Zavrieť

Porady

Na koľko dní dovolenky má nárok?

Moja manželka nastúpila do zamestnania 2.9.2005. Na koľko dní dovolenky má tento rok nárok, ak má výmer 6 týždňov (30 dní)? Vyrátali jej totiž 7,5 dňa a my si myslíme, že to má byť 10.Ďakujeme.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    beatap je offline (nepripojený) beatap

    beatap
    30 dní? čo robí, nemá byť náhodou 25 dní .... pri 30 dňoch je to 10 dní, pri 25-tich 8 dní,

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    Jaro-porada
    Moja manželka nastúpila do zamestnania 2.9.2005. Na koľko dní dovolenky má tento rok nárok, ak má výmer 6 týždňov (30 dní)? Vyrátali jej totiž 7,5 dňa a my si myslíme, že to má byť 10.Ďakujeme.
    výpočet: 30/12*3 = 7,5 dňa - výpočet podľa § 102 Zákonníka práce
    Pracuje v štátnej správe (viac pre utajenie jej identity neprezradím, ale to zrejme ani nie je potrebné)...
    Aj my sme tak mysleli, ale zrejme ich účtovníčka vychádzala z výpočtu 2,5 dňa dovolenky za každých 22 odpracovaných dní. Viem, že existuje aj takýto model, ale myslím, že tento výpočet sa má využívať len ak ide o pracovníka, ktorý v tom roku neodpracoval 60 dní, že? Alebo sa mýlime?

    janka37 je offline (nepripojený) janka37

    janka37
    Podľa §102 Zákonníka práce sa zamestnancovi priznáva 1/12 dovolenky za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania pracovného pomeru. Keďže nastúpila do práce až 2.9., september sa už nepovažuje za celý kalendárny mesiac, preto len tri mesiace.

    stdr je offline (nepripojený) stdr

    stdr
    Ťažko povedať...
    Pre nárok dovolenky sú to "celé" mesiace. Mne je jasné že 1.9. bol sviatok, tak neviem, ja by som možno uznala aj september

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    stdr
    Ťažko povedať...
    Pre nárok dovolenky sú to "celé" mesiace. Mne je jasné že 1.9. bol sviatok, tak neviem, ja by som možno uznala aj september
    Zákonník práce jasne hovorí: celý KALENDÁRNY mesiac

    Tinau je offline (nepripojený) Tinau

    momentálne pracujem a zároveň študujem ...viac Tinau
    Jaro-porada
    Moja manželka nastúpila do zamestnania 2.9.2005. Na koľko dní dovolenky má tento rok nárok, ak má výmer 6 týždňov (30 dní)? Vyrátali jej totiž 7,5 dňa a my si myslíme, že to má byť 10.Ďakujeme.
    Ahoj,
    má nárok na 7,5 dňa..... lebo nárok na dovolenku je za 10., 11. a 12. mesiac, vzhľadom na to, že neodpraovala celý 9. mesiac.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Jaro-porada
    Moja manželka nastúpila do zamestnania 2.9.2005. Na koľko dní dovolenky má tento rok nárok, ak má výmer 6 týždňov (30 dní)? Vyrátali jej totiž 7,5 dňa a my si myslíme, že to má byť 10.Ďakujeme.
    Môžeš upresniť?
    Pod pojmom nastúpila do zamestnania 2.9.2005 si myslel, že v ten deň prvý krát pracovala.
    Je rovnaký dátum uvedený aj na manželkinej pracovnej zmluve ako dátum vzniku pracovného pomeru? Alebo je na zmluve uvedený dátum vzniku pracovného pomeru 1.9.2005?
    Z Tvojho upresnenia vyplynie jednoznačná odpoveď na otázku. Ak vznikol pracovný pomer 2.9. je nárok na 3/12 z 30 dní (7,5 dňa), ak 1.9. - 4/12 (10 dní). Samozrejme, že všetko toto platí len vtedy, ak manželka stihne odpracovať najmenej 60 dní do 31.12.2005. Ak odpracuje menej ako 60 dní, nárok je 1/12 z 30 dní za každých celých 22 odpracovaných dní.
    Všetkým Vám ďakujeme, aj keď je z Vašich odpovedí zrejmé (a z Andejovej obzvlášť), že sa sťažovať nemôžeme. Zamestnávateľ sa zrejme dobre vyzná, keď dal do zmluvy dátum vzniku pracovného pomeru 2.9.2005.
    Nič to za to, môžeme byť radi, že vôbec máme zamestnanie. Ešte raz díky.

    endrju je offline (nepripojený) endrju

    endrju
    Odbočím výrazne :

    Jaro, v tomto prípade si skontroluj, či má manželka vykryté najmä zdravotné poistenie za 1.9. Neviem, kde a ako bola poistená pred nástupom do tohoto zamestnania. Ak bola odhlásená zo zdravotného poistenia skôr (napríklad, 31.8) a súčasný zamestnávateľ ju prihlásil až 2.9., chýba jej poistenie. Riskuje sankcie a iné nepríjemnosti ak si to nedorovná čo najskôr.

    Koniec odbočky

    Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

    Lanaj
    Jaro-porada
    Všetkým Vám ďakujeme, aj keď je z Vašich odpovedí zrejmé (a z Andejovej obzvlášť), že sa sťažovať nemôžeme. Zamestnávateľ sa zrejme dobre vyzná, keď dal do zmluvy dátum vzniku pracovného pomeru 2.9.2005.
    Nič to za to, môžeme byť radi, že vôbec máme zamestnanie. Ešte raz díky.
    Chcem reagovať na poznámku, že zamestnávateľ sa zrejme dobre vyzná....

    Tiež pracujem v štátnej správe, takže viem, že každý štátnozamestnanecký pomer vzniká vymenovaním a zložením sľubu - to znamená, že ak 1.9. bol sviatok (keď personalisti vo sviatok nepracujú) a sľub bol zložený až 2.9. - štátnozamestnanecký pomer mohol vzniknúť až 2.9.

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Ešte sa vrátim k nároku na RD. Ak zam-nec ukončil PP 1.9.05 a 2.9.05 nastúpil k novému zam-teľovi, takže vlastne odpracoval celý kalendárny mesiac. Môže mu nový zam-teľ uznať nárok na RD pre r.2005 10 dní ? Výpočet: 30/12*4.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    milanr
    Ešte sa vrátim k nároku na RD. Ak zam-nec ukončil PP 1.9.05 a 2.9.05 nastúpil k novému zam-teľovi, takže vlastne odpracoval celý kalendárny mesiac. Môže mu nový zam-teľ uznať nárok na RD pre r.2005 10 dní ? Výpočet: 30/12*4.
    § 102
    Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru jedna dvanástina dovolenky za kalendárny rok.

    podľa mňa sú dvaja zamestnávatelia, takže to nie je ten istý pracovný pomer, dovolenka u nového zamestnávateľa je 30/12*3=7,5 dňa

    milanr je offline (nepripojený) milanr

    milanr
    Neviem, či niekto odoberá publikáciu "Čo má vedieť mzdová účtovníčka..." V najnovšom vydaní 4/2005 na s.172 riešia presne tento prípad dovolenky. Ich výklad je, že ak PP bezprostredne nadväzujú na seba, tak pomernú časť RD za príslušný mesiac poskytne zam-teľ podľa vzájomnej dohody. Ževraj je to v súlade s čl. 1 základných zásad ZP. Ja som sa s niečim takým ešte nestretla.
    Príklad: PP končí 20.5., nástup 21.5. 1. zam-teľ poskytne 5/12 a 2. zam-teľ 7/12 z celoročného nároku. Napíšte svoje názory.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    milanr
    Neviem, či niekto odoberá publikáciu "Čo má vedieť mzdová účtovníčka..." V najnovšom vydaní 4/2005 na s.172 riešia presne tento prípad dovolenky. Ich výklad je, že ak PP bezprostredne nadväzujú na seba, tak pomernú časť RD za príslušný mesiac poskytne zam-teľ podľa vzájomnej dohody. Ževraj je to v súlade s čl. 1 základných zásad ZP. Ja som sa s niečim takým ešte nestretla.
    Príklad: PP končí 20.5., nástup 21.5. 1. zam-teľ poskytne 5/12 a 2. zam-teľ 7/12 z celoročného nároku. Napíšte svoje názory.
    Základne zásady ZP je čo?

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    vladan
    Základne zásady ZP je čo?
    Vlaďka, základné zásady ZP sú články 1 až 10 v ZP (hneď v úvode) a hovoria v podstate o základných princípoch, ktoré by sa mali uplatňovať v pracovnom práve - zásada rovnosti, nediskriminácie a pod. Na iné si v rýchlosti nespomeniem. Ide tam o to, že zamestnávateľ by nemal zneužívať svoje postavenie "silnejšieho" voči zamestnancovi, a mal by s ním slušne zaobchádzať a vychádzať mu v ústrety - to je len tak mojimi slovami povedané. Pokiaľ viem, tieto články sa temer vždy používajú iba pri súdnych sporoch a neplatnosť výpovede, alebo o mzdové či iné pracovnoprávne nároky.
    Že by sa mali používať pri čerpaní pomernej časti dovolenky, je prinajmenšom zvláštne. Ale mňa už nič neprekvapí v tomto štáte Dánskom.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.