Zavrieť

Porady

Co je vlastne miesto podnikania

Dobry den, rozmyslam o rozbehnuti eshopu na zivnost a docitala som sa, ze pri ohlasovani zivnosti je potrebne uviest miesto podnikania. Ak tomu spravne rozumiem z ostatnych poradackych tem, miestom podnikania moze byt akykolvek priestor/by vlastník nehnuteľnosti písomne súhlasil s umiestnením sídla v danej nehnuteľnosti.
Mam trochu hlupu otazku, no vsetko zacina tym, ze uz nebyvam na svojom trvalom bydlisku a byt v ktorom momentalne som, nebudem moct uviest ako miesto podnikania.
Co ma teda hlavne zaujima je jednoducho povedane: co je vlastne miesto podnikania? Je to miesto, kde mam vsetok HW, SW na prevadzkovanie eshopu, miesto kde mam vsetky doklady a faktury, mieto, kam mi moze prist nejaka kontrola ? Co ak mam vsetky tieto veci inde (napr u seba na byte)? Moze byt miestom podnikania aj priestor, v ktorom nie je ani stopy po mojom podnikani?
A co sa tej kontroly tyka - ak take nieco vobec je, co vsetko sa sleduje v mieste podnikania (napr pri takom eshope)? Predpokladam, ze existuju nejake danove kontroly, SW policia...hygiena snad vyznam nema, ked nemam zamestnancov...
Vopred dakujem za Vas cas.
Naposledy upravil Kiara22 : 14.04.10 at 06:16
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Miesto podnikania u FO je adresa zapísaná v živnostenskom registri. Adresu si určuje podnikateľ sám, t.z., že to môže byť adresa bydliska alebo aj adresa prevádzkarne, alebo iná adresa. Ak neide o adresu totožnú s miestom bydliska, je potom potrebné na ŽÚ preukázať vzťah k priestorom nehnuteľnosti. Pokiaľ ide o adresu prevádzkarne, pri ohlasovaní na ŽÚ sa k nej nepreukazuje vzťah k priestorom, ohlasuje sa samostatne, viaže sa na konkrétnu činnosť, uvedenú v živnostenskom oprávnení.
    Z toho vyplýva, že miesto podnikania nemusí byť hneď prevádzkarňou.

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Ak nemas ziadnu prevadzkaren a pracujes povedzme len cez internet (eshop) doma, je to adresa tvojho trvaleho bydliska, aj ked byvas niekde inde. Je to aj moj pripad.
    Ale trochu by som preformulovala cast otazky: V pripade, ze by sa vopred ozvala kontrola, som ja povinna sa dostavit v tom case na miesto trvaleho bydliska, alebo kontrola pride za mnou?

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Kontrola ťa bude hľadať v mieste podnikania, ak nebudeš k dispozícii, nič sa nedeje, kontrola ťa predvolá. Dôležité je mať miesto podnikania označené obchodným menom.Hovorím o živnostenskej kontrole, tá sa neohlasuje vopred.

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Miesto podnikania označené obchodným menom? A keď je to len trvalé bydlisko, dom mojich rodičov - je naozaj potrebné mať to označenie?

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    kath Pozri príspevok
    Miesto podnikania označené obchodným menom? A keď je to len trvalé bydlisko, dom mojich rodičov - je naozaj potrebné mať to označenie?
    Áno, miesto podnikania vždy musí byť označené obchodným menom, stačí na schránke, zvončeku - pozri § 17 ods.7 živnostenského zákona.Neoznačenie je sankcionované, je jedno, kde sa nachádza, či v mieste tvojho bydliska alebo na inej adrese, už to nie je súkromná adresa ale adresa podnikateľa, ktorá je zverejnená na internete v živnostenskom registri vo verejnej časti. Adresa trvalého bydliska podnikateľa nie je zverejnená, aj keď sa v mnohých prípadoch oba údaje zhodujú, ale je to len na rozhodnutí podnikateľa FO, akú adresu si ohlási..

    Kiara22 je offline (nepripojený) Kiara22

    Kiara22
    Jeej, dakujem vam Poradaci velmi pekne, uz mam ovela lepsiu predstavu. Takze pokusim sa to spravit tak ako pisete (prosim opravte ma ak tomu zle rozumiem) - ako miesto podnikania uvediem trvale bydlisko, pracovat budem na mojom "realnom" bydlisku a ked pride nejaka kontrola, proste poberiem vsetky doklady kam bude treba (ci uz na miesto trvaleho bydliska alebo na urad ...).
    Dakujem!

    marandy je offline (nepripojený) marandy

    marandy
    kath Pozri príspevok
    Ak nemas ziadnu prevadzkaren a pracujes povedzme len cez internet (eshop) doma, je to adresa tvojho trvaleho bydliska, aj ked byvas niekde inde. Je to aj moj pripad.
    Ale trochu by som preformulovala cast otazky: V pripade, ze by sa vopred ozvala kontrola, som ja povinna sa dostavit v tom case na miesto trvaleho bydliska, alebo kontrola pride za mnou?
    takze zivnost mozem mat napisanu v mieste trvaleho bydliska no budem ju vykonavat uplne niekde inde.
    Kedze sa bude jednat o eshop, prevadzkaren nebude potrebna, tym padom adresu kde sa vykonava podnikanie nebudem nikde uvadzat?
    Zaujimalo by ma aku adresu potom dam do kontaktov na eshop. Adresu odkial sa odosielaju baliky alebo adresu kde je zapisana zivnost?

    kath je offline (nepripojený) kath

    kath
    Ak máš eshop, síce nie je povinné mať zriadenú prevádzkareň, to však neznamená, že adresu svojho sídla (trvalé bydlisko) neuvádzaš. Je potrebné ju uviesť na svojej stránke, je takisto súčasťou fakturačných údajov.
    Pokiaľ sa balíky odosielajú z inej adresy, takisto ju môžeš uviesť (mal/a by si, ak je to zároveň adresa príjmu reklamácií) ako kontaktnú adresu. Adresa trvalého bydliska (adresa, ktorú máš v ŽL) je však povinná.
    renata.m ako ste postupovali na zaćiatku- je potrebne niekde nahlasovat otvorenie eshopu - naaa zivnosténskom ci danovom? tu kontaktnu adresu mate priamo naaaa eshope? udavali ste je niekde na uradoch?

    Rasto78 je offline (nepripojený) Rasto78

    Rasto78
    Dobrý deň. Nechcem zakladať ďalšie vlákno, mám otázku. Som SZČO s miestom podnikania, nemám však prevádzkareň. Peniaze prijímam v hotovosti (niesom eshop a pod.) a mám k tomu VRP. Je potrebné mať vzor pokladničného dokladu z VRP aj napriek tomu že nemám prevádzkareň ?

    Co je vlastne miesto podnikania

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.