Zavrieť

Porady

Zrusenie bezpodieloveho vlastnictva pocas trvania manzelstva

Dobry den, s manzelom sme sa dohodli ze chceme z vaznych dovodov zrusit bezpodielove vlastnictvo a vysporiadaj si majetok ako aj dlhy. Neviem kde a ako zacat? Mate niekto skusenost?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Občiansky zákonník umožňuje vykonať zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva manželov súdnou cestou aj počas trvania manželstva na návrh niektorého z manželov. Ide o tieto prípady:
    súd na návrh zruší bezpodielové spoluvlastníctvo manželov zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom. Za závažný dôvod sa považuje napríklad nehospodárne nakladanie jedného z manželov so spoločným majetkom alebo skutočnosť, že jeden z manželov sa zámerne nepričiňuje o vytváranie a rozmnožovanie spoločného majetku alebo z príčin tkvejúcich v jeho osobe sa nestará o potreby rodiny a spoločnej domácnosti (napr. sústavným a nadmerným požívaním alkoholických nápojov alebo iných omamných prostriedkov a pod.). Na zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva je pre súd potrebný relevantný dôvod.
    súd na návrh začne konanie o zrušenie BSM - bezpodielového spoluvlastníctva manželov v prípade, že jeden z manželov získal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva na súd môže podať len ten z manželov, ktorý nezískal oprávnenie na podnikateľskú činnosť. Pokiaľ toto oprávnenie majú obaja manželia, môže návrh na zrušenie BSM - bezpodilelového spoluvlastníctva podať ktorýkoľvek z nich.

    Ak bolo zrušené bezpodielové spoluvlastníctvo za trvania manželstva, môže byť obnovené len rozhodnutím súdu vydaným na návrh jedného z manželov (§ 151 Občianskeho zákonníka).
    zdroj: http://ficek.sk/zrusenie-bsm-bezpodi...poriadanie-BSM

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    tesoro Pozri príspevok
    Takze prave som si vybavila zivnost a manzel mi prislubil ze poziada o zrusenie BSM.
    1.Manzel poziada na okresnom urade?
    2. Je neake specialne tlacivo?
    3. KOlko je poplatok?
    Taktiez sa pytam MARII27, v pripade dedenia hovoris ze stale budeme dedit ako manzelia. AJ DLHY!?!?
    1. na okresnom súde
    2. stačí napísať návrh o zrušenie BSM
    z návrhu na vyporiadanie bsm – 66 €
    z návrhu na zrušenie bsm – 165,50 €

    áno, dedia sa i dlhy, jediná možnosť vzdať sa dedičstva ! /aj pasíva aj aktíva/

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyporiadať BSM môžete až po jeho zániku.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Vyporiadanie BSM sa v prípade zániku manželstva vykoná podľa § 150, resp. 149 obč. zákonníka. BSM môže zaniknúť aj vyhlásením konkurzu na majetok úpadcu, alebo ak súd vysloví trest prepadnutia majetku jedného z manželov. Možná je aj dohoda o zúžení BSM, kedy ale BSM nezaniká.

    Netreba zabúdať, že ak zostanete manželia, vyporiada sa BSM len do oddelených majetkov každého, prípadne do vášho spoluvlastníctva (nehnuteľnosť po troch rokoch od zániku BSM). Ale v prípade dedenia budete stále manželmi a dediť jeden po druhom budete.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    tesoro Pozri príspevok
    Takze prave som si vybavila zivnost a manzel mi prislubil ze poziada o zrusenie BSM.
    1.Manzel poziada na okresnom urade?
    2. Je neake specialne tlacivo?
    3. KOlko je poplatok?
    Taktiez sa pytam MARII27, v pripade dedenia hovoris ze stale budeme dedit ako manzelia. AJ DLHY!?!?
    Ad 1. Manžel nepožiada, ale podá Návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov podľa § 148a z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník
    Ad 2 Tlačivo nie je, je potrebné, aby podanie malo náležitosti podľa § 42 ods. 3 z.č. 99/1963 Zb. Občiansky súdny poriadok, konkrétne: musí byť zjavné, ktorému súdu je určené, kto ho robí, ktorej veci sa týka a čo sleduje, a musí byť podpísané a datované.
    Ad 3 Poplatok je 165,50
    Naposledy upravil Mgr.Shrek : 20.04.10 at 09:02

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    tesoro Pozri príspevok
    cize ak podame navrh o vysporiadanie BSM bude platit iba na to co sme nadobudli do teraz a inac sa nezrusi??
    Asi som nechapava....
    Najprv treba podať návrh na Zrušenie BSM.
    Po jeho zrušení buď podáte návrh na Vyporiadanie BSM, alebo potom platí zákonná domnienka, § 149 ods. 4 z.č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník:

    Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

    Je teda na Vás, či sa dohodnete, alebo BSM vyporiada súd, alebo to "urobí" zákon.

    macula je offline (nepripojený) macula

    macula
    Takže najskôr podáte na okresný súd žiadosť o zrušenie BSM, po tomto úkone, ak budete mať papier zo súdu, že Vám zrušili BSM vy s manželom spíšete dohodu o vysporiadaní majetku zrušením BSM (notársky overené podpisy). Ak vlastníte nehnuteľnosť a po zrušení BSM by bola len Vaša, tak podkladom pre zápis do katastra nehnuteľností bude táto spomínaná Dohoda o vysporiadaní majetku...
    Doporučujem právnika, ktorý poradí a aj vybaví...

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    Takze prave som si vybavila zivnost a manzel mi prislubil ze poziada o zrusenie BSM.
    1.Manzel poziada na okresnom urade?
    2. Je neake specialne tlacivo?
    3. KOlko je poplatok?
    Taktiez sa pytam MARII27, v pripade dedenia hovoris ze stale budeme dedit ako manzelia. AJ DLHY!?!?

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    dakujem velmi pekne aky je rozdiel na VYSPORIADANI a zruseni???
    Ide o to ze potrebujem zrusenie BSM z dovodu ze manzel nema stali prijem a nestihame platit ako povinne splatky tak aj uvery leasingy a podobne. Ja s mojim prijimom pokryjem vyse polovicu. Je mi jasne ze az po zruseni BSM budeme musiet "bedlivo" rozdelit nas majetok ako aj dlhy. Manzel zatial ustne suhlasi s mojim navrhom , ako sa rozdelime, len dufam ze od slov pride aj k cinu pri vysporiadani majetku. Ten sa robi opat pred sudom alebo uz iba pred pravnikom???
    Dakujem, viem ze vela otazok ale mam obavy o svoj prijem a buducnost dietata.

    Mgr.Shrek je offline (nepripojený) Mgr.Shrek

    právnik, ktorého baví právo =D ...viac Mgr.Shrek
    tesoro Pozri príspevok
    dakujem velmi pekne aky je rozdiel na VYSPORIADANI a zruseni???
    Ide o to ze potrebujem zrusenie BSM z dovodu ze manzel nema stali prijem a nestihame platit ako povinne splatky tak aj uvery leasingy a podobne. Ja s mojim prijimom pokryjem vyse polovicu. Je mi jasne ze az po zruseni BSM budeme musiet "bedlivo" rozdelit nas majetok ako aj dlhy. Manzel zatial ustne suhlasi s mojim navrhom , ako sa rozdelime, len dufam ze od slov pride aj k cinu pri vysporiadani majetku. Ten sa robi opat pred sudom alebo uz iba pred pravnikom???
    Dakujem, viem ze vela otazok ale mam obavy o svoj prijem a buducnost dietata.
    Zrušenie je okamih zaniknutia BSM, ktorý je dôležitý pre začatie počítania lehôt.
    Vyporiadanie je proces rozdelenia BSM a proces nadobudnutia a straty vlastníckeho práva k určitým veciam.

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    cize ak podame navrh o vysporiadanie BSM bude platit iba na to co sme nadobudli do teraz a inac sa nezrusi??
    Asi som nechapava....

    tesoro je offline (nepripojený) tesoro

    tesoro
    dakujem dufam ze to bude co najmenej bolestne...
    Manzel prislubil ze poda navrh najneskor do konca tyzdna

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.