Zavrieť

Porady

prúdové chrániče - povinnosť montáže

Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom prúdových chráničov a povinnosti ich zapojenia v elektroinštalácii v rodinnom dome.
Od kedy vznikla elektrikárom povinnosť zapojiť prúdové chrániče a na ktoré okruhy ? Ide len o vonkajší zásuvkový okruh a kúpelňu / vodareň alebo všetky zásuvkové okruhy ?
Ktorá norma / vyhláška to rieši ?

ďakujem pekne za každú radu.
Usporiadat
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

No neviem, myslim ze jeden centralny PCH by nepresiel ani reviziou. Aj ked su vseljake revizie, vidim to u seba na RD.
Kazdopadne podla mna u bezného rodinného domu by mal byt chránič na všetkych zásuvkach do 32A istenia, okrem plynového kotla. Svetelny okruh iba v kupelni (pokial nie je napajany bezpecnym zdrojom mimo kupelnu).
V drevodomoch predpokladam je to prisnejsie kvoli poziaru, asi vsetko cez prudove chranice (nemusi byt vsetko cez 30 mA predpokladam, iba vyssie uvedene)
Zasuvky pri ktorych odpojeni by mohla byt sposobena velka skoda nejdu cez PCH.
Ako centralny chranic moze sluzit predpokladam len vyssi chranic asi nad 300 mA. (?)
0 0
linner linner

linner je offline (nepripojený) linner

canbo Pozri príspevok
STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana., STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
Kvôli čomu sa neodporúča zapájať zásuvku chladničky na prúdový chránič?
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

linner Pozri príspevok
Kvôli čomu sa neodporúča zapájať zásuvku chladničky na prúdový chránič?
Bolo to myslené ako spoločné pripojenie na centrály chránič.
Ak je celý dom pripojený na jeden PCH a nastane porucha . tak vypne cely dom aj s chladničkou. Preto je dobré riešenie rozdeliť na niekoľko samostatných chráničov a chladiaci okruh istiť samostatne. Nie že chladnička nemá byť istená chráničom.
0 0
Olomolo Olomolo

Olomolo je offline (nepripojený) Olomolo

vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.
0 0
rozum rozum

rozum je offline (nepripojený) rozum

Olomolo Pozri príspevok
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.
A pre toto je prúdový chránič .Však len keď si spomenieme na rozvodky aké boli no strašné.Doba pokročila.
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
Olomolo Pozri príspevok
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.
Preto som si pofotil všeky steny s elektrikou ešte pred omietnutím, aby som vedel kde nemám vrtať. Inak v tomto prípade by ta zachránil aj istič.
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Prudovy chranic mozem len doporucit. Treba dat tri, na kazdu fazu jeden hned na vstupe na velkost privodneho prudu, ale bez nadprudovej ochrany s rozdielovym prudom 30mA. Tak je chranena chalupa prosti nebezp.dotyk.napatiu a zaroven pri urcitych pripadoch proti poziaru. Ak je niekomu vela dat 150Eciek za tri chranice, ktore mozu zachranit zivot, alebo poziar od elektriky pri cenach novostavieb, tak je to pekny pako. Aj keby to norma neprikazovala na zasuvky, aj tak by som si ich domov dal.....
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

yoyo74 Pozri príspevok
No neviem, myslim ze jeden centralny PCH by nepresiel ani reviziou. Aj ked su vseljake revizie, vidim to u seba na RD.
Kazdopadne podla mna u bezného rodinného domu by mal byt chránič na všetkych zásuvkach do 32A istenia, okrem plynového kotla. Svetelny okruh iba v kupelni (pokial nie je napajany bezpecnym zdrojom mimo kupelnu).
V drevodomoch predpokladam je to prisnejsie kvoli poziaru, asi vsetko cez prudove chranice (nemusi byt vsetko cez 30 mA predpokladam, iba vyssie uvedene)
Zasuvky pri ktorych odpojeni by mohla byt sposobena velka skoda nejdu cez PCH.
Ako centralny chranic moze sluzit predpokladam len vyssi chranic asi nad 300 mA. (?)
Centralny je dovoleny. No problem. Su chranice cez trafa aj na 2000A. Len ako bolo vyssie spominane,potom hladat poruchu....
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

Pre lubko6394 nemá pravdu :
"Inak v tomto prípade by ta zachránil aj istič.",pri navŕtaní na pracovný vodič / fázu/ sa pracovné napätie dostane na vrták a kovovú hlavičku a ak je mokrá omietka tak aj na omietku , a istič nemá dôvod vypnúť, lebo nenastal skrat ani preťaženie a to aj pri dotyku ruka na kovovú časť vŕtačky.
No pri navŕtaní pracovného vodiča pripojeného na PCH ,vypína ihneď či pri dotyku ruky, alebo cez mokrú omietku. Ochranná funkcia ističa a PCH je rozdielna.
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

focus3ccd Pozri príspevok
Prudovy chranic mozem len doporucit. Treba dat tri, na kazdu fazu jeden hned na vstupe na velkost privodneho prudu, ale bez nadprudovej ochrany s rozdielovym prudom 30mA. Tak je chranena chalupa prosti nebezp.dotyk.napatiu a zaroven pri urcitych pripadoch proti poziaru. Ak je niekomu vela dat 150Eciek za tri chranice, ktore mozu zachranit zivot, alebo poziar od elektriky pri cenach novostavieb, tak je to pekny pako. Aj keby to norma neprikazovala na zasuvky, aj tak by som si ich domov dal.....
PCH sa môže zapojiť až za bod rozdelenia sústavy TN-C ( distribučná sieť) a tento sa niekedy neprevádza hneď v rozvádzači merania ale až v ističovéj skrini v dome .
A upozornenie na : Musí platiť Súčet A- mperov na ističoch zapojených pod prúdovým chráničom sa rovná ampérom na prúdovom chrániči.
/ Hlavný istič pre meranie = 25A, ale PCH môže / musí byť aj 63A, aby platilo .../
PCH má napísané dve hodnoty : 1. aký rozdielový prúd vypína v xmA( 30mA)
2. vypínací prúd v A ( 25A)
0 0
lubko6394 lubko6394

lubko6394 je offline (nepripojený) lubko6394

Strojár
canbo Pozri príspevok
Pre lubko6394 nemá pravdu :
"Inak v tomto prípade by ta zachránil aj istič.",pri navŕtaní na pracovný vodič / fázu/ sa pracovné napätie dostane na vrták a kovovú hlavičku a ak je mokrá omietka tak aj na omietku , a istič nemá dôvod vypnúť, lebo nenastal skrat ani preťaženie a to aj pri dotyku ruka na kovovú časť vŕtačky.
No pri navŕtaní pracovného vodiča pripojeného na PCH ,vypína ihneď či pri dotyku ruky, alebo cez mokrú omietku. Ochranná funkcia ističa a PCH je rozdielna.
Ale myslím že áno. Aj mne sa to stalo. Tá iskra je spojenie fázy a nuláku, a je jedno či toho prevrtaného alebo vrtačkového = skrat a istič vypne aj keby bol 64A. PCH by ho ochránil len vtedy ak by navrtal len fázu a krytovanie vrtačky by nebolo ukostrené.
0 0
tina01 tina01

tina01 je offline (nepripojený) tina01

Olomolo Pozri príspevok
vcera mi prudovy chranic zachranil zivot, navrtal som kabel cez stenu, priamo uprostred, polovica vrtaka zmizla, iskry, plamienok, ale prudak sa zopol, nastastie vcas.
Môjmu dieťaťu tiež zachránil prúdový chránič život, preto ho odporúčam.
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

lubko6394 Pozri príspevok
Ale myslím že áno. Aj mne sa to stalo. Tá iskra je spojenie fázy a nuláku, a je jedno či toho prevrtaného alebo vrtačkového = skrat a istič vypne aj keby bol 64A. PCH by ho ochránil len vtedy ak by navrtal len fázu a krytovanie vrtačky by nebolo ukostrené.
Niet vŕtačky od 1987 roku , ktorá má kovovú časť spojenú s kostrou.Všetky sú s dvojitou izoláciou, ale pri navŕtaní na pracovný vodič - čierny/ modrý , PCH vypína pri dotyku ruky/ vlhká omietka/ na kovovú časť. Istič nemá dôvod!
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

canbo Pozri príspevok
PCH sa môže zapojiť až za bod rozdelenia sústavy TN-C ( distribučná sieť) a tento sa niekedy neprevádza hneď v rozvádzači merania ale až v ističovéj skrini v dome .
A upozornenie na : Musí platiť Súčet A- mperov na ističoch zapojených pod prúdovým chráničom sa rovná ampérom na prúdovom chrániči.
/ Hlavný istič pre meranie = 25A, ale PCH môže / musí byť aj 63A, aby platilo .../
PCH má napísané dve hodnoty : 1. aký rozdielový prúd vypína v xmA( 30mA)
2. vypínací prúd v A ( 25A)
Ked chcem nasadit chranic, tak si rozdelim sustavu kde chcem. Aky problem? Je to sustava TN-C-S.

K bodu 2. POZOR - 25A nie je vypinaci prud , je to menovity. Ak mam chranic naprikl. v pripade 25A je to len pracovny prud a ak by bol vyssi a nepouzil by som istic, alebo chranic s nadprudovou ochranou tak moze zhoret.....

Pri tychto zalezitostiach to treba nechat na odbornika.... Nehovoriac o projekte, ktory uz v poslednom case ani nikto nechce... Co je na zaplakanie. "Aj zle zapojene tri drotiky mozu narobit pekny pruuser..."
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Takze k prudovym chranicom:

1) v standardnej instalacii domu musi byt chranic na kazdej zasuvke okrem zasuviek pre specialne pouzite (norma nedefinuje ake pouzite to konkretne je - podla mna spotrebic ohrozeny nahodnym vypnutim, chladnicka a mraznicka a pod.)
2) menovity prud chranica musi byt minimalne rovny, alebo VYSSI ako menovity prud PREDRADENEHO istiaceho prvku
3) Norma sa da splnit aj jednym chranicom na cely dom, ale je to sialenstvo, realne treba aspon 3 ks.
4) cena chranica je voci cene stavby uplna malickost, stoji za to skusat, ci sa nieco stane alebo nie?
5) pozor aj na to, ze vasinou vychadza prudovy chranic aj na osvetlenie v kupelni (instalacne zony) vonkajsie osvetlenie ani nehovorim

Ak by bol zaujem, napisem sem potom konkretne prerozdelenie obvodov na spolocne chranice tak aby clovek pri slusnej cene dodrzal normy a aby aj konfort eletroinstalacie bol na patricnej urovni. Mam to odladene tak, za na 90% to pouzijete na hocijaky dom klasickej velkosti (nie 4poschodovu vilu)
0 0
tibor. tibor.

tibor. je offline (nepripojený) tibor.

1) v standardnej instalacii domu musi byt chranic na kazdej zasuvke okrem zasuviek pre specialne pouzite
Osobne si nemyslim ze je to stastne riesenie. je to skor zbytocnost.. ja by som dal chranic do kuchyne, kupelne a na vonkajsie zasuvky ci svetla.

Povinnost mat istic vsade by sa dala obist pouceni vsetkych osob manipulujucich s elektrikou aspon na paraqgraf 20 vyhlasky 508 ( povodne 718 a 51)
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

ester AK Pozri príspevok

Hlúpy obchodnícky trik
na "ženy z domácnosti" .

Podľa čoho musí ?
nuz taketo konstatovanie mozes napisat na vyber vane z modrocervenymi bodkami namiesto zelenej :-)

Ostanym zaujemcom odporucim nastudovanie suboru noriem STN 33 2000, konkretne z dorazom na normu STN 33 200-4-41 kotra pojednava o ochrane pred urazom elektrickym prudom. Tam sa dozviete presne kde chranic byt musi, kde nemusi. Uvidite ze nie je mozne spravit osoby poucene zo vsetkych (napr 2rocne dieta je problem) atd.

Elektrika trosku zabija, takze sa oplati pristupovat k nej z respektom. Bodaj by Ti cely zivot bol ten chranic zbytocny.....
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Pre moderatora: Reagoval som na prispevok od ester AK, ale ja ten prispevok uz nevidim. Bez neho je tato odpoved dost nejasna, tak ak ten prispevok bol odstraneny zamerne poprosim o info aby som tuto odpoved pre kontinuitu temy zmazal. Dakujem


Skus si najskor precitat tu normu a potom mozeme debatovat k veci, toto je ako v skolke, nieco si o elektrike pocul a uz si zjavne najvacsi odbornik.

ale mozem byt konkretny:

1) norma ziadne "stuple do zasuvky" nepozna - tym padom to ziadny rozumny clovek dalej nemoze brat ako vyriesene "zastuplovanim"
2) nikdy a nikde som nenapisal ze prudovy chranic je povinny VSADE. Napisal som ze na zasuvkove obvody v rodinnom dome, okrem specialnych - za tym si stojim, tak je to aj v norme
3) par ran od elektriky som uz nechchtiac schytal a ubezpecujem Ta ze po tych skusenostiach urobim vsetko preto, aby to moje dieta nikdy nezazilo - minimalne doma.

Vobec netusim preco tak tvrdosinne obhajujes to, co je zjavne proti vsetkym platnym normam. Uvedom si, ze ku kolaudacii potrebujes nutne reviziu elektrickej instalacie. Pokial ju budes mat podla svojich svojskych zasad, ziadny revizny technik co ma rad cisty register trestov sa pod to nepodpise.
V principe mi je divne, ze ludia riesia kachlicky, obklady, nabytok v radoch 1000€ a potom idu setrit na veci co nestoji ani 100€ a dost prudko zvysuje sancu na prezitie po zasahu elektrickym prudom.
Naposledy upravil tienik : 21.07.10 at 19:38
0 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

tibor. Pozri príspevok
Osobne si nemyslim ze je to stastne riesenie. je to skor zbytocnost.. ja by som dal chranic do kuchyne, kupelne a na vonkajsie zasuvky ci svetla.
po technickej stranke suhlasim, dokonca aj ten vyber miestnosti by sedel, ja by som snad pridal este detske izby. Ale norma je norma, tam je to definovane tak ako som pisal, takze aj ja ich davam viac ako by som teoreticky chcel

tibor. Pozri príspevok
Povinnost mat istic vsade by sa dala obist pouceni vsetkych osob manipulujucich s elektrikou aspon na paraqgraf 20 vyhlasky 508 ( povodne 718 a 51)
toto sa nie celkom da, ak mas doma deti, alebo dojde navsteva a tak. Ale priznam sa, ked vysla ta nova norma, bola to aj moja myslienka :-) potom som tu normu proste vzal na vedomie a robim to podla nej (teda kreslim)
0 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Ludia su stale nepoucitelny... A potom horia instalacie...
Jeden chranic na vstupe tiez nie je zbytocnost. Dava sa 4P s rozdielovym prudom 300mA proti poziaru. 30mA sa potom osadia v zmysle normy.

Tod vsjo.
Projekty sa casto podcenuju a potom nemame roboty

A luidia bastlia a bastlia..... Az kym sa nepoucia.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať