Zavrieť

Porady

prúdové chrániče - povinnosť montáže

Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom prúdových chráničov a povinnosti ich zapojenia v elektroinštalácii v rodinnom dome.
Od kedy vznikla elektrikárom povinnosť zapojiť prúdové chrániče a na ktoré okruhy ? Ide len o vonkajší zásuvkový okruh a kúpelňu / vodareň alebo všetky zásuvkové okruhy ?
Ktorá norma / vyhláška to rieši ?

ďakujem pekne za každú radu.
Usporiadat
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

Prečital som si nasledovné:
Téma:
Nie je potreba inštalovať prúdové chrániče, príp. len pre kúpelňu a pod. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Odpoveď: Toto tvrdenie je dosť zásadným spôsobom mylné. Pokiaľ neplatila STN 33 2000-4-41 z roku 2007, bolo to naozaj tak. Postačili prúdové chrániče na zásuvkové obvody vo vonkajšom prostredí a vo vlhkých priestoroch ako kúpelňa, práčovňa a pod. Nová norma platná od roku 2007 zavádza povinnosť použiť prúdové chrániče pre všetky zásuvky používané laikmi.

Je to tak ? Čo znamená v tomto prípade laik ? Bežný človek bez "vyhlášky" ???
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

yoyo74 Pozri príspevok
Prečital som si nasledovné:
Téma:
Nie je potreba inštalovať prúdové chrániče, príp. len pre kúpelňu a pod. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Odpoveď: Toto tvrdenie je dosť zásadným spôsobom mylné. Pokiaľ neplatila STN 33 2000-4-41 z roku 2007, bolo to naozaj tak. Postačili prúdové chrániče na zásuvkové obvody vo vonkajšom prostredí a vo vlhkých priestoroch ako kúpelňa, práčovňa a pod. Nová norma platná od roku 2007 zavádza povinnosť použiť prúdové chrániče pre všetky zásuvky používané laikmi.

Je to tak ? Čo znamená v tomto prípade laik ? Bežný človek bez "vyhlášky" ???
Mňa sa to netýka.
Ja mám 718 / § 23 a žena je "poučená".

PS
Ani mne sa nechce študovať, kto je "laik".
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Prakticky na kazdy zasuvkovy okruh v rodinnom dome musis mat pouzitu prudovu chranicku.
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana.,
STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Prakticky na kazdy zasuvkovy okruh v rodinnom dome musis mat pouzitu prudovu chranicku.
Keď ho tak propaguješ vysvetli, kedy a na čo je potrebný .
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

canbo Pozri príspevok
STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana.,
STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
Bohate stačí "ochranné pospojovanie" (lebo "Príroda NIE JE BLBá a nerobí viac, ako musí ") = cca 100 - 150 metrov obyčajného vodiča.
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

) pekna diskusia je z toho
spytam sa priamo:

NA RD som mal reviziu elektroinstalacie 03/2008, co muselo byt pod prudovym chranicom - stacila vodaren, kupelna, vonakjsie zasuvky na fasade ?

diky vopred
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

Ale ako ho vykonať keď ochranný vodič pripojiť do zásuvky a splniť iné normy " prierez ochranného vodiča... blabla musí byť min 10mm2"
a nové zásuvky majú problém s 2,5mm2.

Hovoríme o ochrane zvýšenej pre zásuvku .
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

Spravne tomu rozumiem ze je to iba odporucana doplnkova ochrana ?
Co platilo v roku 2008, vie mi niekto presne povedat co malo byt v RD pod prudovym chranicom, opakujem sa )) ja nemam nic, tusim iba vodaren ....
0 0
rozum rozum

rozum je offline (nepripojený) rozum

Prúdový chránič je výborná vec keď si uvedomíš že pri zasiahnutí prúdom sa ti nič nestane chráni život.To len tak laicky.No v nemecku ich majú všade miesto ističov.Prúdové chrániče sú s ističom čiže sú kombináciou ističa a prúdového chrániča a bez ističa.Montujú sa aj k umývačkám riadu a sprchovacím kútom.Dúfam že som nič nepoplietla .
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

ano, viem ze prudove chranice su super pomahaju chranit a vypinaju uz pri rozdiele v mA - roch. Ok, existuju v prevedeniach samostatne, spolu s isticom. Aspon sme si trosku teorie dali ALE -> > >
- > Od kedy vznikla povinnost ich pouzivat, od akeho roku a kde vsade ?

dakujem
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

milláčikk Pozri príspevok
Bohate stačí "ochranné pospojovanie" (lebo "Príroda NIE JE BLBá a nerobí viac, ako musí ") = cca 100 - 150 metrov obyčajného vodiča.
Ochranne pospojovanie je v sulade s vyhlaskou, resp. co je to za pojem ???
Alebo je to pojem uz pre tych elektrikarov co sa nicoho neboja ?
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

yoyo74 Pozri príspevok
Spravne tomu rozumiem ze je to iba odporucana doplnkova ochrana ?
Co platilo v roku 2008, vie mi niekto presne povedat co malo byt v RD pod prudovym chranicom, opakujem sa )) ja nemam nic, tusim iba vodaren ....
I tak še dá . STN 332000-4-41..- 4-47 platia 2000 /2001 roku, 332000-7...2002- 2008.
Zhrnuté : Všetky zásuvky vonku, alebo zásuvky na ktoré sa pripojí spotrebič pohyblivým prívodom vonku, všetky zásuvky do 20A , ktoré používajú iné ako znalé ,alebo poučené osoby, v priestoroch vonku aj svietidla pri chodníkoch, bazény , sauny , karavany, .......
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

canbo Pozri príspevok
Ale ako ho vykonať keď ochranný vodič pripojiť do zásuvky a splniť iné normy " prierez ochranného vodiča... blabla musí byť min 10mm2"
a nové zásuvky majú problém s 2,5mm2.

Hovoríme o ochrane zvýšenej pre zásuvku .
To si odkiaľ vytiahol takú "perličku" 10 mm2??
A čoho?
Medi ?
Lebo hliník môžeš zaťažiť 1A/mm2 trvalo (krátkodobo znesie klíďo 2-4 A).
hlavný istič býva 25 A
Meď skoro 2x toľko (o jeden rád vyššie)

Neviem
. Ja som do klasickej acedurky narval (vodič sploštil a šikmo zastrihol) 16 hliník .

PS
Ochranné pospojovanie sa nevedie v zásuvke - tam máš fázu / nulák / zemnenie.
0 0
rozum rozum

rozum je offline (nepripojený) rozum

yoyo74 Pozri príspevok
ano, viem ze prudove chranice su super pomahaju chranit a vypinaju uz pri rozdiele v mA - roch. Ok, existuju v prevedeniach samostatne, spolu s isticom. Aspon sme si trosku teorie dali ALE -> > >
- > Od kedy vznikla povinnost ich pouzivat, od akeho roku a kde vsade ?

dakujem
No je to najnovšia norma myslím a dokonca sa pripravuje niečo že sa budú dávať všade miesto ističou neviem čo je na tom pravdy..Ak napríkad potrebuješ revíziu a ak tam nie je, tak revízny technik ti ju ani nevystaví .
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

yoyo74 Pozri príspevok
Ochranne pospojovanie je v sulade s vyhlaskou, resp. co je to za pojem ???
Alebo je to pojem uz pre tych elektrikarov co sa nicoho neboja ?
Je to jedno z opatrení pre zvýšenie základnej ochrany . Nalistovať revíznu správu ako uvádzate z r.2008 na nájsť svorku HOP na ktorú sa pripája po-spojovacími vodičmi npr.: bojler, sprchovací kút, umývačka riadu, ale aj potrubie kúrenie a vody aj plastové, ..... a znova sme pri projekte.
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

milláčikk Pozri príspevok
To si odkiaľ vytiahol takú "perličku" 10 mm2??
A čoho?
Medi ?
Lebo hliník môžeš zaťažiť 1A/mm2 trvalo (krátkodobo znesie klíďo 2-4 A).
hlavný istič býva 25 A
Meď skoro 2x toľko (o jeden rád vyššie)

Neviem
. Ja som do klasickej acedurky narval (vodič sploštil a šikmo zastrihol) 16 hliník .

PS
Ochranné pospojovanie sa nevedie v zásuvke - tam máš fázu / nulák / zemnenie.
STN 332000- 4-442 čl.9.2.2.3 a pre prierezy je odporúčané dodržať čl. 9.2.2.2
pre Cu je 16mm, Al- 35, Fe-50mm . Zásuvku pripojiť na po-spojovací vodič znamená pripojiť " kolik" zvláštnym vodičom,iné je pripojiť zariadenie k po-spojovaniu.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

rozum Pozri príspevok
Prúdový chránič je výborná vec keď si uvedomíš že pri zasiahnutí prúdom sa ti nič nestane chráni život.To len tak laicky.No v nemecku ich majú všade miesto ističov.Prúdové chrániče sú s ističom čiže sú kombináciou ističa a prúdového chrániča a bez ističa.Montujú sa aj k umývačkám riadu a sprchovacím kútom.Dúfam že som nič nepoplietla .
A to bude nejaké špecialitka .

Že som také zvedavé = vysvetli.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

yoyo74 Pozri príspevok
Ochranne pospojovanie je v sulade s vyhlaskou, resp. co je to za pojem ???
Alebo je to pojem uz pre tych elektrikarov co sa nicoho neboja ?
Tí mali napr. :
- v zásuvke dve koncovky so zvonkovým drôtom
- ťahané pod kobercom
- na druhom konci drôtiky namotané na vidlice zástrčky televízora
- omotané izolepou.
A išlo to asi 20 rokov .
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

milláčikk Pozri príspevok
A to bude nejaké špecialitka .

Že som také zvedavé = vysvetli.
Kompaktný istič s prúdovým chráničom : v jednej krabici sú dve súčiastky , istič vypína pri preťažení a pri skrate a pudový chránič pri porušení jeho prúdovej smyčky.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať