Zavrieť

Porady

zdravotné poistenie cudzinca

Jogobela

Jogobela je offline (nepripojený) Jogobela

Jogobela
Dobrý deň,
ešte raz dávam tú otázku. naozaj nemá nikto skúsenosť s cudzincami?
Ak je zamestnancom slovenskej firmy, má tu prechodný pobyt, ale zdržiava sa viac ako 183 dní v roku, zdravotné poist. si platí vo svojej krajine, ktorá nie je členským štátom EU, musí platiť zdravotné aj u nás?
vedel by mi niekto poradiť??

ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Jozef Mihál

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Nie je dôležité ako dlho sa tu zdržiava, ale dôležité je to, že nie je poistený v inom členskom štáte,
    preto sa stáva poistencom podľa nášho zákona, musí sa prihlásiť do niektorej z našich ZP a následne jeho zamestnávateľ ho prihlasuje v tejto ZP ako svojho zamestnanca.
    durisovad

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Ja by som si dovolila takuto otazku: ak ma cudzinec udeleny trvaly pobyt v SR, ( nie je tu zamestnany), je poisteny v USA a bude sa tu zdrziavat cca 5 mesiacov, zdravotne poistenie bude platit pocas tych 5 mesiacov alebo pocas celeho roka? Pracovnicka zdravotnej poistovne ma taky nazor, ze platit musi 12 mesiacov v roku, bez ohladu na to, ci sa tu zdrziava alebo nie.
    Jozef Mihál

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Podľa § 3 ods.2 je našim poistencom, pozrite ale či nespadá pod výnimky uvedené v § 3 ods.2 písm. a) bod 1. alebo písm.b) - je dôležité, na základe čoho je poistený v USA - či tam je zamestnancom alebo SZČO. Ak by bol, nie je našim poistencom.

    Ak je teda skutočne našim poistencom, je poistený dlhodobo, stále, kým tu má trvalý pobyt a to až dovtedy, pokiaľ sa "nezaradí" pod niektorú z výnimiek uvedených v § 3 ods.2.

    Napríklad ak vycestuje do USA na dobu dlhšiu ako 6 mesiacov, s poukázaním na § 3 ods.2 písm. e) prestáva byť našim poistencom.
    durisovad

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Dakujem za odpoved. Pod vynimky nespada, takze asi bude mat pravdu pani v zdravotnej poistovni.
    durisovad

    durisovad je offline (nepripojený) durisovad

    uctovnicka na dochodku durisovad
    Dnes som bola v inej zdravotnej poistovni a pani mi povedala, ze cudzinec ma platit zdravotne poistenie po dobu, po ktoru sa zdrziava na uzemi SR .Ked odide a predlozi potvrdenie (alebo ho zasle postou resp. faxom), ze je poisteny vo svojej domovskej krajine, u nas po dobu, kedy tu nebude, zdravotne poistenie platit nemusi. Prihlasi sa potom, ked sa zasa vrati. Ak by som isla do tretej poistovne, ktovie aky vyklad by som obdrzala. Ale s tymto som spokojna a prihlasi sa.
    Jogobela

    Jogobela je offline (nepripojený) Jogobela

    Jogobela
    dobry den pan Mihal. Ešte stale v tom nemam jasno - s tym cudzincom.
    Nemam dost informacii, ale vcera som sa dozvedela, ze ma Europsky preukaz zdravotn. poistenia ( z Bruselu). To zn. ze zdravotne poistenie u nas nemusi platit?
    A ako je to s odvodmi na starobne? Ak po niekolkych rokoch odide z nasej krajiny, tie peniaze , co odvadzal na starobne sa mu vratia?

    dakujem vopred za odpoved

    zdravotné poistenie cudzinca

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.