Zavrieť

Porady

Podnet na prokuraturu, sud, tresne stihanie

pracujuci
Dobry den, zaujimal by ma postup, "cenove relacie" a forma (ci napisat ziadost, staznost alebo ustne) pri podavani podnetu na presetrenie na prokuraturu, podanie podnetu na sud alebo podanie tresneho cinu. Viete mi to niekto vysvetlit kedy sa podava podnet na prokuraturu, kedy na sud....? Popripade by pomohol nejaky odkaz na stranku, ktory by vyuzili viaceri PORADACI. Sameho ma to zaujima a urcite nie som jediny. Skusal som to aj najst v temach no nenasiel som. Dakujem velmi pekne.
Usporiadat
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
brinza Pozri príspevok
Dobry den, zaujimal by ma postup, "cenove relacie" a forma (ci napisat ziadost, staznost alebo ustne) pri podavani podnetu na presetrenie na prokuraturu, podanie podnetu na sud alebo podanie tresneho cinu. Viete mi to niekto vysvetlit kedy sa podava podnet na prokuraturu, kedy na sud....? Popripade by pomohol nejaky odkaz na stranku, ktory by vyuzili viaceri PORADACI. Sameho ma to zaujima a urcite nie som jediny. Skusal som to aj najst v temach no nenasiel som. Dakujem velmi pekne.
No v prvom rade je potrebné si uvedomiť, že Trestno-právny systém, Občiansko-právny systém a Správno-právny systém sú samostatné zložky právneho systému.
Kým nedáš konkrétnu otázku, pochybujem, že ti bude vedieť niekto pomôcť.

Pokiaľ máš na mysli trestné oznámenie, postupuje sa podľa § 62 z.č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok, tzn. podanie je možné urobiť:
písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom, elektronickými prostriedkami.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
brinza brinza

brinza je offline (nepripojený) brinza

pracujuci
Mgr.Shrek Pozri príspevok
No v prvom rade je potrebné si uvedomiť, že Trestno-právny systém, Občiansko-právny systém a Správno-právny systém sú samostatné zložky právneho systému.
Kým nedáš konkrétnu otázku, pochybujem, že ti bude vedieť niekto pomôcť.

Pokiaľ máš na mysli trestné oznámenie, postupuje sa podľa § 62 z.č. 301/2005 Z.z. Trestný poriadok, tzn. podanie je možné urobiť:
písomne, ústne do zápisnice, telegraficky, telefaxom, elektronickými prostriedkami.
neda sa to rozpisat Trestno-právny systém, Občiansko-právny systém a Správno-právny systém? myslim ze ked dojde k nejakej zivotnej situacii aby sa clovek vedel oco sa ma opriet. Napr. pocul som ze ked clovek chce dat podnet na sud musi zaplatit nejaku sumu. preto ma zaujima ake su ceny pri podani podnetu na prokuraturu, na sud poprip. podanie trestneho oznamenia. Mozno poradaci maju skusenosti s tymito vecami a napisu ako postupovali a coho sa vec tykala. o to sa mi jedna. Taktiez by mozno bolo na zvazeni adminov o vytvorenie subtemy, kde by ludia pisali zivotne skusenosti ako postupovali pri podnetoch na prokuraturu a sudy. mohlo by to pomoct aby clovek zvazil ci sa mu oplati pustat do nejakeho sudneho sporu a pod. dakujem
0 0
brinza brinza

brinza je offline (nepripojený) brinza

pracujuci
mozno ma niekto nejaky dobry odkaz na stranku kde je otom popisane viac.
0 0
kaco11 kaco11

kaco11 je offline (nepripojený) kaco11

portal.gov.sk tam su zivotne situacie a ich riesenie. ty si musis uvedomit ze to co spravis zalezi od toho co sa ti stalo. staci drobna odchylka a riesenie situacie je uz v zmysle zakona ine. ak potrebujes vediet poplatky na sudoch tak si to treba pozriet priamo na ich stranke. ak hlafas rozdiely medzi uvedenymi systemami tak ujo google ti rad pomoze. pravo ako take je velmi rozsiahla tema a nemyslim ze ti to zacne niekto takto vysvetlovat. na to je skola.
1 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
brinza Pozri príspevok
neda sa to rozpisat Trestno-právny systém, Občiansko-právny systém a Správno-právny systém? myslim ze ked dojde k nejakej zivotnej situacii aby sa clovek vedel oco sa ma opriet. Napr. pocul som ze ked clovek chce dat podnet na sud musi zaplatit nejaku sumu. preto ma zaujima ake su ceny pri podani podnetu na prokuraturu, na sud poprip. podanie trestneho oznamenia. Mozno poradaci maju skusenosti s tymito vecami a napisu ako postupovali a coho sa vec tykala. o to sa mi jedna. Taktiez by mozno bolo na zvazeni adminov o vytvorenie subtemy, kde by ludia pisali zivotne skusenosti ako postupovali pri podnetoch na prokuraturu a sudy. mohlo by to pomoct aby clovek zvazil ci sa mu oplati pustat do nejakeho sudneho sporu a pod. dakujem
Mgr.Shrek
Re: Podnet na prokuraturu, sud, tresne stihanie
Citát:Pôvodca textu príspevku: brinza
...
Kým nedáš konkrétnu otázku, pochybujem, že ti bude vedieť niekto pomôcť.
...
Tak jest , najlepšie je príkladne...

A ako laik si dovolím tvrdiť , že sa poplatky pri podávaní žaloby na súd aj líšia ..
Napríklad , pri majetkových kauzách je to 6 % zo žalovanej sumy ...to viem na betón
No a keď Ti niekto rozbil oné , tak tam to asi tiež bude iný poplatok ...
Na prokuratúre sa poplatky neplatia , tam sa len dáva podnet na započatie trestného oznámenia - konania ...
1 0
mona091 mona091

mona091 je offline (nepripojený) mona091

aj ja som uvazovala, ze dam podnet na pokuraturu, ale nemam istotu, ci len ja som taka blba, a neviem pochopit uplne samozrejme, moj podnet by bol:

preco mestska policia v KE oficialne "dohadzuje biznis pre s.r.o.:

"Sprava majetku mesta Kosice, s.r.o.", ktora, okrem ineho, prevadzkuje parkoviska,

Mestska policia kladie doraz prave na oblast parkovania, co je v starostlivosti vyssie uvedenej s.r.o.,

aj ja by som chcela, aby mi MP zhanla obchody,
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
mona091 Pozri príspevok
aj ja som uvazovala, ze dam podnet na pokuraturu, ale nemam istotu, ci len ja som taka blba, a neviem pochopit uplne samozrejme, moj podnet by bol:

preco mestska policia v KE oficialne "dohadzuje biznis pre s.r.o.:

"Sprava majetku mesta Kosice, s.r.o.", ktora, okrem ineho, prevadzkuje parkoviska,

Mestska policia kladie doraz prave na oblast parkovania, co je v starostlivosti vyssie uvedenej s.r.o.,

aj ja by som chcela, aby mi MP zhanla obchody,

....a priložil by som :

Informáciu o tom, ako sa striedajú motorizované hliadky mestskej polície pred domom pána primátora Knapíka po celú noc, priniesla v hlavnom večernom spravodajstve včera aj dnes televízia JOJ. Samozrejme, aj s nemastným-neslaným stanoviskom niekoho z vedenia mestskej polície, že to robia sami od seba, bez žiadneho nariadenia primátora, proste starajú sa o majetok jedného z obyvateľov Košíc. A to isté by urobili pre každého, kto by ich o to požiadal. Kompetentní pracovníci magistrátu majúci na starosť styk s médiami o ničom nevedia, primátor má vypnutý mobil, takže sa mu vyzváňa zbytočne, ale tak či tak to zaváňa zneužitím právomoci verejného činiteľa. Hoci by to mestské polícia urobila pre každého, pri priamej prosbe o podobné stráženie domu telefonujúcej novinárke bolo povedané, že to nie je ich povinnosť. A v duchu si policajti určite mysleli, že volá niekto z psychiatrickej liečebne.

Tu samozrejme mal ten dotyčný od polície pravdu, ak máme v Košiciach v uliciach niečo cez 150 policajtov na 240 tisíc obyvateľov, tak to aby sa jeden potrhal, aby ustrážil súkromný majetok 1600 obyvateľom, čo vychádza v priemere na každého z nich. A najmä teraz, keď jeden dom v mestskej časti Košická Nová Ves viaže na seba štyroch policajtov a dve motorové vozidlá. JOJ-ka totiž priniesla niekoľko záberov s časovými odstupmi, a v zábere boli vždy po dve policajné vozidlá stojace, či premávajúce v blízkosti primátorovho obydlia.
http://titl.blog.sme.sk/c/160182/Bez...ej-zabavy.html
0 0
brinza brinza

brinza je offline (nepripojený) brinza

pracujuci
mona091 Pozri príspevok
aj ja som uvazovala, ze dam podnet na pokuraturu, ale nemam istotu, ci len ja som taka blba, a neviem pochopit uplne samozrejme, moj podnet by bol:

preco mestska policia v KE oficialne "dohadzuje biznis pre s.r.o.:

"Sprava majetku mesta Kosice, s.r.o.", ktora, okrem ineho, prevadzkuje parkoviska,

Mestska policia kladie doraz prave na oblast parkovania, co je v starostlivosti vyssie uvedenej s.r.o.,

aj ja by som chcela, aby mi MP zhanla obchody,
ak das podnet na prokuraturu kto bude platit advokata resp. poplatky pre sud? ak davas podne ty tak platis ty ak to das na prokuraturu potom je to ako?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Keby si študoval právo 5 rokov, aj tak to všetko nebudeš vedieť. Zákony sa menia často rýchlejšie ako počasie. Treba sa tomu stále venovať.
Porada nie je výučba práva, tu sa radí v konkrétnych situáciach, ako ti už bolo vysvetlené. Často aj zadaná konkrétna otázka je nedostatočne štylizovaná, nie sú uvedené všetky fakty ..., potom ani odpoved nie je presná.
Pozri si zákon o prokuratúre, o súdnych poplatkoch, o advokátoch, občiansky zákonník, obchodný zákonník, občiansky súdny poriadok ...
8 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Na podobnú tému aj ja hľadám odpoveď -
bývalá manželka býva a má trvalý pobyt v rodinnom dome, ktorý je vo výlučnom vlastníctve bývalého manžela. Ten býva u druhej manželky.
Bývalá manželka sa odmieta z domu vysťahovať, odmieta platiť spotrebu vody aj energie. Je už vodárňami a elektrárňami odstavená dodávka vody aj elektriny, bohužiaľ, zarobila tam dlh vo výške 7000,-€, ktorý síce papierovo uznala, ale odmieta ho zaplatiť. Predpokladám, keďže všetko je písané na bývalého manžela , tak jemu hrozí súdne vymáhanie tohto dlhu. Ako sa bývalý manžel môže voči tomuto brániť? Má na Ňu podať trestné oznámenie za okrádanie?
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

LUBY Pozri príspevok
Na podobnú tému aj ja hľadám odpoveď -
bývalá manželka býva a má trvalý pobyt v rodinnom dome, ktorý je vo výlučnom vlastníctve bývalého manžela. Ten býva u druhej manželky.
Bývalá manželka sa odmieta z domu vysťahovať, odmieta platiť spotrebu vody aj energie. Je už vodárňami a elektrárňami odstavená dodávka vody aj elektriny, bohužiaľ, zarobila tam dlh vo výške 7000,-€, ktorý síce papierovo uznala, ale odmieta ho zaplatiť. Predpokladám, keďže všetko je písané na bývalého manžela , tak jemu hrozí súdne vymáhanie tohto dlhu. Ako sa bývalý manžel môže voči tomuto brániť? Má na Ňu podať trestné oznámenie za okrádanie?
Nakoľko sú rozvedení a dom je v jeho vlastníctve, môže ex-manželke zrušiť trvalý pobyt a žiadať vysťahovanie.
Ked ex-tento dom užíva, ale odmieta platiť energie, nech ich dá majiteľ domu jednoducho vypnúť, aby mu dlžoby nenarastali...
4 0
Mgr.Shrek Mgr.Shrek

Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

právnik, ktorého baví právo =D ...viac
LUBY Pozri príspevok
Na podobnú tému aj ja hľadám odpoveď -
bývalá manželka býva a má trvalý pobyt v rodinnom dome, ktorý je vo výlučnom vlastníctve bývalého manžela. Ten býva u druhej manželky.
Bývalá manželka sa odmieta z domu vysťahovať, odmieta platiť spotrebu vody aj energie. Je už vodárňami a elektrárňami odstavená dodávka vody aj elektriny, bohužiaľ, zarobila tam dlh vo výške 7000,-€, ktorý síce papierovo uznala, ale odmieta ho zaplatiť. Predpokladám, keďže všetko je písané na bývalého manžela , tak jemu hrozí súdne vymáhanie tohto dlhu. Ako sa bývalý manžel môže voči tomuto brániť? Má na Ňu podať trestné oznámenie za okrádanie?
No záleží na tom, kto je zmluvnou stranou s dodávateľom.

Ja sa spýtam inak.

Prečo manžel trpí prítomnosť manželky v rodinnom dome, ktorý je v jeho výlučnom vlastníctve????? Nechápem.
Ako sa môže odmietať vysťahovať????
Veď zavolám políciu a ide preč...nestarám sa. Ak tam chce ostať, tak napísať nájomnú zmluvu a nech platí za energie.
Načo s niekým jednať v rukavičkách, keď dotyčný, dotyčná jedná podlo???
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Nájomnú zmluvu napísal, ona ju odmietla podpísať. Energie sú už vypnuté, lenže treba zaplatiť tie staré dlžoby. Ťažko rozoberať situáciu, prečo ju odtiaľ nasilu nevysťahoval , nie je násilník a čo sa týka pomoci policajtov - raz vymenil zámok, ONA zavolala policajtov keďže tam má trvalý pobyt, nevyhodili ju a nič nevyriešili. Teraz dal žiadosť na MÚ o zrušenie trvalého pobytu. Otázka je - ako od nej dostať tie prešustrované peniaze za energie, keďže on je zmluvnou stranou voči dodávateľom energií. Rada by som sa dopracovala k tomu správnemu podaniu na súd. Trestné oznámenie za okrádanie ? alebo neoprávnené obohacovanie??? Tieto formulky som si vedomá sú veľmi dôležité, lebo stačí nesprávna formulácia a sudca to zmetie zo stola...
0 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
A ešte k tým energiám - našla cez cestu "dobrého suseda", ktorý jej napojil vodu aj elektrinu od seba. Asi bude dosť prekvapený, keď mu príde vyúčtovanie
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

LUBY Pozri príspevok
A ešte k tým energiám - našla cez cestu "dobrého suseda", ktorý jej napojil vodu aj elektrinu od seba. Asi bude dosť prekvapený, keď mu príde vyúčtovanie
možno sused čaká na odmenu v naturáliách
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

LUBY Pozri príspevok
Nájomnú zmluvu napísal, ona ju odmietla podpísať. Energie sú už vypnuté, lenže treba zaplatiť tie staré dlžoby. Ťažko rozoberať situáciu, prečo ju odtiaľ nasilu nevysťahoval , nie je násilník a čo sa týka pomoci policajtov - raz vymenil zámok, ONA zavolala policajtov keďže tam má trvalý pobyt, nevyhodili ju a nič nevyriešili. Teraz dal žiadosť na MÚ o zrušenie trvalého pobytu. Otázka je - ako od nej dostať tie prešustrované peniaze za energie, keďže on je zmluvnou stranou voči dodávateľom energií. Rada by som sa dopracovala k tomu správnemu podaniu na súd. Trestné oznámenie za okrádanie ? alebo neoprávnené obohacovanie??? Tieto formulky som si vedomá sú veľmi dôležité, lebo stačí nesprávna formulácia a sudca to zmetie zo stola...
Bývanie bez nájomnej zmluvy je bývanie bez právneho dôvodu, teda bezdôvodné obohatenie, ktoré sa premlčuje po troch rokoch (ak sa ona premlčania dovolá).

Kradnutím jeho energií mu vzniká škoda, ktorá sa tak isto premlčuje po troch rokoch. Ak dlh uznala, začala plynúť nová premlčacia doba 10 ročná.

Domáhať sa treba súdneho rozhodnutia o vyprataní nehnuteľnosti.
Vzhľadom na to, že bola manželka, teda fakticky rodinný príslušník, súd jej môže priznať náhradný byt alebo ubytovanie. To neznamená, že jej ho musí kúpiť, stačí nájsť nájomný byt.
6 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Mária27 Pozri príspevok
Bývanie bez nájomnej zmluvy je bývanie bez právneho dôvodu, teda bezdôvodné obohatenie, ktoré sa premlčuje po troch rokoch (ak sa ona premlčania dovolá).

Kradnutím jeho energií mu vzniká škoda, ktorá sa tak isto premlčuje po troch rokoch. Ak dlh uznala, začala plynúť nová premlčacia doba 10 ročná.

Domáhať sa treba súdneho rozhodnutia o vyprataní nehnuteľnosti.
Vzhľadom na to, že bola manželka, teda fakticky rodinný príslušník, súd jej môže priznať náhradný byt alebo ubytovanie. To neznamená, že jej ho musí kúpiť, stačí nájsť nájomný byt.
Takže by mali byť dve žaloby - kôli bezdôvodnému obohateniu sa, kde by sa mala vyčísliť suma za nájomné a druhá žaloba za spôsobenú škodu, kde sa vyčísli suma energií ktoré minula a nezaplatila?
Ak jej MÚ zruší trvalý pobyt v nehnuteľnosti, nebude možné ju vysťahovať bez súdneho zrušenia užívacieho práva?
Naposledy upravil LUBY : 27.04.10 at 08:26 Dôvod: preklep
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

LUBY Pozri príspevok
Takže by mali byť dve žaloby - kôli bezdôvodnému obohateniu sa, kde by sa mala vyčísliť suma za nájomné a druhá žaloba za spôsobenú škodu, kde sa vyčísli suma energií ktoré minula a nezaplatila?
Ak jej MÚ zruší trvalý pobyt v nehnuteľnosti, nebude možné ju vysťahovať bez súdneho zrušenia užívacieho práva?
Dom jej nepatrí,TP má zrušený- takže aké súdne zrušenia užív. práv ?....
pozri napr. túto tému http://www.porada.sk/t30167-byvaly-m...-co-s-tym.html
alebo použi vyhľadávač, je tu veľa tém s rovnakým problémom
2 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

LUBY Pozri príspevok
Takže by mali byť dve žaloby - kôli bezdôvodnému obohateniu sa, kde by sa mala vyčísliť suma za nájomné a druhá žaloba za spôsobenú škodu, kde sa vyčísli suma energií ktoré minula a nezaplatila?
Ak jej MÚ zruší trvalý pobyt v nehnuteľnosti, nebude možné ju vysťahovať bez súdneho zrušenia užívacieho práva?
Návrh na vydanie bezdôvodného obohatenia a na úhradu spôsobenej škody može byť v jednom podaní, len sa to osobitne rozvedie.

Trvalý pobyt je síce tiež akoby súhlas s užívaním bytu, bude dobre, ak ho zruší. Avšak právo užívať byt ako osoba blízka, ktorá s ním viedla spoločnú domácnosť, sa posudzuje inak. Môžeš si to porovnať analogicky s právom na náhradný byt manželky po zániku spoločného nájmu.
Je logické a aj v záujme spoločnosti, aby manželia bývali spolu. Každý má právo na dôstojné bývanie. Nebudú si držať ďalší byt pre prípad rozvodu. Toto treba vziať do úvahy aj po rozvode, aj keď ide o súkromné vlastníctvo. Nejde o majetok, ten jej nemusí darovať, len aby nebola vyhodená na hodinu z domu.
2 0
LUBY LUBY

LUBY je offline (nepripojený) LUBY

konateľka
Mária27 Pozri príspevok
Návrh na vydanie bezdôvodného obohatenia a na úhradu spôsobenej škody može byť v jednom podaní, len sa to osobitne rozvedie.

Trvalý pobyt je síce tiež akoby súhlas s užívaním bytu, bude dobre, ak ho zruší. Avšak právo užívať byt ako osoba blízka, ktorá s ním viedla spoločnú domácnosť, sa posudzuje inak. Môžeš si to porovnať analogicky s právom na náhradný byt manželky po zániku spoločného nájmu.
Je logické a aj v záujme spoločnosti, aby manželia bývali spolu. Každý má právo na dôstojné bývanie. Nebudú si držať ďalší byt pre prípad rozvodu. Toto treba vziať do úvahy aj po rozvode, aj keď ide o súkromné vlastníctvo. Nejde o majetok, ten jej nemusí darovať, len aby nebola vyhodená na hodinu z domu.
VĎAKA Mária27, rada by som pridala bodík, ale nejde mi to...musím zistiť prečo
1 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať