Zavrieť

Porady

Navrh novych odvodov od 2011 od p. Mihala.

Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

Ide o princíp rovnosti.....
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Pán Mihál to bude asi čítať tak otázočka.Dividendy sú neni príjem ani štvrtročné a koncoročné prémie?Čo tak začať zrovnoprávňovaním z tohto konca?Aj tých tzv zahraničných investorov KIA,PEUGEOT,VSŽ,WV..................,čo majú daňové prázdniny od nevidím do nevidím.
Naposledy upravil 220870 : 20.08.10 at 11:38
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

palci81 Pozri príspevok
Zdravim prosim o vysvetlenie ak by to preslo co by to znamenalo pre SZCO.Toto povedal Mihal:

"Ide o to, aby výška odvodov v prípade živnostníka odkrojila z celkovej ceny práce rovnakú sumu ako u zamestnanca," vysvetlil v rozhovore pre agentúru SITA podstatu nového koeficientu minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál.

Ja tomu nechapem vsak:
Celkova cena prace u zivnostnika je fakturovana suma.
Celkova cena prace u zamestnanca je hruba mzda+odvody zamestnavatela.

Tak ako moze byt vyska odvodov rovnaka? To ja mam ako SZCO, ktory nema zamestnancov platit odvody z fakturovanej sumy(co je ok) a plus este doplatit ako zamestnavatel sam za seba? Vsak to je choreee.

Ja by som to pochopil ak by sa doterajsia suma ktoru fakturujem navysila o sumu, ktoru mam este zaplatit ako zamestnavatel sameho seba, ale takto ak mi suma zostane, tak budem platit podstatne viac na odvodoch.
Ja to chápem tak, SZČO je zamestnávateľ a zamestnanec v jednom. Jeho cena práce by mala byť teda fakturovaná tak, aby z nej bolo možné zaplatiť tie plné odvody. Ale, ten, kto je podnikateľ a komu SZČO vyfakturuje viac, bude mať aj vyššie náklady, a tieto obvykle ovplyvňujú základ dane. Výsledný efekt, nech vyčíslia odborníci. Ak by SZČO fakturovala vyššie ceny fyzickej osobe nepodnikateľovi, kto si to odnesie? Fyzická osoba. Výsledný efekt? Zase nechám na odborníkov.
0 0
palci81 palci81

palci81 je offline (nepripojený) palci81

jj tak som to pochopil aj ja, len skus si predstavit, ze ja dojdem za mojimi partnermi a poviem im, ze od 1.1.2011 zvysujem fakturovanu sumu. Kam ma poslu? Takze ja zo starej sumy budem odvadzat aj ako zamestnanec aj ako zamestnavatel, co v konecnom dosledku mne osobne zvysi odvody zo 152 EUR na cca 240 EUR. To je normalne?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

220870 Pozri príspevok
Pán Mihál to bude asi čítať tak otázočka.Dividendy sú neni príjem ani štvrtročné a koncoročné prémie?Čo tak začať zrovnoprávňovaním z tohto konca?Aj tých tzv zahraničných investorov KIA,PEUGEOT,VSŽ,WV..................,čo majú daňové prázdniny od nevidím do nevidím.
odkedy nie sú štvrťročné a koncoročné prémie príjem ? Snáď len doteraz - ak boli vyplatené vo výške vyššej ako max. vymer. základ, z rozdielu sa neplatili odvody do zdravotnej a sociálnej poisťovne. Toto by sa malo po novele daňových a sociálnych zákonov odstrániť - bude sa robiť ročné zúčtovanie odvodov a daní (teda aj odvodov do SP. Doteraz sa robilo len RZZP a RZD).
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

palci81 Pozri príspevok
jj tak som to pochopil aj ja, len skus si predstavit, ze ja dojdem za mojimi partnermi a poviem im, ze od 1.1.2011 zvysujem fakturovanu sumu. Kam ma poslu? Takze ja zo starej sumy budem odvadzat aj ako zamestnanec aj ako zamestnavatel, co v konecnom dosledku mne osobne zvysi odvody zo 152 EUR na cca 240 EUR. To je normalne?
Nepočúvala som vystúpenie p. Mihala. K doterajším platbám. Živnostník aj teraz platí odvody ako zamestnanec a zamestnávatel spolu. Z vymeriavacieho základu na základe ročného zúčtovania zdr. poistenia (preddavky na zdr.poistenie) a výpisu z daň. priznania - ak vznikne povinná registrácia v SP. Ak pomerná časť vymer. základu je nižšia ako minimum, platí z minima.

Rozdielom je len vyššia sadzba odvodov na nem. poistenie a nemá povinnosť platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti.

Môžeš prosím rozpísať ako si došiel k sume, ktorú si vypočítal ?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

veronikasad Pozri príspevok
Nepočúvala som vystúpenie p. Mihala. K doterajším platbám. Živnostník aj teraz platí odvody ako zamestnanec a zamestnávatel spolu. Z vymeriavacieho základu na základe ročného zúčtovania zdr. poistenia (preddavky na zdr.poistenie) a výpisu z daň. priznania - ak vznikne povinná registrácia v SP. Ak pomerná časť vymer. základu je nižšia ako minimum, platí z minima.

Rozdielom je len vyššia sadzba odvodov na nem. poistenie a nemá povinnosť platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti.

Môžeš prosím rozpísať ako si došiel k sume, ktorú si vypočítal ?
Ministerstvo práce a sociálnych vecí a rezort zdravotníctva totiž navrhujú zmeniť pravidlá na stanovovanie vymeriavacích základov pre výpočet odvodov pre SZČO. Kým v súčasnosti sa vymeriavací základ na sociálne poistenie pre SZČO určuje ako polovica pomernej časti základu dane a pri zdravotnom poistení sa pomerná časť základu dane delí číslom 2,14, od budúceho roka by sa mal vymeriavací základ SZČO jednotne stanovovať tak, že sa pomerná časť základu dane vydelí číslom 1,352. Pri rovnakom základe dane ako v súčasnosti tak niektoré SZČO zaplatia na sociálne a zdravotné poistenie vyššiu sumu.
6 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ďakujem za info. Hovorilo sa aj minimálnych VZ, alebo tie platiť nebudú ? Pri navrhovanom koeficiente naozaj dôjde k zvýšeniu vymer. základov, ale v diskusii o odvodovom bonuse sa písalo o iných sadzbách odvodov .
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Citujem z medií:
Zníženie koeficientu na určovanie vymeriavacieho základu SZČO sa podľa Mihála dotkne veľmi malého počtu živnostníkov, keďže v súčasnosti platí 85 % živnostníkov do Sociálnej poisťovne odvody v najnižšej možnej sume. "Skôr ide o efekt spravodlivosti než o ten efekt toho, aby nám živnostníci viac zaplatili na odvodoch," povedal minister. Zmena koeficientu pri výpočte vymeriavacieho základu SZČO tak podľa Mihála prinesie do rozpočtu Sociálnej poisťovne pomerne nízku sumu peňazí. Od SZČO by mala Sociálna poisťovňa podľa Mihála získať viac odvodov najmä kvôli obmedzeniu možnosti špekulatívneho rušenia a zakladania živností. "Ten, kto ruší živnosť a následne ju založí, má rok odvodové prázdniny. Už ich mať nebude," povedal Mihál. Vďaka tomu sa môžu podľa neho zvýšiť príjmy Sociálnej poisťovne v budúcom roku o 13 mil. eur a v roku 2012 o 30 mil. eur.

Minimálny mesačný vymeriavací základ na platenie odvodov na sociálne a zdravotné poistenie zostane podľa Mihála naďalej na úrovni 44,2 % z priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zvýši sa však maximálny mesačný vymeriavací základ pre platenie odvodov na 5-násobok priemernej mzdy spred dvoch rokov. V súčasnosti sa pritom poistné na nemocenské poistenie a garančné poistenie platí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy, dôchodkové poistenie, zdravotné poistenie z najviac trojnásobku priemernej mzdy a poistenie v nezamestnanosti a poistenie do rezervného fondu solidarity z najviac štvornásobku priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Zmena bude podľa Mihála aj v tom, že maximálny vymeriavací základ na platenie sociálneho poistenia sa bude stanovovať vždy k 1. januáru kalendárneho roka, a nie ako v súčasnosti k 1. júlu kalendárneho roka. "Od 1. januára 2011 sa zvýši maximálny vymeriavací základ na 5-násobok priemernej mzdy z roka 2009," objasnil Mihál.
Zdroj: http://www.poistovne.sk/25378-sk/ziv...sia-odvody.php
11 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

S prvou vetou nesúhlasím, pretože ak sa k zníženému koeficientu pridá znížené % paušálnych výdavkov, až taký malý počet živnostníkov to nebude.
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

A výdavky na zdravotné a sociálne poistenie nebudú znižovať vymeriavaci základ. To znamená že SZČO si ich nebude môcť dávať do nákladov.Ak je toto pravda tak daňové a odvodové zaťaženie sa dosť zvýši a to presadzuje pravicová vláda, ktorú práve volili živnostníci. Tu už niekto stráca súdnosť.
A treba zodrieť živnostníkov z kože úplne.
Naposledy upravil Jano24 : 20.08.10 at 17:29
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jano24 Pozri príspevok
A výdavky na zdravotné a sociálne poistenie nebudú znižovať vymeriavaci základ. To znamená že SZČO si ich nebude môcť dávať do nákladov.Ak je toto pravda tak daňové a odvodové zaťaženie sa dosť zvýši a to presadzuje pravicová vláda, ktorú práve volili živnostníci.Tu už niekto stráca súdnosť úplne.
A treba zodrieť živnostníkov z kože úplne.
Zvýraznené malo platiť až po zavedení odvodového bonusu a ten sa do programového vyhlásenia vlády nedostal. Nepostrehla som, či sa s touto zmenou uvažuje už od 1.1.2011.
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

Pan Mihal isiel po inspiraciu do VSZ http://ekonomika.sme.sk/c/5514123/mi...el-kosice.html

Vsetko nasvadcuje tomu, ze tato vlada bude este viac zamerana na presadzovanie zaujmu velkych na ukor malych podnikatelov ako Fico. Ja viem, je to velke lakadlo. Odhliadnuc od lobbingu tych najvacsich podnikatelov a zamestnavatelov (zivnostnici sa tazko mozu celostatne zorganizovat a vyzbierat po X Euro na lobbing) je to zjednodusenie prace.

Pamatam sa, ze USA boi zhrozene a dost vystrasene z padu zeleznej opony a Varsavsaj zmluvy. Komentovali to tak, ze bolo jednoduche sa vzdy dohozorit s jednym hracom (ZSSR), ale teraz maju obavy, ze budu musiet jednat s kazdym samostatne - co je dost pracne a narocne. Rovnako to vnima aj (v podstate kazda) vlada. Spolieha na to, ze moze uvazovat ako na hodine matematiky a statistiky (apropos - p. Mihal je myslim matematik). Pamatate sa na hodiny matematiky (ale aj statistiky, fyziky a.t.d.) ked sa ratali priklady "z praxe". Kazda druha veta pedagoga bola "to zanedbame" alebo "velicinu X teraz zanedbame". Pre zjednodusenie to malo svoj vyznam.

Lenze vlada je teraz v silnom pokuseni zanedbat malych zivnostnikov a spoliehat sa na to, ze HDP vytvori US Steel, Kia, Peugeot-Citroen,VW a Samsung. Robil to aj Fico, ale od neho sa to dalo cakat. No ja som sa nadejal, ze tato nova garnitura sa chystala zmudriet.

Ked boli prve volby p 2. svet vojne otec este nemal volebne pravo. No presvedcil rodicov, aby volili komunistov, pretoze komunisti slubovali, ze ochrania malych zivniostnikov pred velkymi kapitalistami. Vsetci vieme, ako to dopadlo - ochranili ich tym, ze ich zrusili.

Mam dojem, ze tito sa ich tiez chystaju zrusit, aj ked nie priamo zakonom, ale ekonomicky. Bude to pre nich asi administrativne jednoduchsie. Pripomina mi to ale Cauceskove planovite rusenie malych obci.

Ked sa clovek pozrie, ake podmienky maju mali podnikatelia a zivnostnici v inych krajinach... Tu sa stale argumentuje a stve, ze zivnostnici podvadzaju, nepriznavaju, platia male odvody a pod. Staci ist do ceska - tam vam ani nemusie dat blocek z reg pokladnice. V USA nemusite platit zdravotne poistenie. V Azii su radi, ze sa starate sami o seba a v podstate od vas nic nechcu, stat je rad, ze nevytvarate tlak na socialne davky.

Ano, zivnostnik plati najmenej do statnej kasy. No na druhej strane negeneruje zdaleka take naklady statu na svoje pracovne miesto ako zamestnanec vo velkej fabrike. Ak sa dobre pamatam, naklady statu na JEDNO pracovne miesto v KIA boli vycislene v milionoch SK.
4 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Dnes sa to objavilo v dennej tlači , aj som si to našiel na google.com
že odvody sa nebudú dať do nákladov. Rozum sa zastavuje.
http://www.financeportal.eu/2010/08/...szco-neznizia/
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Informácie z tlače sú často vytrhnuté z kontextu. Snáď sem večer p. Mihál zavíta a poskytne informácie z prvej ruky - aj keď je to zatial len návrh zákona, v ktorom môže dojsť v schvalovacom procese k velkým zmenám.
0 0
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

veronikasad Pozri príspevok
Informácie z tlače sú často vytrhnuté z kontextu. Snáď sem večer p. Mihál zavíta a poskytne informácie z prvej ruky - aj keď je to zatial len návrh zákona, v ktorom môže dojsť v schvalovacom procese k velkým zmenám.
Čítal som to aj inde , nielen na tomto linku aj v SME , akurát novinári na to prišli neskôr, dokedy im to "zapálilo" asi.
http://ekonomika.sme.sk/c/5514456/zm...icky-rast.html
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Novinárom to občas zapaluje neskôr, ale mnohí nepoznajú súvislosti medzi jednotlivými zákonmi. Preto som napísala, že informácie sú vytrhnuté z kontextu.

Napr. paušálna daň, paušálne náhrady a paušálne výdavky sú tri úplne rozdielne pojmy - pre mnohých je to to isté ...
0 0
Llívia Llívia

Llívia je offline (nepripojený) Llívia

misomiso Pozri príspevok
... 1.Tu sa stale argumentuje a stve, ze zivnostnici podvadzaju, nepriznavaju, platia male odvody a pod. Staci ist do ceska - tam vam ani nemusie dat blocek z reg pokladnice. 2. V USA nemusite platit zdravotne poistenie...
3. Ano, zivnostnik plati najmenej do statnej kasy...
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie na hociakú chorobu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN-ky nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.

Takže mne vôbec nie je ľúto, že sa u SZČO zmenia podmienky pre platenie odvodov.
0 3
Jano24 Jano24

Jano24 je offline (nepripojený) Jano24

Llívia Pozri príspevok
1. Štve? Alebo sa len niekto nebojí otvorene povedať to,čo všetci aj tak vieme? Každý sa s podvádzaním (nezdanenými príjmami) u SZČO stretol, či ty si vždy dostal od každého nákupu tovarov, od každej služby, ktorá ti bola poskytnutá, blok z ERP, príp. nejaký iný doklad, ktorý podnikateľ nemohol "stopiť", aby nemusel z takéhoto príjmu platiť dane a odvody? Dosť "inšpirácií" nájdeš aj tu na Porade, ako sa snažia všetko napchať do nákladov firiem, aj keď to použijú pre vlastnú spotrebu, príp. to použije ich rodina (napr. používanie auta a s tým súvisiace náklady).
2. Nie, nemusia ho platiť, aj keď boli nejaké správy o tom, že by toto poistenie aj v USA malo byť povinné, resp. že by ho za niektorých občanov platil štát. Neplatia, ale potom môže byť všetkým u riti, že niekto zomrie napr. na rakovinu, keďže nemá peniaze na liečbu.
3. Neviem, či platí najmenej do štátnej kasy, ale aj z nej čerpá. A tiež väčšinou platia najmenej aj odvody, napr. také nemocenské, ale pritom sa hodia na PN a majú 2 príjmy - zo živnosti a z PN-ky (túto "radu" mi dala jedna SZČO, ktorá spracúvala mzdy pre iné firmy. Si myslíš, že počas PN nič na živnosť nerobila?). Alebo napr. zdravotné poistenie, a pritom z neho dostanú rovnakú starostlivosť, ako tí, čo platia viac.
No ja si myslím že nemocenské poistenie malo by byť pre SZČO dobrovoľné. Sú často SZČO ktorí na PN nikdy neboli.Nemôžu si dovoliť marodiť.Dokonca som čítal úvajhy že to bude dobrovoľne, ale ide sa opačnou stranou, ešte sa ide dvíhať maximálny strop čo bol na nemocenské.
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jano, ale čo je dobrovolné, to väčšina živnostníkov neplatí. Mám zlé skúsenosti s klientami s platením poistenia v nezamestnanosti. Keď sa zrušila povinná platba, máloktorý živnostník sa poistil dobrovolne, aj keď som ich na to upozorňovala. Podmienky podnikania sa zmenili, mnohí zrušili živnosť a nadávajú ... na koho ?

Podobne by to dopadlo aj s nemocenským poistením. Nemusí z neho čerpať dlhé roky - potom úraz, nečakaná dlhodobá choroba. Nie všetci živnostníci myslia na zadné koliečka ...
3 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať