aj neskor dostala... nie ze zauctovane su ale uplatnis si neskor... tak urcite nie... potom jedine NO taky aky vyjde a z dalsej dph-cky odpocitas tento NO... ak bude treba, doplati sa, ak bude NO vacsi, tak vratia...
2 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

andreaS Pozri príspevok
janaGT: jani takto isto nie... ked uz treba posuvat doklady, tak vylucne tym, ze ich zauctujes neskor... akoby si ich aj neskor dostala... nie ze zauctovane su ale uplatnis si neskor... tak urcite nie... potom jedine NO taky aky vyjde a z dalsej dph-cky odpocitas tento NO... ak bude treba, doplati sa, ak bude NO vacsi, tak vratia...
fíha, tak to budem mať asi prúser dph z fa, ktorá prišla v 09/11, dodanie 9/11, som dph odpočítala v 11/11 ... prečo som si myslela, že môžem uplatniť dph kedykoľvek do konca kal. roka?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

Andrejka, stále mi to nejde do hlavy, našla som niečo z krosu:
http://www.kros.sk/tmp/asset_cache/l...m_obdob%ED.pdf
Naposledy upravil janaGT : 14.01.12 at 19:11
0 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

ahojte prebrala som účtovníctvo a chcem nahodiť rok 2011...ako mam prosím Vás postupovať...cez ID zaúčtovať ZS k 01.01.2011 čiže všetky účtu okrem 5xx a 6xx?? dakujem za rady....
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

janaGT: no ja ti neviem, ja to tak nerobim... ked posuvam, tak vylucne tak ze zauctujem neskor... lebo normalne to nema logiku preco zauctovat a uplatnit neskor... nad tym som sa nezamyslala a nepozerala zakon a priklady preco to tak pouzili..

tinkas: nie, otvor si 2010 a tam zadaj neuhradene zavazky, pohladavky a cez ID konecne stavy (vsetkych uctov)... je to tak lepsie... apson ja to tak robim a doporucuje to aj kros... potom mas spravne natahany novy rok plus ti urobi aj VZaS aj Suvahu s udajmi minuleho obdobia (t.j. 2010)
1 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

janaGT Pozri príspevok
fíha, tak to budem mať asi prúser dph z fa, ktorá prišla v 09/11, dodanie 9/11, som dph odpočítala v 11/11 ... prečo som si myslela, že môžem uplatniť dph kedykoľvek do konca kal. roka?
Žiadna panika, vštko je O.K.,
odpočet DPH môžeš uplatniť ( po splnení ostatných podmienok, tu sa zaoberamé len tým že KEDY ), v mesiaci 9/2011, alebo 10/2011. alebo v 11/2011, najneskor však v 12/2011. T.j. môžeš si vybrať ako to vyhovuje. Omega to krásne rieši, aby bolo dodržané: pre účely účtovných nákladov je deň účtovného prípadu v 9/2011, ked faktúra došla, pre účely odpočtu DPH je 11/2011, musí to byť tak zaevidované aj v evidencii k dph ( t.j. vo vytlačených zostavách - podkladoch kotré si odkladaš - súpisy dokladov z kotrých sa skladá Dpriznanie, a musí to byť aj zaúčtované na analytikách 343 ( DPH uplatnená a DPH neuplatnená).
Omega to pekne rieši, len musíš pri evidovaní faktúry v 9/2011 použiť VZOR 23, to je dôležité, ten ťa potom vedie,
dátmumy prijatia faktury dáš normalne do septembra podla skutočnosti, len navyše zadáš dátum DUD ( ďaľšie údaje ) na ten den kedy chceš uplatnit odpočet ( tvoj 11/2011). Pozor aby sa ti to korektne urobilo, musíš odomkut uzavieku 9/2011, 11/2011, fakturu zrušiť (povodne nahodenu a znovu ju nahotit pod vzorom 23, urobit uzavierku. Potom to program pekne vyhodí do 9/2011 do zostavy tuto dan ako neuplatnenu, aj v účtovníctva na analytike a následne v 11/2011 ti aj v účte automaticky preučtje z neuplatnenej na uplatnenu dan.
Nakoľko som sa aj ja s týmto pred časom borila, vypracovala som si polopatistický postup aj s obrázkami, prikladám, pozri sa na to.
4 0
tinkas tinkas

tinkas je offline (nepripojený) tinkas

andreaS Pozri príspevok
janaGT: no ja ti neviem, ja to tak nerobim... ked posuvam, tak vylucne tak ze zauctujem neskor... lebo normalne to nema logiku preco zauctovat a uplatnit neskor... nad tym som sa nezamyslala a nepozerala zakon a priklady preco to tak pouzili..

tinkas: nie, otvor si 2010 a tam zadaj neuhradene zavazky, pohladavky a cez ID konecne stavy (vsetkych uctov)... je to tak lepsie... apson ja to tak robim a doporucuje to aj kros... potom mas spravne natahany novy rok plus ti urobi aj VZaS aj Suvahu s udajmi minuleho obdobia (t.j. 2010)
nevies mi poradiť blžšie ako zaúčtovať konečné stavy?
0 0
janaGT janaGT

janaGT je offline (nepripojený) janaGT

ErikaDP Pozri príspevok
Žiadna panika, vštko je O.K.,
odpočet DPH môžeš uplatniť ( po splnení ostatných podmienok, tu sa zaoberamé len tým že KEDY ), v mesiaci 9/2011, alebo 10/2011. alebo v 11/2011, najneskor však v 12/2011. T.j. môžeš si vybrať ako to vyhovuje. Omega to krásne rieši, aby bolo dodržané: pre účely účtovných nákladov je deň účtovného prípadu v 9/2011, ked faktúra došla, pre účely odpočtu DPH je 11/2011, musí to byť tak zaevidované aj v evidencii k dph ( t.j. vo vytlačených zostavách - podkladoch kotré si odkladaš - súpisy dokladov z kotrých sa skladá Dpriznanie, a musí to byť aj zaúčtované na analytikách 343 ( DPH uplatnená a DPH neuplatnená).
Omega to pekne rieši, len musíš pri evidovaní faktúry v 9/2011 použiť VZOR 23, to je dôležité, ten ťa potom vedie,
dátmumy prijatia faktury dáš normalne do septembra podla skutočnosti, len navyše zadáš dátum DUD ( ďaľšie údaje ) na ten den kedy chceš uplatnit odpočet ( tvoj 11/2011). Pozor aby sa ti to korektne urobilo, musíš odomkut uzavieku 9/2011, 11/2011, fakturu zrušiť (povodne nahodenu a znovu ju nahotit pod vzorom 23, urobit uzavierku. Potom to program pekne vyhodí do 9/2011 do zostavy tuto dan ako neuplatnenu, aj v účtovníctva na analytike a následne v 11/2011 ti aj v účte automaticky preučtje z neuplatnenej na uplatnenu dan.
Nakoľko som sa aj ja s týmto pred časom borila, vypracovala som si polopatistický postup aj s obrázkami, prikladám, pozri sa na to.
Erika, srdečná vďaka ... toto som potrebovala! Pôvodne som to mala aj tak urobené, ale Andrejka ma trocha teda vlastne veľmi veľa zneistila ... prepáč Andrejka, nemyslím to v zlom ... ďakujem kočky za rady!
0 0
andreaS andreaS

andreaS je offline (nepripojený) andreaS

janaGT: jani, to nebolo mojim umyslom a chapem ... povodne som chcela napisat nieco v zmysle co napisala ErikaDP... dava to logiku, je to vlastne moj sposob... pretoze ten doklad tak ci tak realne uctujes v obdobi 11 ale das datum prijatia 09, aby ti to nakladovo premietlo do septembra...

len si myslim, ze to tak logicke nie je, pretoze tym, co pise erika vlastne tvrdi ze doklad mala v 09, teda ono to tvrdi navod z krosu... lenze ja cislujem doklady podla datumu prijatia... a keby som pouzila vzor 23 tak sa mi tato faktura dostane do poradia s fakturami s 09... nie 11 kedy som ju vlastne uctovala...

nepride mi v poriadku ze mam doklad v 09, zauctujem ho v 09 a rovno na doklade si zadam nech mi odpocita dph v 11... toto je to, co sa mne na tom nepaci... ako som uz pisala vyssie priznavam, ze neviem presne ako sa na toto pozera zakon... ok, umoznuje nam odpocitat si do konca roka... ale ci to mozem vyuzit tymto sposobom? mam doklad včas, mam ho zauctovany v obdobi ktoreho sa tyka, ale poviem si, ze teraz neuplatnim, uplatnim neskor... ja si proste myslim, ze to tak nema byt spravne... ze ked mam doklad, mam ho zauctovany, tak dph mam dat tam kam patri, nie na neskor... a ak sa to stane, ze doklad pride neskor (alebo klient chce doklad nechat na neskor), tak ho zauctujem, ze prisiel neskor, v poradi tych neskorsich faktur a dph uplatnim podla toho kedy prisiel doklad... tu by mala omega skor riesit tento sposob, ako takto zauctovany doklad dostat do "nakladovosti" mesiaca, kt. sa skutocne tykal...

snad som to napisala zrozumitelne ;-)

tinkas: pozriem ako mam ja zauctovane a hodim ti printscreen
0 0
ivako ivako

ivako je offline (nepripojený) ivako

[QUOTE=andreaS;1945528]janaGT: jani, to nebolo mojim umyslom a chapem ... povodne som chcela napisat nieco v zmysle co napisala ErikaDP... dava to logiku, je to vlastne moj sposob... pretoze ten doklad tak ci tak realne uctujes v obdobi 11 ale das datum prijatia 09, aby ti to nakladovo premietlo do septembra...

len si myslim, ze to tak logicke nie je, pretoze tym, co pise erika vlastne tvrdi ze doklad mala v 09, teda ono to tvrdi navod z krosu... lenze ja cislujem doklady podla datumu prijatia... a keby som pouzila vzor 23 tak sa mi tato faktura dostane do poradia s fakturami s 09... nie 11 kedy som ju vlastne uctovala...

nepride mi v poriadku ze mam doklad v 09, zauctujem ho v 09 a rovno na doklade si zadam nech mi odpocita dph v 11... toto je to, co sa mne na tom nepaci... ako som uz pisala vyssie priznavam, ze neviem presne ako sa na toto pozera zakon... ok, umoznuje nam odpocitat si do konca roka... ale ci to mozem vyuzit tymto sposobom? mam doklad včas, mam ho zauctovany v obdobi ktoreho sa tyka, ale poviem si, ze teraz neuplatnim, uplatnim neskor... ja si proste myslim, ze to tak nema byt spravne... ze ked mam doklad, mam ho zauctovany, tak dph mam dat tam kam patri, nie na neskor... a ak sa to stane, ze doklad pride neskor (alebo klient chce doklad nechat na neskor), tak ho zauctujem, ze prisiel neskor, v poradi tych neskorsich faktur a dph uplatnim podla toho kedy prisiel doklad... tu by mala omega skor riesit tento sposob, ako takto zauctovany doklad dostat do "nakladovosti" mesiaca, kt. sa skutocne tykal...

snad som to napisala zrozumitelne ;-)

Súhlasím s AndreaS, myslím, že ten dokument, čo si ErikaDP urobila, nie je z Omegy. Urobila si to sama ako pomôcku, ktorou sa riadi. Tiež si myslím, že keď už mám faktúru napr. v 1/12 a sú splnené všetky podmienky na uplatnenie DPH, nemôžem si ju uplatniť napr. v 5/12.
Toto je z helpu Omegy:
0 0
miriza miriza

miriza je offline (nepripojený) miriza

Aký kód mám dať v Omege keď mi príde zDF z Číny vystavená v dolároch?
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

andreaS Pozri príspevok
janaGT: jani, to nebolo mojim umyslom a chapem ... povodne som chcela napisat nieco v zmysle co napisala ErikaDP... dava to logiku, je to vlastne moj sposob... pretoze ten doklad tak ci tak realne uctujes v obdobi 11 ale das datum prijatia 09, aby ti to nakladovo premietlo do septembra...

len si myslim, ze to tak logicke nie je, pretoze tym, co pise erika vlastne tvrdi ze doklad mala v 09, teda ono to tvrdi navod z krosu... lenze ja cislujem doklady podla datumu prijatia... a keby som pouzila vzor 23 tak sa mi tato faktura dostane do poradia s fakturami s 09... nie 11 kedy som ju vlastne uctovala... POZOR, ja reálne účtujem v 9/2011, t.j. aj mi sefí číslovanie faktúr do poradiam t..faktura došla v 9/2011, zaúčtujem vzorom 23 do 9/2011, nákladovo je v 9/2011m ale pre účely DPH sa rozhodnem posunuť odpočet do Dpriznania 11/2011)

nepride mi v poriadku ze mam doklad v 09, zauctujem ho v 09 a rovno na doklade si zadam nech mi odpocita dph v 11... toto je to, co sa mne na tom nepaci... ako som uz pisala vyssie priznavam, ze neviem presne ako sa na toto pozera zakon... ok, umoznuje nam odpocitat si do konca roka... ale ci to mozem vyuzit tymto sposobom ANO zakon to umožňuje, viď §51 ods.2, t.j. keď to zákon umožňuje tak to môžem použiť )? mam doklad včas, mam ho zauctovany v obdobi ktoreho sa tyka, ale poviem si, ze teraz neuplatnim, uplatnim neskor... ja si proste myslim, ze to tak nema byt spravne... ze ked mam doklad, mam ho zauctovany, tak dph mam dat tam kam patri, nie na neskor... a ak sa to stane, ze doklad pride neskor (alebo klient chce doklad nechat na neskor), tak ho zauctujem, ze prisiel neskor, v( POZOR, pri použití vzoru 23 sa nemusím tváriť, že doklad prišiel neskor, účtuem tak ako sa má, v reálnom čase ) poradi tych neskorsich faktur a dph uplatnim podla toho kedy prisiel doklad... tu by mala omega skor riesit tento sposob, ako takto zauctovany doklad dostat do "nakladovosti" mesiaca, kt. sa skutocne tykal... VEĎ PRAVE TOTO RIEŠI OMEGA vzorom 23: nákladovosť v 9/2011 a DPH kedy chcem - samozrejme v termíne do 31.12.

snad som to napisala zrozumitelne ;-)

tinkas: pozriem ako mam ja zauctovane a hodim ti printscreen
viď moje odpovede červeným a zeleným
0 0
ErikaDP ErikaDP

ErikaDP je offline (nepripojený) ErikaDP

[QUOTE=ivako;1945586]
andreaS Pozri príspevok
janaGT: jani, to nebolo mojim umyslom a chapem ... povodne som chcela napisat nieco v zmysle co napisala ErikaDP... dava to logiku, je to vlastne moj sposob... pretoze ten doklad tak ci tak realne uctujes v obdobi 11 ale das datum prijatia 09, aby ti to nakladovo premietlo do septembra...
I

len si myslim, ze to tak logicke nie je, pretoze tym, co pise erika vlastne tvrdi ze doklad mala v 09, teda ono to tvrdi navod z krosu... lenze ja cislujem doklady podla datumu prijatia... a keby som pouzila vzor 23 tak sa mi tato faktura dostane do poradia s fakturami s 09... nie 11 kedy som ju vlastne uctovala...

nepride mi v poriadku ze mam doklad v 09, zauctujem ho v 09 a rovno na doklade si zadam nech mi odpocita dph v 11... toto je to, co sa mne na tom nepaci... ako som uz pisala vyssie priznavam, ze neviem presne ako sa na toto pozera zakon... ok, umoznuje nam odpocitat si do konca roka... ale ci to mozem vyuzit tymto sposobom? mam doklad včas, mam ho zauctovany v obdobi ktoreho sa tyka, ale poviem si, ze teraz neuplatnim, uplatnim neskor... ja si proste myslim, ze to tak nema byt spravne... ze ked mam doklad, mam ho zauctovany, tak dph mam dat tam kam patri, nie na neskor... a ak sa to stane, ze doklad pride neskor (alebo klient chce doklad nechat na neskor), tak ho zauctujem, ze prisiel neskor, v poradi tych neskorsich faktur a dph uplatnim podla toho kedy prisiel doklad... tu by mala omega skor riesit tento sposob, ako takto zauctovany doklad dostat do "nakladovosti" mesiaca, kt. sa skutocne tykal...

snad som to napisala zrozumitelne ;-)

Súhlasím s AndreaS, myslím, že ten dokument, čo si ErikaDP urobila, nie je z Omegy. Urobila si to sama ako pomôcku, ktorou sa riadi. Tiež si myslím, že keď už mám faktúru napr. v 1/12 a sú splnené všetky podmienky na uplatnenie DPH, nemôžem si ju uplatniť napr. v 5/12.
Toto je z helpu Omegy:
IVAKO pozor, Tebou uverejnený výňatok z Helpu z Omegy nie je aktuálny, ten text pasuje na znenie zákona o DPH platné do 31.3.2009 . Prosím pozri sa na link kotrý uverejnila JanaGT v prispevku 891, tam je Tip od Krosu ako v Omege rieši´t posun uplatnenia odpočtu DPH do iného obdobia ako je zaúčtovaná faktúra v nákladoch.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať