Zavrieť

Porady

Novorodenec...

Pevne verim, ze tato tema nebude uzitocna len pre mna ale aj pre vela dalsich rodicov...
Mam par otazok okolo novorodenca, a to:
-musi si stale novorodenec odgrcnut po papani? ( detsky lekar v nemocnici sa mi vyjadril, ze nemusi. Je to individualne. )
-je caste ckanie, väcsinou po jedle normalne? ( podla lekarky o nic nejde. Dieta ked sa naje, tak sa mu roztiahne zaludok a tlaci mu na nejaky organ a tym vznika to ckanie )
-ako si poradit s detskymi "fantami"? - 1 den pekne papka a aj spi a na druhy den place aj ked sa naje a nechce velmi spat?
-kolko ml mlieka vypije cca 10 dnove dieta? ( 90-100ml?-na jedno papanie ), ci je to tiez individualne?
-co hovorite na umelu vyzivu Nutrilon? ( my sme museli vysadit materske mlieko nakolko ho bolo malo a museli sme pristupit na Nutrilon. Pri Nutrilone sa mame cim riadit v tabulke podla ktorej sa robi mlieko tyzdnami zivota dietata alebo vahou dietata? )
-ako casto ma take malinke dieta papat? ( cca kazde 3 hod.? )
Usporiadat
Abeata Abeata

Abeata je offline (nepripojený) Abeata

katarina.j Pozri príspevok
Leni, my sme v tom spaní asi aj tak lepší. Starší syn (7r) ten zaspí medzi 20-21.hod. niekedy aj skôr ked je unavený zo školy. No mladší (4r) ten má výdrž za všetky drobné-on si o 23.hod. este len začína prepínať tv programy s humornými komentármi napr. "hm, to je nuda, joooj zas reklamy" a pod., horko-ťažko zaspí o 23,30 a keby si ho videla ráno-ked má vstávať do škôlky....zdochlinka je hádam rýchlejšia ako on...a to máme takmer na dennom poriadku-teda na nočnom poriadku...ale ked je víkend, tak o 7.hod už kuviká-čo by mohol spať dlho, tak sa mu práve nechce....ja neviem či je to nase dieťa netopier či čo, ked tak ponocuje....niekedy vstáva ráno zle, niekedy je od rána vysmiaty ako buchtička-slniečko, len dúfam, že to obdobie ponocovania nebude dlhé....
...nič v zlom, ale čo robí 4-ročné dieťa o 23.00 pri TV ? Nechcem poučovať, ale takýto spánkový režim môže tak malému dieťaťu, ktorého psychika sa ešte iba vyvíja, spôsobiť obrovské problémy - poruchy spánku a s tým spôsobené detské neurózy, poruchy učenia, sústredenia.... Ja viem, že je to veľmi ťažké, ale pravidelným nekompromisným uložením do postieľky v rozumnú dobu (19.oo - 20.oo ) sa po čase určite zaspávanie upraví. Ste určite šikovná a vnímavá maminka a nájdete spôsob, ako to docieliť. Napríklad ukladaním medvedíka, ktorý je unavený. Alebo nechodte spinkať, ale "rásť ". Vysvetlite špuntovi, že keď sa spinká, tak sa rastie a dohodnite sa, že keď podrastie po určitú značku, kúpite mu niečo, po čom túži, pretože to môže dostať len keď bude veľký ( nejakú maličkosť ). Vždy sa večer odmerajte a ráno poznačte "koľko podrástol ". Pozitívna motivácia robí zázraky. a je iba na Vás, ako rýchlo bude rásť a "vyrastie "si vytúžený darček. A je jasné, že čím skôr pôjde spinkať, tým viac podrastie
3 0
koralkak koralkak

koralkak je offline (nepripojený) koralkak

fatinka Pozri príspevok
Dakujem za radu,lebo uz som si myslela ze iba ja mam taky problem.Doma mi spinka na brusku,velmi nechce na chrbatiku,tak si tiez myslim ze aj to je mozno problem.Lenze on je vo fusaku naobliekany,nie je mozne aby bol v kociku na brusku:-(((

Hm, a nie je mu v tom fusaku predsa len príliš teplo? Neviem či je problém so spaním na brušku, ja som obidve dcéry vždy dávala spať nabok alebo na chrbátik - zásadne nikdy nie na bruško - to som sa bála. A tiež spávali počas dňa len vonku - v kočíku na balkóne (pokým sa do kočíka vošli), v každom počasí, i v mrazoch alebo daždi. Dieťa sa aj okolo 3 mesiacov začína myslím meniť, takže snáď treba naň dačo vymyslieť-dáku fintu:-)). Ak sa počas spánku prechádzate v meste plnom hluku, možno by potreboval skôr ticho - či už ten balkón alebo aspoň otvorené okno - samozrejme primerane oblečený aby bol, to je určite jasné. Záleží aj od frekvencie spánku - možno sa mu mení režim.. Držím prsty :-))
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

lenkak Pozri príspevok
tak u nás je to takto od pôrodu, tvoj aspoň kuká tv a dá pokoj, ale náš nie. Ten nám nedá pokoj, on sa chce s nami hrať, celú noc ma budí, a ráno nemá problém so vstávaním. Sám si zapne tv a je prvý hore. Ak ale si cez deň trošku nepospí, potom je mrchavý a ešte viac nám nedá pokoja.

P.S Najlepší je keď sa zobudí okolo jednej a do tretej rána nedá pokoj. Alebo večer zaspí 2-3x je hore a potom od štvrtej sa domáha aby som vstala a išla sa hrať.
Keď to čítam, presne ako moji chalani. Večer spať medzi 20-21 a o piatej už hore ako rybyčky v noci zobudení 4-5x kvôli kojeniu. A keď boli chorý zobudili sa a poďme sa hrať aj na 3 hodiny. Celú noc prespali až keď som ich prestala kojiť. Nie všetky deti potrebujú dlho spať.
0 0
katarina.j katarina.j

katarina.j je offline (nepripojený) katarina.j

som len človek
súhlasím s vami, ale netvrdím, že je to stále (ale je to často). máva obdobie, že zaspí medzi 18-19.hod. a prespí až do rána. viem, že každé dieťa treba motivovať tým správnym smerom, aj sa s manželom snažíme, ale niekedy sa zasmejem ked ich manžel ide uložiť spať-manžel zaspí a malý mi dojde povedať-mami ocino už spí,už som ho uložil....ale to je len taká pikoška z času na čas....samozrejme, že sa snažíme (ako každý rodič) vychovať z dieťaťa to najlepšie a najkrajšie pod slnkom, verím, že to robíme správne...
Abeata Pozri príspevok
...nič v zlom, ale čo robí 4-ročné dieťa o 23.00 pri TV ? Nechcem poučovať, ale takýto spánkový režim môže tak malému dieťaťu, ktorého psychika sa ešte iba vyvíja, spôsobiť obrovské problémy - poruchy spánku a s tým spôsobené detské neurózy, poruchy učenia, sústredenia.... Ja viem, že je to veľmi ťažké, ale pravidelným nekompromisným uložením do postieľky v rozumnú dobu (19.oo - 20.oo ) sa po čase určite zaspávanie upraví. Ste určite šikovná a vnímavá maminka a nájdete spôsob, ako to docieliť. Napríklad ukladaním medvedíka, ktorý je unavený. Alebo nechodte spinkať, ale "rásť ". Vysvetlite špuntovi, že keď sa spinká, tak sa rastie a dohodnite sa, že keď podrastie po určitú značku, kúpite mu niečo, po čom túži, pretože to môže dostať len keď bude veľký ( nejakú maličkosť ). Vždy sa večer odmerajte a ráno poznačte "koľko podrástol ". Pozitívna motivácia robí zázraky. a je iba na Vás, ako rýchlo bude rásť a "vyrastie "si vytúžený darček. A je jasné, že čím skôr pôjde spinkať, tým viac podrastie
0 0
Abeata Abeata

Abeata je offline (nepripojený) Abeata

katarina.j Pozri príspevok
súhlasím s vami, ale netvrdím, že je to stále (ale je to často). máva obdobie, že zaspí medzi 18-19.hod. a prespí až do rána. viem, že každé dieťa treba motivovať tým správnym smerom, aj sa s manželom snažíme, ale niekedy sa zasmejem ked ich manžel ide uložiť spať-manžel zaspí a malý mi dojde povedať-mami ocino už spí,už som ho uložil....ale to je len taká pikoška z času na čas....samozrejme, že sa snažíme (ako každý rodič) vychovať z dieťaťa to najlepšie a najkrajšie pod slnkom, verím, že to robíme správne...
Verím, že robíte všetko preto, aby mali Vaše deťúrence tú najlepšiu starostlivosť. Nemyslela som to v zlom, sama som sa tiež musela učiť aj na vlastných chybách .Ozvala som sa aj preto, že podobný problém som mala so starším synátorom aj ja sama. Spať - v žiadnom prípade , ale rásť - to už znelo lepšie. strašne sa mu páčilo, že už bude veľký a bude môcť robiť všetko to, čo veľké deti... a asi po troch týždňoch sa už sám o siedmej prezliekal do pyžama a hnal do postele aj mladšieho brata. Teraz sú už dospelí a vždy, keď ich nájdem po nejakej akci v posteli, tak len zahlásia, že oni nespia, ale rastú...
Takže držím palce , verím, že to zvládnete a o pár týždňov už budete mať o osmej čas iba sama pre seba
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Zdenka175 Pozri príspevok
Keď to čítam, presne ako moji chalani. Večer spať medzi 20-21 a o piatej už hore ako rybyčky v noci zobudení 4-5x kvôli kojeniu. A keď boli chorý zobudili sa a poďme sa hrať aj na 3 hodiny. Celú noc prespali až keď som ich prestala kojiť. Nie všetky deti potrebujú dlho spať.
večer ide skôr spať, len keď cez deň nespí. Ináč je to pomaly prosíkanie, aby išiel načas spať.
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

lenkak Pozri príspevok
večer ide skôr spať, len keď cez deň nespí. Ináč je to pomaly prosíkanie, aby išiel načas spať.
Mne Samko v januári bude mať 3 r. a cez deň nechce spávať, ale zoberiem ho nasilu od hračiek,položím do postieľky , musím chytiť za ruku a do 10 minút spí. Podľa mňa je spánok cez deň ešte potrebný v jeho veku. Moja sesterka dáva malú spať o 18 hod a spí do rána, pritom jej spí tiež cez deň
0 0
fatinka fatinka

fatinka je offline (nepripojený) fatinka

Ahojte poradaci,chcela by som poradit,co s nasetrenym materskym mliekom,ktore mam v mraznicke,ked som zistila,ze filter odsavacky je plesnivy.Manzel hovoril ze vyhodit,mne to je luto,ale asi ma pravdu.Neviete mi poradit,ci nestaci to mlieko prevarit a tie bakterie ktore tam su sa zabiju?Nepatrim k tym stastnym maminkam,ktore maju privela mlieka.Horko tazko som si nasetrila kedze som si odsavala po 10 ml,potom 20 ml,kym som si ako tak nasetrila 2 davky.Netusila som ze moze filter splesniviet,pritom hned po odsavani umyvam.....Nechcem ublizit babetku.
DAKUJEM
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

nooo, ja by som to asi vyhodila
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ja by som ho dala na rozbor, možno tam nie je nič, a škoda ho bude vyhodiť.
0 0
Abeata Abeata

Abeata je offline (nepripojený) Abeata

fatinka Pozri príspevok
Ahojte poradaci,chcela by som poradit,co s nasetrenym materskym mliekom,ktore mam v mraznicke,ked som zistila,ze filter odsavacky je plesnivy.Manzel hovoril ze vyhodit,mne to je luto,ale asi ma pravdu.Neviete mi poradit,ci nestaci to mlieko prevarit a tie bakterie ktore tam su sa zabiju?Nepatrim k tym stastnym maminkam,ktore maju privela mlieka.Horko tazko som si nasetrila kedze som si odsavala po 10 ml,potom 20 ml,kym som si ako tak nasetrila 2 davky.Netusila som ze moze filter splesniviet,pritom hned po odsavani umyvam.....Nechcem ublizit babetku.
DAKUJEM
Je úžasné, že chcete babätku dopriať to najcennejšie pre jeho zdravie. klobúk dolu, nie každá maminka sa vie tak obetovať . No pri akýchkoľvek pochybnostiach o 100 % hygienickej nezávadnosti radšej mliečko v každom prípade vyhodiť. Je to malé bábo a tam skutočne nesmiete riskovať. Určite sa Vám ešte podarí nazbierať cenné kvapôčky. Držím palce
0 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Kedy ste davali svojich novorodencov sadnut bud do kuta na gauci alebo na svoje nohy atd.? Nas maly ma 3 mesiace a 3 tyzdne a uz mesiac urcite sedi... A na gauci sam aj ked sa pri hybani este casto vyvali Pocul som, ze dieta do min polroka sa nema davat sediet, ze ma len lezat, co je podla mna hlupost a hlavne ako vidime co chce a ako sa vyvija...
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

stanco007 Pozri príspevok
Kedy ste davali svojich novorodencov sadnut bud do kuta na gauci alebo na svoje nohy atd.? Nas maly ma 3 mesiace a 3 tyzdne a uz mesiac urcite sedi... A na gauci sam aj ked sa pri hybani este casto vyvali Pocul som, ze dieta do min polroka sa nema davat sediet, ze ma len lezat, co je podla mna hlupost a hlavne ako vidime co chce a ako sa vyvija...
To, čo si počul je správne, povie to každý pediater.
1 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Tweety Pozri príspevok
To, čo si počul je správne, povie to každý pediater.
Ved prave viem, ze to hovoria pediatri... Ale co vsetko sa hovori a chlieb sa je... Preto sa pytam konkretne ludi na ich skusenosti a praktiky so sedenim novorodenca
0 0
Mirica-LV Mirica-LV

Mirica-LV je offline (nepripojený) Mirica-LV

stanco007 Pozri príspevok
Ved prave viem, ze to hovoria pediatri... Ale co vsetko sa hovori a chlieb sa je... Preto sa pytam konkretne ludi na ich skusenosti a praktiky so sedenim novorodenca

ide o to aké to dieťa je, náš malý bol už ako trojmesačný relatívne silný, aj mal vyššiu váhu i výšku ako bežné deti, tak nám doktorka povedala, že môže sedieť-presnejšie by som povedala, že polosedieť napr. v kočíku s podopretým chrbátikom ale nie dlho, striedať to po nejakých cca 20 minútach popríde aj doma na gauči, my sme podopierali zozadu i zboku vankúšikmi
1 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

u nás prevažovala v tomto veku skôr poloha na brušku na zemi na koberci alebo na deke. a takého sedenie vlastne sme robili všetci, veď keď človek sedí a má bábätko na kolenách , tak to je vlastne to isté, ako keď sedí v rohu sedačky. len by som to asi moc nepreháňala.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Tweety Pozri príspevok
To, čo si počul je správne, povie to každý pediater.
Dieťaťu netreba zbytočne zaťažovať už odteraz chrbticu, treba ho jednoducho dať do polosedu, pololežmo. Ak ho máme na kolenách, má byť opreté o nás.
1 0
stanco007 stanco007

stanco007 je offline (nepripojený) stanco007

Mirica-LV Pozri príspevok
ide o to aké to dieťa je, náš malý bol už ako trojmesačný relatívne silný, aj mal vyššiu váhu i výšku ako bežné deti, tak nám doktorka povedala, že môže sedieť-presnejšie by som povedala, že polosedieť napr. v kočíku s podopretým chrbátikom ale nie dlho, striedať to po nejakých cca 20 minútach popríde aj doma na gauči, my sme podopierali zozadu i zboku vankúšikmi
Aj nas je silny. Ma 3 mesiace a 3 tyzdne a vazi uz skoro 8kg a aj dlzku ma... Hlavicku drzi rovno uz vysse mesiaca. Preto nevidim problem aby nemohol posediet aj ako napr teraz v kociku, lepsie povedane to je taky polosed a pololah Keby vidime, ze je slaby, malicky a ze ma problem aj hlavicku udrzat, tak je jasne, ze ho nedame sediet...
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Každé dieťa je iné. Sedenie je podmienené psychomotorickým vývojom dieťaťa, ktorý napreduje u každého inak. Bábätku nemožno nalinkovať presne, kedy má dosiahnuť štádium, v ktorom už sedieť musí.
Dieťatko môže začať sedieť až keď má dostatočne silné chrbtové svalstvo, preto je zbytočné a dokonca škodlivé, ak rodičia dieťa dávajú sedieť skôr, než to zvládne samé. Je to veľká záťaž na chrbticu, a predčasné sedenie môže spôsobiť deformácie.


Bola som s dcérou a vnukom(27.1.2011 mal 3 mesiace, má 7,5 kg) pre týždňom na neurológii, pani doktorka povedala, že nič nie je dobré robiť na silu .
0 0
Abeata Abeata

Abeata je offline (nepripojený) Abeata

stanco007 Pozri príspevok
Aj nas je silny. Ma 3 mesiace a 3 tyzdne a vazi uz skoro 8kg a aj dlzku ma... Hlavicku drzi rovno uz vysse mesiaca. Preto nevidim problem aby nemohol posediet aj ako napr teraz v kociku, lepsie povedane to je taky polosed a pololah Keby vidime, ze je slaby, malicky a ze ma problem aj hlavicku udrzat, tak je jasne, ze ho nedame sediet...
Vieš, ono je jedna vec to, ako sa dieťa prejavuje a ako je vyzretý jeho organizmus. Trojmesačné dieťa je síce zvedavé a ploha v "sede " je pre neho prirodzene zaujímavá hlavne preto, že má možnosť sledovať okolie, no z anatomického a fyziologického hľadiska dieťa ešte nie je schopné sedieť. To, že ho podoprieš vankúšmi, alebo oprieš v rohu sedačky a ono pár minút v tejto polohe vydrží ešte neznamená, že vie sedieť. Jeho chrbtové, ani brušné svalstvo nie je ešte tak rozvinuté, aby dokázalo udržať chrbticu vo vzpriamenej polohe. Tým, že dávate malého sedieť v takto skorom veku, nevedomky staviate základy jeho nesprávnemu držaniu tela, skolióze a všetkým komplikáciám, ktoré tieto ochorenia sprevádzajú. Dieťa vie sedieť až vtedy, keď nepotrebuje oporu a dokáže sa stabilizovane udržať v sede pri otáčaní , či zmeniť polohu zo sedu do ľahu a späť. Toto skutočne dokáže dieťa až vo veku približne 5-6 mesiacov . Fyziologický vývin dieťaťa je asi taký, že dieťa má najskôr vedieť udržať stabilitu na všetkých štyroch končatinách, má laškovať a až vtedy je chrbtové svalstvo tak pevné, že drobec prirodzene prejde do sedu. takže v záujme zdravia svojho synátora sa so sedením neponáhľajte a doprajte mu viac času v polohe na brušku, kde sa môže dosýta vyblázniť. Ak už máte tendenciu dávať ho do polohy sedenia, tak radšej voľte polosed v detskom lehátku. Moje chlapčiská sú síce už takmer v tvojom veku, ale so sedením sa neponáhľali a v období dospievania slúžili ako vzorový model správneho držania tela )
2 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať