Zavrieť

Porady

Balkónové paradajky

Som začínajúci pestovateľ /zeleniny/ balkonovej. Chcem sa opýtat
kedy je správne presadit/do vetsieho crepníka/ paradajky vid príloha dole.
A ako casto ich zalievat teraz napr.ked rastu výhonky aby som nieco nepokazil
Výhonky zatial rastú celkom rýchlo som prekvapený. Neviem ci sa hnoja uz ked su
male rastlinky alebo az ked su velké
Naposledy upravil chevy_chase : 29.03.10 at 17:39
Usporiadat
Juraj Hanáček Juraj Hanáček

Juraj Hanáček je offline (nepripojený) Juraj Hanáček

Dobrý deň
Dovoľte aby som sa podelil o svoju skúsenosť s pestovaním zeleniny na balkóne a pevne verím, že môže poslúžiť ako dobrá rada.
Dlhé roky som sa snažil vypestovať zeleninu na balkóne, ale mával som problémy vôbec udržať rastliny pri živote, často sa stavalo, že úroda bola malá až skoro žiadna. Dôvodom bola samozrejme moja neskúsenosť a neschopnosť sa postarať o pravidelné polievanie, hnojenie. Začínal som s rajčinami, ktoré síce vyrástli, ale plody ako aj samotná rastlina boli chabé. Viac krát sa mi stalo, že som jednoducho zabudol poliať a rajčiaky vyschli, keďže v letných mesiacoch na mojom balkóne býva naozaj teplo.
Pred troma rokmi som vycestoval do Anglicka, kde som u známeho spoznal samo-zavlažovací systém Autopot bol som ním tak fascinovaný, že som si ho tam kúpil a priviezol na Slovensko. Nielenže riešil môj problém s nepravidelným polievaním, ale zásadne zmenil môj balkón na záhradu plnú čerstvej zeleniny a ovocia. Výhodou tohto patentu je totiž optimálne a pravidelné striedanie cyklu suchého a mokrého substrátu s pomocou ventilu a gravitácie. Čiže žiadna elektrika ani čerpadlá a podobne, všetko jednoducho a efektívne. Od vtedy pestujem rajčiny, papriky, bylinky, jahody, maliny a keby som mal väčší balkón tak si otvorím zelovoc ..
Jediným problémom bolo špeciálne hnojivo, ktoré som si musel objednávať priamo s Londýna. Špeciálne v tom, že je absolútne univerzálne a použiteľné vo všetkých fázach rastu akejkoľvek plodiny a ďalej, že sa nezráža, nekryštalizuje a neupcháva hadičky.
Naposledy upravil arizona : 22.04.13 at 14:38 Dôvod: vymazanie reklamy
0 0
taiko taiko

taiko je offline (nepripojený) taiko

Som, kto som
Drahe paradajkarky a paradajkari, Ja si tiez chcem trosku zamicurinovat a mam jednu otazocku. To tie paradajocky treba nevyhnutne hnojit a striekat, ci az ked sa objavia nejake problemy?
A zajacimi bobkami by sa hnojt nedalo? Tie moje usate fesandy ich navyrabaju kazdy den kopy, tak ma napadlo ci by sa nedali vyuzit
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Juraj Hanáček Pozri príspevok
Dobrý deň
Dovoľte aby som sa podelil o svoju skúsenosť s pestovaním zeleniny na balkóne a pevne verím, že môže poslúžiť ako dobrá rada.
Dlhé roky som sa snažil vypestovať zeleninu na balkóne, ale mával som problémy vôbec udržať rastliny pri živote, často sa stavalo, že úroda bola malá až skoro žiadna. Dôvodom bola samozrejme moja neskúsenosť a neschopnosť sa postarať o pravidelné polievanie, hnojenie. Začínal som s rajčinami, ktoré síce vyrástli, ale plody ako aj samotná rastlina boli chabé. Viac krát sa mi stalo, že som jednoducho zabudol poliať a rajčiaky vyschli, keďže v letných mesiacoch na mojom balkóne býva naozaj teplo.
Pred troma rokmi som vycestoval do Anglicka, kde som u známeho spoznal samo-zavlažovací systém Autopot bol som ním tak fascinovaný, že som si ho tam kúpil a priviezol na Slovensko. Nielenže riešil môj problém s nepravidelným polievaním, ale zásadne zmenil môj balkón na záhradu plnú čerstvej zeleniny a ovocia. Výhodou tohto patentu je totiž optimálne a pravidelné striedanie cyklu suchého a mokrého substrátu s pomocou ventilu a gravitácie. Čiže žiadna elektrika ani čerpadlá a podobne, všetko jednoducho a efektívne. Od vtedy pestujem rajčiny, papriky, bylinky, jahody, maliny a keby som mal väčší balkón tak si otvorím zelovoc .
Jediným problémom bolo špeciálne hnojivo, ktoré som si musel objednávať priamo s Londýna. Špeciálne v tom, že je absolútne univerzálne a použiteľné vo všetkých fázach rastu akejkoľvek plodiny a ďalej, že sa nezráža, nekryštalizuje a neupcháva hadičky.
Dobrý deň
"nováček" Juraj Hanáček. Asi ušlo Tvojej pozornosti, keďže si si evidentne neprečítal etiketu tohto portálu /alebo prečítal a ignoruješ ju/, že akákoľvek reklama je tu zakázanáááááá.... Aj akože takáto "nenápadná"...
Mňa by veľmi zaujímali tie maliny na Tvojom balkóne, to si fakt neviem predstaviť - môžeš priložiť nejaké foto?
A nezabúdaj, že Slovensko nie je Anglicko - tu si za pár kvetináčov rajčín určite nikto nebude objednávať hnojivo "s Londýna"... To by ho tie rajčiny vyšli pekne draho... Aj keď už má táto Tebou propagovaná firma aj zastúpenie aj na Slovensku...
Ty si čo? Majiteľ, dodávateľ či dealer celej tej aparatúry?
Naposledy upravil arizona : 22.04.13 at 14:39 Dôvod: vymazanie reklamy
1 0
TaraNoelle TaraNoelle

TaraNoelle je offline (nepripojený) TaraNoelle

Ahojte, chcem sa spýtať, omylom som tento rok kúpila sadenice tyčkových paradajok (Bejbino - som si myslela, že to sú nejaké malé), doteraz som mala na balkone iba kríčkové, a teraz rozmýšľam, ako ich uchytím - vyviažem, keďže budú rásť a rásť a rásť , mám na ne iba také kvetináče cca 28x28, máte niekto tyčkové na balkóne ? Neviem ich prichytiť o nič na balkone, lebo to je balkon ešte bez zábradlia, takže iba holý beton a nikde nič.
0 0
Dáša_ Dáša_

Dáša_ je offline (nepripojený) Dáša_

TaraNoelle Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, omylom som tento rok kúpila sadenice tyčkových paradajok (Bejbino - som si myslela, že to sú nejaké malé), doteraz som mala na balkone iba kríčkové, a teraz rozmýšľam, ako ich uchytím - vyviažem, keďže budú rásť a rásť a rásť , mám na ne iba také kvetináče cca 28x28, máte niekto tyčkové na balkóne ? Neviem ich prichytiť o nič na balkone, lebo to je balkon ešte bez zábradlia, takže iba holý beton a nikde nič.
ja som mala v strope pribité klinčeky a na tom prichytený špagát, ku ktorému som paradajky prichytavala. Úplne v pohode. Akurat som to mala v takych trochu väčšcíh nádobách - v smetných košoch z IKEA - tusím tu niekde su aj fotky

fotky by mali byt v tomto príspevku http://www.porada.sk/t136955-balkono...ml#post2102858

tento rok opäť dávam takéto, plus mám už aj nejaké previsnuté, tak som na ne celkom zvedavá
Naposledy upravil Dáša_ : 29.04.13 at 12:53
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

TaraNoelle Pozri príspevok
Ahojte, chcem sa spýtať, omylom som tento rok kúpila sadenice tyčkových paradajok (Bejbino - som si myslela, že to sú nejaké malé), doteraz som mala na balkone iba kríčkové, a teraz rozmýšľam, ako ich uchytím - vyviažem, keďže budú rásť a rásť a rásť , mám na ne iba také kvetináče cca 28x28, máte niekto tyčkové na balkóne ? Neviem ich prichytiť o nič na balkone, lebo to je balkon ešte bez zábradlia, takže iba holý beton a nikde nič.
BejbinoF1 som mala vlani aj ja, bola som s ním spokojná, tak tento rok som sadila tiež aj túto sortu. Ak nevyužiješ Dášine rady, v špecializovaných predajniach záhradkárskych potrieb ale trebárs aj v Baumaxe či Tescu dostať kovové alebo aj pogumované točené tyče k rajčinám rôznych dĺžok - napr. 180 cm. Zapichneš do kvetináča a hotovo - rastlinku pekne ovíjaš okolo a nemusíš ju uväzovať. Keď dosiahne vrch opory, kľudne môžeš koniec odštiknúť, aj keď bude hnať ešte kvety - to je už spravidla aj koniec sezóny a keď chceš, aby Ti dozreli všetky strapce pod ním, úrody bude určite dosť.
0 0
TaraNoelle TaraNoelle

TaraNoelle je offline (nepripojený) TaraNoelle

tie koše vyzerajú dobre - hlboko, skúsim ísť do ikei, ja som mala vždy problém že mi v kvetináči nedržala žiadna tyčka, lebo boli asi moc plytké a u nás dosť fúka vietor, takže som robila všelijaké opory, ale vždy mi to popadalo.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

Dnes ráno som fotila rajčinky na balkóne, zatiaľ sa im darí, dúfam že bude aj naďalej, len ich budem musieť niečím podoprieť...
P5180587 - kópia.jpg  
P5180585 - kópia.jpg  
P5180584 - kópia.jpg  
1/1
0 0
Ivet1954 Ivet1954

Ivet1954 je offline (nepripojený) Ivet1954

Ahojte,
ja si vždy kúpim hotové priesady, minulý rok som mala previsnuté červené - pendulina red, teraz však majú v ponuke aj žltú odrodu - pendulina yellow. Cena je trošku vyššia ale keď som sa informovala inde iba cena semena je dosť vysoká, tak to chápem. A ešte nemám záruku ako mi to zo semena vzíde. Z rastliny v pohode aj 3-4 kg úrody
Naposledy upravil arizona : 17.03.14 at 15:48 Dôvod: vymazanie reklamy
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Prvykrat pestujem zo semienka, takze nemam tusenia, ako dalej. Vypestovala som nieco taketo, rastlinky su krasne. Neviem, ci ich uz mam presadzat a ako. Vybrat po 1 rastlinke a presadit zvlast, napr. do kelimku od jogurtu?
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

alaya1
Prvykrat pestujem zo semienka, takze nemam tusenia, ako dalej. Vypestovala som nieco taketo, rastlinky su krasne. Neviem, ci ich uz mam presadzat a ako. Vybrat po 1 rastlinke a presadit zvlast, napr. do kelimku od jogurtu?
@alaya1 - ja by som počkala kým rastlinky nebudú mať prvé pravé lístky a potom ako hovoríš po jednej do kvetináčika, kelímku...
0 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Assea- dakujem, no co su tie prve prave listky , idem googlit, som uplny analfabet v tomto
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

alaya1
Assea- dakujem, no co su tie prve prave listky , idem googlit, som uplny analfabet v tomto
prvé sú klíčne listy, tie sú nečlenité, podlhovasté, a sú dva proti sebe.. a za nimi vyrastú pravé listy, tie už majú look ako paradajkové listy.. ak píšeš o paradajkách..
1 0
alaya1 alaya1

alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

Dakujem Zabinka, no, mam uz tie 2 oproti sebe rastuce listky, vid. obrazok, pockam na dalsie, mam ich v crepniku,prikryte foliovym sackom, ten asi na nich este necham.
0 0
Assea Assea

Assea je offline (nepripojený) Assea

na tomto obrázočku sú už prvé dva pravé lístkky
tomato-seedling.jpg  
2 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Alaya, dakujem, ze si sa opytala. Presne odpoved na tuto otazku som hladala - kedy presne presadzat. Chcem sa vsak este spytat - mlade rastlinky treba rozsadzat do vacsich nadobiek, ako napr. spominane tegliky od jogurtu, alebo ich mozem vysadit aj do klasickych zakorenovacov, ktore mi zostali napr. z muskatov ci petuniek. Pytam sa preto, ze niekde v zaciatku temy som nasla odpoved, ze treba rastlinku nechat v zakorenovaci dobre prekorenit (a zrejme potom s nou rovno do konecneho kvetinaca, resp. do pody), len by som povedala, ze je dost velky rozdiel v objeme zakorenovaca a teglika. Tak ci to tym paradajockam bude stacit... Pokusim sa prilozit aj foto (na tejto novej porade som hotova, no potrebujem radu, tak po polroku skusam zvladnut ju, preto sa vopred ospravedlnujem, ak sa mi podari nejaky kiks). Na prvej foto su paradajky do zahrady (polovica odroda Tomanova, polovica Galera) a na druhej foto su balkonove paradajky odrody Vilma.
P3090693.jpg  
P3090694.jpg  
1/1
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

Assea
alaya1
Prvykrat pestujem zo semienka, takze nemam tusenia, ako dalej. Vypestovala som nieco taketo, rastlinky su krasne. Neviem, ci ich uz mam presadzat a ako. Vybrat po 1 rastlinke a presadit zvlast, napr. do kelimku od jogurtu?
@alaya1 - ja by som počkala kým rastlinky nebudú mať prvé pravé lístky a potom ako hovoríš po jednej do kvetináčika, kelímku...
ešte by som doplnila, že netreba pri presádzaní rastlinku chytať za stonku, tá je veľmi jemnučká.. akokoľvek jemne sa chytí, môže sa stonka poškodiť a rastlinka uhynie.. lepšie je rastlinku chytať za listy..
1 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

a ja doplním, pri presádzaní rastlinku paradajky zasypať zeminou až po klíčne lístočky, podporí sa tým rast koreňového systému. Inak ja dávam po dve rastlinky do kelímku a potom ich rovnako aj vysádzam na trvalé stanovisko von.
3 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Prosím, dajú sa paradajky rozsadiť aj do menších zakoreňovačov z muškátov a pod., alebo tam budú mať málo miesta na korene... Ak ich mám zasadiť až po prvé lístky, tak mi asi zakoreňovače stačiť nebudú, či? Možno na tie balkónové ..., no tie vyššie - všetky odrody sú kríčkové, ale už teraz vidno rozdiel - medzi všetkými tromi.... Ešte, neviem presne, či v minulom čísle záhradkára alebo v jeho špeciáli bol návrh - a celkom sa mi to páčilo - presádzať do prázdnych kartónových rúrok z toaletného papiera (namiesto téglika) a potom rastlinku aj s ním vložiť do zeme - kartón sa rozíde a sadenička rastie... Uvažujem, že zopár rastliniek skúsim aj tak, len neviem, či ich môžem rozrezať na polovicu (zostala by veľkosť zakoreňovača) alebo ich mám nechať v celosti také vysoké (vo veľkosti téglika)...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať