Zavrieť

Porady

prúdové chrániče - povinnosť montáže

Dobrý deň,
chcem sa poradiť ohľadom prúdových chráničov a povinnosti ich zapojenia v elektroinštalácii v rodinnom dome.
Od kedy vznikla elektrikárom povinnosť zapojiť prúdové chrániče a na ktoré okruhy ? Ide len o vonkajší zásuvkový okruh a kúpelňu / vodareň alebo všetky zásuvkové okruhy ?
Ktorá norma / vyhláška to rieši ?

ďakujem pekne za každú radu.
Usporiadat
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

bagger Pozri príspevok
Je zaujem. Sem s tym
OK, moja osvedcena kombinacia pre RD:

4x svetelne obvody vybavene chranicoisticom 10A/B - 30mA
2x zasuvkove skupiny 1 a 2 Chranic 3f 25A - 30mA

Zasuvkova skupina 1, za chranicom:

6x istic 1+N 16A/B jednomodulovy

Zasuvkova skupina 2, za chranicom:

6x istic 1+N 16A/B jednomodulovy


1x chladnicka istic 10A/B


to je zaklad, dalej sa pridava garaz ak je, atd....
Kazdopadne, pod tuto konfiguraciu idem malokedy

Svetelne obvody riesim tak, aby na kazdom podlazi boli aspon 2 - takze po vypadku uplna tma nebude, da sa cosi zapnut.
Zasuvkove skupiny davam striedavo, to znamena, ze za kazdy chranicom su rozne zmiesane obvody z oboch poschodi - takze ak vypadne jeden, tak iste najneskor v druhej izbe najdem funkcnu zasuvku.
2 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
na jednej strane tienik pises ze je to v pohode a na druhej ze to nieje dobre. Jednak si to odporuje, druhak je to hlupost, lebo ten chranic ma urcite este dost rezervy aj na vyssi prud. Asi si narazal na zivotnost kontaktov, ktore by mal viac amperovy chranic asi vyssiu, ale zasa nieje to vypinac a za druhe 25A mu tade asi casto tiect nebude. Ked som sa bavil s kolegom ohladne toho pospojovania a podobnych veci.. on to oznacil za "preposratost", ale aj napriek tomu som natiahol k bateriam, pracke, plynu a zlabu 6mm med ktoru hodim na PEN. Je to aj podla mna k nepodstatne, ale clovek nikdy nevie.
asi si nerozumieme, pisal som ze predistenie chranica urceneho na 25A 25A 3F isticom je v pohode - tak to vyhovuje predpisom. To som myslel ako ciste tu dvojicu istic - chranic, bez ohladu na jeho pouzitie.
Druha vec je to, ze pouzitie centralneho chranica je blbost - to som uz pisal vela krat.
Takze podla man si neodporujem.
Hupost to ale urcite nie je, ak vyrobca udava vydrz chranica 25A, tak tam smie ist max. 25A a bodka. Nechapem preco by som sa mal hrat na geroja ze mi cez 25A chranic ide 40A, ked to je jednak proti prepisom a na druha vec je ze madzi 25A a 40A chranicom je tak maly rozdiel v cene ze niet co riesit. Hlupost a to maximalana je spoliehat sa nato, ze v dnesnej dobe ma nejaky vyrobok dake rezervy :-)
KOlegu pozdrav a nech sa rozhodne, bud je elektrikar, pozna normy a dodrzuje ich, alebo je suflikant ktory si oznacenie elektrikar nezasluzi. Mam rad takychto majstrov sveta, pre ktorych je vsetko blbost, az do okamihu ked sa nieco nestane a este nedajboh su za to oni zodpovedny...to je potom slziciek....

Ja mam zenu, deti, celkom pekny zivot, nebudem riskovat, budem dalej dodrziavat normy - mna ta praca zivi.

A ako vidim, ani Tebe to nie je jedno
2 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Hop377 Pozri príspevok
A uz si niekoho videl aby testovacim obvodom vypinal okruh odhadom 50x za sebou? Mimochodom ten testovaci obvod je len blby odpor medzi fazovym vodicom spinany testovacim tlacitkom, cez ktory tecie vypinaci prud chranica, teda min 30mA a ten uz vie celkom slusne opalit kotankty ktore su stavane len na obcasne pouzitie pri testovani.
ano, videl, mna. Vzdy ked vypinam chranic (je jedno preco) robim to testovacim tlacidlom. Dovod? Kazdy chranic potrebuje cas od casu pretestovat a je dokazatelne ze rozdielove rele zvykne sem tam zatuhnut a na prve vypnutie potrebuje vacsi prud ako na nasledne dalsie (v blizkom case, nie zas az po roku). Takze povazujem za dobru vec ked ho takto aj vlastne nechtiac "cvicim"
2 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
ja som aj chce viac prudovych chranicov ale prave revizak mi povedal ze to nieje treba.. ze aj on ma iba jeden na cely dom. Druha vec preco mam iba jeden je ta ze nemam uz priestor v skrini. Bud dorobim este jednu skrinu iba na chranice, alebo dam prudovy iba na kupelnu a vybrane zasuvky, alebo vyhodim prepatovu ochranu. Uz teraz mam prudovy chranic zaroven ako hlavny spinac. Ono s povie ze co je to v porovnani s cenou domu..ale to si mozes povedat absolutne pri vsetkom. Potom sa ta zanedbatelna cena rapidne nabaluje, lebo clovek by nemal setrit ani na znacke fasady, farby, okien, podlahy, zabudovanej baterie, WC.... ak by som nedaval vsade o trochu viac tak uz mam k dobru aspon 10tis eur.

vymen revizaka - taketo nieco nemoze clovek normyznajuci nikomu poradit, nie to este mat u seba doma.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
to sa ale moze stat aj pri x chranicoch. Vyhodu viac chranicov nepopieram len som privital moznost dat iba jeden z dovodou co som spomenul. osobne by som dal chranic akurat na kupelnu a na dvor. A to vlastne mozem kludne spravit, lebo na dvor aj tak musi ist trojfazovy kvoly 380 a 16Aistic z chranicom mam na povale. Rozdelenim chranicov mozno nebude vyhadzovat pri tebou popisanej poruche cely dom, ale ked bude vypadavat hociaka cast tak by vecsina ludi tiez asi smiechu nezdrzala.

pozri, musis ist na to takto:

a) das si dohromady vsetko co musi sit cez chanic podla normy (vsetky zasuvky, svetlo kupelna, exterier.....)
b) zamyslis sa a rozhodnes sa co by nemuselo ist cez chranic ale bolo by vhodne aby to slo (tam mozes dumat nad zmyslom toho pocinu)

bod a) splnic centralnym chranicom, ale prichadzas do problemu co robit ked vypadne. Proste bude vsade "tma a ticho" ak mas chranicov viac, tak je predpoklad ze vzdy aspon cast instalcie ide a vies si dako docasne pomoct. Napriklad svetlo nejde, ale nocna lampa sa da zapnut a pod.
Samozrejme, moze sa stat aj porucha ze vypadne vsetko, instalacia RD sa nerobi 100% zalohovana. Ale pravdepodobnost je velmi mala.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
vidno ze sa vyznas asi sme nemali dostatocne male palce ked sme este vsetci tu. Vies o tom ze su aj stavy ked prudovy chranic nevypne? ja som sa par krat kablu dotkol a voala.. zijem. Asi som sa slabo drzal druhou radiatoru.
z prvou castou suhlasim veta "strcit prsty do zasuvky" patri medzi velke sprostosti sirene po tomto svete. Skor je nebezpecne to, ze deti najdu nejaku kovovu tycku - kludne napriklad z auticka a strcia ju tam, potom ma chranic co robit.
Aj ked ja na rodinny dom uz zasadne montujem len kvalitne zasuvky z clonkami - nie je to vela € naviac a zas je to nejake to +.

To ze Ta nezlozilo doteraz, neznamena ze ta este nezlozi. POznam bohuzial pripady z nasej branze ked dlhorocneho elektrikara zotalo jak hrusku - ani si nepipol. Takze na stastie by som sa nespoliehal, ani na vypestovanu odolnost :-)
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

alltracboy Pozri príspevok
ved sem piste kolko krat za rok vam vypne prudovy chranic. To by ma zaujimalo. Prepatovka je tiez taka naplast na preposratost, ja ju mam tiez, ale iba preto ze ju mam zadarmo. pokial dostanes priamu slehu bleskom do domu tak ti nepomoze nic. Su rozne typy akoze ochrany pred bleskom, ale ako sami vidime stale sa to meni, lebo nikto nevie poriadne ako sa blesk sprava. A spoliehat sa na to ze ti to nieco zachrani ked pride prepatie po vedeni... no ani prepetovka nevypina pri 240V a hlavne za cas co zijem som nezazil ze by prepatie nieco poskodilo v mojom okoly a to uz bolo dost burok. Toto je len moj nazor, tiez sa snazim mat elektriku tak ako by mala byt, ale su veci o ktorych by som polemizoval. Stavim sa ze tiez nie vsetci mame v aute maximalny pocet airbagov ktore su uz za priplatok.
pocuvaj, ty si nejak nedas pokoj :-)
Tak zmenim otazku, kolkokrat Ti za rok buchnu airbagy? To je v podstate to iste, da boh ze ich v zivote nebudes potrebovat. Ak aj mne doma nikdy nebude posobit chranic, tak usporiadam oslavu na pocest takej "zbytocnej" investicie - fakt budem rad ze to bolo nanic.

Prepetovka, zas oznacujes tvojim zjavne oblubenym pojmom to co velmi nepoznas. Takze opat sa vratime k norme. Cuduj sa svete, prepetova ochrana je po zavedeni novej STN EN povinna, takze zas - naco meditovat? Mat ju musis.

To ze si ju nevidel v "akcii" opat nic neznamena. Ja som uz toho cosi videl, aj prepetovku co zachranila, aj taku co bola zle zapojena a zhorela...
Opat je to o pravdepodobnosti, eliminuje sa riziko.
Odporucam Ti prislusnu STN EN kupit a nastudovat (je to subor 4 noriem) a tak isto aj povodnu STN o bleskozvodoch. Potom z prekvapenim zistis ze sa nic nezmenilo, ale povodne poziadavky sa sprisnili - nakolko pozorovania ukazali ze povodne opatrenia su nedostatocne.


O airbagy sa mozeme kludne stavit, ale chranic a prepetovka je dnes cosi ako bezpecnostny pas v aute. Tak isto ako auto bez pasov nie je schopne bezpecnej prevadzky na cestach a nedostane TP, tak isto aj instalacia bez chranica a prepetovky nedostane reviziu a nebude oznacena za schopnu bezpecnej prevadzky.

Proste nepolemizujme nad vecami co su natvrdo dane. Tak isto sa mozem stavit ze ak mas vodicak prijal si bez frflania zasadu ze jazdime vpravo, tak musis prijat aj poziadavky nasej legislativy na to ako ma vypadat a co ma obsahovat instalacia. Ak to nesplnis, nemas reviziu, to je len Tvoj problem, preto chlieb nezlacnie.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Robo Kopčák Pozri príspevok
Zaujímavé, že ešte pred 20 rokmi bolo
ale uz nieje, ja osobne zijem v roku 2012, takze sa budem riadit podla dnes platnych predpisov.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

Robo Kopčák Pozri príspevok
čsn bezpečnostné normy oddávna neboli stavané proti náhodnej udalosti, ale proti
- potenciálnym samovrahom
- nedisciplinovaným blbým laikom.
posun si kalendar
od CSN sme uz mali STN a aj STN EN
a dnesne normy STN EN sa stavane v prvom rade z pohladu ochrany zivota, vsetko ostatne je az za tym.
1 0
lapejko lapejko

lapejko je offline (nepripojený) lapejko

živnostník remeselník
práve sme dokončili byt, mali sme v rozvádzači všetko napojené za chráničom s ističom, večer sme všetko naraz vypli práve chráničom. Po troch týždňoch už prestal fungovať ako chránič, tak som ho reklamoval, vedúci obchodu, môj kamarát ma vysmial načo som takú značku /SEZ/ kupoval, pritom som ho dostal od jeho predavačov ako bežný tovar. Poslali ho na reklamáciu ale potreboval som hneď tak som zobral Moeller, rozdiel 10,00 €.
1 0
tienik tienik

tienik je offline (nepripojený) tienik

lapejko Pozri príspevok
práve sme dokončili byt, mali sme v rozvádzači všetko napojené za chráničom s ističom, večer sme všetko naraz vypli práve chráničom. Po troch týždňoch už prestal fungovať ako chránič, tak som ho reklamoval, vedúci obchodu, môj kamarát ma vysmial načo som takú značku /SEZ/ kupoval, pritom som ho dostal od jeho predavačov ako bežný tovar. Poslali ho na reklamáciu ale potreboval som hneď tak som zobral Moeller, rozdiel 10,00 €.

presne o tom to je, vela neusetris, ale mas 100% istotu ze budu problemy
1 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

Prečital som si nasledovné:
Téma:
Nie je potreba inštalovať prúdové chrániče, príp. len pre kúpelňu a pod. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Odpoveď: Toto tvrdenie je dosť zásadným spôsobom mylné. Pokiaľ neplatila STN 33 2000-4-41 z roku 2007, bolo to naozaj tak. Postačili prúdové chrániče na zásuvkové obvody vo vonkajšom prostredí a vo vlhkých priestoroch ako kúpelňa, práčovňa a pod. Nová norma platná od roku 2007 zavádza povinnosť použiť prúdové chrániče pre všetky zásuvky používané laikmi.

Je to tak ? Čo znamená v tomto prípade laik ? Bežný človek bez "vyhlášky" ???
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

yoyo74 Pozri príspevok
Prečital som si nasledovné:
Téma:
Nie je potreba inštalovať prúdové chrániče, príp. len pre kúpelňu a pod. Sú to zbytočne vyhodené peniaze.

Odpoveď: Toto tvrdenie je dosť zásadným spôsobom mylné. Pokiaľ neplatila STN 33 2000-4-41 z roku 2007, bolo to naozaj tak. Postačili prúdové chrániče na zásuvkové obvody vo vonkajšom prostredí a vo vlhkých priestoroch ako kúpelňa, práčovňa a pod. Nová norma platná od roku 2007 zavádza povinnosť použiť prúdové chrániče pre všetky zásuvky používané laikmi.

Je to tak ? Čo znamená v tomto prípade laik ? Bežný človek bez "vyhlášky" ???
Mňa sa to netýka.
Ja mám 718 / § 23 a žena je "poučená".

PS
Ani mne sa nechce študovať, kto je "laik".
0 0
profesional profesional

profesional je offline (nepripojený) profesional

Ak chcem robit veci lepsie, musim ich robit uplne inak. Ten kto ma pozna vie, ze ja a konvencne myslenie nejdeme prilis dohromady. ...viac
Prakticky na kazdy zasuvkovy okruh v rodinnom dome musis mat pouzitu prudovu chranicku.
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana.,
STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

profesional Pozri príspevok
Prakticky na kazdy zasuvkovy okruh v rodinnom dome musis mat pouzitu prudovu chranicku.
Keď ho tak propaguješ vysvetli, kedy a na čo je potrebný .
0 0
milláčikk milláčikk

milláčikk je offline (nepripojený) milláčikk

canbo Pozri príspevok
STN 332000 4_41 článok 412.5 prúdový chránič je doplnková ochrana.,
STN 332000 4-47 článok 471.2.3 , odporúča ako jedno z riešení pri samočinnom odpojení ako základnej ochrane. Skúste použiť iné " lacnejšie" opatrenie a zvýšiť zakladanú ochranu.
Odporúčam nezapájať Chladiaci okruh pre kuchyňu (chladničky) na PCH.
Ináč nie je dôvod brániť sa PCH sú rýchlejšie a zabezpečia bezpečnosť elektrického zariadenia.
Bohate stačí "ochranné pospojovanie" (lebo "Príroda NIE JE BLBá a nerobí viac, ako musí ") = cca 100 - 150 metrov obyčajného vodiča.
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

) pekna diskusia je z toho
spytam sa priamo:

NA RD som mal reviziu elektroinstalacie 03/2008, co muselo byt pod prudovym chranicom - stacila vodaren, kupelna, vonakjsie zasuvky na fasade ?

diky vopred
0 0
canbo canbo

canbo je offline (nepripojený) canbo

Ale ako ho vykonať keď ochranný vodič pripojiť do zásuvky a splniť iné normy " prierez ochranného vodiča... blabla musí byť min 10mm2"
a nové zásuvky majú problém s 2,5mm2.

Hovoríme o ochrane zvýšenej pre zásuvku .
0 0
yoyo74 yoyo74

yoyo74 je offline (nepripojený) yoyo74

Spravne tomu rozumiem ze je to iba odporucana doplnkova ochrana ?
Co platilo v roku 2008, vie mi niekto presne povedat co malo byt v RD pod prudovym chranicom, opakujem sa )) ja nemam nic, tusim iba vodaren ....
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať