Zavrieť

Porady

ako fakturovať -súrne

Veľmi-veľmi súrne by som prosil poradiť !

Prenajímam nehnuteľnosť /časť/ firme z Anglicka, ktorá sídli aj podniká v anglii mám jej fakturovať tento nájom a energie s alebo bez DPH???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    záleží na tebe ako sa rozhodneš či budeš faktúrovať s DPH alebo nie. Pri faktúrovaní bez DPH použi § 38 .

    andrej_rv je offline (nepripojený) andrej_rv

    andrej_rv
    Rúbalová Renáta
    záleží na tebe ako sa rozhodneš či budeš faktúrovať s DPH alebo nie. Pri faktúrovaní bez DPH použi § 38 .
    Podľa mňa celkom jednoznačne to na princípe dobrovoľnosti nie je - iba ak je anglická firma platiteľom registrovaným pre DPH u nás.
    Miestom dodania služby (aj pre anglickú firmu) je v zmysle § 15 ods. 2 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak je anglická firma platiteľom DPH u nás - postupuje sa podľa § 38 ods. 5 - tu si naozaj vyberieš, ako fakturovať (určite výhodnejšie je s DPH). Ak je anglická firma u nás neplatcom DPH - platí § 38 ods. 3 - prenájom podľa mňa musíš fakturovať ako oslobodený od DPH. A samozrejme - počítať koeficient.
    Všetko ostatné okrem vlastného nájmu (energie, voda...) sa fakturuje s DPH.
    Naposledy upravil andrej_rv : 13.10.05 at 10:07

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Ďakujem za odpovede, pretože ten "angičan" nie plátcom DPH ani tam ani v SR, budem mu nájom fakturovať bez DPH / a počítať koeficient/
    ale elektriku, vodu...s DPH. Je to tak však?

    plavčík je offline (nepripojený) plavčík

    človek s dušou plavčík
    Viem, že otravujem, ale tento postup :

    nájom priestorov - neplárcovi DPH ............fakturujem bez DPH/počítam koeficient/
    a s nájmom súvisiace služby ako energie, vodné... neplatcovi DPH...fakturujem s DPH
    toto plati aj keď prenajímam nebytov priestor tuzemskému zákazníkovi -neplatcovi DPH?

    som s tých fakturácií nájmov fakt jeleň a preto som veľmi vďačný za každú radu....

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    andrej_rv
    Podľa mňa celkom jednoznačne to na princípe dobrovoľnosti nie je - iba ak je anglická firma platiteľom registrovaným pre DPH u nás.
    Miestom dodania služby (aj pre anglickú firmu) je v zmysle § 15 ods. 2 zákona o DPH miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak je anglická firma platiteľom DPH u nás - postupuje sa podľa § 38 ods. 5 - tu si naozaj vyberieš, ako fakturovať (určite výhodnejšie je s DPH). Ak je anglická firma u nás neplatcom DPH - platí § 38 ods. 3 - prenájom podľa mňa musíš fakturovať ako oslobodený od DPH. A samozrejme - počítať koeficient.
    Všetko ostatné okrem vlastného nájmu (energie, voda...) sa fakturuje s DPH.
    Tento príspevok možno považovať v zásade za správny výklad s jednou malou poznámkou, ktorú si dovolím vytiahnuť z príspevku: "A samozrejme - počítať koeficient." Táto skutočnosť závisí od toho, či možno uvedený prenájom považovať za príležitostný v zmysle § 50 ods. 2 písm. d), kedy by povinnosť prepočítavať koeficient nevznikla. Pripnem k danej problematike link.

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    AVO
    Z metodického pokynu DR SR:
    Vymedzenie pojmu „príležitostný“ na účely § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH
    Podľa § 50 ods. 2 písm. c) a d) zákona o DPH sa pri výpočte koeficientu do čitateľa ani do menovateľa koeficientu neuvádzajú výnosy (príjmy) z príležitostných finančných služieb oslobodených od dane podľa § 39 zákona o DPH a z príležitostného prevodu nehnuteľnosti a príležitostného nájmu nehnuteľnosti. Uvedené príležitostné transakcie, ktoré sa neuvádzajú do čitateľa ani do menovateľa koeficientu sú také transakcie, ktoré:
    - nemajú charakter základnej, resp. hlavnej činnosti platiteľa dane,
    - netvoria značnú časť obratu z celkového obratu platiteľa dane,
    - platiteľ dane ich nevykonáva opakovane (uvedené neznamená, že ich nie je možné uskutočniť aj viackrát v posudzovanom období),

    a pri ktorých

    - platiteľ dane nemá opakujúce sa náklady,
    - súvisiace náklady netvoria značnú časť celkových nákladov.
    Vyššie uvedené podmienky sú posudzované spravidla v období 12 po sebe nasledujúcich mesiacov. Pri posúdení príležitostnej transakcie je potrebné postupovať vždy individuálne a na identifikovanie príležitostnej transakcie nemusia platiť všetky vyššie uvedené podmienky súčasne; vychádza sa však z predpokladu, že ak sú vyššie uvedené podmienky splnené súčasne, tak uvedená transakcia je vykonaná príležitostne.
    Nebol potrebný link.

    Naďa je offline (nepripojený) Naďa

    Naďa
    Potrebovala som odpoveď na moju otázku a našla som ju v tomto príspevku. Len by som si chcela overiť, že som ho správne pochopila. Platca DPH fakturuje inému platcovi DPH nájom kanc. priestorov. Obaja sú tuzemskí podnikatellia. Pri použiť § 38 je nájom bez DPH. Je to OK?

    mekk je offline (nepripojený) mekk

    mekk
    plavčík
    Viem, že otravujem, ale tento postup :

    nájom priestorov - neplárcovi DPH ............fakturujem bez DPH/počítam koeficient/
    a s nájmom súvisiace služby ako energie, vodné... neplatcovi DPH...fakturujem s DPH
    toto plati aj keď prenajímam nebytov priestor tuzemskému zákazníkovi -neplatcovi DPH?

    som s tých fakturácií nájmov fakt jeleň a preto som veľmi vďačný za každú radu....
    Podľa mňa, ak zahrnieš náklady na energiu do ceny nájmu, môžeš celú fakturáciu uskutočniť bez DPH. Náklady na energiu Ti ale boli fakturované s DPH - túto preto tiež zahrnieš do ceny. S tým, že si nebudeš môcť odpočítať daň na vstupe súvisiacu s oslobodeným výstupným plnením (i.e. nájom obsahujúci refakturáciu elektriny).

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    Naďa
    Potrebovala som odpoveď na moju otázku a našla som ju v tomto príspevku. Len by som si chcela overiť, že som ho správne pochopila. Platca DPH fakturuje inému platcovi DPH nájom kanc. priestorov. Obaja sú tuzemskí podnikatellia. Pri použiť § 38 je nájom bez DPH. Je to OK?
    Áno

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    plavčík
    nájom priestorov - neplátcovi DPH ............fakturujem bez DPH/počítam koeficient/
    a s nájmom súvisiace služby ako energie, vodné... neplatcovi DPH...fakturujem s DPH
    Áno je to správne, resp. môžete využiť túto možnosť. Energie, vodné atď. sú v zmysle zákona považované za tovar a predaj tovaru nespadá do § 38. Jedná sa o dodávky súvisiace s nájmom, ktoré je možné fakturovať s DPH. Je potrebné si to dobre dohodnúť v zmluve.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.