Zavrieť

Porady

Ake hranoly na krov...?

ITckar, ucitel...
Ahojte vsetci,
Staviame uz 1NP a trochu sa trapime z kvalitou tehly, ale kedze by som velmi rad dostal hrubu stavbu do zimy pod strechu, zacinam uz teraz uvazovat o krove. Jedna sa o jednoduchu sedlovu strechu, rozmery domu su 9,5 x 8,6 m (vonkajsie). Bez akychkolvek vycnelkov, aby bola stavba ozaj co najjednoduchsia. Projekt som si kreslil v CADe v podstate sam podla inych vzorovych projektov a s mojimi doplnkami a zmenami (samozrejme potom potvrdene aj projektantom, statikom aj vsetkymi ostatnymi ludmi v kolotoci stav. povolenia) ale nie som si isty, ci som spravne zvolil typ hranolov na krov. Kliestiny 180x60 (2x), Krokvy 180x120, Pomurnica 150x150, Vaznica 180x140, ... Ake sa najcastejsie pouzivaju v takychto pripadoch (vid vykres krovu)? Nie som odbornik, ako hovorim, udaje som bral z viacerych inych projektov...
Poradte prosim, ak som nieco zbytocne predimenzoval alebo poddimenzoval, chcel by som na zaklade tohto objednat rezivo na krov aby pomaly vysychalo... Vykresy su prilozene...
Pripadne ak by vas napadlo nieco na co som pozabudol...
A este jedna vec, uvazujem v buducnosti nejaky pristresok nad vchodove dvere a na druhej strane nad terasou ale asi nie tak, aby to bolo sucastou strechy? Alebo by bolo vhodnejsie predlzit trochu krokvy a spravit to ako sucast strechy (nad dvere cca o meter, nad terasu cca o 2m)?
Prilozene su vsetky potrebne vykresy v pdf...
Vopred vsetkym dakujem.
Usporiadat
janfasanga janfasanga

janfasanga je offline (nepripojený) janfasanga

Ján Fašanga, autor. Ing.
lubluc Pozri príspevok
Ahojte,aj ja mám jednu otázku ohľadne krovu. Staviame dvojpodlažný rodinný dom. 1.NP potom železobetónová deka. Nasleduj 2.NP výška múrov je 1,75m a na múroch je veniec výšky 25cm. Veniec nie je spojený s dekou s betónovými stĺpmi, ale je previazaný po celom obvode. Krov je navrhnutý jednoduchý hambálkový(iba krokvy a klieštiny) žiadne väznice. Pomúrnica 150X150, Krokvy 80X180, Klieštiny 50X180. Vzdialenosť krokiev 80cm.Dĺžka krokvy je 5,25m z toho presah na vonkajšiu stranu je 1,2m. Sklon strechy 25°.Krytina Bramac. Dom má pôdoris 7,5X15m. Otázka znie:Je potrebné dať hrebeňovú väznicu(niektorý tesári tvrdia že áno). Ak áno tak prečo? Vopred ďakujem za Vaše názory.
...vsak mas projekt krovu, robil ho statik, ktoreho si si zaplatil, tak nechapem co ti brani vtom, aby si mu zavolal a vyziadal si odneho pisomne vyjadrenie za nejaky symbolicky honorar... To ked ti tu na internete napise niekto, ze to tam nedaj, tak to nedas ani v tom pripade ak ti to navrhol statik? Alebo naopak, ak ti niekto povie, ze to tam treba, tak to tam das napriek tomu, ze ti to statik nenavrhol?
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

.....samozrejme, že budem mať stretnutie so statikom. No rád by som získal aj názory iných ľudí. Ľudí ktorí majú aj skúsenosti z praxe. Ja som nikde nepísal, že sa budem riadiť tým čo tu niekto napíše. Ale myslím si, že na to tu je porada aby si človek mohol urobiť rozhľad. Sú tu aj poraďáci ktorí vedia poradiť(ciners, chandler,220870 atď) radou typu zavolaj statikovi si mi moc nepomohol(pri stavbe domu je to samozrejmosť.)
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Tá väznica sa dáva preto že drží krokvy v správnom smere hlavne tú čo ide mimo pôdorys domu .
Niečo podobné ako tretí sken v zadaní témy.len tam sa stredová nedávala lebo sú tam navrhnuté dve pomocné ktoré sú uložené na murive.
Naposledy upravil 220870 : 28.11.11 at 21:21
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ako píše 220870,dal by som prierez 120 x 160,ona vyrovnáva hrebeň,aby nebol krivý.My sme vždy požili vrcholovú väznicu a nikdy sme krokvy nepreplátovali.
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

marleau Pozri príspevok
Ako píše 220870,dal by som prierez 120 x 160,ona vyrovnáva hrebeň,aby nebol krivý.My sme vždy požili vrcholovú väznicu a nikdy sme krokvy nepreplátovali.
Dnes som volal s projektantom a ten mi povedal, že je to tam zbytočné nakoľko dom je široký "iba" 7,5m.

Keby som sa tam tu väznicu rozhodol dať stačí ju podoprieť iba na nosných priečkach?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
1 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

marleau Pozri príspevok
Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
No mne radili tu vrcholovú väznicu práve kvôli statike. Vy hovoríte, že len kvôli jednoduchšej robote. Tak teraz kde je pravda?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Nie že kvoli jednoduchšej robote,ale mne sa to jednoduchšie robí.Ide o to,že pri preplátovaných krokvách bez vrcholovej väznice nemusíte dosiahnuť rovný hrebeň,može "zaplávať" do strany alebo hore-dole.
Osadím si stolicu a potom postupne krokvy.Systém,že si zmontujem tzv A-čka a dvíham na pomúrnice,mi je cudzí.
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

marleau Pozri príspevok
Ona tam nie je kvoli statike,ale kvoli vyrovnaniu hrebeňa.
Projektantovi odkazujem,nech si to ide skúsiť takto urobiť,či to bude jednoduchšia práca.
Vrcholová väznica je najlepšie,ak je podopretá klieštinkami od spodu.Vzniká taký hambálok a je to aj krajšie na podhľad.Vzniknutá väzba je potom samonosná.Ale úplne stačí,keď sedí na štítach a na nejakej stene nosného systému.
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.
1 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Spýtam sa ako ukotvíte namontujete krajné krokvy?
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

220870 Pozri príspevok
Spýtam sa ako ukotvíte namontujete krajné krokvy?
..........na pomúrnice
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

ciners Pozri príspevok
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.
Stačí ak bude tá vrcholová väznica podopretá na krajných múroch (vonkajších) potom na jednej nosnej priečke cca4,5m od prvého krajného múru a štvrtý podperný bod by bol stĺp nad spodnou nosnou priečkou cca 5m od druhého krajného múru?
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Mne sa hambálkové krovy na rodinné domy nepáčia.Raz sme svojvoľne zmenili projekt a namiesto klieštin sme spravili stolicu a väzné trámy.Predsa len je to pevnejší nosný systém krovu,hlavne,ak je použitá betónová krytina a snehová oblasť je na severe Slovenska.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

ciners Pozri príspevok
Vrcholova vaznica bez stlpikov je tak na basu. Neznizuje vodorovne reakcie na vence a pokial sa to nedomysli,tak moze byt velka galiba na svete.
Ak sú stredové väznice bližšie k vrcholu,tak nie.Potom je možno vrcholová otázna,ale aj tak ju dám a zviažem klieštinkami.
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

To Ciners.......
už som z toho zmätený.....je tam teda potreba dať tú väznicu alebo nie statik povie nie ľudia čo stým robia vravia áno a ja sa môžem aj ......
Keby som Vám poslal do emailu výkres pozreli by ste sa na to?
Ď.
0 0
marleau marleau

marleau je offline (nepripojený) marleau

Pošli aj mne na metis@atlas.sk.
Rád sa pozriem.
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

poslané
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

marleau Pozri príspevok
Ak sú stredové väznice bližšie k vrcholu,tak nie.Potom je možno vrcholová otázna,ale aj tak ju dám a zviažem klieštinkami.
Ty to myslis aj so stlpikmi,nie? Nepochopil som Ta hned na prvy krat
0 0
ciners ciners

ciners je offline (nepripojený) ciners

lubluc Pozri príspevok
To Ciners.......
už som z toho zmätený.....je tam teda potreba dať tú väznicu alebo nie statik povie nie ľudia čo stým robia vravia áno a ja sa môžem aj ......
Keby som Vám poslal do emailu výkres pozreli by ste sa na to?
Ď.
Vykres krovu a vykres tvaru podlazia pod krovom treba
ciners@post.sk
0 0
lubluc lubluc

lubluc je offline (nepripojený) lubluc

poslané
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať