Zavrieť

Porady

Novorodenec...

Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
Usporiadat
korela korela

korela je offline (nepripojený) korela

[QUOTE=lenkak;1539288]áno.[/QUOTE

Iba opíšem náš prípad, možno niekomu poslúži, i keď neprajem nikomu.

Re: Novorodenec...
Citát:
Pôvodca textu príspevku: lenkak

Ináč Martinko stále zle spáva, dlho mal koliky, to sme večne masírovali bruško, dala nám dr aj sirup, ale viac sme robili masáž, lebo sme ani nespozorovali, že by mu to výrazne pomohlo.
Buď rád, že spí každý druhý deň, náš keď sa narodil, 2hod spal, 2hod hore, každú noc. Keď mal tri mesiace tak potom 3hod spal, hodinu hore. Teraz má 2,5 roka a spánok nič moc. Každú noc som pri ňom niekoľko krát.



.
Re: Novorodenec...
Citát:
Pôvodca textu príspevku: korela
Keď sa prebudil, plakal? Asi ste konzultovali s lekárkou.

áno.
...



Nemusí to byť váš prípad, ale skúste hľadať príčinu.

Prvé dieťa sa nám narodilo po ôsmich rokoch. Vedomý dôvod. Veľké prípravy, samostatne sme začali bývať tri roky predtým, ale gró prác sa udialo pred príchodom dieťaťa na svet. Byt bol takmer sterilný. (Dnes viem, že to nebolo najlepšie riešenie.) Zakaždým keď som k nemu pristupovala som si umyla ruky.

Kojenie sa rozbehlo pekne, občasný plač bol spočiatku azda normálny, ale onedlho nastúpil plač presne 2 hod. po poslednom najedení, v našich časoch sa podávala krupičná kašička od 4. mesiaca, a to sa vytiahla celá fľaša. Dokonca aj vtedy. Všetky matky mi hovorili ako ich deti v noci spia. Naše sa budilo presne každé 2 hodiny s plačom až do rána, po utíšení a vyčerpaní zaspávalo.
Obvodná detská lekárka vždy sucho skonštatovala že je to jednoducho také dieťa, a keď malo 9 mesiacov mi predpísala pre neho hysteps. Samozrejme som mu ho nikdy nepodala. Inak dieťa fyzicky prosperovalo veľmi dobre, v roku malo 13 kg. (Vysoké, genetika.) Nemal ma v noci kto striedať, môj organizmus začal kolabovať, po roku som mala 3 mil. červ. krviniek, nevedela som ho vyniesť ani na poschodie.
Tento stav trval rok a pol, nebola som schopná z vyčerpania sa dostať do mesta k svojej spolužiačke do nemocnice na detskom odd., lekárke.
Po odbere krvi vyšli hodnoty - buď alergia, alebo parazity. Navrhla sa zamerať najprv na parazity, rýchlejšia cesta. V druhej vzorke stolice sa našli. Údajne sme mali šťastie, pretože sa stáva, že sa objavia niekedy aj v 16. vzorke. Tu by som chcela zdôrazniť, že za bežných okolností sa zoberú tri vzorky a nepokračuje sa.


Tými parazitmi boli lamblie, nikdy som o nich predtým ani potom nepočula. Už na druhý deň sa vyrojili úplne malinké, tenučké, kratučké ihličky, ak by sme na ne načakali, ani by sme si ich nevšimli.
Od toho dňa spalo neprerušovane celú noc.

Prečo plač?
Lamblie osídlujú tenké črevo. Pokiaľ tam bola nestrávená potrava, živili sa ňou. Ak sa črevo vyprázdnilo, živili sa črevnou sliznicou. Bolo mi vysvetlené, že je to veľmi bolestivé.
Ako sa dostali k nemu parazity, mám jediné vysvetlenie podnes. Narodilo sa počas kulminujúcich horúčav, takže prenos sa udial jedine už v pôrodnici.

Ešte na okraj - písala som tento rok do Dámskeho magazínu počas vysielania, bola tam detská lekárka, odpísala mi, že išlo o mrle.
Tak neviem, či sa fakt o nich bežne nevie, ale ak ako matka napíšem, že sme mali lamblie, ako mi môže odpovedať že sme mali mrle...
.
http://primar.sme.sk/c/4117241/lambl...iardiaoza.html
http://cs.wikipedia.org/wiki/Lamblie_st%C5%99evn%C3%AD
3 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Zaujímavý článok.
Malému bola braná krv, a neraz, na rozbor, aj na alergie, má málo železa, tak ho kontrolujú.
Ale Martinko sa nebudí na bolesti, ale rozplače sa preto, že nevie zaspať. Stane sa, že neplače vôbec, pekne vstane z postele, a ide za nami, spať sa mu nechce a chce sa hrať. Sám sa nechce hrávať, pri tv pochoduje, nezastaví sa celý deň. On aj cez deň málo spí, dnes napr 30min. Teraz ideme na vyšetrenie eeg, má príliš príznakov hyperaktivity a neurologička ho chce pozrieť, aj keď sa takéto testy robievajú starším detičkám.
Mal problémy s fontanelou, narodil sa skoro uzavretou, vtedy ho sledovali, robievali mu sono mozgu a už vtedy hovorili, že má veľa impulzov, ale to sa môže upraviť, tak mu to okontrolujú.
Teším sa, aspoň budeme vedieť hneď jeho výsledky.
1 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Teraz ma napadla este jedna vec nad ktorou sa uz tak viac zaoberam. Co si myslite o budeni sa novorodencov a malych deti s placom zo sna? Po uteseni hned spia dalej. V podstate placu zo sna... Cim to je? Napr take 10 dnove dieta este nema nejake velke zazitky zo zivota aby sa mu o nich snivalo si myslim. Resp ked su hore, tak sa stale pozeraju niekde hore resp do stran ako keby tam nieco videli... Ale to je asi mimo nas... Skoda, ze si to clovek nepamäta v dospelosti
0 0
ErinErin ErinErin

ErinErin je offline (nepripojený) ErinErin

stanco007 Pozri príspevok
Teraz ma napadla este jedna vec nad ktorou sa uz tak viac zaoberam. Co si myslite o budeni sa novorodencov a malych deti s placom zo sna? Po uteseni hned spia dalej. V podstate placu zo sna... Cim to je? Napr take 10 dnove dieta este nema nejake velke zazitky zo zivota aby sa mu o nich snivalo si myslim. Resp ked su hore, tak sa stale pozeraju niekde hore resp do stran ako keby tam nieco videli... Ale to je asi mimo nas... Skoda, ze si to clovek nepamäta v dospelosti
Dostal sa ku mne zaujímavý link, čo vysvetľuje mnohé o spánku detí a veľa sme sa z toho naučili, i keď nie všetko dodržiavame podľa neho...
http://www.materskacentra.cz/boskovi...load/Spani.doc
1 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

stanco007 Pozri príspevok
Teraz ma napadla este jedna vec nad ktorou sa uz tak viac zaoberam. Co si myslite o budeni sa novorodencov a malych deti s placom zo sna? Po uteseni hned spia dalej. V podstate placu zo sna... Cim to je? Napr take 10 dnove dieta este nema nejake velke zazitky zo zivota aby sa mu o nich snivalo si myslim. Resp ked su hore, tak sa stale pozeraju niekde hore resp do stran ako keby tam nieco videli... Ale to je asi mimo nas... Skoda, ze si to clovek nepamäta v dospelosti
Neveril by si tomu ale má, je to človiečik i keď taký maličký a bezbranný a vôbec to nemá ľahké, musí si zvykať na toľko nových vecí, ktoré musí prežívať mimo maminho lona. Predstav si napríklad len tú skutočnosť, keď bol tvoj synček v maminkinom brušku vôbec nerozoznával deň a noc, keď tvoja manželka spala, bol hore a cvičil v jej brušku, naopak keď pracovala spinkal. To čo k živozu potreboval mal stále pri sebe. nepociťoval hlad, smäd, pociťoval len príjemný kľud a pokoj. Bol v úzkom spojení s maminkou, počul jej utišujúci tlkot srdiečka, vôbec nepoznal pocit odlúčenia od nej.
A v tom je práve ten problém, po narodení si musí zvykať na úplne iný život, musí sa telesne aj duševne vyvíjať, aby sa naučil nastaviť na systém noc a deň, pretože v jeho začiatkoch nedokáže oddeliť deň od noci. Pre novorodeniatko je typických šesť spánkových fáz, u niektorých aj viac. K tomu, aby sa všetko naučil potrebuje vašu veľkú pomoc a podporu.
Má inak nastavené vnútorné hodiny ako mi dospelí ľudia, musí sa najprv naučiť spinkať. Keď v noci plače a nevie sa utíšiť, nerobí to zo zlej vôle, je to viacmenej vec telesného a duševného rozvoja, na toto nesmiete zabudnúť ani vtedy, keď ste zúfalí z nedostatku spánku. Váš synček ešte jednoducho nie je tak ďaleko a myslite na to, že každé dieťatko sa to raz naučí.
V prvom rade potrebuje veľa telesného kontaktu, veľa lásky, veľa pozornosti a veľa starostlivosti. Keď ťažko zaspáva a budí sa s plačom znamená to, že potrebuje vašu blízkosť. Treba na ten plač reagovať pokojne, s dôverou, pomôžete mu aby sa upokojilo, ale netreba to preháňať, ak to je v noci po kratučkom spánku, neberte ho ihneď na ruky, vždy keď zaplače. Rozprávajte na neho tichším pokojným hlasom, pohladkajte ho, týmto gestom mu ukážte, že je všetko v poriadku, že je v bezpečí.
Dieťatko potrebuje troška systému počas dňa, aby sa samo naučilo trošku orientovať, t.j jedlo, hra, pobyt vonku a pokoj musia mať určité hranice a mali by vždy byť v rovnakom rytme, aby sa naučilo, že všetko má svoj čas, samozrejme neznamená to, že neexistujú žiadne výnimky.
Treba chodiť pravidelne na čerstvý vzduch, bábätkám to robí veľmi dobre.
To, čo váš synček počas dňa zažije má veľký vplyv na jeho spánok. Mali by ste mať svoj vlastný zaspávací rituál, budete prekvapení ako si maličké deti rýchlo zvyknú na takýto rituál, možno mu treba trošku zaspievať, alebo mu dať pusinku na dobrú noc a pomalyčky výjsť z izby, dieťatku to dáva pocit, že je všetko v úplnom poriadku. Ten rituál nesmie byť príliš dlhý, nemal by prekročiť 1/2 hodinu, napr. my sme sa vždy chvíľu pomojkali, pritúlili pár minút a dali sme si pusinku a takto fungujeme dodnes (syn 10 rokov) až mám strach kedy to skončí, pretože by mi to veľmi chýbalo . Treba sa vyhnúť hojdaniu na rukách.

Ešte ma tak napadlo, keďže papá už z fľaše potrebuje pri jedle ten telesný kontakt s maminkou, ktorý mal pri kojení, treba mu tento kontakt dopriať a pri papaní z fľaše je dobré, keď si ho maminka pritulí k prsníku, tak ako by bol kojený, cíti teplo jej tela, tlkot jej srdiečka, možno je to práve to, čo mu tak chýba. A ešte jedno, musí Vám obom dôverovať, bolo by dobré potlačiť neistotu.
5 0
ludmilla ludmilla

ludmilla je offline (nepripojený) ludmilla

stanco007 Pozri príspevok
Na buduci tyzden ideme prvy krat do poradne, tak to asi povie. Ale zatial nam odporucila mast na brusko na tu koliku, nejake kvapky na tu koliku a davame aj cajik. Mam pocit, ze caj je najlepsi... Ked chyti tu fantu placu okolo obeda a poobede a napije sa cajiku, tak mu to pomoze a uvolni ho to kus... Ale boze 3 mesiace pocuvat takyto plac??? Ved niekedy to je take silne, ze mame pocit, ze mu hlasivky prasknu...
... u niektorých aj dlhšie ....
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

ludmilla Pozri príspevok
... u niektorých aj dlhšie ....
Ale aj kratsie ako 3 mesiace
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Kedy ste sli prvy krat s novorodencom vonku na vychadzku???
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

To závisí od ročného obdobia, od počasia. My s aprílovým dieťaťom na šiesty deň po narodení.
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

My s júnovým po vyše týždni...
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Preto sa pytam lebo my mame 16-dnoveho chlapca, ci uz by sme mohli ist na chvilu vonku... Teraz je pekne pocasie aj ked kus chladno ale to by bol poriadne obleceny v kociku.
Len tie dni ratate od narodenia alebo od prichodu domov? My mame 16 dni od narodenia
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

Určite áno, veď aj v zime pediatri odporúčajú už po desiatich dňoch pobyt vonku. Škoda je nevyužiť pekné jesenné počasie, prechádzky mu určite prospejú.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

HankaH Pozri príspevok
Určite áno, veď aj v zime pediatri odporúčajú už po desiatich dňoch pobyt vonku. Škoda je nevyužiť pekné jesenné počasie, prechádzky mu určite prospejú.
Nam detska lekarka povedala, ze po 3 tyzdnoch od narodenia mozeme s nim ist vonku. Teraz ho mame davat len ku oknu a na balkon aby si zvykal. Ale mne sa to zda neskoro az po 3 tyzdnoch od narodenia ist vonku...
0 0
HankaH HankaH

HankaH je offline (nepripojený) HankaH

No tak to my máme oveľa odvážnejšiu pediatričku. Tá by mi dala, keby ho tri týždne držím doma...
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

HankaH Pozri príspevok
No tak to my máme oveľa odvážnejšiu pediatričku. Tá by mi dala, keby ho tri týždne držím doma...
Toto ma prave na tych lekaroch kus stve... Co lekar to iny nazor... A my rodicia sa mozeme z toho aj pototo... Jedine v com sa zhodli jednohlasne s ktorymi som sa bavil bolo, ze pokial sa da, tak kojit...
0 0
blazonko blazonko

blazonko je offline (nepripojený) blazonko

Podľa môjho názoru, nie vo všetkom sa držať rád pediatrov. Najosvedčenejšie sú aj tak rady starých mám. S dieťaťom sa vychádzalo von 1x po krstinách (cca 3-4 týždne od narodenia). Jednoznačne výjsť s dieťatkom vonku aj v zime, aspoň na chvíľočku.
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

blazonko Pozri príspevok
Podľa môjho názoru, nie vo všetkom sa držať rád pediatrov. Najosvedčenejšie sú aj tak rady starých mám. S dieťaťom sa vychádzalo von 1x po krstinách (cca 3-4 týždne od narodenia). Jednoznačne výjsť s dieťatkom vonku aj v zime, aspoň na chvíľočku.
No, ale su aj ludia co su ateisti a tí krstit nebudu... My budeme krstit az po sviatku vsetkych svätych a urcite dovtedy nebude sediet doma... To by sme boli mesiac medzi styroma stenami a to urcite dietatu neprospieva...
1 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
stanco007 Pozri príspevok
No, ale su aj ludia co su ateisti a tí krstit nebudu... My budeme krstit az po sviatku vsetkych svätych a urcite dovtedy nebude sediet doma... To by sme boli mesiac medzi styroma stenami a to urcite dietatu neprospieva...
Hi, ak blazonko napisala ze po krstinach, tak tym myslela ie prave to krstenie ale ten cas.. ze su to 3 - 4 tyzdne. A myslim si ze je to prave ta rady starych mam a 3 - 4 tyzdne su rovnake ci je clovek krsteny alebo nie
0 0
calawen calawen

calawen je offline (nepripojený) calawen

ja som čas rátala od návratu z pôrodnice... Samozrejme, ako píšete, poriadne obliecť, byť vonku tak 10-15 minút. Teraz so 16mesačným chodievam do obeda v kočíku tak na hodinku, kým zaspí...
0 0
ivantt ivantt

ivantt je offline (nepripojený) ivantt

obyčajný človek
To vies, niektorym ludom to musis vysvetlit polopate aby pochopili :-)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať