Zavrieť

Porady

Preukaz ZŤP pre invalida s postihnutím na 45%

Dobrý deň,

Mám mladšiu sestru, ktorá od marca tohto roku bola uznaná za invalidnú dôchodkyňu s postihnutím na 45%. Má 33 rokov. Invalidný dôchodok je bol uznaný v sume 108 na mesiac. K tomuto navyše poberá mesačnú sociálnu dávku vo výške 35Eura. To je všetko, čo jej priznali. Navyše si kvôli svojmu postihnutiu nedokáže nájsť prácu. Nevlastní ani preukaz ZŤP, o ktorom ju zatiaľ vôbec nik neinformoval. Nemá žiadne zľavy, ako napríklad pri cestovnon, vstupnom atď.
Všetko si všade musí hradiť v plnej výške.
Ja by som sa chcel informovať, že aký je postup pri vybavovaní preukazu ZŤP, ktorý jej podľa všetkého prináleží a na ktorý má podľa zákona nárok.
Vôbec nevieme, že aký je postup pri jeho vybavovaní.

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    stanco007 Pozri príspevok
    No, nechcem zavadzat ale nema mat min 50% invaliditu priznanu komisiou UPSVaR??? Ja som tam dal ziadost na tu modru karticku do auta a aj na preplacanie paliva a povedali mi, ze musim mat min 50% priznanu invaliditu od ich komisie, co mi nepriznali na rozbite koleno... Potom som sa pytal aj na tu karticku ZŤP a povedali, ze musim mat tiez min 50% invaliditu... Tak neviem. Pisem len co mi povedali priamo na UPSVaR....
    Zadávateľ uviedol, že sestra je invalidná dôchodkyňa - 45%, ale toto je posudok zo sociálnej poisťovne a ten je úplne iný od posudku z UPSVaR, na základe ktorého sa posudzuje vydanie ZŤP preukazu a následne parkovacieho preukazu, príp. iných kompenzácií.

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    Je potrebné zájsť si na ÚPSVaR - odbor sociálnych vecí, vypísať žiadosť, k tejto žiadosti je potrebné priložiť aj lekárske potvrdenie a ďalej Ťa už usmernia.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    stanco007 Pozri príspevok
    No, nechcem zavadzat ale nema mat min 50% invaliditu priznanu komisiou UPSVaR??? Ja som tam dal ziadost na tu modru karticku do auta a aj na preplacanie paliva a povedali mi, ze musim mat min 50% priznanu invaliditu od ich komisie, co mi nepriznali na rozbite koleno... Potom som sa pytal aj na tu karticku ZŤP a povedali, ze musim mat tiez min 50% invaliditu... Tak neviem. Pisem len co mi povedali priamo na UPSVaR....
    .. však ona ešte nebola na UPSVaR
    neschopnosť pracovať (ID) a miera postihnutia (ZŤP) sú dve rôzne veci .. a aj posudzované podľa rôznych zákonov..
    Ešte pred návštevou UPSVaR doporučujem naštudovať zákon 447 .. včera som prikladala - pohľadám..
    http://www.porada.sk/904654-post3.html
    ... možno by aj iné kompenzácie mohla žiadať (nielen preukaz)
    Naposledy upravil Katy a R : 27.09.10 at 15:59

    Dana 22 je offline (nepripojený) Dana 22

    ZŤPO-Sclerosis multiplex Dana 22
    stanco007 Pozri príspevok
    Ano to beriem. Ja nerozlisujem invaliditu a funkcnu poruchu... Len som chcel napisat, ze pokial jej komisia na UPSVaR neprizna min 50%, tak nema tam narok na nic... Uz som si to tam obehal, tak viem kus ako to tam chodi....
    Ak komisia z ÚPSVaR neprizná MFP 50%, odporúčam preštudovať si prílohu č.3 - stanovenie MFP,
    zákona č.447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch.... . V prípade, že podľa vás z uvedenej prílohy bolo možné stanoviť MFP 50%, tak sa môžete odvolať do 14 dní od vydania Rozhodnutia - vo väčšine prípadov to pomôže.
    MFP zákon umožňuje stanoviť nasledvne:
    MFP - ak základné ochorenie/ má napr.40% /+ je možné pridať 10% za dalšie ochorenie,ktorým postihnutá osoba trpí.

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Treba navštíviť Úrad prace sociálnych vecí a rodi, preukazy ZŤP vydávajú tieto úrady. Tu si vypýta žaidosť, donesie ju k svojej lekárke, tá tam niečo vypíše, zanesie naspäť na ÚPSVaR. Potom ju ÚPSVaR predvolá na posudkovú komisiu, tam si prinesie aj svoju zdravotnú dokumentáciu. Rozhodnutie o priznaní ZŤP jej príde poštou, ak jej ZŤP priznajú, na základe toho donesie fotku na ÚPSVaR a vystvavia jej preukaz.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    Agostino Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Mám mladšiu sestru, ktorá od marca tohto roku bola uznaná za invalidnú dôchodkyňu s postihnutím na 45%. Má 33 rokov. Invalidný dôchodok je bol uznaný v sume 108 na mesiac. K tomuto navyše poberá mesačnú sociálnu dávku vo výške 35Eura. To je všetko, čo jej priznali. Navyše si kvôli svojmu postihnutiu nedokáže nájsť prácu. Nevlastní ani preukaz ZŤP, o ktorom ju zatiaľ vôbec nik neinformoval. Nemá žiadne zľavy, ako napríklad pri cestovnon, vstupnom atď.
    Všetko si všade musí hradiť v plnej výške.
    Ja by som sa chcel informovať, že aký je postup pri vybavovaní preukazu ZŤP, ktorý jej podľa všetkého prináleží a na ktorý má podľa zákona nárok.
    Vôbec nevieme, že aký je postup pri jeho vybavovaní.

    Ďakujem
    Preukaz ZŤP sa vybavuje na UPSVaR podľa miesta trvalého bydliska žiadateľa (Úrad práce). Je potrebné si vyžiadať tlačivo na tomto úrade, ktoré vyplní ošetrujúci lekár žiadateľa a takto vyplnené tlačivo odnesiete späť na tento úrad. Po posúdení zdravotného stavu na UPSVaR posudkovým lekárom (nie je totožný z posudkovým lekárom SP, a ani kritériá na posudzovanie nie sú identické) úrad oznámi žiadateľovi rozhodnutím, že mu priznal štatút ZŤP s určitým percentuálnym ohodnotením. K vydaniu preukazu ZŤP je potrebné foto (neviem presne akých rozmerov) a občiansky preukaz žiadateľa.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    Prvym krokom je podanie ziadosti o preukaz TZP osoby
    http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo/tmp/825-1231497725.doc

    ten treba vypisat a dalsi krok je dat vypisat praktickemu lekarovi dalsie tlacivo
    http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo/tmp/826-1231497739.doc

    Prilozit treba vsetky lekarske nalezy, ktore sestra ma a to vsetko dorucit na prislusny UPSVAR.

    Nasledne bude sestra lekarom UPSVAR prehodnotena a aj jej miera ZP prekroci 50%, moze ziadat o kompenzacie TZP:

    http://www.upsvarpo.sk/upsvarpo/tmp/824-1231497685.doc

    Zaverom-nikto jej nic sam nenavrhne, musi sa sama angazovat zistovat a vybavovat-zial.


    Stanco- asi ty mas v tom chaos. Zadavatelka temy napisala, ze sestra bola uznana 45%invalidnou. To urcuje socialna poistovna- invalidny dochodok.

    TZP urcuje UPSVAR, a tam je dalsi posudkovy lekar a miera % postihnutia sa nemusi zhodovat s posudkom zo SP:

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    stanco007 Pozri príspevok
    § 2
    Základné pojmy
    (1) Kompenzácia sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného
    postihnutia (ďalej len „kompenzácia“) je zmiernenie
    alebo prekonanie sociálneho dôsledku ťažkého
    zdravotného postihnutia poskytovaním peňažných príspevkov
    na kompenzáciu podľa tohto zákona alebo
    poskytovaním sociálnych služieb podľa osobitného
    predpisu.1)
    (2) Sociálny dôsledok ťažkého zdravotného postihnutia
    je znevýhodnenie, ktoré má fyzická osoba z dôvodu
    jej ťažkého zdravotného postihnutia v porovnaní
    s fyzickou osobou bez zdravotného postihnutia rovnakého
    veku, pohlavia a za rovnakých podmienok a ktoré
    nie je schopná z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia
    prekonať sama.
    (3) Ťažké zdravotné postihnutie je zdravotné postihnutie
    s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.

    (4) Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností,
    zmyslových schopností alebo duševných schopností
    fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného
    vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako
    12 mesiacov.

    To som hned na zaciatku toho zakona nasiel....
    Tak to skúsim vysvetliť inak:
    ja do dnešného dňa nie som uznaná za invalidnú dôchodkyňu, no napriek tomu vlastním ZŤP-S preukaz, lebo podľa posudku UPSVaR mám viac ako 80% postihnutie. Čiže, nakoľko nevieme posúdiť zdravotný stav zadávateľovej sestry nemôžeme hodnotiť na koľko % má zdravotné postihnutie.

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    No, nechcem zavadzat ale nema mat min 50% invaliditu priznanu komisiou UPSVaR??? Ja som tam dal ziadost na tu modru karticku do auta a aj na preplacanie paliva a povedali mi, ze musim mat min 50% priznanu invaliditu od ich komisie, co mi nepriznali na rozbite koleno... Potom som sa pytal aj na tu karticku ZŤP a povedali, ze musim mat tiez min 50% invaliditu... Tak neviem. Pisem len co mi povedali priamo na UPSVaR....

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    mysimis Pozri príspevok
    Zadávateľ uviedol, že sestra je invalidná dôchodkyňa - 45%, ale toto je posudok zo sociálnej poisťovne a ten je úplne iný od posudku z UPSVaR, na základe ktorého sa posudzuje vydanie ZŤP preukazu a následne parkovacieho preukazu, príp. iných kompenzácií.
    Ja s tym suhlasim! Len som pisal co mne povedali na UPSVaR ked som si to ja ziadal. A je mi aj jasne, ze komisie ci uz v SP alebo na UPSVaR alebo inde davaju ine % za postihnutie aj ked nechapem preco...

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    Katy a R Pozri príspevok
    .. však ona ešte nebola na UPSVaR
    neschopnosť pracovať (ID) a miera postihnutia (ZŤP) sú dve rôzne veci .. a aj posudzované podľa rôznych zákonov..
    Ešte pred návštevou UPSVaR doporučujem naštudovať zákon 447 .. včera som prikladala - pohľadám..
    Nerozumiete ma???
    Ja som pisal, ze ked jej komisia na UPSVaR da 49%, tak nedostane preukaz ZŤP... Aspon mne to takto povedali, ze nemam narok nakolko nemam min 50% z ich komisie co ma posudzovala...

    mysimis je offline (nepripojený) mysimis

    obyčajný človiečik mysimis
    stanco007 Pozri príspevok
    Nerozumiete ma???
    Ja som pisal, ze ked jej komisia na UPSVaR da 49%, tak nedostane preukaz ZŤP... Aspon mne to takto povedali, ze nemam narok nakolko nemam min 50% z ich komisie co ma posudzovala...
    O % rozhodne komisia UPSVaR, ale kým nepožiada, nie je čo riešiť.

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    § 2
    Základné pojmy
    (1) Kompenzácia sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného
    postihnutia (ďalej len „kompenzácia“) je zmiernenie
    alebo prekonanie sociálneho dôsledku ťažkého
    zdravotného postihnutia poskytovaním peňažných príspevkov
    na kompenzáciu podľa tohto zákona alebo
    poskytovaním sociálnych služieb podľa osobitného
    predpisu.1)
    (2) Sociálny dôsledok ťažkého zdravotného postihnutia
    je znevýhodnenie, ktoré má fyzická osoba z dôvodu
    jej ťažkého zdravotného postihnutia v porovnaní
    s fyzickou osobou bez zdravotného postihnutia rovnakého
    veku, pohlavia a za rovnakých podmienok a ktoré
    nie je schopná z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia
    prekonať sama.
    (3) Ťažké zdravotné postihnutie je zdravotné postihnutie
    s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.

    (4) Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností,
    zmyslových schopností alebo duševných schopností
    fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného
    vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako
    12 mesiacov.

    To som hned na zaciatku toho zakona nasiel....

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    stanco007 Pozri príspevok
    § 2
    Základné pojmy
    (1) Kompenzácia sociálneho dôsledku ťažkého zdravotného
    postihnutia (ďalej len „kompenzácia“) je zmiernenie
    alebo prekonanie sociálneho dôsledku ťažkého
    zdravotného postihnutia poskytovaním peňažných príspevkov
    na kompenzáciu podľa tohto zákona alebo
    poskytovaním sociálnych služieb podľa osobitného
    predpisu.1)
    (2) Sociálny dôsledok ťažkého zdravotného postihnutia
    je znevýhodnenie, ktoré má fyzická osoba z dôvodu
    jej ťažkého zdravotného postihnutia v porovnaní
    s fyzickou osobou bez zdravotného postihnutia rovnakého
    veku, pohlavia a za rovnakých podmienok a ktoré
    nie je schopná z dôvodu ťažkého zdravotného postihnutia
    prekonať sama.
    (3) Ťažké zdravotné postihnutie je zdravotné postihnutie
    s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.
    (4) Funkčná porucha je nedostatok telesných schopností,
    zmyslových schopností alebo duševných schopností
    fyzickej osoby, ktorý z hľadiska predpokladaného
    vývoja zdravotného postihnutia bude trvať dlhšie ako
    12 mesiacov.

    To som hned na zaciatku toho zakona nasiel....
    .. Stanco .. nože najskôr pozri, čo je miera funkčnej poruchy ... a čo je neschopnosť pracovať.
    Čo ak u zadávateľovej sestry je neschopnosť pracovať posúdená na 45% a funkčná porucha bude 65 percent. .. ty už teraz vieš, ako ju posúdia

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    mysimis Pozri príspevok
    Tak to skúsim vysvetliť inak:
    ja do dnešného dňa nie som uznaná za invalidnú dôchodkyňu, no napriek tomu vlastním ZŤP-S preukaz, lebo podľa posudku UPSVaR mám viac ako 80% postihnutie. Čiže, nakoľko nevieme posúdiť zdravotný stav zadávateľovej sestry nemôžeme hodnotiť na koľko % má zdravotné postihnutie.
    Ja som len pisal ako to mne povedali na UPSVaR....
    Ja mam 40% a som na invalidnom dochodku a nemam tu karticku ZŤP lebo nemam min 50% podla prehodnotenia komisie z UPSVaR

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    Katy a R Pozri príspevok
    .. Stanco .. nože najskôr pozri, čo je miera funkčnej poruchy ... a čo je neschopnosť pracovať.
    Čo ak u zadávateľovej sestry je neschopnosť pracovať posúdená na 45% a funkčná porucha bude 65 percent. .. ty už teraz vieš, ako ju posúdia
    Pre boha!!! Ved ja som len konstatoval co mi povedali priamo na UPSVaR! Ja neviem kolko jej daju % na komisii na UPSVaR... Ja som len pisal kolko musi mat aby dostala karticku ZŤP a mozno mohla ziadat aj o ine zlavy.... Co je na tom take nepochopitelne??????

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    stanco007 Pozri príspevok
    Pre boha!!! Ved ja som len konstatoval co mi povedali priamo na UPSVaR! Ja neviem kolko jej daju % na komisii na UPSVaR... Ja som len pisal kolko musi mat aby dostala karticku ZŤP a mozno mohla ziadat aj o ine zlavy.... Co je na tom take nepochopitelne??????
    .. no ja som reagovala na teba preto, lebo si písal o 50% invalidite (nie o funkčnej poruche)
    http://www.porada.sk/1517727-post6.html
    .. aj zákon som priložila, aby to bolo jasné ..
    ešte doplním, veľa ľudí nerozlišuje ... a keď majú v SP priznaný ID tých 45% .. tak si myslia, že im žiadne kompenzácie z UPSVaR nepatria a nedajú sa posúdiť vôbec - a nie vždy to tak musí byť
    Naposledy upravil Katy a R : 27.09.10 at 16:34

    stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

    stanco007
    Katy a R Pozri príspevok
    .. no ja som reagovala na teba preto, lebo si písal o 50% invalidite (nie o funkčnej poruche)
    http://www.porada.sk/1517727-post6.html
    .. aj zákon som priložila, aby to bolo jasné ..
    Ano to beriem. Ja nerozlisujem invaliditu a funkcnu poruchu... Len som chcel napisat, ze pokial jej komisia na UPSVaR neprizna min 50%, tak nema tam narok na nic... Uz som si to tam obehal, tak viem kus ako to tam chodi....

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Agostino Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    Mám mladšiu sestru, ktorá od marca tohto roku bola uznaná za invalidnú dôchodkyňu s postihnutím na 45%. Má 33 rokov. Invalidný dôchodok je bol uznaný v sume 108 na mesiac. K tomuto navyše poberá mesačnú sociálnu dávku vo výške 35Eura. To je všetko, čo jej priznali. Navyše si kvôli svojmu postihnutiu nedokáže nájsť prácu. Nevlastní ani preukaz ZŤP, o ktorom ju zatiaľ vôbec nik neinformoval. Nemá žiadne zľavy, ako napríklad pri cestovnon, vstupnom atď.
    Všetko si všade musí hradiť v plnej výške.
    Ja by som sa chcel informovať, že aký je postup pri vybavovaní preukazu ZŤP, ktorý jej podľa všetkého prináleží a na ktorý má podľa zákona nárok.
    Vôbec nevieme, že aký je postup pri jeho vybavovaní.

    Ďakujem
    Na Slovensku a informovanosť o takýchto "vymoženostiach"...

    ...k zvýraznenému asi len toľko .......na podvečer dobrý to žart ...

    Hej , Tomanová asi mala ...
    Teraz by mohol jej nástupca ...doporučenou poštou by bolo najlepšie...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.