Zavrieť

Porady

Vodičské oprávnenie

Vie mi niekto poradiť aké oprávnenie potrebujem na vedenie mot.vozidla skupiny B, ktorého celková hmotnosť je 2000kg a bude ťahať prípojné vozidlo o celkovej hmotnosti 1800kg. T.z. váha jazdnej súpravy bude 3800kg. Vozidlo smie podľa TP ťahať brzdené prívesy do 2800kg. Čítal som niekoľko krát popis oprávnenia skupiny B a BE, ale nieje mi to jasné. Mám pocit, akoby sa tam niektoré veci navzájom vylučovali. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    palacinkaa Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť aké oprávnenie potrebujem na vedenie mot.vozidla skupiny B, ktorého celková hmotnosť je 2000kg a bude ťahať prípojné vozidlo o celkovej hmotnosti 1800kg. T.z. váha jazdnej súpravy bude 3800kg. Vozidlo smie podľa TP ťahať brzdené prívesy do 2800kg. Čítal som niekoľko krát popis oprávnenia skupiny B a BE, ale nieje mi to jasné. Mám pocit, akoby sa tam niektoré veci navzájom vylučovali. Ďakujem.
    Tie skupiny sa nevylučujú, len treba pozorne čítať. Podľa zákona o cestnej premávke § 75 ods. 6 sú skupiny B a C a ich podskupiny definované takto:

    (6) Do skupiny motorových vozidiel B patria

    a) motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny A a T a podskupiny A1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť nepresahuje 3 500 kg a ktoré nemajú okrem miesta pre vodiča viac ako osem miest na sedenie; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg, -
    (toto nespĺňaš, pretože príves, ako uvádzaš má viac ako 750 kg)
    b) jazdné súpravy zložené z ťažného vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nepresahuje 3 500 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nepresahuje prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla. -
    ani toto nespĺňaš, pretože príves s autom spolu (teda jazdná súprava) má viac ako 3500 kg.

    7) Do skupiny motorových vozidiel B+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny B a prípojného vozidla, ak nejde o jazdnú súpravu podľa odseku 6 písm. b).
    - toto platí pre teba, lebo súprava presahuje hmotnostný limit uvedený v ods. 6 písm. b). Takže musíš mať B+E.

    (8) Do podskupiny motorových vozidiel C1 patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť je 3 500 kg až 7 500 kg; k motorovému vozidlu tejto podskupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

    (9) Do podskupiny motorových vozidiel C1+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla podskupiny C1 a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy však nesmie presahovať 12 000 kg a najväčšia prípustná celková hmotnosť prípojného vozidla nesmie presahovať prevádzkovú hmotnosť ťažného vozidla.

    (10) Do skupiny motorových vozidiel C patria motorové vozidlá okrem vozidiel skupiny D a T a podskupiny D1, ktorých najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 3 500 kg; k motorovému vozidlu tejto skupiny smie byť pripojené prípojné vozidlo s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou nepresahujúcou 750 kg.

    (11) Do skupiny motorových vozidiel C+E patria jazdné súpravy zložené z motorového vozidla skupiny C a prípojného vozidla, ktorého najväčšia prípustná celková hmotnosť presahuje 750 kg.

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    Vozidlo ako je uvedené patrí do skupiny B, nepresahuje 3,5t.
    Príves o celkovej hmotnosti 1,8t s uvedeným vozidlom B sa nemôže ťahať, pretože celková hmotnosť jazdnej súpravy presahuje 3,5 t,
    teda vodič na ťahanie jazdnej súpravy nad 3,5t (v danom prípade vozidlo zo skupiny B a príves zo skupiny C+E) musí mať oprávnenie C +E

    Stanislav 1975 je offline (nepripojený) Stanislav 1975

    Stanislav 1975
    palacinkaa Pozri príspevok
    Vie mi niekto poradiť aké oprávnenie potrebujem na vedenie mot.vozidla skupiny B, ktorého celková hmotnosť je 2000kg a bude ťahať prípojné vozidlo o celkovej hmotnosti 1800kg. T.z. váha jazdnej súpravy bude 3800kg. Vozidlo smie podľa TP ťahať brzdené prívesy do 2800kg. Čítal som niekoľko krát popis oprávnenia skupiny B a BE, ale nieje mi to jasné. Mám pocit, akoby sa tam niektoré veci navzájom vylučovali. Ďakujem.
    Ak sa mýlim opravte ma, ale ja si myslím,že tu stačí obyčajné B-éčko, nič viac...

    palacinkaa je offline (nepripojený) palacinkaa

    palacinkaa
    Ďakujem. Presne toto som potreboval "počuť". Ja som si toto myslel už dávno, len: bol som sa pýtať v autoškole, lebo som si chcel rozšíriť vodičák práve o skupinu B+E. Majiteľ autoškoly ma vysmial, či neviem počítať. Podľa neho potrebujem jednoznačne oprávnenie C+E. No pravdepodobne si chcel iba nahrabať prachy. Takže ešte raz ďakujem.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    palacinkaa Pozri príspevok
    Ďakujem. Presne toto som potreboval "počuť". Ja som si toto myslel už dávno, len: bol som sa pýtať v autoškole, lebo som si chcel rozšíriť vodičák práve o skupinu B+E. Majiteľ autoškoly ma vysmial, či neviem počítať. Podľa neho potrebujem jednoznačne oprávnenie C+E. No pravdepodobne si chcel iba nahrabať prachy. Takže ešte raz ďakujem.
    Choď do inej autoškoly, ak sa dá...

    sasha001 je offline (nepripojený) sasha001

    sasha001
    Suhlasim s tym, co Vam povedali v autoskole. B+E je iba do celkovej hmotnosti jazdnej supravy do 3500 kg (ak sa nejedna o kategoriu G). Co prekracujete 2000+2800 kg, takze potrebujete VO C+E.

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    sasha001 Pozri príspevok
    Suhlasim s tym, co Vam povedali v autoskole. B+E je iba do celkovej hmotnosti jazdnej supravy do 3500 kg (ak sa nejedna o kategoriu G). Co prekracujete 2000+2800 kg, takze potrebujete VO C+E.
    treba pozorne čítať: auto 2000 + príves 1800 kg = spolu 3800 kg
    ale aj tak to prekračuje 3500 kg

    ak som ja zle čítala, ospravedlňujem sa

    sasha001 je offline (nepripojený) sasha001

    sasha001
    Ciselne nespravne, ospravedlnujem sa, ale fakty o VO su spravne. Jednoducho je BE iba do 3500 kg celkovej jazdnej supravy.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Stačí B+E. Súprava je totiž tvorená osobným vozidlom, na ktorý stačí skupina B, a prívesom, pričom hmotnosť súpravy je nad 3,5t. Na B+E sa celková hmotnosť súpravy do 3500 kg nevyžaduje (§75 ods. 7). Ak by hmotnosť súpravy bola do 3,5 t, stačilo by dokonca iba B. C+E je potrebné vtedy, ak by vozidlo nad 3,5 t ťahalo vozík nad 750 kg. Inak pozor na to, aby v TP sedeli počty, čo sa týka celkovej hmotnosti vrátane vozíka, policajti si na tom vedia zgustnut.

    Vodičské oprávnenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.