Zavrieť

Porady

predaj nehnutelnosti a DPH

Prosim o radu. Spoločnosť s r.o.-platca DPH odkupila od sukromnej osoby na zaklade kupnopredajnej zmluvy nehnutelnost.Nasledne ju chce ele predat.Ako je to s DPH a s ostatnymi daňami?Dakujem
Usporiadat
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Ďakujem Vám za rady, idem skúmať.
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Prosím, keď budova bola nadobudnutá kúpou v roku 1999, používaná ako skladové priestory, predaj je oslobodený podľa §38/1 alebo §54? Ďakujem
0 0
Iwett Iwett

Iwett je offline (nepripojený) Iwett

Dobrý deň, prosím, poradí mi niekto, či na vyššie uvedené môžem použiť oslobodenie podľa §38? Ďakujem
0 0
JDM JDM

JDM je offline (nepripojený) JDM

Dobrý deň, s.r.o.kúpila pozemok,na ktorom začala stavbu logistických priestorov,avšak medzičasom z týchto plánov ustúpila a konateľ prekvalifikoval stavbu na rodinný dom. Pokiaľ sa teda stavalo "pre logistické účely",uplatˇnoval sa aj odpočet DPH z materiálu a prác.Teraz však s.r.o. chce stavbu vrátane pozemku predať konateľovi.AKo?
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

Ak ju chce predať aj s DPH a je to za cenu obvyklú, nie je problém - je to predaj ako každý iný - odvedie sa DPH a je nárok na odpočet. Je tu príliš málo informácií - skús upresniť.
0 0
Adiks Adiks

Adiks je offline (nepripojený) Adiks

Iwett Pozri príspevok
Prosím, keď budova bola nadobudnutá kúpou v roku 1999, používaná ako skladové priestory, predaj je oslobodený podľa §38/1 alebo §54? Ďakujem
Môžeš sa rozhodnúť, či predaj bude oslobodený od DPH alebo predaj bude s DPH. Ak bude predaj budovy oslobodený od DPH, dôjde k zmene účelu použitia investičného majetku podľa § 54 ods.3 písm. a) zákona o DPH a je potrebné upraviť výšku odpočítanej dane, uplatnenej pri kúpe budovy.
1 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Dobrý deň,
chcem sa spýtať, keď predávame budovu bez DPH, ktorá bola nadobudnutá bez DPH a sme platci DPH nič už sa nás netýka? Ďakujem
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Ak ste kúpili budobu bez Dph (buď od neplatcu Dph, alebo s oslobodením) a predávate ju s oslobodením - je to v poriadku.

Iný postup by bol, ak by ste v priebehu vlastníctva boli na budove vykonávali technické zhodnotenie.
0 0
marions marions

marions je offline (nepripojený) marions

Ďakujem krásne
0 0
šromo šromo

šromo je offline (nepripojený) šromo

Dobrý deň,
chcem sa opýtať : v roku 2010 sro- plátca DPH kúpila pozemok s cenou vrátane DPH-uplatnili sme si odpočet.
teraz ho chceme predať. Konateľ má presviedča, že ho môžme predať ako oslobodený od DPH. Podľa mňa by sme pri jeho predaji bez DPH museli odpočet uplatnený pri jeho kúpe odviesť DÚ. Čo je prosím Vás pravda ?
Ďalej mi tvrdí, že na základe Zmluvy o budúcej zmluve /uzatvorenej v roku 2012/ zdaníme jeho predaj už za rok 2012.
Skutočný prevod a úhrada pozemku /samozrejme cez banku/ bude v roku 2013 z finančných /predpokladám/ dôvodov kupujúceho. Je to pravda?
Moc ďakujem
Je to vážne tak ?
Naposledy upravil šromo : 01.12.12 at 17:12 Dôvod: dopísanie slovíčka
0 0
SilMar Group SilMar Group

SilMar Group je offline (nepripojený) SilMar Group

šromo Pozri príspevok
Dobrý deň,
chcem sa opýtať : v roku 2010 sro- plátca DPH kúpila pozemok s cenou vrátane DPH-uplatnili sme si odpočet.
teraz ho chceme predať. Konateľ má presviedča, že ho môžme predať ako oslobodený od DPH. Podľa mňa by sme pri jeho predaji bez DPH museli odpočet uplatnený pri jeho kúpe odviesť DÚ. Čo je prosím Vás pravda ?
Ďalej mi tvrdí, že na základe Zmluvy o budúcej zmluve /uzatvorenej v roku 2012/ zdaníme jeho predaj už za rok 2012.
Skutočný prevod a úhrada pozemku /samozrejme cez banku/ bude v roku 2013 z finančných /predpokladám/ dôvodov kupujúceho. Je to pravda?
Moc ďakujem
Je to vážne tak ?
To je tak, keď si konatelia myslia, že si môžu zákony vykladať podľa toho, ako sa im hodí. Nenechaj sa presvedčiť blbosťami a ak to naozaj tak chce, nech ti to dá písomne.
Samozrejme, máš pravdu, DPH bude musieť vrátiť a zmluva o budúcej zmluve ešte nezakladá právo kupujúcemu nakladať s majetkom ako vlastníkovi. Je to len nejaká dohoda o tom, že sa dohodneme. Podľa môjho názoru sa o tomto prípade neúčtuje, je potrebné len uviesť v poznámkach zámer predať, resp. kúpiť nehnuteľnosť. Ale neúčtuje sa o nákladoch a výnosoch ani u jednej zo strán a tým pádom to neovplyvňuje hospodársky výsledok ani základ dane.
0 0
dejna dejna

dejna je offline (nepripojený) dejna

Skusim sa aj ja spytat. V r. 2009 kupila sro, platca dph novy byt (kolaudacia 2008). Uplatnila si dph a odpisuje ho. Ake naklady by pre firmu znamenalo ( z hladiska platby dph a pripadneho vratenia alikvotnej casti odpoctu) predanie bytu v r 2013 sukromnej osobe? Musela by firma uctovat dph alebo nieco vratit? A vlastne ta suma za co to preda, ide do vynosov cela? Alebo len ta cast co predstavuje zisk nad kupnou sumou?
Je vyhodnejsie pre tu sro to predat inemu platcovi dph?
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak by ten predaj bol viac ako 5 rokov od kolaudácie - ste takpovediac na hranici, výhodnejšie je predať druhému platiteľovi DPH. Lahšie sa dohodnete na cene.
Ak ho predáte ako oslobodené od DPH, musíte prepočítať DPH /ktorú ste si odpočítali pri kúpe/ a odviesť časť - podľa mňa väčšinu - štátu.
Ak ho predáte klasicky s DPH, odvediete DPH z predajnej ceny dohodnutej bez DPH - ako čokoľvek iné ZD+DPH=prredajná cena.
0 0
Najka Najka

Najka je offline (nepripojený) Najka

Ahojte, v r. 2011 sme kúpili starý dom od súkromnej osoby bez DPH. Zrekonštruovali sme ho a ideme ho predať s.r.o. Účtovali sme na účet 133-nehnuteľnosť na predaj. Dph z nákladov na rekonštrukciu sme si odpočítavali. Ako to bude s DPH teraz pri predaji?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Najka Pozri príspevok
Ahojte, v r. 2011 sme kúpili starý dom od súkromnej osoby bez DPH. Zrekonštruovali sme ho a ideme ho predať s.r.o. Účtovali sme na účet 133-nehnuteľnosť na predaj. Dph z nákladov na rekonštrukciu sme si odpočítavali. Ako to bude s DPH teraz pri predaji?
Áno, predáte s dph.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať