Zavrieť

Porady

Zákon č.119 o odpadoch a registrácia

Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Usporiadat
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

MartinaZC Pozri príspevok
Prosím Vás o radu: kto všetko a do kedy sa musí zaregistrovať na MŽP ohľadom účinnosti zákona č.119 a zákona 223/2001 o odpadoch? Musí sa dať vypracovať projekt oprávnenej organizácii?
Pokiaľ nakladáte s nebezpečným odpadom, musíte podať Žiadosť o udelenie súhlasu na nakladanie s nebezpečným odpadom, v ktorej uvediete všetky nebezpečné odpady s ktorými budete nakladať. K tomu treba priložiť Identifikačné listy nebezpečného odpadu. Spracovaný musíte mať aj Havarijný plán.
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t124020-havarij...ho-odpadu.html
2 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

VERONIKA6 Pozri príspevok
Pokiaľ nakladáte s nebezpečným odpadom, musíte podať Žiadosť o udelenie súhlasu na nakladanie s nebezpečným odpadom, v ktorej uvediete všetky nebezpečné odpady s ktorými budete nakladať. K tomu treba priložiť Identifikačné listy nebezpečného odpadu. Spracovaný musíte mať aj Havarijný plán.
Pozri aj tu:
http://www.porada.sk/t124020-havarij...ho-odpadu.html
Mne sa nejedná o nebezpečný odpad, ale o odpad z obalov. To je teraz od 1.5.2010 novinka.
2 0
mirodre mirodre

mirodre je offline (nepripojený) mirodre

Tiež sa pripajam s prosbou o radu.

Predávame obalové materiály, ako sú pásky, fólie a pracovné rukavice a oblečenie.

Tovar máme balený v kartónoch a folii. Pásky sa vacsinou pouzivaju na balenie.

Do akej miery sa nas týka zákon a čo je vlastne obal a odpad v tomto prípade?
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

U tvorcu zákona sme zistili, že pokiaľ nie sme dovozca ani výrobca a tovar ako obchodná firma neprebalujeme, tak povinnosť registrácie nemáme. Avšak, pokiaľ si túto povinnosť náš dodávateľ /alebo výrobca/ nesplnil, tak zodpovednosť a taktiež povinnosť registrovať sa je na nás.U tvorcu zákona sme zistili, že pokiaľ nie sme dovozca ani výrobca a tovar ako obchodná firma neprebalujeme, tak povinnosť registrácie nemáme. Avšak, pokiaľ si túto povinnosť náš dodávateľ /alebo výrobca/ nesplnil, tak zodpovednosť a taktiež povinnosť registrovať sa je na nás.
Čo je obal a čo odpad z obalov? Napr. keď nakupujeme žiarovky 100 ks vo veľkom kartóne a v ňom sú pobalené po 10 ks zabalené do celofánu, tak keďže my ich predávame po 10 ks, tak pre nás je kartón ako odpad z obalov a celofán ako obal.
Následne, keď v obchode predávajú tieto žiarovky po 1 ks, tak pre nich je celofán ako odpad z obalov a samostatne zabalená žiarovka ako obal.
Naposledy upravil MartinaZC : 22.04.10 at 09:09
3 0
0500429 0500429

0500429 je offline (nepripojený) 0500429

A co obchod s potravinami? tych sa to potom tiez tyka...pravda?
0 0
Ivana Sloveco Ivana Sloveco

Ivana Sloveco je offline (nepripojený) Ivana Sloveco

Dobrý deň,
prosím Vás o radu - sme spoločnosť ktorá nakupuje strešné krytiny - sú balené v balíkoch (ide teda o obaly - odpad). Ak som správne pochopila ten zákon sme povinný tieto obaly zbierať ak ich zákazníci vrátia a môžme to ďalej riešiť cez Oprávnenú organizáciu (ASA) ale zaujíma ma čo ak nám zákazníci obaly nevrátia a nič nedonesú späť - a ako to je s limitmy - my sme povinný viesť evidenciu o odpade a podľa vyhlášky alimitov 65%odpadu zhodnocovať - ale ak ten obal zákazník nedonesie späť??? Ja vediem v evidencii že sme vydali 5t odpadu a z toho by sme mali zhodnotiť 65% ale zákazníci nám donesú späť napr.1t (to nebude ani tých 65% ktoré by mali byť zhodnotené). Ak by ste my vedeli poradiť ako to vlastne bude fungovať????????????????? Vopred ´dakujem - Ivana
0 0
MartinaZC MartinaZC

MartinaZC je offline (nepripojený) MartinaZC

0500429 Pozri príspevok
A co obchod s potravinami? tych sa to potom tiez tyka...pravda?
Jasné, spadajú sem aj potraviny a úplne všetci a podľa mňa aj služby.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

MartinaZC Pozri príspevok
Mne sa nejedná o nebezpečný odpad, ale o odpad z obalov. To je teraz od 1.5.2010 novinka.
... poprosím, odkiaľ máš takúto informáciu?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
... poprosím, odkiaľ máš takúto informáciu?
Od 1. mája 2010 je účinný nový zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Podrobnejšie si pozrite stránku
http://www.naturpack.sk/novinky/novy...aleny_v_NR_SR/
2 0
kaupke kaupke

kaupke je offline (nepripojený) kaupke

Žijem...pracujem...a ľubenkám ...viac
Kvaka Pozri príspevok
Od 1. mája 2010 je účinný nový zákon č. 119/2010 Z. z. o obaloch a o zmene zákona č. 223/2001 Z. z. o odpadoch. Podrobnejšie si pozrite stránku
http://www.naturpack.sk/novinky/novy...aleny_v_NR_SR/
To je pravda , aj my už týždeň maturujeme , či do toho spadáme , lebo obal síce kupujeme, ale vyrobený tovar zabalený v obale odchádza k zákazníkovi, ktorý nám nič nevracia naspäť , vlastne po vybalení sa už ten obal nesmie viac používať pre potravinársku výrobu a tak sa stáva odpadom . Ale u nás ten odpad nie je , tak rozmýšľame , či sa registrovať ako povinná osoba.
2 0
beatad beatad

beatad je offline (nepripojený) beatad

Ja účtujem pre firmu ktorá balí svoje potr.výrobky do obalov, tie kupuje od firiem ktoré sú už registrované. Podľa mňa sa už táto firma nemusí registrovať. Ale som zvedavá na názor iných.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

beatad Pozri príspevok
Ja účtujem pre firmu ktorá balí svoje potr.výrobky do obalov, tie kupuje od firiem ktoré sú už registrované. Podľa mňa sa už táto firma nemusí registrovať. Ale som zvedavá na názor iných.
... pravdepodobne nie ... ale asi je potrebné posúdiť aj veľkosť predajnej plochy ...

vyberám z dôvodovej správy, konkrétne z doložky o posúdení vplyvov, druhý odsek:

Návrh zákona rieši zabezpečovanie nových činností alebo existujúcich činností vo zvýšenom rozsahu pri výkone štátnej správy, ktoré súvisia s novo definovanými povinnosťami oprávnenej organizácie, spôsobom preukazovania povinnosti plnenia záväzných limitov, so zavedením inštitútu „subjektu, ktorý uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré nie sú zapísané v registri, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1 tohto zákona“ (§ 7 ods. 12) ako nástroja kontroly registrácie povinných osôb pre plnenie povinností zberu a zhodnocovania odpadov z obalov, od ktorého sa očakáva zvýšenie počtu registrovaných povinných osôb a teda aj zvýšenie nárokov na riadenie a správu Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, a poskytovanie odborných výkladov a stanovísk povinným osobám.
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pôvodca textu príspevku: beatad Pozri príspevok
Ja účtujem pre firmu ktorá balí svoje potr.výrobky do obalov, tie kupuje od firiem ktoré sú už registrované. Podľa mňa sa už táto firma nemusí registrovať. Ale som zvedavá na názor iných.

Podľa § 2 písm. g) zákona 119/2010 Z. z. o obaloch je povinnou osobou fyzická osoba podnikateľ a právnická osoba, ktorá
1. používa obaly na balenie výrobkov alebo plní výrobky do obalov,
2. uvádza na trh výrobky v obaloch,
3. uvádza na trh obaly s výnimkou výrobcov a dovozcov obalov, ktorí dodávajú nepoužité prázdne obaly povinným osobám uvedeným v prvom bode.

Podľa tohoto znenia sa vaša firma asi musí registrovať, keďže používa obaly na balenie výrobkov. Naopak, nemusí sa registrovať ten, kto vyrába alebo dováža obaly a tieto dodáva nepoužité prázdne fyzickej osobe podnikateľovi alebo právnickej osobe, ktorá do nich balí alebo plní svoje výrobky.
3 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
... pravdepodobne nie ... ale asi je potrebné posúdiť aj veľkosť predajnej plochy ...

vyberám z dôvodovej správy, konkrétne z doložky o posúdení vplyvov, druhý odsek:

Návrh zákona rieši zabezpečovanie nových činností alebo existujúcich činností vo zvýšenom rozsahu pri výkone štátnej správy, ktoré súvisia s novo definovanými povinnosťami oprávnenej organizácie, spôsobom preukazovania povinnosti plnenia záväzných limitov, so zavedením inštitútu „subjektu, ktorý uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré nie sú zapísané v registri, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1 tohto zákona“ (§ 7 ods. 12) ako nástroja kontroly registrácie povinných osôb pre plnenie povinností zberu a zhodnocovania odpadov z obalov, od ktorého sa očakáva zvýšenie počtu registrovaných povinných osôb a teda aj zvýšenie nárokov na riadenie a správu Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, a poskytovanie odborných výkladov a stanovísk povinným osobám.
Znenie § 7 ods. 11 "Ten kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré si nesplnili povinnosť podľa § 9 ods. 1, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa odseku 1 a § 10 ods. 1 v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; zodpovednosť plniť povinnosti podľa tohto odseku sa vzťahuje len na to množstvo obalov, ktoré povinná osoba dodala osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky balené v obaloch.

Podrobnejšie vysvetlenie k zneniu § 7 ods. 11 zákona č. 119/2010 Z. z. je uvedené v osobitnej časti dôvodovej správy, citujem: Ustanovenie ukladá povinnosť osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky v obaloch od povinných osôb nezapísaných do Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, zabezpečiť za ne ad hoc plnenie povinností podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1. Množstvo povinných osôb ignoruje svoju povinnosť zapísať sa do registra, čo spôsobuje následne problém pre Slovenskú republiku vo vzťahu k Európskej únii pri zasielaní hlásení o stave plnenia limitov, ktoré sú vďaka nemožnosti vypátrať všetky povinné osoby a postihovať ich za nesplnenie si povinností v zmysle zákona nedostatočné. Účelom tohto ustanovenia je zabezpečiť systém samokontroly v obchodných vzťahoch, pokiaľ ide o registráciu povinných osôb a tiež zúžiť okruh kontrolovaných osôb, zameraním sa na tých, ktorí uvádzajú výrobky do obehu vo vzťahu k ich neregistrovaným dodávateľom (povinným osobám).
2 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Kvaka Pozri príspevok
Znenie § 7 ods. 11 "Ten kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od povinných osôb, ktoré si nesplnili povinnosť podľa § 9 ods. 1, je zodpovedný za splnenie povinností tejto povinnej osoby podľa odseku 1 a § 10 ods. 1 v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; zodpovednosť plniť povinnosti podľa tohto odseku sa vzťahuje len na to množstvo obalov, ktoré povinná osoba dodala osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky balené v obaloch.

Podrobnejšie vysvetlenie k zneniu § 7 ods. 11 zákona č. 119/2010 Z. z. je uvedené v osobitnej časti dôvodovej správy, citujem: Ustanovenie ukladá povinnosť osobe, ktorá uvádza do obehu výrobky v obaloch od povinných osôb nezapísaných do Registra povinných osôb a oprávnených organizácií, zabezpečiť za ne ad hoc plnenie povinností podľa § 7 ods. 1 a § 10 ods. 1. Množstvo povinných osôb ignoruje svoju povinnosť zapísať sa do registra, čo spôsobuje následne problém pre Slovenskú republiku vo vzťahu k Európskej únii pri zasielaní hlásení o stave plnenia limitov, ktoré sú vďaka nemožnosti vypátrať všetky povinné osoby a postihovať ich za nesplnenie si povinností v zmysle zákona nedostatočné. Účelom tohto ustanovenia je zabezpečiť systém samokontroly v obchodných vzťahoch, pokiaľ ide o registráciu povinných osôb a tiež zúžiť okruh kontrolovaných osôb, zameraním sa na tých, ktorí uvádzajú výrobky do obehu vo vzťahu k ich neregistrovaným dodávateľom (povinným osobám).
... ako si mám vysvetliť tú hranicu 200 kg ... ja som to pochopila tak, že ide o povinnosť registrácie iba v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; ... ako to viem zistiť ,,,? Ak zodpovedám ja osobne ( ako "ten") iba za svoje množstvá obalov, ktoré som mala dodané povinnou osobou ... znamená to, že nemám alebo či mám povinnosť registrácie... čo robiť v prípade, ak v rámci kalendárneho roka "uvediem do obehu" množstvo menšie ako je 200 kg ... ?

... nie som právnik a neviem presne, aký význam v tomto prípade má bodkočiarka, nakoľko to nie je bodka ani čiarka ... ide asi o pokračovanie predchádzajúcej vety, resp. vysvetlivka k tejto vete?
Naposledy upravil promont maja : 27.04.10 at 10:25
1 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
... ako si mám vysvetliť tú hranicu 200 kg ... ja som to pochopila tak, že ide o povinnosť registrácie iba v prípade, ak táto povinná osoba uvedie na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok; ... ako to viem zistiť ,,,? Ak zodpovedám ja osobne ( ako "ten") iba za svoje množstvá obalov, ktoré som mala dodané povinnou osobou ... znamená to, že nemám alebo či mám povinnosť registrácie... čo robiť v prípade, ak v rámci kalendárneho roka "uvediem do obehu" množstvo menšie ako je 200 kg ... ?

... nie som právnik a neviem presne, aký význam v tomto prípade má bodkočiarka, nakoľko to nie je bodka ani čiarka ... ide asi o pokračovanie predchádzajúcej vety, resp. vysvetlivka k tejto vete?
Myslím, že ide o upresnenie časti vety, za ktorou je bodkočiarka. To znamená, že povinnosť podľa § 7 ods. 1 zákona a podľa § 10 ods. 1 sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Preškrtla som v predchádzajúcej vete slová § 10 ods. 1, lebo z povinnosti viesť evidenciu podľa § 10 ods. 1 nie je vyňatá žiadna povinná osoba.

Podľa § 7 ods. 1 je povinnosťou povinnej osoby zabezpečiť zber odpadov z obalov, vrátane odpadov z opakovane použiteľných obalov uvedených na trh alebo do obehu a ich zhodnocovanie a recykláciu najmenej vo výške záväzných limitov zhodnocovania a recyklácie odpadov z obalov ustanovených vykonávacím predpisom podľa § 21 písm. f).

Inak povedané, ak sa povinná osoba nezaregistrovala podľa § 9 ods. 1, ten, kto uvádza do obehu výrobky balené v obaloch, ktoré pochádzajú od takejto osoby, je zodpovedný za zabezpečenie zberu odpadov z obalov, a za plnenie povinností uvedených v § 10 ods. 1 (vedenie evidencie, ohlasovanie údajov z tejto evidencie ministerstvu), ak táto povinná osoba uvádza na trh alebo do obehu súhrnne viac ako 200 kg obalov za kalendárny rok. Povinnosť zabezpečiť zber odpadov z obalov bude mať však len na to množstvo obalov, ktoré mu touto neregistrovanou povinnou osobou bolo dodané.
Naposledy upravil Kvaka : 27.04.10 at 13:12 Dôvod: doplnenie textu, úprava
3 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

Citujem z príspevku od Kvaky: Myslím, že ide o upresnenie časti vety, za ktorou je bodkočiarka. To znamená, že povinnosť podľa § 7 ods. 1 zákona a podľa § 10 ods. 1 sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.

Vrelá vďaka ... čiže už mám v tom jasnejšie = ak ide o povinnú osobu, ktorá má povinnosť registrácie podľa ustanovení § 9, ods. 1 potom má táto osoba aj povinnosti vyplývajúce s ľudovopovedané " povinnosťou starať sa o svoj odpad = jeho zhodnocovanie a podobne... " tak tomu už rozumiem. Ale, ak sa táto povinná osoba nezaregistruje a " jej nadlimit" 200 kg odpadu uvedeného do obehu je splnený, a ja som " ten, ktorý si tento obalový materiál od nej zakúpil" mám povinnosti iba čo sa týka tzv. nakladania z odpadom? Súvisi s týmito povinnosťami aj moja registrácia ...?
Naposledy upravil promont maja : 27.04.10 at 12:53
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
Citujem z príspevku od Kvaky: Myslím, že ide o upresnenie časti vety, za ktorou je bodkočiarka. To znamená, že povinnosť podľa § 7 ods. 1 zákona a podľa § 10 ods. 1 sa nevzťahuje na takú povinnú osobu, ktorá uvedie na trh alebo do obehu menej ako 200 kg obalov za kalendárny rok.

Vrelá vďaka ... čiže už mám v tom jasnejšie = ak ide o povinnú osobu, ktorá má povinnosť registrácie podľa ustanovení § 9, ods. 1 potom má táto osoba aj povinnosti vyplývajúce s ľudovopovedané " povinnosťou starať sa o svoj odpad = jeho zhodnocovanie a podobne... " tak tomu už rozumiem. Ale, ak sa táto povinná osoba nezaregistruje a " jej nadlimit" 200 kg odpadu uvedeného do obehu je splnený, a ja som " ten, ktorý si tento obalový materiál od nej zakúpil" mám povinnosti iba čo sa týka tzv. nakladania z odpadom? Súvisi s týmito povinnosťami aj moja registrácia ...?
Opravila som text v príspevku, lebo z povinnosti viesť evidenciu podľa § 10 ods. 1 nie je vyňatá žiadna povinná osoba. Pomýlilo ma to, čo je uvedené v § 7 ods. 11.
Čo sa týka registrácie, asi treba rozlišovať pojmy uvedenie na trh a uvedenie do obehu, nie je to moc dobre v zákone napísané, lebo tieto pojmy sú tam definované len ako "uvedenie obalu na trh" a "uvedenie obalu do obehu". Ak budem chápať rovnako aj uvedenie výrobkov v obaloch na trh, tak potom povinnosť registrácie má ten, kto ich prvýkrát distribuuje. Ak sa mýlim, opravte ma.
0 0
promont maja promont maja

promont maja je offline (nepripojený) promont maja

V dôvodovej správe k tomuto zákonu o obaloch je uvedené, že termín "uvedenie na trh" sa nahrádza termínom " uvedenie do obehu"....

... výrobca predmetného obalu distribuje ako prvý, ak tento svoj výrobok uvedie ( po starom) na trh?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

promont maja Pozri príspevok
V dôvodovej správe k tomuto zákonu o obaloch je uvedené, že termín "uvedenie na trh" sa nahrádza termínom " uvedenie do obehu"....

... výrobca predmetného obalu distribuje ako prvý, ak tento svoj výrobok uvedie ( po starom) na trh?
Áno, výrobca a dovozca obalu je prvý, kto ich uvádza na trh. Ale ak dodáva obaly iba povinnej osobe, ktorá používa obaly na balenie výrobkov, alebo osobe, ktorá plní výrobky do obalov, nie je podľa § 2 písm. g) bod 3 povinnou osobou, a teda ani nie je povinný sa registrovať.
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať