Zavrieť

Porady

nočná práca

prosím Vás o radu:
Zamestnanec vykonáva prácu pravidelne v pracovnom režime od 6.00 do 14.00 avšak má nariadenú prácu nadčas do nočnej zmeny v čase od 22.00 hod a odpracuje viac ako 3 hodiny. Je povinnosť poslať zamestnanca na lekársku prehliadku v súvislosti s výkonom práce v noci ak je jeho práca v noci nepravidelná(prikázaná ako nadčas) a nie je predpoklad, že by mal odpracovať v noci najmenej 500 hodín v roku? (§ 98 odst.2 ZP)

Ďakujem... :-)
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mzdarka renca je offline (nepripojený) mzdarka renca

    mzdarka renca
    Chrusťa Pozri príspevok
    Dobrý deń, aby som nezakladala novú tému ohľadne nočnej práce tak sa napojím. Moja otázočka znie. Zamestnanci nastupujú na nočnú prácu o 18:00hod a sú tu do 06:00, čiže odrobia spolu 12hod. Príplatok za nočnú prácu je od 22:00 do 06:00. Chcem sa spýtať ak mi zamestnanec nastúpi do nočnej už od 18:00, príplatok 20% dostane až od 22:00 hod? Nemám s tým skúsenosti preto sa radím so skúsenejšími, čo majú v tom prax. Za akékoľvek info ďakujem, dosť mi to súri nakoľko sa blíži výplatný termín
    správne, od 22.00 - 6.00 mu patrí príplatok

    erzet je offline (nepripojený) erzet

    Dôchodca erzet
    Otázka znela: "Je povinnosť poslať zamestnanca na lekársku prehliadku v súvislosti s výkonom práce v noci ak je jeho práca v noci nepravidelná (prikázaná ako nadčas) a nie je predpoklad, že by mal odpracovať v noci najmenej 500 hodín v roku?

    Odpoveď:
    § 98 - Nočná práca
    (1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.
    (2) Zamestnanec pracujúci v noci je na účely tohto zákona zamestnanec, ktorý
    a) vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich, alebo
    b) ktorý pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok.

    Tam je vykonáva práce, ktoré vyžadujú, aby sa pravidelne vykonávali v noci v rozsahu najmenej troch hodín po sebe nasledujúcich,

    alebo ktorý pravdepodobne odpracuje v noci najmenej 500 hodín za rok

    Teda stačí keď spĺňa prvú podmienku vtedy musí absolvovať zdravotnú prehliadku vo vzťahu k práci 1 x za rok.

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    erzet Pozri príspevok
    tam nie je dotaz na príplatok
    Odpovedala som na príspevok č.2

    Chrusťa je offline (nepripojený) Chrusťa

    Chrusťa
    Dobrý deń, aby som nezakladala novú tému ohľadne nočnej práce tak sa napojím. Moja otázočka znie. Zamestnanci nastupujú na nočnú prácu o 18:00hod a sú tu do 06:00, čiže odrobia spolu 12hod. Príplatok za nočnú prácu je od 22:00 do 06:00. Chcem sa spýtať ak mi zamestnanec nastúpi do nočnej už od 18:00, príplatok 20% dostane až od 22:00 hod? Nemám s tým skúsenosti preto sa radím so skúsenejšími, čo majú v tom prax. Za akékoľvek info ďakujem, dosť mi to súri nakoľko sa blíži výplatný termín

    blondy je offline (nepripojený) blondy

    iwa blondy
    v ZP máš uvedené čo je nočná práca : § 98
    Nočná práca
    (1) Nočná práca je práca vykonávaná v čase medzi 22. hodinou a 6. hodinou.
    a v § 123
    Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu
    (1) Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň.
    Teda mzdové zvýhodnenie dostane za prácu v čase od 22 do 6tej

    J+K je offline (nepripojený) J+K

    J+K
    Ešte je pravdepodobné, že v rozmedzí medzi 22:00 a 6:00 má zamestnanec prestávku na obed, takže je nočná práca v dĺžke 7,5 hod. Za ňu mu patrí nočný príplatok.
    Píšete ale o pravidelnom vykonávaní práce v noci, ale čo až vykonáva prácu v noci 3x za rok-je povinnosť poslať na zdravotnú prehliadku?

    Holder Miro je offline (nepripojený) Holder Miro

    Holder Miro
    Nočná práco má svoje čaro, aj svoje výhody,ktoré denná práca nikdy nebude mať.

    kto si raz obľubi pracu v noci, nikdy to nebude chcieť zmeniť...

    Tony1 je offline (nepripojený) Tony1

    Tony1
    Tony1 Pozri príspevok
    Nočný príplatok je od 01.01.2011 0,3644 za hodinu? Dobre som to vyrátala?
    Neskontroluje ma niekto?

    Zuzka2510 je offline (nepripojený) Zuzka2510

    Zuzka2510
    Dobrý deň. Ja by som sa chcela opýtať, za hod. nočnej práce sa platí - riadna hod. mzda plus príplatok 20 % z min. mzd. nároku len pre prvýstupeň? Nič viac? Ak ten zamestnanec je zaradený do druhého stupňa tak potom aj príplatok sa ráta pre druhý stupeň? Ďakujem

    azuz je offline (nepripojený) azuz

    azuz
    Do 31.8.2011 sa platilo 20% z min. mzd. nároku pre 1. stupeň aj keď bol zaradený do vyššieho stupňa náročnosti práce.
    Od 1.9.2011 sa platí 20% z minimálnej mzdy.

    VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

    VieraPopluharova
    Upozornenie nočná práca je od 1.9.2011 podľa ust. §-u 98 od 22,00 hod. do 5,00 hod.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.