Zavrieť

Porady

Pnka a dovolenka

ahojte poradaci,

viete mi poradit, ked zamestnanec ma dlhodobo Pn-ku a ku 1.10.2010 chce ukoncit pracovny pomer, ci sa mu krati dovolenka alebo zostava akokeby tie mesiace odpracoval.

dakujem za odpoved
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monikago Pozri príspevok
ahojte poradaci,

viete mi poradit, ked zamestnanec ma dlhodobo Pn-ku a ku 1.10.2010 chce ukoncit pracovny pomer, ci sa mu krati dovolenka alebo zostava akokeby tie mesiace odpracoval.

dakujem za odpoved
Odkedy trvá prac.pomer a odkedy PN-ka ? Má v roku 2010 odpracovaných 60 dní ?
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

pracovný pomer trvá už 3 roky

zamestnankyna nastúpila na PNku 1.5.2010
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

monikago Pozri príspevok
pracovný pomer trvá už 3 roky

zamestnankyna nastúpila na PNku 1.5.2010
Pomerná časť dovolenky sa jej bude krátiť o 1/12 z ročného nároku. (Za prvých 100 dní krátime o 1/12, za ďalších 21 o ďalšiu 1/12)
3 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monikago Pozri príspevok
pracovný pomer trvá už 3 roky

zamestnankyna nastúpila na PNku 1.5.2010
ak má zamestnanec v roku 2010 odpracovaných 60 dní, vznikne mu nárok na pomernú časť dovolenky za kal. rok k 30.9.2010 = 9/12 ročného nároku. Túto budeš krátiť z titulu PN - za prvých 100 prac. dní PN (vrátane sviatkov) o 1/12, za každých celých 21 dní o ďalšiu 1/12 ročného nároku (nepočítala som dni, ale viac ako o 1/12 by krátenie nemalo byť).
3 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

tiež mám v súčasnosti podobný problém, zamestnanec bol na PN od 01.01 - do 12.04.2010 = 102 dní, tak mu budem krátiť dovolenku o 1/12, čo je pri nároku na 25 dní krátenie o dva dni, mám pravdu? treba to uvádzať vo výplatných páskach, alebo krátiť budem až pri skončení prac. pomeru?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

kimart Pozri príspevok
tiež mám v súčasnosti podobný problém, zamestnanec bol na PN od 01.01 - do 12.04.2010 = 102 dní, tak mu budem krátiť dovolenku o 1/12, čo je pri nároku na 25 dní krátenie o dva dni, mám pravdu?[COLOR=red] treba to uvádzať vo výplatných páskach, alebo krátiť budem až pri skončení prac. pomeru?Krátiš hneď po vymeškaní 100 pracovných dní
Odpovede v texte. Ale podľa mňa vymeškal z titulu PN 72 dní - rátaš len pracovné dni - čiže ešte mu nemáš dôvod krátiť.

Zákonník práce § 109
§ 109
Krátenie dovolenky
(1)Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
Naposledy upravil katka50 : 03.09.10 at 04:38
1 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

[QUOTE=katka50;1496140]Odpovede v texte.[/QUOT
doposiaľ som na výpl. páskach neuviedla krátenie dovolenky, je to problém? vyzerá to tak ,že bude so zamestnancom rozviazaný pracovný pomer, môže sa nato odvolávať?
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

[QUOTE=kimart;1496147]
katka50 Pozri príspevok
Odpovede v texte.[/QUOT
doposiaľ som na výpl. páskach neuviedla krátenie dovolenky, je to problém? vyzerá to tak ,že bude so zamestnancom rozviazaný pracovný pomer, môže sa nato odvolávať?
Ako som Ti nižšie napísala, zatiaľ podľa Tvojich údajov nemáš dôvod krátiť mu dovolenku.
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Tweety Pozri príspevok
Pomerná časť dovolenky sa jej bude krátiť o 1/12 z ročného nároku. (Za prvých 100 dní krátime o 1/12, za ďalších 21 o ďalšiu 1/12)
takže ak ma nárok v roku na 25 dní dovolenky a PNku začala 1.5.2010 a končí 30.9.2010, tak jej ju skrátim o 6 dní dovolenky?

ďakujem
0 0
katka50 katka50

katka50 je offline (nepripojený) katka50

monikago Pozri príspevok
takže ak ma nárok v roku na 25 dní dovolenky a PNku začala 1.5.2010 a končí 30.9.2010, tak jej ju skrátim o 6 dní dovolenky?

ďakujem
od 1.5. - 30.9.2010 vymešká z tiulu PN 109 prac. dní - krátiš o 1/12.
25/12= 2 dni.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

Zákonník práce § 109
§ 109
Krátenie dovolenky
(1)Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.[/QUOTE]
Kráteniu dovolenky pri PN už rozumiem. Ale nemám jasno v § 109 ods. 1. ako je to myslené s tými 60 dňami. Znamená to, že keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, pokiaľ neodpracuje 60 dní nemá nárok na dovolenku?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

kimart Pozri príspevok
Zákonník práce § 109
§ 109
Krátenie dovolenky
(1)Ak nepracoval zamestnanec, ktorý splnil podmienku odpracovania aspoň 60 dní v kalendárnom roku, za ktorý sa dovolenka poskytuje, z dôvodu výkonu mimoriadnej služby v období krízovej situácie alebo alternatívnej služby v čase vojny a vojnového stavu, z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky (§ 166 ods. 2) a pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa neuvádzajú v § 141 ods. 2, kráti sa mu dovolenka za prvých 100 takto zameškaných pracovných dní o jednu dvanástinu a za každých ďalších 21 dní rovnako o jednu dvanástinu. Dovolenka sa zamestnancovi nekráti za obdobie pracovnej neschopnosti vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá.
Kráteniu dovolenky pri PN už rozumiem. Ale nemám jasno v § 109 ods. 1. ako je to myslené s tými 60 dňami. Znamená to, že keď zamestnanec nastúpi do zamestnania, pokiaľ neodpracuje 60 dní nemá nárok na dovolenku?[/QUOTE]

ÁNo, nemá nárok na dovolenku za kalendárny rok, alebo jej pomernú časť, až ak odpracuje 21 dní, vznikne mu nárok na jednu 1/12, potom za ďalších 21 ďalšia 1/12.
0 0
kimart kimart

kimart je offline (nepripojený) kimart

ďakujem za odpovede, no mám ešte jednu otázku, ak by sa stalo, že by niekto maródil celý rok, tak potom nemá nárok na žiadnu dovolenku, lebo neopracoval 60dní, je to tak?
0 0
VERONIKA6 VERONIKA6

VERONIKA6 je offline (nepripojený) VERONIKA6

kimart Pozri príspevok
ďakujem za odpovede, no mám ešte jednu otázku, ak by sa stalo, že by niekto maródil celý rok, tak potom nemá nárok na žiadnu dovolenku, lebo neopracoval 60dní, je to tak?
Správne.
1 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

ešte sa vrátim k tomu kráteniu dovolenky, ja som sa teraz dozvedela, že zamestnankyna čerpala PNku nasledovne:

od 1.5.2010 - 31.7.2010 Pnka 92 dní
od 1.8.2010 - 13.8.2010 - dovolenka
a od 16.8.2010 - do dnešného dňa Pn-ka

len s tým, že ku 30.9.2010 - chce ukončiť Pn-ku a dať výpoveď,

len teraz keď počítam, tak jej tam tých 100 dní nevychádza a z toho mi vyplýva, že sa jej dovolenka krátiť nebude ...

mám to správne?
ďakujem za odpoveď
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monikago Pozri príspevok
ešte sa vrátim k tomu kráteniu dovolenky, ja som sa teraz dozvedela, že zamestnankyna čerpala PNku nasledovne:

od 1.5.2010 - 31.7.2010 Pnka 92 dní
od 1.8.2010 - 13.8.2010 - dovolenka
a od 16.8.2010 - do dnešného dňa Pn-ka

len s tým, že ku 30.9.2010 - chce ukončiť Pn-ku a dať výpoveď,

len teraz keď počítam, tak jej tam tých 100 dní nevychádza a z toho mi vyplýva, že sa jej dovolenka krátiť nebude ...

mám to správne?
ďakujem za odpoveď
- čerpanie dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu
- počítaj pracovné dni PN-ky, vrátane sviatkov (nie kalendárne), prac. dni sa v kal. roku spočítavajú.
1 0
ivka70 ivka70

ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

monikago Pozri príspevok
ešte sa vrátim k tomu kráteniu dovolenky, ja som sa teraz dozvedela, že zamestnankyna čerpala PNku nasledovne:

od 1.5.2010 - 31.7.2010 Pnka 92 dní
od 1.8.2010 - 13.8.2010 - dovolenka
a od 16.8.2010 - do dnešného dňa Pn-ka

len s tým, že ku 30.9.2010 - chce ukončiť Pn-ku a dať výpoveď,

len teraz keď počítam, tak jej tam tých 100 dní nevychádza a z toho mi vyplýva, že sa jej dovolenka krátiť nebude ...

mám to správne?
ďakujem za odpoveď
Tych 92 dni neviem odkial mas, ale:

Pocitas len neodpracovane dni - teda pracovne + sviatky ... fond prac. casu:

maj - 21 dni
jun - 22 dni
jul - 22 dni
august (od 16.8.) 12 dni
september 22 dni

spolu 99 dni.

Ma dobreho poradcu skutocne sa dovolenka nebude kratit ani o den.
1 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

Tweety Pozri príspevok
Ivka, nepočítala si to správne, je tam ešte PN od 1.8.-13.8.
to nie je PN ale mala vtedy koniec Pnky a čerpanie dovolenky
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

veronikasad Pozri príspevok
- čerpanie dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu
- počítaj pracovné dni PN-ky, vrátane sviatkov (nie kalendárne), prac. dni sa v kal. roku spočítavajú.

aha to som nevedela, ze sa nepocitaju kalendárne dni, ale iba pracovné, som mala za to, že keď sa počíta Pn-ka, ktorú vypláca zamestnávateľ, tak sa počítajú do výplaty kalendárne dni a do fondu prac. času idú len pracovné dni.

dobre som to pochopila?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

monikago Pozri príspevok
aha to som nevedela, ze sa nepocitaju kalendárne dni, ale iba pracovné, som mala za to, že keď sa počíta Pn-ka, ktorú vypláca zamestnávateľ, tak sa počítajú do výplaty kalendárne dni a do fondu prac. času idú len pracovné dni.

dobre som to pochopila?
Pri krátení dovolenky sa vždy počítajú pracovné dni (vrátane sviatkov). PN-ka je od 1. dňa, bez ohladu na to, či ide o výplatu náhrady príjmu počas DPN (vypláca zamestnávatel) alebo nemocenské(vypláca SP).
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať