Zavrieť

Porady

Osetrenie / vysetrenie - max. pocet dni

Nasiel som par tem, kde sa rozpravalo o Dolezitych prekazkach v praci a nasiel som len udaj "pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času". Ja vsak mam par otazok, na ktore som odpoved nenasiel.

1. Existuje pravna uprava, ktora by obmedzovala pocet dni (dlzku pracovneho volna), ktore zamestnavatel poskytne zamestnancovi v pripade vysetrenia, alebo osetrenia zamestnanca? Pocet dni s nahradou mzdy (bez nahrady) v priebehu jedneho mesiaca?


2. Postacuje v pripade osetrenia (vysetrenia) zamestnanca potvrdenie od obvodneho (praktickeho) lekara, alebo je potrebne potvrdenie od odborneho lekara?


3. Moze mat zamestnanec osetrenie (vysetrenie) aj dva dni za sebou, pripadne aj viac dni, alebo je takyto pripad uz posudzovany ako docasna praceneschopnost???

Vdaka za odpoved.
Usporiadat
Oľa Oľa

Oľa je offline (nepripojený) Oľa

Ruším súhlas, zle som Maju pochopila, je to vždy sedem dní, ak to potrebujeme preplatiť, tak je to 7x stanovený fond pracovného času/deň konkrétneho zamestnanca.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
milanr
Pripájam sa s názorom. Máme tiež pružný pracovný čas. Pevná doba je od 08.00 do 14.00. Pri celodennom ošetrení rátame 6 hodín. Celoročný nárok máme 7 x 6 = 42 hod.
Mňa však zaujíma váš názor pri nepravidelne rozvrhnutom čase. Ak zamestnec pracuje v 11,5 hod. zmenách a prinesie doklad o ošetrení, resp. spevádzaní rátame mu 11,5 hod. a jeho celororočný nárok je 7 x 11,5 = 80,5 h. Samozrejme, že tých 11,5 hod. mu rátame iba vtedy, ak mal na ten deň (ošetrenia, sprevádzania) plánovanú zmenu v rozdeľovníku. Je náš postup správny ?
Myslím, že áno, aj keď si neviem predstaviť, že by pri celodennom ošetrení bol u lekára 11,5 hodiny.
0 0
milanr milanr

milanr je offline (nepripojený) milanr

Ak mu lekár napíše celodené ošetrenie, tak mu tých 11,5 h uznáme. To isté platí ak ide s dieťaťom, ak lekár vyznačí celodenná staroslivosť nutná, tak mu dáme 11,5 h. Ak má vyznačené od lekára ošetrenie, sprevádzanie od - do, tak mu napíšeme iba určitý počet hodín a zvyšok odpracuje v zmene. Dúfam, že to robíme správne ?!
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Áno, malo by to takto byť OK.
0 0
erikabu erikabu

erikabu je offline (nepripojený) erikabu

Dobrý deň, prosím poraďte mi, že čo mám urobiť, keď u niektorých prekročil stanovený limit vyšetrenia al. ošetrenia lekára. Viem, že stanovený limit je 7 za seba a 7 s rodinným príslušníkom. Keď som urobila kontrolu, tak som zistila, že u niektorých ich má dokonca už 17. Môžem tak urobiť, že to im narátam dni, ktoré vyčerpali naviac (napr. 17 – 7 = 10) a pri decembrových výplatách dám tie dni (10) neplatené voľno ospravedlnené bez odvodov s kódom A20 a odhlásim to Sociálnej poisťovne. Či to môžem takto urobiť a či nie je to už teraz neskoro odhlásiť Soc. Poisťovňu? Zistila som aj to, že v decembri u niektorých boli u lekára, ktoré už nemali zobrať. Myslela som, že namiesto toho dám dovolenku, ak majú ešte. Môžem tak urobiť, keď ešte nie sú urobené decembrové výplaty? Ja som tu nová a toľko skúsenosti ešte nemám. Bolo už povedané, že koľko ich môžu zobrať, ale ako vidím, že u niektorých to vôbec nedajú pozor. Napadlo mi, že najlepšie by bolo keď urobím ručnú evidenciu od roku 2006, aby som mala každý mesiac prehľad a aby sa to viackrát nezopakovalo. Prosím Vás, napíšte mi, že akým najlepším spôsobom sa dá týmto vyriešiť. Za odporúčanie vopred ďakujem.
Naposledy upravil erikabu : 11.01.06 at 13:36
0 0
Barbara Barbara

Barbara je offline (nepripojený) Barbara

no niekedy fakt nevijem gdo som ...viac
vladan
[/font]obmedzenie počtu dní asi nenájdeš v žiadnom predpise, jediné obmedzenie ti udáva Zákonník práce a to 7 dní do roka (s náhradou mzdy). Tých 7 dní by si teoreticky mohol zamestnanec vyčerpať aj v priebehu mesiaca - záviselo by, či mal presvedčivý dôvod
môj názor - mne stačí potvrdenie od obvodného lekára, väčšinou práve ten ťa posiela za odborným
[font=Arial][font=Verdana]mňa by zaujímalo, z akého dôvodu absolvoval bežné ošetrenie (vyšetrenie) viac dní za sebou a prečo ho lekár neposlal na PN - asi by som v tomto prípade kontaktovala ošetrujúceho lekára. Iné je to napríklad pri povinných lekárskych prehliadkach - tie sa zväčša nedajú vykonať za jeden deň (povinné lekárske prehliadky však nespadajú do limitu 7 dní, ale do § 138)

červený text je oprava pôvodného textu "preventívne prehliadky"

môže mať aj viac dní za sebou!!!!!!!!!- nárok je na 7 dní
0 0
riuska riuska

riuska je offline (nepripojený) riuska

Pri sprevadzani dietata k lekarovi je nejaka vekova hranica?Nie je to 10 rokov veku dietata?
0 0
vladan vladan

vladan je offline (nepripojený) vladan

žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac
riuska
Pri sprevadzani dietata k lekarovi je nejaka vekova hranica?Nie je to 10 rokov veku dietata?
§ 141 ods. 2c) bod 1. hovorí o sprevádzaní rodinného príslušníka (rodinný príslušník je definovaný v § 40 ods. 5)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
vladan
§ 141 ods. 2c) bod 1. hovorí o sprevádzaní rodinného príslušníka (rodinný príslušník je definovaný v § 40 ods. 5)
K súhlasu pripájam aj to, že nie je stanovená veková hranica rodinného príslušníka.
Myslím si, že tieto úkony sú v poriadku, pokiaľ neprekročia hranice primeranosti.
0 0
kamach kamach

kamach je offline (nepripojený) kamach

Aká náhrada mzdy pri prekážkach v práci ešte môže byť, ak nie je presne napísané "pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku"?!
Konkrétne ma zaujíma Váš názor na § 138 ZP, pretože môjmu nadriadenému sa nepáči, že je to v sume priemerného zárobku - tvrdí, že mám poskytnúť základnú mzdu, ako keby bol v práci - ak ho samozrejme posielam na povinnú LP, rekondičný pobyt,... t. j. náhrada mzdy pri výkone občianskej povinnosti a inom úkone vo všeobecnom záujme.
Ďakujem za odpoveď.
0 0
kamach kamach

kamach je offline (nepripojený) kamach

Ďakujem za odpoveď endrju, súhlasím s Tebou.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ja som niekedy niekde čítala, že by som nemala mať 2 dni za sebou celodenné ošetrenie od toho istého lekára. Keď na jeden deň vystaví obvodný lekár a na druhý deň odborný lekár, tak to môžem uznať. Nemám s nahrávaním týchto prekážok na strane zamestnanca nejako skúsenosti, lebo "paragrafy" sme vždy vyhadzovali a nechali sme odpracovaný deň, aj keď viem, že to nie je tak dobre. Teraz však neviem, čo s tým preplatením, keď mám potvrdenie od toho istého lekára na dva celé dni za sebou.
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
alušik
Ja som niekedy niekde čítala, že by som nemala mať 2 dni za sebou celodenné ošetrenie od toho istého lekára. Keď na jeden deň vystaví obvodný lekár a na druhý deň odborný lekár, tak to môžem uznať. Nemám s nahrávaním týchto prekážok na strane zamestnanca nejako skúsenosti, lebo "paragrafy" sme vždy vyhadzovali a nechali sme odpracovaný deň, aj keď viem, že to nie je tak dobre. Teraz však neviem, čo s tým preplatením, keď mám potvrdenie od toho istého lekára na dva celé dni za sebou.
Môžeš to kľudne uznať, nie je to ničím obmedzené (právne).
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ďakujem.
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ahojte, môžeme znížiť počet vyšetrení u lekára na kalendárny rok zo siedmich na päť (v internej smernici) keďže je v Zákonníku práce napísané najviac 7 dní v roku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

SILVIA54
Ahojte, môžeme znížiť počet vyšetrení u lekára na kalendárny rok zo siedmich na päť (v internej smernici) keďže je v Zákonníku práce napísané najviac 7 dní v roku?
Môžeš, ale prečo nebyť ústretoví voči zamestnancom, keď ZP im umožňuje až 7 dní?
Opravujem odpoveď: podľa odst.2 písm.a, tak ako je to tam uvedené, nemôžeš tieto dni krátiť.
Naposledy upravil Tweety : 21.09.06 at 12:30
0 0
SILVIA54 SILVIA54

SILVIA54 je offline (nepripojený) SILVIA54

Ďakujem Keby to bolo na mne tak by som im dala aj 10 dní v roku
0 0
azuz azuz

azuz je offline (nepripojený) azuz

Tweety
Môžeš, ale prečo nebyť ústretoví voči zamestnancom, keď ZP im umožňuje až 7 dní?
Nesúhlasím, poodľa mňa nemôžeš 7 dní znížiť, lebo v ods. 2 sa píše o poskytnutí pracovného voľna... najmenej v rozsahu.... .
Podľa mňa "najviac 7 dní v kal. roku" znamená, že keď vyčerpá menej, zaplatím len to čo vyčerpal a nemusím doplácať do 7 dní.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

azuz
Nesúhlasím, poodľa mňa nemôžeš 7 dní znížiť, lebo v ods. 2 sa píše o poskytnutí pracovného voľna... najmenej v rozsahu.... .
Podľa mňa "najviac 7 dní v kal. roku" znamená, že keď vyčerpá menej, zaplatím len to čo vyčerpal a nemusím doplácať do 7 dní.
Teraz som ten odstavec čítala ešte raz, no je to tam šalamúnsky napísané, takže najmenej je zároveň aj najviac .
0 0
martinatomkova martinatomkova

martinatomkova je offline (nepripojený) martinatomkova

Dobrý deň,
prečítala som viaceri stránok s touto témou a zaujímalo by ma či 7 dní povolených zakonom na ošetrenie je zvlášt 7 dní na zamestnanca a zvlášť 7 dní na ošetrenie dieťaťa alebo rodinného príslušníka, zamestnávateľ mi to vysvetlil tak že 7 dní je spolu ( zamestnanec+rod. príslušník) a či sa to nejako zvlášť eviduje
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať