Zavrieť

Porady

Štrúdľa

nie som dokonalá
Neviem,ako sa to mohlo stať, ale štrúdľu som považovala za nehodnú môjho záujmu. Dodnes - kým sme náhodne nenatrafili na istú cukráreň v Bratislave. Jablkovo-maková, ale veľmi, veľmi chutná. Prosím, nenašiel by sa u Vás zaručený (podrobný) recept, ako sa dá takáto dobrota upiecť doma? V záujme rodinného šťastia vopred ďakujem.
Naposledy upravil maturantka : 09.11.05 at 12:38
Usporiadat
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Elenka, silno držím palce...
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Elenka, neboj, určite to zvládneš. Ozvi sa, ako to dopadlo.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Marína, posielam Ti prvý bod do zbierky! Recept sa stáva súčasťou nášho "rodinného striebra".
0 0
alternativa alternativa

alternativa je offline (nepripojený) alternativa

Pri citani o tahani strudle sa mi vratili spomienky z detstva - moja stara mama, ked chcela nieco "napochytre" urobit k obedu, tahala strudlu. Nikdy sa jej netrhala a vzdy vravela, ze to robi muka. Ste uzasne, vlastne uzasni, ak je tu zapojeny aj nejaky chlap, ze sa vraciate k starym receptom. A ta spomienka na staru mamu...nadhera, dik.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

maturantka
Marína, posielam Ti prvý bod do zbierky! Recept sa stáva súčasťou nášho "rodinného striebra".
Veľmi pekne ďakujem. Hlavne ma teší Tvoje nadšenie. Vyslovene ho cítim z obrazovky. Som na Teba pyšná, že sa Ti darí z popisu aj bez názornej ukážky. Pridávam bonusový recept. Je od priateľkinej starej mamy a aj keď som si myslela, že kysnutým cestom ma nik nemôže prekvapiť, stalo sa. Vrele doporučujem.

Kysnuté rožky od Palky
1 kg hladkej alebo polohr. múky, 1 droždie, cca 6-7 dcl mlieka, 3 PL kryšt. cukru, štipka soli, 3 dcl oleja, 1 PDP
Droždie rozmrvíme do cca 1 dcl vlažného mlieka s pridaním 1 PL cukru a 1 KL múky. Necháme vykysnúť. Zo všetkých surovín vypracujeme cesto, kým sa nám neodlepuje od nádoby. Na pomúčenej doske ho jemne vytiahneme do valca, ihneď rozdelíme na 5 bochníkov. Každý vyvaľkáme do kruhu s priemerom cca 25 cm
a rozdelíme na 8 trojuholníkov. Cesto nevaľkáme na príliš tenko. Má byť cca 0,5 cm hrubé. Plníme lekvárom(najlepšie slivkovým). Stáčame od najširšej časti po špic trojuholníka. Na vymastenom plechu necháme kysnúť cca 1 hodinu. Potrieme rozšľahaným vajcom a pečieme cca 10 minút pri 180˚C, potom teplotu znížime na 160˚C a dopečieme do ružova. Po upečení môžeme posypať práškovým cukrom.
Rožky môžeme naplniť aj makovou alebo orechovou plnkou. Môžeme ich plniť syrom a vrch osoliť a posypať rascou alebo inými semiačkami.

P.S.: To, že sa tam nedáva vajce, to nie je omyl a prášok do pečiva cesto veľmi zjemní a nadýcha.
Dobrú chuť.
.
Naposledy upravil Marína : 29.11.05 at 15:59
Anička.jpg  
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

V septembrovom čísle časopisu Apetit sa píše aj o ťahanej štrúdli.
Kto si chce overiť nejaké detaily, tak v tom článku je to dosť podrobne popísané.

Takže "tažený štrúdl":

http://www.apetitonline.cz/clanek/24...y_strudl_.html
0 0
pyton pyton

pyton je offline (nepripojený) pyton

Je tam tiež recept na "české buchty". Tie robievame často.
http://www.apetitonline.cz/clanek/23...e_buchty_.html
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Marína, v tom 4. riadku receptu je nejaká tlačová chyba. Chcem ho čo najskôr vyskúšať. Môžeš to ešte raz pozrieť? Ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Už je to opravené.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Dnes práve pečiem už druhú várku rožkov od Maríny. Muž si všimol, že "to cesto je akési iné" a "výborné". Rožky som plnila džemom a nutelou, dnes sa chystám aj na makovú plnku.
Marína, neuvažuješ o knižnom vydaní svojich receptov? Napr. pod názvom
"Recepty pre rodinné šťastie od Maríny"... Ďakujem.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Z Teba je hotový básnik, Maturantka. Toľko ma chváliš, až sa na staré kolená červenám. Ďakujem. Hlavne, že vám chutí.

Deň – noc
6 žĺtkov miešame s 1 tukom(Hera, Palmarín, Visa, ...), 25dkg prášk.cukru do peny. Pridáme 40dkg polohr. alebo hrubej múky, trošku mlieka, 1 PDP a sneh zo 6 bielkov. Do polovice cesta pridáme kakao. Polievkovou lyžicou dávame striedavo na vymastený a vysypaný pekáč. Cesto uhladíme. Po upečení polejeme čokoládou(nad parou rozpustíme 10 dkg varovej čokolády a 5-10 dkg Cery).

Kokosové rezy
Cesto1: 6 celých vajec vyšľaháme s 180g prášk. cukru, pridáme 90g orechov, 90g hrubej múky, štipku PDP a 1 PL kakaa
Cesto2: 6 bielkov vyšľaháme s 160g kryšt. cukru, pridáme 6 PL studenej vody a šľaháme ďalej. Pridáme 200g kokosu a 30g hrubej múky
Krém: Vymiešame 250g masla s 250g prášk. cukru. Uvaríme krém z 1 hrnčeka mlieka, 1 Zlatého klasu, 1 žĺtka, 3 PL kryšt. cukru. Miešame na miernom ohni do zhustnutia. Po vychladnutí zmiešame s maslom a 50g kokosu.
Čokoládová poleva: 100g varovej čokolády a 50-100g cery rozpustíme nad parou.
Dávame cesto1+krém+cesto2+čokoláda



Asi by to chcelo novú tému, aby tie recepty nešli pod "Štrúdľu". Čo myslíš?
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Marína
Asi by to chcelo novú tému, aby tie recepty nešli pod "Štrúdľu". Čo myslíš?
No, ja sa prihováram za novú tému s názvom "Recepty pre rodinné šťastie od Maríny" - vážne! Pod názvom štrúdľa zostávajú stratené.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Názov témy, ktorý navrhuješ, mi lichotí, ale predsa len navrhujem niečo skromnejšie. Pred časom som založila tému „Rôzne zákusky-overené“. Myslela som, že je vhodná na už odskúšané recepty. Voľajako zaspala. Zobudíme ju? Súhlasíte? Ja v nej začínam pokračovať. Budem dopĺňať do môjho prvého príspevku, ak sa to tam zmestí.
Zdravím.
Naposledy upravil Marína : 04.12.05 at 21:32 Dôvod: doplnenie
0 0
liba2 liba2

liba2 je offline (nepripojený) liba2

Tu je k tomu link:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=99156&postcount=1
a ďakujeme.
0 0
maturantka maturantka

maturantka je offline (nepripojený) maturantka

nie som dokonalá
Už sa teším, ako si zase zamaškrtíme!!! Ď
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

liba2
Pozrite si, prosím, aj tento link:

http://www.porada.sk/showpost.php?p=150832&postcount=20
0 0
Oľga P Oľga P

Oľga P je offline (nepripojený) Oľga P

maturantka
Ferko, a tú strúhanku oprážaš?
Strúhanku neoprážam, ale najlepšia je domáca strúhanka z rožkov.
0 0
Ferko Ferko

Ferko je offline (nepripojený) Ferko

Oľga P
Strúhanku neoprážam, ale najlepšia je domáca strúhanka z rožkov.
Tak, tak - aby sa cesto nerozmočilo. Aj do jablkovej zvyknem kúsok nasypať.
Do makovej zase jabĺčka, aby nebola suchá.
0 0
nika123 nika123

nika123 je offline (nepripojený) nika123

ŠTRúDLA

8 dkg masla
1 žĺtok
soľ
13 dkg hladkej múky
0,5 dl mlieka

Robím z dvoch dávok,z toho vyjdú tri štrúdle.Zmiesime na doske cesto,ktoré necháme stáť hodinu až potom vyvaľkáme a plníme.:p
0 0
liduska liduska

liduska je offline (nepripojený) liduska

Dnes som robila štrúdlu od Maríny.Chcela by som sa len spýtať či má byť po upečení tvrdá, lebo takú som ju mala piekla som na 180 stupňov asi 35 min. Dávala som mletý mak a 2 strúhané jablká.Vrch som potrela žltkom.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať