Zavrieť

Porady

Dedenie vs stres

Ahojte,

pred rokom umrel otec. Prebehlo dedicke konanie, na ktorom sme sa so surodencami dohodli, kto co zdedi. Notar ocenil vsetky dedene pozemky ku dnu umrtia. Otec by mal mat nevlastneho syna o ktorom sme nic nevedeli a ktory o otca nejavil zaujem az do dedickeho konania. Po ded. konani sa ohlasil, ze by rad nieco zdedil. Priniesol rodny list, kde v kolonke otec, figurovalo meno otca. Nakolko nejavil zaujem o pozemky, ktore boli predmetom konania, dohodli sme sa, ze bude vyplateny v hodnote pozemkov uvedenych v ded. konani, nakolko ja som dostal za zivota otca rodicovsky dom a brat pozemky(darovacou zmluvou). On vsak nesuhlasi s vyskou "ocenenia" nakolko sa mu zda nizka a priniesol odhad v ktorom pozemky maju neporovnatelne vyssiu cenu. Dokonca si narokuje aj % z darovanych nehnutelnosti odomna ako aj od brata. Pomaly uvazujeme nad sudom, nakolko jeho požiadavky sú o 100% viacej ako hodnota pozemkov v konani.


Chcem sa opytat:
1. da sa niekde zistit, ci nedoslo za zivota vzdanie sa otcovstva a nebolo by to premietnute v rodnom liste, nakolko otec na neho neplatil?
2. ktore ohodnotenie pozemkov sa berie do uvahy, od notara alebo od odhadcu vs preco je tam taky markantny rozdiel?!?
3. Ma narok a ak ano podla akeho § na % z darovanych nehnutelnosti?
Usporiadat
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

matej33 Pozri príspevok
Ďakujem za odpovede, ale dedili, by obaja nevlastní súrodenci v 3. skupine aj keď sú nevlastní? Nerozlišuje zákon vlastných a nevlastných súrodencov?
Zakon nerozlisuje vlastnych a nevlastnych surodencov, pre teba su to bratia, aj ked mali napr. inu matku ako ty.
0 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

matej33 Pozri príspevok
Starí rodičia chcú dať svoj dom ich vnukovi darovacou zmluvou. Moja otázka je Kto okrem rodičov dáva súhlas na to, aby sa nehnuteľnosť mohla prepísať na maloletého syna (16 ročného). Musí tak spraviť súd, alebo postačí súhlas notára? V prípade že je potrebný súhlas súdu, kto je predvolaný na súd? Musí tam byť aj maloletý? Vstupuje do procesu aj prokurátor alebo niekto tretí?

Dá sa spraviť prevod na maloletého aj inak aby sa obišiel súd? Napríklad že starí rodičia darujú dom svojej dcére a v zmluve formou vecného bremena ju zaviažu že po dovŕšení 18. roku maloletého vnuka mu musí matka dom prepísať darovacou zmluvou?

Ďakujem
Darovaciu zmluvu musi schvalit sud ,ale nemyslim si, ze je nutna pritomnost maloleteho.

http://www.tvojdom.sk/financie-pravo...i-dietatu.aspx

http://www.judrwerner.sk/darovaniebytumaloletemu.html

http://mojdom.zoznam.sk/cl/96521/Nad...osti-maloletym
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

matej33 Pozri príspevok
Starí rodičia chcú dať svoj dom ich vnukovi darovacou zmluvou. Moja otázka je Kto okrem rodičov dáva súhlas na to, aby sa nehnuteľnosť mohla prepísať na maloletého syna (16 ročného). Musí tak spraviť súd, alebo postačí súhlas notára? V prípade že je potrebný súhlas súdu, kto je predvolaný na súd? Musí tam byť aj maloletý? Vstupuje do procesu aj prokurátor alebo niekto tretí?
Keďže je maloletý, súd určí kolízneho opatrovníka - môže to byť aj niekto z rodiny. Treba podať návrh na schválenie darovacej zmluvy maloletému a v nej hneď navrhnúť toho kolízneho opatrovníka. Ak ho nenavrhnete, súd ho určí sám.

Maloletý ani nemusí byť predvolaný na pojednávanie.

matej33 Pozri príspevok
Dá sa spraviť prevod na maloletého aj inak aby sa obišiel súd?

Nie.

matej33 Pozri príspevok
Napríklad že starí rodičia darujú dom svojej dcére a v zmluve formou vecného bremena ju zaviažu že po dovŕšení 18. roku maloletého vnuka mu musí matka dom prepísať darovacou zmluvou?

Ďakujem
Vecným bremenom nemôže byť príkaz, že má previesť nehnuteľnosť na niekoho iného.

Nech radšej absolvujú tú súdnu cestu, nie je to až tak náročné a komplikované, ako to znie. Alebo môžu napísať závet, kde byt odkážu vnukovi, je tam ale riziko (ak je matka chamtivá), že matka závet napadne a bude požadovať zákonný podiel z dedičstva.

Ale určite nech to nedarujú matke, lebo sa môže stať niečo podobné, ako v tejto téme:

http://www.porada.sk/t145058-zruseni...ej-zmluvy.html
0 0
lila27 lila27

lila27 je offline (nepripojený) lila27

Dobry den potrebovala by som poradit v dvoch veciach.

1,Ak zomrie jeden z partnerou a nemá ziaden majetok okrem dlhou nieje neaka moznost ako odbremenit pozostalych.zrieknut sa dedicstva a teda i dlhou.

2.Ak rodicia este za zivota vlastnili dom a pozemok a ten darovali darovacou zmluvou svojmu synovi stym ze je tam zriadene vecne bremeno bezplatneho dozitia v dome.Problem nastal ked sa syn ozenil a doslo k nezhodam nakolko sa z domu odstahoval a vsetky platby ohladne inkasa telefonu atd ostali na matke.Je mozne takuto darovaciu zmluvu napadnut nakolko sa spominany syn onu nestara na nic jej financne neprispieva a matka o zruseni darovania neuvazuje ale su tu okrem neho este i dalsi 2synovia.
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
1. ak niekto zomrie a má len dlhy, žiaden majetok, dedičské konanie sa zastaví pre nemajetnosť.
2. otázkou je, či má syn v zmluve aj povinnosť doopatrovania. Vzhľadom na to, že tam mam býva, mala by si platiť všetky náklady súvisiace s užívaním domu. Ak je to len bezplatné úžívanie domu, syn nič neporušuje, nemá povinnosť tam bývať
0 0
alex1983 alex1983

alex1983 je offline (nepripojený) alex1983

peterpu
Ahojte,

pred rokom umrel otec. Prebehlo dedicke konanie, na ktorom sme sa so surodencami dohodli, kto co zdedi. Notar ocenil vsetky dedene pozemky ku dnu umrtia. Otec by mal mat nevlastneho syna o ktorom sme nic nevedeli a ktory o otca nejavil zaujem az do dedickeho konania. Po ded. konani sa ohlasil, ze by rad nieco zdedil. Priniesol rodny list, kde v kolonke otec, figurovalo meno otca. Nakolko nejavil zaujem o pozemky, ktore boli predmetom konania, dohodli sme sa, ze bude vyplateny v hodnote pozemkov uvedenych v ded. konani, nakolko ja som dostal za zivota otca rodicovsky dom a brat pozemky(darovacou zmluvou). On vsak nesuhlasi s vyskou "ocenenia" nakolko sa mu zda nizka a priniesol odhad v ktorom pozemky maju neporovnatelne vyssiu cenu. Dokonca si narokuje aj % z darovanych nehnutelnosti odomna ako aj od brata. Pomaly uvazujeme nad sudom, nakolko jeho požiadavky sú o 100% viacej ako hodnota pozemkov v konani.


Chcem sa opytat:
1. da sa niekde zistit, ci nedoslo za zivota vzdanie sa otcovstva a nebolo by to premietnute v rodnom liste, nakolko otec na neho neplatil?
2. ktore ohodnotenie pozemkov sa berie do uvahy, od notara alebo od odhadcu vs preco je tam taky markantny rozdiel?!?
3. Ma narok a ak ano podla akeho § na % z darovanych nehnutelnosti?

Dobrý deň,

momentálne sa boríme s podobným, teda vlastne rovnakým prípadom ako ste sa pred pár rokmi borili Vy.

Môj starý otec umrel pred pár mesiacmi, po troch mesiacoch od ukončenia dedičského konania sa ozval jeho ďalší syn cez právnu zástupkyňu - o ktorom som napr. ja vôbec netušila, ktorý sa o starkého 50 rokov nezaujímal, ja osobne ani neviem ako vyzerá, vraj nebol ani na starkého pohrebe, pričom vedel kedy zomrel a kedy je pohreb, lebo má rodinu v dedine kde býval starký a oni mu to oznámili - a teraz chce uzatvoriť mimosúdnu dohodu s tým, že aby sme mu vyplatili hodnotu 1/4 majetku (čo je dosť), vraj ak sa mimosúdne nedohodneme dá celú vec na súd. Sme si vedomí, že po právnej stránke má nárok na dedičstvo, ale po morálnej stránke nemá nárok ani na 1 cent. Určite sa s ním mimosúdne nedohodneme.

Preto by som sa chcela opýtať ako táto Vaša kauza už skončila a s akým výsledkom.

Ďakujem za odpoveď.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

[QUOTE="alex1983"]
peterpu
[COLOR=black][FONT=Verdana]Ahojte,


Preto by som sa chcela opýtať ako táto Vaša kauza už skončila a s akým výsledkom.

Ďakujem za odpoveď.
Peterpu bol na porade naposledy 10.05.10 o 22:30, takže obávam sa, že ti asi neodpovie.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať