Zavrieť

Porady

Levanduľa - prečo nekvitne?

Ahojte,

od mája pestujem na balkóne levanduľu. Krásne rastie a viditeľne sa jej darí, čo ma veľmi teší. Dočítala som sa však, že by mala kvitnúť od júla až do septembra, ale tá moja zatiaľ vôbec nekvitne, hoci je už dosť veľká a má aj dosť slnka. Vôbec zatiaľ ani nevyháňa tie stonky, na ktorých by mali byť kvietky. Vie mi prosím niekto poradiť, čo by mohlo byť príčinou, že nekvitne? Existuje hnojivo, ktoré by mohlo pomôcť?

Ďakujem za všetky rady!
Usporiadat
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Moc nepolievaj,má rada sucho a skús prihnojovať hnojivom na podporu kvitnutia (napr. ako ostatné letničky)


Levanduľa sa dobre cíti na slnečnom a pred vetrom chránenom mieste v ľahkej, trošku vápenatej, piesčitej pôde. Nedarí sa jej vo vlhkej a kyslej pôde. Do pôdy sa pridáva kompost, prípadne anorganické hnojivo s vyšším obsahom dusíka, ktorý zabezpečí, že rastlina je odolnejšia voči mrazu. Neznáša príliš mokrú pôdu či substrát. Okolo rastliny sa nastelie vrstva štrku, prípadne biely piesok, v žiadnom prípade tmavý mulč. Dvakrát mesačne sa pridáva v období vegetácie hnojivo. V zime sa zakryje vetvičkami z ihličnatých stromov.
5 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AlenockaS AlenockaS

AlenockaS je offline (nepripojený) AlenockaS

stále sa učím
Ja som si kúpila na jar v Baumaxe, zasadila som ju do zeme,nijak špeciálne, zem u nás je pritom dosť kyslá (rastie veľa praslličky na poli ), taká blatová a som prekvapená, že mi levanduľa už zakvitla, veľmi sa z toho teším :-)
A navyše ju mám zasadenú vedľa rozmarínu a pažítky, dúfam, že to nebude pre tie bylinku problém, lebo chcela by som mať bylinkovú minizáhradku :-)
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

ja mám 2 druhy levandule, a kvitne mi len jeden druh, ten druhý tiež akosi otáľa...
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
V zime sa zakryje vetvičkami z ihličnatých stromov.
predtým však asi treba celý krík zostrihať - otázka ale znie asi do akej výšky - poradíte?
0 0
ninocka55 ninocka55

ninocka55 je offline (nepripojený) ninocka55

Ja som si nedavno kupila levandulu. Citala som, ze nepotrebuje vela vody, ale zacala mi vadnut a nevedela som co mam robit. Niekde na internete sa mi podarilo docitat sa, ze ked kvitne, poda by mala byt stale vlhka. A tak som ju poliala a do 2 hodin sa vzchopila. Teraz davam pozor, pravidelne polievam a uz zacina kvitnut
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

hanelie Pozri príspevok
predtým však asi treba celý krík zostrihať - otázka ale znie asi do akej výšky - poradíte?
Ja nič na jeseň nestrihám, ani ničím neprikrývam. Nechám tak, ako je, prezimovať. Na jar ostrihám asi jednu tretinu. Nechám ju, nech sa opuká a tam, kde sa neopuká, to potom strihnem tiež.
0 0
ercsike ercsike

ercsike je offline (nepripojený) ercsike

hanelie Pozri príspevok
predtým však asi treba celý krík zostrihať - otázka ale znie asi do akej výšky - poradíte?
Rastlinu treba ročne rezať vždy na jar na 20-25 cm o 1/3 veľkosti, no nie veľmi hlboko, lebo zo zdrevnatených častí bez listov už nové výhonky nevyženie. Takto ju pravidelne obnovujeme, a náš ker bude hustejší, zostane kompaktný, rovnomerne tvarovaný a bohato kvitnúci.
Po odkvitnutí je však potrebné odkvitnuté časti zostrihať a upraviť tak vzhľad rastlín, ktorá ešte raz zakvitne, no nie tak bohato.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
ďakujem za odpovede - /idem zakladať skalku a raba by som, aby tam mala levanduľa popredné miesto
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

hanelie Pozri príspevok
ďakujem za odpovede - /idem zakladať skalku a raba by som, aby tam mala levanduľa popredné miesto
Tak, nech sa Ti darí. Len daj pozor, keď sa levanduli darí, tak dospelá rastlina zaberie dosť miesta. Moje majú priemer odhadom pol metra.
0 0
hanelie hanelie

hanelie je offline (nepripojený) hanelie

sprievodca CR Rakúsko,
super - a aj ju spracovávaš nejakým spôsobom ? / sušenie, tinktúry ap.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

hanelie Pozri príspevok
super - a aj ju spracovávaš nejakým spôsobom ? / sušenie, tinktúry ap.
Suším, balím do starých plátených vreckoviek (najlepšie sú pánske) a dávam do skríň medzi prádlo proti moliam.
1 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

irma1 Pozri príspevok
Tak, nech sa Ti darí. Len daj pozor, keď sa levanduli darí, tak dospelá rastlina zaberie dosť miesta. Moje majú priemer odhadom pol metra.
Tak toto ma zaujíma. V Kauflande je ponuka, predpokladám, že levandule predávajú v takých malých kvetináčikoch-videla som len v reklamných novinách. Na aké veľké sa môžu rozrásť v prípade, že prežijú moju opateru? Neviem totiž, koľko asi by som si mala kúpiť, cena je lákavá.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

No práve preto som si dovolila upozorniť na veľkosť dospelej rastliny, lebo v záhradníctvach predávajú také chúďatká v maličkých kvetináčoch a o rok sa Ti to možno nezmestí na skalku.
Nevyznám sa v odrodách, ktoré možno teraz kúpiť. Ja mám obyčajnú levanduľu úzkolistú. Zmestila by sa do krabice 50x50 cm. Má tri roky. A to ju strihám na jar (zhruba o tretinu, ako píšem vyššie) a potom odkvitnuté kvety v lete. Vtedy zakvitne ešte raz.
Tohto roku mi takýto "podraz" vyviedol kocúrnik. Na jar som posadila do skalky takú malú chutnučkú rastlinku a už je na tej skalke pomaly iba on.
0 0
Žabinka Žabinka

Žabinka je offline (nepripojený) Žabinka

irma1 Pozri príspevok
No práve preto som si dovolila upozorniť na veľkosť dospelej rastliny, lebo v záhradníctvach predávajú také chúďatká v maličkých kvetináčoch a o rok sa Ti to možno nezmestí na skalku.
Nevyznám sa v odrodách, ktoré možno teraz kúpiť. Ja mám obyčajnú levanduľu úzkolistú. Zmestila by sa do krabice 50x50 cm. Má tri roky. A to ju strihám na jar (zhruba o tretinu, ako píšem vyššie) a potom odkvitnuté kvety v lete. Vtedy zakvitne ešte raz.
Tohto roku mi takýto "podraz" vyviedol kocúrnik. Na jar som posadila do skalky takú malú chutnučkú rastlinku a už je na tej skalke pomaly iba on.
Ďakujem za odpoveď. Keďže s levanduľou nemám žiadne skúsenosti, kúpim si radšej len dve-tri rastlinky, a uvidím ako sa budú vyvíjať. Ak sa vobec budú. Mám totiž taký kútik, kde hocičo nechce rásť.
1 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

ja som tiez vcera zasadila levandulu-kupila som len jednu,bolo je neurekom,rozdelila som ju na styri mensie odnoze a tak posadila medzi ibisteky.
uvidime ako sa zadari.chcem ju skor na ozdobu a na odpudzovanie vosiek-tato co mam je napisane ze nie je vhodna na konzum,len na dekoraciu-prip.do skrin proti moliam.preto som ju nedala do bylinkovej zahradky.tam mam len konzumovatelne bylinky-vsetky postupne kvitnu,su krasne.
0 0
Valcake Valcake

Valcake je offline (nepripojený) Valcake

Ja mám levanduľu zasadenú okolo ruží. Odpudzuje vošky. No napriek tomu vošky na ružiach boli, až som musela striekať
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Máte niekto skúsenosti s rozmnožovaním levandule? Viackrát som skúšala z odrezkov, ale asi nevystihnem správny termín, nikdy sa mi neprijala.


Levanduľa vraj odpudzuje nielen vošky, ale aj mravce. Asi staré metódy už nefungujú, naše mravce sú schopné si urobiť mravenisko aj pod levandulou
0 0
osky osky

osky je offline (nepripojený) osky

arizona Pozri príspevok
Máte niekto skúsenosti s rozmnožovaním levandule? Viackrát som skúšala z odrezkov, ale asi nevystihnem správny termín, nikdy sa mi neprijala.


Levanduľa vraj odpudzuje nielen vošky, ale aj mravce. Asi staré metódy už nefungujú, naše mravce sú schopné si urobiť mravenisko aj pod levandulou
ja som si tak volakedy namnozila este doma na Slovensku.ale tie odrezky si musis dat najprv zakorenit do vody,az potom sadit.
inak sa to nepodari.teda,aspon ja tomu neverim.
a zasad si to zakorenene najprv do kvetinaca a ked sa rastlinka rozrastie,mozno aj na dalsi rok,ju vysad von do zahradky.
mne sa to vzdy tak podarilo,len mi ju moj pes vzdy ocural a tak vyhynula....
zvlastne ze sa zameriaval len na rozmarin a levandulu.
0 0
irma1 irma1

irma1 je offline (nepripojený) irma1

Odrezkami som neskúšala. Moja svokra vlani vysiala semienko, čo dostala od kamarátky, vzklíčilo všetko.
0 0
bewik bewik

bewik je offline (nepripojený) bewik

Ja som niekde citala, ze levandula prvy rok nekvitne. Zasadila som na jar semiacka, krasne to vzislo, teraz ju mam v zahradke vysadenu, ale bola som uz pripravena na to, ze tento rok nebude kvitnut, takze som sa tomu necudovala a cakam na dalsiu sezonu.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať