Zavrieť

Porady

dlhoročne vysoké hladiny ALT, GMT

dobrý deň,
vyše 20 rokov mi kolíšu hodnoty ALT, GMT. Som sledovaná u hepatologa, avšak bezvýsledne. Vie mi niekdo poradiť ako to vylepšiť? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ivana 1511 je offline (nepripojený) Ivana 1511

    Ivana 1511
    Dobrý deň, tiež som mala stále zvýšené testy, užívala som flavobion a essentiale forte a výsledky stále zvýšené. Raz som sa náhodou dostala po japonský zelený čaj v prášku, volá sa SAYONARA dostať ho v lekárni. Vyskúšala som ho a neviem či ozaj to pomohlo, ale ja som nič iné neužívala ani nepila a dnes mám testy v norme a dokonca mi vysadili v nemocnici flavobion aj essentiale. Čaj pijem s malými prestávkami stále.

    mati111 je offline (nepripojený) mati111

    Som disgrafik tak moje prispevky nikdy nebudu pravopisne spravne. Dakuejm za pochopnie. ...viac mati111
    Ivana 1511 Pozri príspevok
    Dobrý deň, tiež som mala stále zvýšené testy, užívala som flavobion a essentiale forte a výsledky stále zvýšené. Raz som sa náhodou dostala po japonský zelený čaj v prášku, volá sa SAYONARA dostať ho v lekárni. Vyskúšala som ho a neviem či ozaj to pomohlo, ale ja som nič iné neužívala ani nepila a dnes mám testy v norme a dokonca mi vysadili v nemocnici flavobion aj essentiale. Čaj pijem s malými prestávkami stále.
    Udajny "caj" SAYONARA nie je produkt cajovnika camellia sinensis ale je to vyrobok vyrabany v cesku a v EU ma obdobne, nie vsak rovnake, zlozenie ako flavobion. Takze v liecbe pokracujete dalej.

    ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

    ajka5
    no ja mam zvysene hladiny a mne hned nasadili Lagosu a hned sa to upravilo. Mne ani flavobion a essentiale forte vôbec nepomahalo... ze ma troska iné zlozenie.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Lagosa je taká lentilka ...

    Nutridrink je veľmi dobrý ...obsahuje neskutočne veľa dobrých vitamínov a spol.
    http://www.lekarennawebe.sk/2008/01/...-bohaty-napoj/
    Pokús sa pýtať si od odborníka URSOFALK ...viď link
    Upozornenia
    Kapsuly Ursofalk by sa mali podávať len pod dohľadom lekára.
    Ošetrujúci lekár by mal kontrolovať hepatálne testy AST (SGOT), ALT (SGPT) a gama-GT počas prvých 3 mesiacov liečby každé 4 týždne, potom každé 3 mesiace.
    Na posúdenie účinkov liečby a prípadné včasné odhalenie vápenatenia žlčových kameňov je potrebné, v závislosti od veľkosti kameňov, za 6 až 10 mesiacov po zahájení liečby urobiť RTG vyšetrenie žlčníka (perorálna cholecystografia). Snímky by mali byť urobené postojačky a tiež poležiačky (ultrazvukové vyšetrenie).
    http://www.adcc.sk/web/humanne-lieky...pil-27899.html

    PRIMÁRNA BILIÁRNA CIRHÓZA
    Primárna biliárna cirhóza (PBC) je pomaly progredujúca autoimunitná choroba pečene neznámej etiológie, ktorá sa najčastejšie diagnostikuje u žien stredného veku. Charakterizuje ju zápal a deštrukcia intrahepatálnych žlčovodov, ktorá spôsobuje chronickú cholestázu, prípadne cirhózu pečene. Patognomickým imunologickým znakom choroby je takmer konštantná prítomnosť antimitochondriálnych protilátok (AMA), ktoré sa vyskytujú približne u 90 % pacientov. Liečba spočíva v prevencii a úľave symptómov a klinických následkov chronickej cholestázy a v špecifickej korekcii základného patologického procesu. Štandardnou špecifickou liečbou je kyselina ursodeoxycholová (13 - 15 mg/kg/deň), ktorá zmierňuje cholestázu a predlžuje prežívanie. Choroba predstavuje indikáciu na transplantáciu pečene.
    Kľúčové slová: primárna biliárna cirhóza, cholestatické choroby pečene, chronická hepatitída, autoimunitná cholangitída

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    heelena, čo je to dlhodobo sledovaná?
    len ti zoberú krv a skonštatujú, že máš zvýšené hepatálky?


    Alebo boli aj nejaké iné vyšetrenia?

    MRI, CT pečene, vyšetrenia na hepatitítu typu A,B,C, očné vyšetrenie na Keyser Fleisherov prstenec, vyšetrenia na protilátky autoimúnneho ochorenia pečene - ANA,AMA,AEMA atď ......ARA, prípadne aj biopsia pečene? máš aj poruchy krvotvorby, anémiu, zvýšenú krvácavosť a iné poruchy krvného obrazu?

    ajka5 je offline (nepripojený) ajka5

    ajka5
    neviem či lentilka, ale je to liek na predpis a mne hned zabral... a isli mi hodnoty 3 násobne dole...

    Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

    Ivana Š
    ajka5 Pozri príspevok
    neviem či lentilka, ale je to liek na predpis a mne hned zabral... a isli mi hodnoty 3 násobne dole...
    Super, že ti tak ten liek zabral, teším sa aj za teba

    aj keď neviem, aké si mala hodnoty hepatálnych testov ALT,AST GMP, ALP, atď, nepoznám tvoju diagnózu, neviem čo ti vlastne tie zvýšené hodnoty spôsobilo.
    Ja len za seba hovorím, nemám až tak veľmi zvýšené tieto hodnoty hepatálnych testov , možno +10 % nad limitom, kúsok nad normál, napriek tomu ukázalo MRI , sono a hematologické vyšetrenie, že mám ťažko poškodenú pečeň, poruchu krvotvorby, a to všetko je autoimunitné ochorenie pečene, ktoré speje k liečbe kortikosteroidmi - napr. Prednison - čo nie je žiada výhra ,a v najhoršom prípade až k transplantácii pečene.

    Nepodceňujte zvýšenie hepatálnych testov , a ani iných zdravotných problémov, akokoľvek sa vám zdajú banálne. Nemusia byť banálne. Treba v každom prípade ísť k odborníkovi, a dbať o svoje zdravie. A nezanedbávať preventívne prehliadky.

    juicyluu je offline (nepripojený) juicyluu

    juicyluu
    Zdravim, vedel by mne niekto poradit...
    Moja 2.5 rocna dcerka ma zvysene pecenove hodnoty (brane 19.9) AST 4.56, ALT 2.78, GMT 9.15. Vysledky z 7.9 AST 1.38, alt 2.05. mononukleoza a hepatitida boli vylucene. sono pecene - hranicna velkost, lahka steatosa bez loziska. Od prvych vysledkov uzivame Lagosu a drzime prisnu dietu aj ked dietu sme mali lahku a zdravu aj pred tym. Mesiac od tychto vysledkov ALT a AST kleslo 0.64 a 0.72 ale GMT ostava na 5.61. obezna nie je - ma 15 kg. je ziva, vesela, aktivna ale je trochu bleda - zelezo ma 23.7
    Mohly by tieto vysledky byt ovplivnene aj alergiou? Vopred Dakujem za rady a odpovede

    Andy Kralik je offline (nepripojený) Andy Kralik

    Andy Kralik
    juicyluu Pozri príspevok
    Zdravim, vedel by mne niekto poradit...
    Moja 2.5 rocna dcerka ma zvysene pecenove hodnoty (brane 19.9) AST 4.56, ALT 2.78, GMT 9.15. Vysledky z 7.9 AST 1.38, alt 2.05. mononukleoza a hepatitida boli vylucene. sono pecene - hranicna velkost, lahka steatosa bez loziska. Od prvych vysledkov uzivame Lagosu a drzime prisnu dietu aj ked dietu sme mali lahku a zdravu aj pred tym. Mesiac od tychto vysledkov ALT a AST kleslo 0.64 a 0.72 ale GMT ostava na 5.61. obezna nie je - ma 15 kg. je ziva, vesela, aktivna ale je trochu bleda - zelezo ma 23.7
    Mohly by tieto vysledky byt ovplivnene aj alergiou? Vopred Dakujem za rady a odpovede
    Nechcem tu principiálne znižovať predstavu o kvalifikovanosti poraďákov. Ale toto sú presne otázky, ktoré by sa človek nemal pýtať na internetových forách. Pretože riskuješ že ti odpovedia tí čo o tom prd vedia alebo tí čo o tom niečo aj vedia, ale tým že nemajú kompletné informácie tak ich odpoveď môže mať rovnakú hodnotu ako odpoveď tých prvých. Toto sú otázky, ktoré sa pýtaj svojho lekára. Ak nechce odpovedať, tak to skonzultuj s iným lekárom ku ktorému máš dôveru. Ak nemáš dôveru v svojho pediatra, strácaš sa a nevieš sa koho opýtať, obrátil by som sa na niektoré z interných oddelení detských fakultných nemocníc v Bratislave, Košiciach alebo Banskej Bystrici.

    juicyluu je offline (nepripojený) juicyluu

    juicyluu
    Dakujem za odpoved, uz rok nastevujeme lekarou, pediadricku mame vybornu, lezali sme v BB na infekcnom kde bolo infekcne ochorenie vylucene, na deskom oddeleni v BR, navstivili sme primarku alergologicku, imunologicku v Roznave, nastevujeme detsku gastroenterologiu v BB, chodime na sono. 21.2 boli nase vysledky ALT 1.1, AST 1.16, GMT 1.23, 23.3 boli uz AST 6.11, ALT 4.36, GMT 1.43. Zajtra ideme znova na infektologiu a sona a zase krv. Lagosu nam zmanili na ursofalk ktory nam ale vo february odporucili prestat uzivat. Toto je 3 rocne dieta a v ziadnom pripade sa nespoliehom na pomoc internetovych odbornikov ale po roku vysetreniach mame stale diagnozu '' Blizsie neurcena choroba pecene'' :-(

    juicyluu je offline (nepripojený) juicyluu

    juicyluu
    Dakujem za odpoved, nebola chora (okrem soplikov sem tam) ale bez horucok, ziadne ATB nebrala. Stale po roku nemame diagnozu a vysledky stale nepekne vysoke.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    heelena Pozri príspevok
    dobrý deň,
    vyše 20 rokov mi kolíšu hodnoty ALT, GMT. Som sledovaná u hepatologa, avšak bezvýsledne. Vie mi niekdo poradiť ako to vylepšiť? ďakujem
    ...keby tak ešte aj medikamenty boli spomenuté ...dobré by bolo ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ajka5 Pozri príspevok
    neviem či lentilka, ale je to liek na predpis a mne hned zabral... a isli mi hodnoty 3 násobne dole...
    ...ja sa nehádam ...ten výraz sa používa už dávno , je to také synonymum ...prirovnanie ...capisci ???

    ALE

    sú aj iné , oveľa silnejšie lieky ako Lagosa , nechci o nich počuť , nieto ešte ich aplikovať ...to po prvé ...

    A po druhé ...ja osobne by som nikdy nedovolil niekomu povedať ..." ber si ten a ten liek , URČITE Ti pomôže ..."

    No to sú iní , múdrejší - školenejší , ako ja ...zvyknem vravieť len sám za seba ...a čo sa týka medicíny ???...tak to hádam ani nebudem pripomínať ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    juicyluu Pozri príspevok
    Zdravim, vedel by mne niekto poradit...
    Moja 2.5 rocna dcerka ma zvysene pecenove hodnoty (brane 19.9) AST 4.56, ALT 2.78, GMT 9.15. Vysledky z 7.9 AST 1.38, alt 2.05. mononukleoza a hepatitida boli vylucene. sono pecene - hranicna velkost, lahka steatosa bez loziska. Od prvych vysledkov uzivame Lagosu a drzime prisnu dietu aj ked dietu sme mali lahku a zdravu aj pred tym. Mesiac od tychto vysledkov ALT a AST kleslo 0.64 a 0.72 ale GMT ostava na 5.61. obezna nie je - ma 15 kg. je ziva, vesela, aktivna ale je trochu bleda - zelezo ma 23.7
    Mohly by tieto vysledky byt ovplivnene aj alergiou? Vopred Dakujem za rady a odpovede
    Nebola náhodou dcéra v poslednú dobu ( pred odbermi na pečeňové testy ) aj inak chorľavejšia ... presnejšie povedané , nebrala aj tie antibiotiká ???
    Lebo ATB je vždy svinstvo , vždy postihuje najviac pečeň ...
    Ale na druhej strane , po určitej dobe sa tie hodnoty aj po určitej dobe u zdravého jedinca upravia ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.