Zavrieť

Porady

mzda a mzdové zvýhodnenie pri práci vo sviatok

Prosím Vás o odpoveď na problematiku vyplácania mzdového zvýhodnenia - príplatku za prácu vo sviatok. Uvediem príklady :
č.1 : zamestnanec nastupuje na nočnú smenu 30.apríla o 18:00 h. a končí 01.mája o 06:00 h. Za koľko hodín mu patrí príplatok za prácu vo sviatok ?
č.2 : zamestnanec nastupuje na nočnú smenu 01.mája o 18:00 h. a končí 02.mája o 06:00 h. Za koľko hodín mu patrí príplatok za prácu vo sviatok ?
- sú odlišnosti v jednotlivých príkladoch ? Ktoré a podľa čoho ? Ď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    V zmysle Zákonníka práce §122 /Mzda a náhrada mzdy za sviatok/
    odst. (1) Za prácu vo sviatok zamestnancovi patrí dosiahnutá mzda a mzdové zvýhodnenie najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.
    Keď predpokladáme, že deň má 24 hodín /t.j. aj sviatok má 24 hodín/.
    Vo Vašom prípade by som vyplatil mzdové zvýhodnenie v pr. č.1 za 6 hodín a v pr. č.2 tiež za 6 hodín.
    Podľa mňa nie sú v týchto príkladoch odlišnosti
    -------------
    Som zvedavý na názor druhých

    zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

    zuzana11
    Ja som čítala, že nárok na príplatok je na tú zmenu, ktorá začína počas sviatku. T.j. v tomto prípade by to bola zmena začínajúca 1.5.2004 a príplatok za celú zmenu. Ale tiež zvedavá na iný názor.
    Naposledy upravil zuzana11 : 24.05.04 at 07:41

    Lenka je offline (nepripojený) Lenka

    som "blazniva" baba, milujuca zivot a svoju rodinku:))))) ...viac Lenka
    Suhlasim s jukom, tiez by som mzdove zvyhodnenie dala na 6 hodin v jednom aj v druhom pripade...........aj to tak robim, dufam, ze dobre

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Ak ja môžem prispieť svojím názorom tak treba rozlíšiť práca v sobotu a nedeľu je od 0-24 00hod.Sviatok je od 1.5. 6 00 do 2.5. 6 00 čo by sa pri vašom príklade č.1 za sviatok Ohod. č.2 12hod. /poobedná práca 14-22, nočná práca 22- 6/

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Najprv si pozri § 95 ZP, ktorý hovorí, že na pracovisku s nočnými zmenami sa deň pracovného pokoja začína hodinou zodpovedajúcou nástupu pracovnej zmeny, ktorá v pracovnom týždni nastupuje podľa rozvrhu zmien ako prvá.
    Podľa uvedených údajov dedukujem , že je to 6 hod. ranná. Potom sviatok v danom prípade začína o 6,oo hod rano 1.5. a končí o 6,oo hod ráno 2.5.Potom použí § 122 ZP a všetko bude o.k. Ahoj.

    zuzana11 je offline (nepripojený) zuzana11

    zuzana11
    Ja to tiež uplatňujem týmto spôsobom. Príklad :
    Nočná zmena z 30.4. na 1.5.2004 nemá príplatok za SV, 0 hod.
    Ranná 1.5. (od 6,00 - 14,00) má príplatok za SV, 8 hod.
    Poobednajšia 1.5. (14,00 - 22,00) má príplatok za SV, 8 hod.
    Nočná z 1.5. na 2.5. (22,00 - 06,00) má príplatok za SV. 8 hod.

    Takto je to vysvetlené a v PMPP 11-12/2003 § 122. Dúfam, že sa nemýlia.
    Som zvedavá na vaše pripomienky. Vďaka.

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    Opäť som sa presvedčil, akou dobrou vecou je táto diskusia na porade. Vďaka príspevku od "Peťo" som sa utvrdil v názore, že človek môže zákon prečítať niekoľkokrát a vždy tam niečo prehliadne /samozrejme práve to dôležité/.
    Tak to bolo aj so začiatkom počítania sviatku. Teraz už viem, že sviatok začína v deň sviatku o 6:00 hod. a končí o 6:00 hod. nasledujúceho dňa.
    Týmto sa ospravedlňujem za môj predošlý príspevok.
    Naposledy upravil juko : 25.05.04 at 17:19

    Julo je offline (nepripojený) Julo

    Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac Julo
    Milé dámy a páni. Ďakujem Vám za odpovede. Aspoň teraz viem, že nie je deň ako deň. Niektorý začína polnocou, iný inokedy a dokonca je rozdiel aj vtedy ak sa jedná o weekendy a štátne sviatky. Proste som z toho paf; ale pochopil som čo ste mi napísali. ĎAKUJEM

    Julo je offline (nepripojený) Julo

    Stále sa učiací účtovník popri zamestnaní. ...viac Julo
    Aký je rozdiel medzi So - Ne a sviatkami ? Nechápem. Sviatok a i ostatné dni sú od 00:00 do 24:00 - mýlim sa ? Neviem, ale mne je to divné, lebo keď si to predstavím že, zamestnanec nastupujúci 30.04. o 23:00h. a končiaci 01.05. o 11:00h. nemá nárok na príplatok, ale zamestnanec nastupujúci 01.05. o 23:00 a končiaci 02.05. o 11:00 má nárok na príplatok i keď ten prvý odpracoval cez sviatok 11 hodín a ten druhý iba 1 hodinu ! Je v tom logika ? a je to spravodlivé ? Napriek tomu, že som si prečítal príslušný zákon k veci. Navyše : došlo mi vyjadrenie aj od vydavateľa "Poradca" a tam je uvádzané že obom pracovníkom patrí príplatok za odpracovaných 6 hodín počas sviatku. Tak teraz ako ? Som z toho proste jeleň ! Podľa koho sa riadiť ? Pomóóóóóóćcccccc
    Naposledy upravil Julo : 01.03.06 at 19:05

    Peťo je offline (nepripojený) Peťo

    Peťo
    Skúsme si to polopatisticky vysvetliť : S a N sú dňami pracovného pokoja, keď v harmonograme začína pracovný týždeň pondelkom a končí piatkom. Lenže dňami pokoja , na ktoré prípada nepretžitý odpočinok ,môžu byť aj iné dni, keď to stanovuje harmonogram napr. sú org. napr. obchodné , keď prac. dni sú utorok až sobota a dni prac. pokoja sú nedeľa a pondelok. V takýchto prípadoch sobota je obyčajným prac.dňom . Preto ZP nikde nehovorí o S a N a ani ich zákonom nezvyhodňuje. Avšak organizácia si môže /nemusí/ v KZ či v inom vnútor.predpise stanoviť mzdové zvýhodnenie za prácu v S a N , ako " odškodnenie " zamestnanca zato , že musí pracovať vtedy , keď iní sú doma. Aj sviatky sú dňami pracovného pokoja , ale stanovené zákonom NR SR. A toto už rieši ZP v § 122. Keď zamestnanec pracuje v takýto sviatok, patrí mu popri dosiahnutej mzde zvýhodnenie najmenej vo výške 50 % jeho priem. zárobku a tento príplatok patrí aj keď sviatok padne na deň nepretržitého odpočinku v týždni /S,N, či iný deň/.Keď však sviatok prípadne na obvyklý prac.deň, a zamestnanec nemôže preto pracovať , dostane za taký deň n á h r a d u , resp. sa mu mzda nekráti / pri mesačnej mzde. Logicky deň má 24 hod. a začína a končí o pol noci, ale u pracovísk s nočnými zmenami /iba u nich/ podľa § 95 ZP deň pracov.pokoja teda i deň sviatku začína hodinou prvej pracovnej zmeny podľa rozvrhu zmien. Tu už nič nenašpekulujeme, tak hovorí zákon. Môžeme teda dedukovať, že toto počítanie sa vzťahuje na nepretžité prevádzky.

    ivanaj je offline (nepripojený) ivanaj

    ivanaj
    Ahojte,
    ako som sa tak docitala, tak zistujem, ze sviatky nepreplacame spravne. U nas sa priplatok za sviatok rozdeluje presne podla casu polnoci, to znamena, ze sviatok zacina o 00:01 a konci 24:00, plati to pre vsetkych bezrozdielu. Ci 8 hodinovych THP alebo vyrobnych pracovnikov so 7,5 hodinovou zmenou. Predpokladam spravne, ze tento zvoleny pristup nie je v sulade so zakonom??? :-(

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    ivanaj Pozri príspevok
    Ahojte,
    ako som sa tak docitala, tak zistujem, ze sviatky nepreplacame spravne. U nas sa priplatok za sviatok rozdeluje presne podla casu polnoci, to znamena, ze sviatok zacina o 00:01 a konci 24:00, plati to pre vsetkych bezrozdielu. Ci 8 hodinovych THP alebo vyrobnych pracovnikov so 7,5 hodinovou zmenou. Predpokladam spravne, ze tento zvoleny pristup nie je v sulade so zakonom??? :-(
    Áno, predpokladáš správne.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.