Zavrieť

Porady

Vydrzanie pozemku neznameho-znameho vlastnika

Mam nasledovny problem. Vlastnim 3/4 pozemku, ktory je zahrnuty aj v uzemnom plane ako stavebny a 1/4 je na LV vlastnik neznamy. Podarilo sa mi najst na obecnom urade evidencny list, kde je posledna uz nezijuca majitelka tejto 1/4 zapisana. Skontaktoval som sa s jej synom, ten sice vie, ze im cast tohto pozemku patri, ale ich cast je evidovana ako vlastnik neznamy, aj ked v obci uz bola ROEPka. Tento syn mi je ochotny tu 1/4 predat, ale problem je ako to nanho napisat.
Kedze obnova dedicskeho konania je zlozity proces, chcem sa spytat, ci by sa to mohlo nanho prepisat vydrzanim a nasledne by mi to predal? To ze to patrilo jeho mame su ochotni potvrdit aj susedia.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jarecko je offline (nepripojený) jarecko

    jarecko
    Pokiaľ majiteľka-matka syna toho podielu čo chceš kúpiť nežije a podľa tvojho opisu asi predmetný podiel nebol zahrnutý do dedičského konania, môže jej syn požiadať súd kde mala posledné bydlisko o náhradné dedičské konanie. Vôbec to nie je zložitý proces, stačí aby syn napísal na súd žiadosť, uviedol údaje o prvotnom dedičskom konaní po mame a ten náhradné konanie pridelí príslušnému notárovi ako súdnemu komisárovi a on to prejedna. Syn, keď je jedináčik podiel zdedí a môže ti ho predať. Zložitejšia situácia nastane, keď dedičov bude viac a všetci budú chcieť jej podiel dediť. Potom budeš musieť jednať zo všetkými čo ho nadobudnú. Druha možnosť by bola aby syn si vybavil u notára osvedčenie o vydržaní toho podielu na základe splnenia niektorých zákonných podmienok. Potom to kataster zapíše záznamom iba na neho a on môže podiel predať tebe.
    Naposledy upravil jarecko : 27.09.10 at 00:06

    vratnik je offline (nepripojený) vratnik

    vratnik
    Ano, ak ste 10 rokov uzivali nehnutelnost a neznamy vlastnik 1/4 preukaze vlastnictvo - napriklad stare dedictsva, stare kupne zmluvy ... nie je to cisty sposob. Ked ho uz idete kupovat, tak prededit a odkupit kupnou zmluvu, ta sa da velmi tazko napadnut. Dodatocne prededenie sa da pri slusnom nahanani stihnut za 3-4 mesiace.

    andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

    andrej757
    Dakujem za rady. Dotycny ma dvoch surodencov, ktori su odstahovani, ale on jediny ako tak pozemok uzival (uz niekolko rokov je zarasteny). Prave preto aby som nemusel jednat so vsetkymi surodencami mi pride jednoduchsie vydrzanie.

    ascari je offline (nepripojený) ascari

    ascari
    Vedomé obídenie dedičtva vydržaním je úmyselné porušenie zákona a ak takýmto spôsobom "obíde" súrodencov tak ich vlastne okradne.
    Pokiaľ by sa syn rozhodol pre prededenie "novoobjaveného majetku" tak sa môžu tí dvaja súrodenci vzdať dedičstva.

    andrej757 je offline (nepripojený) andrej757

    andrej757
    ascari Pozri príspevok
    Vedomé obídenie dedičtva vydržaním je úmyselné porušenie zákona a ak takýmto spôsobom "obíde" súrodencov tak ich vlastne okradne.
    Pokiaľ by sa syn rozhodol pre prededenie "novoobjaveného majetku" tak sa môžu tí dvaja súrodenci vzdať dedičstva.
    Ascari, nechcem obist surodencov. Ak by to slo vydrzanim, je to dohodnute tak, ze surodenci podpisu bratovi, ze to uzival, on mi to preda a on ich vyplati. Suhlasili aj s cenou.

    Chcem sa vyhnut tomu aby som podpisoval kupnu zmluvu s kazdym zvlast, nechcem ak do toho dam cas a peniaze, aby si to niektroy z nich potom rozmyslel.

    Vydrzanie pozemku neznameho-znameho vlastnika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.