Zavrieť

Porady

Zákon č.119 o odpadoch a registrácia

Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Usporiadat
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
V dôvodovej správe k tomuto zákonu o obaloch je uvedené, že termín "uvedenie na trh" sa nahrádza termínom " uvedenie do obehu"....

... výrobca predmetného obalu distribuje ako prvý, ak tento svoj výrobok uvedie ( po starom) na trh?
Ja som to v dôvodovej správe takto nenašla.
K § 2 sa uvádza:
h) Doplnenie definície „uvedenie na trh“ do návrhu zákona vyplynulo z vypustenia definície „uvedenia na trh“ v zákone č. 264/1999 Z.z., na ktorý sa v platnom zákone o obaloch odkazovalo. Uvedená zmena vyplynula z adaptácie nariadenia (ES) č. 765/2008 do zákona
č. 264/1999 Z.z., zákon sa nachádza v legislatívnom procese.

i) Uvedená definícia je prebratím ustanovenia platného zákona. Pojem „uvedenie do obehu“ má v návrhu zákona svoje opodstatnenie, nakoľko využitie pojmu uvedenie na trh nie je v prostredí zabehnutého systému obchodných vzťahov vždy možné, hlavne pokiaľ chceme plnohodnotne zabezpečiť plnenie povinností, ktoré ukladá smernica o obaloch.
Naposledy upravil Kvaka : 27.04.10 at 13:29 Dôvod: doplnenie
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Super ... pretože tieto obidva termíny majú svoje opodstatnenie ... aspoň podľa môjho názoru.

Takže..., nakoľko neviem zistiť, či konkrétne moja nezaregistrovaná povinná osoba uviedla do obehu množstvo odpadu väčšie ako 200 kg, t. j. nemá potom ani žiadny význam túto vec zisťovať = musím sa zaregistrovať ... ( stále som osoba, o ktorej hovorím, že je " ten, ktorý uvádza do obehu ... atď.").... alebo mám ďalšiu možnosť nekupovať už od takejto nezaregistrovanej povinnej osoby žiadny obalový materiál ... či?
Naposledy upravil promont maja : 29.04.10 at 04:45
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
Super ... pretože tieto obidva termíny majú svoje opodstatnenie ... aspoň podľa môjho názoru.

Takže..., nakoľko neviem zistiť, či konkrétne moja nezaregistrovaná povinná osoba uviedla do obehu množstvo odpadu väčšie ako 200 kg, t. j. nemá ani žiadny význam toto zisťovať = musím sa zaregistrovať ... ( stále som osoba, o ktorej hovorím, že je " ten, ktorý uvádza do obehu ... atď.").... alebo mám ďalšiu možnosť nekupovať už od takejto nezaregistrovanej povinnej osoby žiadny obalový materiál ...?
Z § 7 ods. 12 zákona o obaloch vyplýva na základe písomného vyžiadania oznamovacia povinnosť pre povinnú osobu.

Citujem z dôvodovej správy, stiahnutej zo stránky NRSR:
K odseku 12
Ustanovenie ukladá informačnú povinnosť pre povinné osoby nezapísané do registra voči osobám, ktorým dodávajú výrobky v obaloch.
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Kvaka Pozri príspevok
Z § 7 ods. 12 zákona o obaloch vyplýva na základe písomného vyžiadania oznamovacia povinnosť pre povinnú osobu.

Citujem z dôvodovej správy, stiahnutej zo stránky NRSR:
K odseku 12
Ustanovenie ukladá informačnú povinnosť pre povinné osoby nezapísané do registra voči osobám, ktorým dodávajú výrobky v obaloch.
Je najaká lehota, v ktorej mi je povinná osoba na základe mojej písomnej žiadosti písomne odpovedať? A keď, aká?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
Je najaká lehota, v ktorej mi je povinná osoba na základe mojej písomnej žiadosti písomne odpovedať? A keď, aká?
V zákone o obaloch som lehotu nenašla, ale podľa § 20 sa na konanie podľa tohto zákona vzťahuje správny poriadok, asi sa treba pozrieť tam, alebo poprosiť o radu v inej téme.
1 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Vďaka za všetko.
0 0
tina01 tina01

tina01 je offline (nepripojený) tina01

Ďakujem aj ja veľmi pekne za informácie.Konečne mi to niekto vysvetlil tzv.polopate aj pre laika. Chcem sa ešte opýtať, v prípade, že je tovar dovezený napríklad z Česka a tam je výrobca, keďže sú v únii, majú u nich doma túto povinnosť registrácie a stačí mi, že mi poskytnú registračné číslo?
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

V zakone sa pise, ze na stranka ministerstva by sa malo dat registrovat. Ja som tam ziadny odkaz na registraciu nenasiel. Uz ste sa niekto registrovali?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Našla som k registrácii nasledovné
Od 1. mája 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch Nové

Vzhľadom na to, že mnohé subjekty sa obracajú na Recyklačný fond s množstvom otázok, ktoré sa týkajú obalov a zákona o obaloch, Recyklačný fond sa rozhodol byť nápomocný a poskytnúť týmto subjektom niektoré základné informácie k uvedenej problematike.

V prvom rade však považujeme za veľmi dôležité uviesť, že problematika obalov a odpadov z nich nespadá do kompetencie Recyklačného fondu, ale patrí do pôsobnosti orgánov štátnej správy pre obaly a odpady z obalov, ktorými sú Ministerstvo životného prostredia SR, inšpekcia, Slovenská obchodná inšpekcia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.

Podľa ust. § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.

Ako vyplýva z mnohých dopytov, veľa subjektov si mýli povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Každý subjekt, ktorý je výrobcom alebo dovozcom niektorej komodity podľa zákona o odpadoch je povinný zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde v zákonom stanovenej lehote do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu danej komodity (§ 42 ods. 11, § 43 ods. 4, § 44 ods. 5, § 44a ods. 4, § 46 ods. 5, § 48 ods. 7, § 48f ods. 4, § 54 ods. 4 a § 54i ods. 4 zák. č. 223/2001 Z. z.). Registračný formulár sa nachádza na našej internetovej stránke www.recfond.sk v časti Prispievatelia -> Registrácia.

Zdroj:
http://www.recfond.sk/index.php?www=...ail&id_news=24
2 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac





Hlavná stránka » Odpady a obaly

INFORMÁCIA
Aktualizované dňa: 28.04.2010

Dňom 01. 05. 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“).

Zákon v § 2 písm. g) ustanovuje, že povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.
Podľa § 2 písm. a) zákona je obalom výrobok, ktorý sa používa na balenie tovaru, jeho ochranu, manipuláciu s ním, dodávanie a prezentáciu, od surovín po výrobky, od výrobcu po užívateľa alebo spotrebiteľa, ktorý spĺňa kritériá uvedené v prílohe č. 1; za obaly sa považujú aj nevratné časti obalov používané na tie isté účely,

Podľa § 2 písm. h) zákona je uvedením obalu na trh okamih, keď obal prvýkrát prechádza odplatne alebo bezodplatne z etapy výroby alebo dovozu do etapy distribúcie alebo použitia.

Podľa § 2 písm. i) zákona je uvedením obalu do obehu odplatné alebo bezodplatné odovzdanie obalu alebo baleného výrobku inej osobe na účely distribúcie alebo použitia s výnimkou uvedenia obalu alebo baleného výrobku na trh.

Zákon v § 9 ods. 1 ukladá povinným osobám a oprávneným organizáciám povinnosť požiadať ministerstvo o zápis do registra.

Zákon v § 9 ods. 4 a ods. 5 ustanovuje náležitosti žiadosti o zápis do registra pre fyzické osoby – podnikateľov alebo právnické osoby:
(4) Fyzická osoba - podnikateľ v žiadosti o zápis do registra uvedie
a) obchodné meno a miesto podnikania,
b) meno a priezvisko, dátum narodenia, miesto podnikania,
c) identifikačné číslo,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

(5) Právnická osoba a oprávnená organizácia v žiadosti o zápis do registra uvedú
a) obchodné meno a sídlo,
b) identifikačné číslo,
c) meno a priezvisko, dátum narodenia a adresu trvalého pobytu osôb, ktoré sú štatutárnym orgánom povinnej osoby a oprávnenej organizácie alebo členmi jej štatutárneho orgánu,
d) spôsob zabezpečenia povinnosti zberu odpadov z obalov podľa § 7 ods. 1,
e) spôsob informovania spotrebiteľov podľa § 7 ods. 9,
f) obalové materiály, pre ktoré zabezpečuje povinnosť zberu odpadov z obalov,
g) spôsob zabezpečenia zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov.

Žiadosť o zápis do registra sa podáva písomne v štátnom jazyku ministerstvu do 30 dní odo dňa začatia podnikania.

Povinnosti povinnej osoby týkajúce sa zberu a zhodnocovania odpadov z obalov upravuje § 7.

V súčasnosti je možné pre zápis do registra použiť žiadosť, ktorá je dostupná na stránke ministerstva www.enviro.gov.sk. Žiadosť

Žiadosť o zápis do registra zašlite na adresu:

Ministerstvo životného prostredia SR
Odbor odpadového hospodárstva
Nám. Ľ. Štúra 1812 35 Bratislava
8 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zita5 Pozri príspevok
Našla som k registrácii nasledovné
Od 1. mája 2010 nadobúda účinnosť zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch Nové

Vzhľadom na to, že mnohé subjekty sa obracajú na Recyklačný fond s množstvom otázok, ktoré sa týkajú obalov a zákona o obaloch, Recyklačný fond sa rozhodol byť nápomocný a poskytnúť týmto subjektom niektoré základné informácie k uvedenej problematike.

V prvom rade však považujeme za veľmi dôležité uviesť, že problematika obalov a odpadov z nich nespadá do kompetencie Recyklačného fondu, ale patrí do pôsobnosti orgánov štátnej správy pre obaly a odpady z obalov, ktorými sú Ministerstvo životného prostredia SR, inšpekcia, Slovenská obchodná inšpekcia, krajské úrady životného prostredia a obvodné úrady životného prostredia.

Podľa ust. § 2 písm. g) zákona o obaloch povinnou osobou je fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v bode 1.

Ako vyplýva z mnohých dopytov, veľa subjektov si mýli povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch a povinnosť registrácie v zmysle zákona č. 119/2010 Z. z. o obaloch. Každý subjekt, ktorý je výrobcom alebo dovozcom niektorej komodity podľa zákona o odpadoch je povinný zaregistrovať sa v Recyklačnom fonde v zákonom stanovenej lehote do 30 dní od začatia výroby alebo dovozu danej komodity (§ 42 ods. 11, § 43 ods. 4, § 44 ods. 5, § 44a ods. 4, § 46 ods. 5, § 48 ods. 7, § 48f ods. 4, § 54 ods. 4 a § 54i ods. 4 zák. č. 223/2001 Z. z.). Registračný formulár sa nachádza na našej internetovej stránke www.recfond.sk v časti Prispievatelia -> Registrácia.

Zdroj:
http://www.recfond.sk/index.php?www=...ail&id_news=24

Prepac Zita, ale myslim, ze nemas pravdu a mylis nas. Zakon hovori v §9 bode 1 o registracii do REGISTRA (nie do Recyklacneho Fondu) a v bode 2 sa hovori, ze "Register je verejne pristupny na internetovej stranke ministerstva" - mysli sa Min. ziv. prostredia.

Dokonca § 11 riesi posobnost organov statnej spravy v tejto oblasti a vymenuva:

ministersto
inspekciu
Slovensku obch onspekciu
krajske urady ziv. pr.
obvidne urady ziv. pr.

Teda ziaden Recyklacny Fond - logicky, zakon nie je zdaleka iba o recyklacii.
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

tina01 Pozri príspevok
Ďakujem aj ja veľmi pekne za informácie.Konečne mi to niekto vysvetlil tzv.polopate aj pre laika. Chcem sa ešte opýtať, v prípade, že je tovar dovezený napríklad z Česka a tam je výrobca, keďže sú v únii, majú u nich doma túto povinnosť registrácie a stačí mi, že mi poskytnú registračné číslo?
Podľa mňa nestačí ich reg. číslo, ty ako dovozca musíš platiť do recyklačného fondu.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
misomiso Pozri príspevok
Prepac Zita, ale myslim, ze nemas pravdu a mylis nas. Zakon hovori v §9 bode 1 o registracii do REGISTRA (nie do Recyklacneho Fondu) a v bode 2 sa hovori, ze "Register je verejne pristupny na internetovej stranke ministerstva" - mysli sa Min. ziv. prostredia.

Dokonca § 11 riesi posobnost organov statnej spravy v tejto oblasti a vymenuva:

ministersto
inspekciu
Slovensku obch onspekciu
krajske urady ziv. pr.
obvidne urady ziv. pr.

Teda ziaden Recyklacny Fond - logicky, zakon nie je zdaleka iba o recyklacii.
Ja nechcem mať pravdu- nechcem ani mýliť , ja som hľadala taktiež registráciu a čo som našla som pripojila. A nakoniec som chcela sebe pomôcť , Tebe a ostatným .
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

misomiso Pozri príspevok
V zakone sa pise, ze na stranka ministerstva by sa malo dat registrovat. Ja som tam ziadny odkaz na registraciu nenasiel. Uz ste sa niekto registrovali?
Naša firma sa registruje cez www.naturpack.sk
1 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zita5 Pozri príspevok



V súčasnosti je možné pre zápis do registra použiť žiadosť, ktorá je dostupná na stránke ministerstva www.enviro.gov.sk. Žiadosť

Žiadosť o zápis do registra zašlite na adresu:

Ministerstvo životného prostredia SR
Odbor odpadového hospodárstva
Nám. Ľ. Štúra 1812 35 Bratislava
Dakujem, toto som potreboval.
2 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Zita5 Pozri príspevok
Ja nechcem mať pravdu- nechcem ani mýliť , ja som hľadala taktiež registráciu a čo som našla som pripojila. A nakoniec som chcela sebe pomôcť , Tebe a ostatným .
No ved ja som to nemyslel zle, snaha sa ceni, no povazoval som za potrebne upozornit na omyl, ci nedorozumenie.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

karpis Pozri príspevok
Naša firma sa registruje cez www.naturpack.sk
Ano, tam som pozeral. Lenze tam za to, ze ti vyplnia registraciu na jednu A4 a zaslu na ministerstvo platis, dokonca myslim nie jednorazovo, ale rocne. Ked si to spravis sam, mas to bezplatne.
1 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

Platí sa len za obalové komodity uvedené na trh majú tam aj cenník. Registrácia zadarmo.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
karpis Pozri príspevok
Platí sa len za obalové komodity uvedené na trh majú tam aj cenník. Registrácia zadarmo.
Čo všetko pre Vás robia ?
0 0
karpis karpis

karpis je offline (nepripojený) karpis

urobia registráciu a zasielajú Q výkazy a poradenstvo
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať