Zavrieť

Porady

Ake hranoly na krov...?

ITckar, ucitel...
Ahojte vsetci,
Staviame uz 1NP a trochu sa trapime z kvalitou tehly, ale kedze by som velmi rad dostal hrubu stavbu do zimy pod strechu, zacinam uz teraz uvazovat o krove. Jedna sa o jednoduchu sedlovu strechu, rozmery domu su 9,5 x 8,6 m (vonkajsie). Bez akychkolvek vycnelkov, aby bola stavba ozaj co najjednoduchsia. Projekt som si kreslil v CADe v podstate sam podla inych vzorovych projektov a s mojimi doplnkami a zmenami (samozrejme potom potvrdene aj projektantom, statikom aj vsetkymi ostatnymi ludmi v kolotoci stav. povolenia) ale nie som si isty, ci som spravne zvolil typ hranolov na krov. Kliestiny 180x60 (2x), Krokvy 180x120, Pomurnica 150x150, Vaznica 180x140, ... Ake sa najcastejsie pouzivaju v takychto pripadoch (vid vykres krovu)? Nie som odbornik, ako hovorim, udaje som bral z viacerych inych projektov...
Poradte prosim, ak som nieco zbytocne predimenzoval alebo poddimenzoval, chcel by som na zaklade tohto objednat rezivo na krov aby pomaly vysychalo... Vykresy su prilozene...
Pripadne ak by vas napadlo nieco na co som pozabudol...
A este jedna vec, uvazujem v buducnosti nejaky pristresok nad vchodove dvere a na druhej strane nad terasou ale asi nie tak, aby to bolo sucastou strechy? Alebo by bolo vhodnejsie predlzit trochu krokvy a spravit to ako sucast strechy (nad dvere cca o meter, nad terasu cca o 2m)?
Prilozene su vsetky potrebne vykresy v pdf...
Vopred vsetkym dakujem.
Usporiadat
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

marleau Pozri príspevok
Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.
1 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Este som zabudol - skridlu uvazujeme asi betonovu mediteran (z hladiska cena/kvalita)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Nájdite si vo svojom okolí overeného špičkového tesára (Referencie,referencie, referencie!!!),ktorý vám bude ten krov montovať .On vám bude v tomto vedieť poradiť najlepšie.
Len aby ste nedopadli tak ,ako jedna osoba z vedľajšej dediny toľko stenčovala hrady až musela strechu po položení škridly rozobrať a robiť nanovo.
Aj keď máte krov jednoduchý "áčko" tak je to konštrukcia ako každá iná ,má svoje silné miesta aj slabé a práve pre tie slabé chodia statici dlho do školy.
Čo sa týka rozumnej kvality škridly a ceny ja poznám len dve značky Bramac a Tondach.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
Vdaka za radu, najst spickoveho tesara nebude jednoduche ale pokusim sa o to. Ak niekto ma referencie na dobreho tesara v regione Nove Mesto nad Vahom / Stara Tura a okolie bol by som vdacny za tip. Co sa tyka Bramac/Tondach (samozrejme, zvazoval som skor keramiku Tondach, ale cena je tam o dost vyssia...)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
janka zb mala dobrých tesárov.
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Na to že krokvy máš ako na most pre tank,tie pomúrnice sú žalostne slabé!!!
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

paloo Pozri príspevok
Na to že krokvy máš ako na most pre tank,tie pomúrnice sú žalostne slabé!!!
no konecne som nasiel toho cloveka co chodi po vsetkych stavbach a kazdemu povie ze ma krokvy ako pre tank skoda ze si nechodi pozerat aj tie co uz padli
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

vytlac si ten vykres a chod za statikom nech ti to spocita a da peciatku. mas istotu ze je to v pohode a nemusis sa spoliehat na to ci si nasiel dobreho alebo zleho tesara. na prvy pohlad by som povedal ze pomurnice ok, kliestiny mensie, krovky vacsie a vaznice tam su uplne zbytocne

a predpokladam ze mas veniec spojeny s doskou betonovymi stlpikmi. vystuz tam je ako spravena?
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
chandler Pozri príspevok
vytlac si ten vykres a chod za statikom nech ti to spocita a da peciatku. mas istotu ze je to v pohode a nemusis sa spoliehat na to ci si nasiel dobreho alebo zleho tesara. na prvy pohlad by som povedal ze pomurnice ok, kliestiny mensie, krovky vacsie a vaznice tam su uplne zbytocne
a predpokladam ze mas veniec spojeny s doskou betonovymi stlpikmi. vystuz tam je ako spravena?
Veniec zatial nemam, murujem z tehly Heluz 44ka, prave robim 1NP. Az teraz som si vsimol ze v projekte krovu su nejake betonove stlpiky, ale ziadne take zatial nerobim... (na ostatnych vykresoch ziadne betonove stlpiky neboli)...
Statik to videl (kamarat), hovoril ze v pohode to staci ale ak staci aj slabsie alebo naopak nieco treba posilnit, pobavim sa s nim este o tom.
0 0
jankazb jankazb

jankazb je offline (nepripojený) jankazb

Aktívny človek s technickým myslením, budúci stavebník ...viac
Kontakt na tesára v SS.
0 0
TomasHC TomasHC

TomasHC je offline (nepripojený) TomasHC

Ja som mal super krovara, to bola asi najlepsia partia co u mna na dome robila. Je z Koplotoviec, okres Hlohovec, mozem poslat kontakt.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
jankazb Pozri príspevok
Kontakt na tesára v SS.
Dakujem jankazb, urcite ho rad skontaktujem, ved je to na skok od nas.
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

dasoft Pozri príspevok
Veniec zatial nemam, murujem z tehly Heluz 44ka, prave robim 1NP. Az teraz som si vsimol ze v projekte krovu su nejake betonove stlpiky, ale ziadne take zatial nerobim... (na ostatnych vykresoch ziadne betonove stlpiky neboli)...
Statik to videl (kamarat), hovoril ze v pohode to staci ale ak staci aj slabsie alebo naopak nieco treba posilnit, pobavim sa s nim este o tom.
ak nemas spojeny veniec s doskou tak ten krov vobec nemozes pouzit. nemas nijako zachytene horizontalne sily.
v tom pripade musis podopriet vaznice stlpikmi a staticka schema je uplne ina.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

paloo Pozri príspevok
Na to že krokvy máš ako na most pre tank,tie pomúrnice sú žalostne slabé!!!
Ta pomurnica v podstate sluzi ako podklad, pripadne sa horizontlane sily cez ne prenasaju na veniec. Tie sa prenasaju cez kotevne srouby a tam zavisi, ako su nahusto, aby nedoslo k pretlaceniu dreva. Inak tam nevidim ziadne relevantne zatazenie a namahanie, aby to bolo malo.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
ciners Pozri príspevok
Ta pomurnica v podstate sluzi ako podklad, pripadne sa horizontlane sily cez ne prenasaju na veniec. Tie sa prenasaju cez kotevne srouby a tam zavisi, ako su nahusto, aby nedoslo k pretlaceniu dreva. Inak tam nevidim ziadne relevantne zatazenie a namahanie, aby to bolo malo.
Mozem otazku na tie betonove stlpiky? Odkial sa maju tahat - az zo zakl. dosky? Je to nutne? (momentalne totiz mam vymurovany suteren a murujem 1NP (Tehla 44ka) a ziadne stlpiky tam nerobim, videl som ich az teraz vo vykrese krovu). Ak tam tie betonove stlpiky nedam, mozem uchytit pomurnice rovno na veniec?
0 0
chandler chandler

chandler je offline (nepripojený) chandler

dasoft Pozri príspevok
Mozem otazku na tie betonove stlpiky? Odkial sa maju tahat - az zo zakl. dosky? Je to nutne? (momentalne totiz mam vymurovany suteren a murujem 1NP (Tehla 44ka) a ziadne stlpiky tam nerobim, videl som ich az teraz vo vykrese krovu). Ak tam tie betonove stlpiky nedam, mozem uchytit pomurnice rovno na veniec?
tie stlpiky su ukotvene len v doske ktora je tesne pod vencom. ide o to ze krokvy budu tlacit pomurnicu (a s nou aj veniec a murivo) ako keby von z domu. preto musi veniec pevne drzat. a krokvy by mali byt opasane pasovinou a pribite k pomurnici a pomurnica ukotvena do venca. ak nespravis stlpiky tak nemozes robit strechu tak ako ju mas nakreslenu. ak spravis tak mozes.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

Ta strecha je strasne amaterska a nedomyslena, neber to zle. K tomu, aby clovek cosi mudre povedal treba cely podorys a rezy, strecha musi nadvazovat na cely nosny system domu. Tie akoze vaznice su tam naco?
Vykres krovu aj s vypoctom nie je az tak drahy, aby si musel takto hazardovat. A aj ked si to kreslis sam, treba konzultovat. Dneska si ludia myslia, ze sak volakedy si ludia robili vsetko sami, len problem je, ze volakedy ti tesari presne vedeli naco ktory prvok krovu je a vsetky tie prvky tam su, nic nie je vynechane. Tie strechy stoja 50 a viac rokov, tato tvoja by to asi nezmakla
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
chandler Pozri príspevok
tie stlpiky su ukotvene len v doske ktora je tesne pod vencom. ide o to ze krokvy budu tlacit pomurnicu (a s nou aj veniec a murivo) ako keby von z domu. preto musi veniec pevne drzat. a krokvy by mali byt opasane pasovinou a pribite k pomurnici a pomurnica ukotvena do venca. ak nespravis stlpiky tak nemozes robit strechu tak ako ju mas nakreslenu. ak spravis tak mozes.
Aha, takze jedna sa az o dosku na 2NP (nad nou bude este asi 1,5m tehla a potom uz sikmina). No zial ani na podoryse 2NP to nieje vyznacene, ale dobre vediet.
0 0
dasoft dasoft

dasoft je offline (nepripojený) dasoft

ITckar, ucitel...
ciners Pozri príspevok
Ta strecha je strasne amaterska a nedomyslena, neber to zle. K tomu, aby clovek cosi mudre povedal treba cely podorys a rezy, strecha musi nadvazovat na cely nosny system domu. Tie akoze vaznice su tam naco?
Vykres krovu aj s vypoctom nie je az tak drahy, aby si musel takto hazardovat. A aj ked si to kreslis sam, treba konzultovat. Dneska si ludia myslia, ze sak volakedy si ludia robili vsetko sami, len problem je, ze volakedy ti tesari presne vedeli naco ktory prvok krovu je a vsetky tie prvky tam su, nic nie je vynechane. Tie strechy stoja 50 a viac rokov, tato tvoja by to asi nezmakla
Neberiem to zle, ved hovorim ze nie som projektant (som len obycajny ITckar) - preto sa radsej radim na porade. Otazne je ci to bude lepsie konzultovat najskor s tesarom alebo statikom (projektantom).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať