Zavrieť

Porady

vklad do katastra s vecným bremenom.

Ahojte,
chcem dať žiadosť o zápise novostavby do katastra s vecným bremenom na dožitie otca.

Nemáte niekto vzor žiadosti, ako to má vyzerať? Platí sa poplatok aj za vecné bremeno ?
Dakujem
Usporiadat
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

moj nevlastny otec mi chce dat 4/6 RD a moja nevlastna sestra mi chce dat 1/6.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
vieroslava Pozri príspevok
Za každý právny úkon v zmluve je potrebné zaplatiť poplatok 66 €. Za prevod 66 €, aj za vecné bremeno 66 €.
Môžeš ušetriť 15 € ak urobíš elektronické podanie oznámenia o zámyšľanom návrhu na vklad cez katasterportál.
ja využijem túto tému a
1. upresním - podanie elektronicky - miesto 66 € sa platí 33 €
2. chcela by som podať elektronicky, ale akosi neviem nájsť formulár pre návrh na vklad zápisom, ide o nový skolaudovaný RD. Našla som na katasterportali len oznámenie o zamýšľanom návrhu, čo mi nevyhovuje. Poradíte?
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
jahoszmsk Pozri príspevok
ešte sa chcem spýtať, zmenila sa situácia...
môžem mať na jednej darovacej zmluve dvoch darcov, jeden mi daruje 1/6 podielu, druhý mi daruje 4/6 podielu, a zároveň na toho druhého darcu dať vecné bremeno doživotného užívania?
môže to byť na jednej darovacej zmluve, a aj na jednom vklade do katastra? Ďakujem.
jahoszmsk Pozri príspevok
moj nevlastny otec mi chce dat 4/6 RD a moja nevlastna sestra mi chce dat 1/6.
...no vyzerá to tak , že dve subjekty ...tak dve zmluvy ...
Jedným vkladom...

No môžem sa aj mýliť ....predsa len by som sa na KN informoval ...
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
KEJKA Pozri príspevok
ja využijem túto tému a
1. upresním - podanie elektronicky - miesto 66 € sa platí 33 €
2. chcela by som podať elektronicky, ale akosi neviem nájsť formulár pre návrh na vklad zápisom, ide o nový skolaudovaný RD. Našla som na katasterportali len oznámenie o zamýšľanom návrhu, čo mi nevyhovuje. Poradíte?
Elektronizácia katastrálneho konania

Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí, že katastrálne konanie bude možné vykonať aj elektronicky. Náležitosti elektronického podania sú rovnaké ako pri písomnom podaní. Pri elektronickom podaní sa podáva jeden rovnopis návrhu a jeden rovnopis príloh. Ak sa v písomnom podaní vyžaduje osvedčený podpis, v elektronickom podaní mu zodpovedá zaručený elektronický podpis. Pri elektronickom podaní musia byť všetky prílohy podané v elektronickej podobe a opatrené zaručeným elektronickým podpisom a časovou pečiatkou.

Pred podaním návrhu na vklad budú môcť účastníci konania alebo iná oprávnená osoba podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Mal by sa tak urýchliť proces prijatia návrhu, zápisu vkladu aj oznámenia o zápise. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, správa katastra oznámenie vymaže z evidencie. V prípade podania tohto oznámenia sa správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti zníži o 15 €.

Oznámenie v elektronickej podobe tlačiva bude možné podať aj v prípade zápisu záznamom, a to pred doručením príslušnej verejnej alebo inej listiny správe katastra. Aj toto tlačivo bude k dispozícii na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Novela ďalej umožňuje vedenie katastrálneho operátu v elektronickej podobe a zavádza možnosť elektronického poskytovania stanovených údajov, pokiaľ správa katastra bude mať požadované údaje v elektronickej forme.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Môžete aj napísať dohodu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva: so zrušením musia súhlasiť všetci spoluvlastníci. Potom sa vyporiadate - a výsledkom môže byť jeden vlastník nehnuteľnosti alebo viacerí (iní ako predtým).
1 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
toto som si našla. Ale vlastne som nepochopila ten budúci čas. To znamená, že to ešte nefunguje.
kedže sa toľko rozpráva o časovej pečiatke ako nutnej náležitosti pri podaní návrhov na vklad, tak som bola presvedčená, že podania sa už robia elektronicky. Ale podľa uvedeného nerobia.
Robí sa len to predbežné oznámenie, čím sa ušetrí 15 EUR, lenže toto zasa neplatí pri prvozápise skolaudovanej stavby.
je to tak, alebo som zasa niečo nepochopila?
Môžem naklusať na kataster, vystáť si tam 2-3 hodiny a podať písomne.
alebo počkať .......koľko? 2,3,4 mesiace?-kým spustia e-podávanie?
buchač Pozri príspevok
Elektronizácia katastrálneho konania

Medzi najvýznamnejšie zmeny patrí, že katastrálne konanie bude možné vykonať aj elektronicky. Náležitosti elektronického podania sú rovnaké ako pri písomnom podaní. Pri elektronickom podaní sa podáva jeden rovnopis návrhu a jeden rovnopis príloh. Ak sa v písomnom podaní vyžaduje osvedčený podpis, v elektronickom podaní mu zodpovedá zaručený elektronický podpis. Pri elektronickom podaní musia byť všetky prílohy podané v elektronickej podobe a opatrené zaručeným elektronickým podpisom a časovou pečiatkou.

Pred podaním návrhu na vklad budú môcť účastníci konania alebo iná oprávnená osoba podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Mal by sa tak urýchliť proces prijatia návrhu, zápisu vkladu aj oznámenia o zápise. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, správa katastra oznámenie vymaže z evidencie. V prípade podania tohto oznámenia sa správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľnosti zníži o 15 €.

Oznámenie v elektronickej podobe tlačiva bude možné podať aj v prípade zápisu záznamom, a to pred doručením príslušnej verejnej alebo inej listiny správe katastra. Aj toto tlačivo bude k dispozícii na internetovej stránke Úradu geodézie, kartografie a katastra SR.

Novela ďalej umožňuje vedenie katastrálneho operátu v elektronickej podobe a zavádza možnosť elektronického poskytovania stanovených údajov, pokiaľ správa katastra bude mať požadované údaje v elektronickej forme.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
KEJKA Pozri príspevok
toto som si našla. Ale vlastne som nepochopila ten budúci čas. To znamená, že to ešte nefunguje.
kedže sa toľko rozpráva o časovej pečiatke ako nutnej náležitosti pri podaní návrhov na vklad, tak som bola presvedčená, že podania sa už robia elektronicky. Ale podľa uvedeného nerobia.
Robí sa len to predbežné oznámenie, čím sa ušetrí 15 EUR, lenže toto zasa neplatí pri prvozápise skolaudovanej stavby.
je to tak, alebo som zasa niečo nepochopila?
Môžem naklusať na kataster, vystáť si tam 2-3 hodiny a podať písomne.
alebo počkať .......koľko? 2,3,4 mesiace?-kým spustia e-podávanie?
...neblbni ....2 - 3 hodiny ?????????

Za pár minút ...maximálne 1/2 hodiny som čakal vždy ...teda aspoň u nás , no ľudí tam bolo vždy požehnane ...
...ešte aj automaty na kolky sú na chodbe ...

...ale rob , ako myslíš ...
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
žiaľ, v DS to tak nie je...............
0 0
doktor23 doktor23

doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac
Elektronicky to ide, ale len v prípade, ak sa zmluva vyhotoví v notárskej zápisnici, je autorizovaná advokátom alebo všetci účastníci zmluvy disponujú zaručeným lektonickým podpisom.
0 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

Mária27 Pozri príspevok
Môžete aj napísať dohodu o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva: so zrušením musia súhlasiť všetci spoluvlastníci. Potom sa vyporiadate - a výsledkom môže byť jeden vlastník nehnuteľnosti alebo viacerí (iní ako predtým).
teraz neviem, to je odpoveď určená mne? lebo ja nemám zatiaľ žiadny podiel na tom LV.
Naposledy upravil jahoszmsk : 18.04.12 at 23:03
0 0
vieroslava vieroslava

vieroslava je offline (nepripojený) vieroslava

KEJKA Pozri príspevok
ja využijem túto tému a
1. upresním - podanie elektronicky - miesto 66 € sa platí 33 €
2. chcela by som podať elektronicky, ale akosi neviem nájsť formulár pre návrh na vklad zápisom, ide o nový skolaudovaný RD. Našla som na katasterportali len oznámenie o zamýšľanom návrhu, čo mi nevyhovuje. Poradíte?
Zápis novostavby do katastra nemôžeš v žiadnom prípade robiť elektronicky, nakoľko v tomto prípade nejde o vklad, ale o záznam. K podaniu prikladáš rozhodnutie o kolaudácii a listinu o určení súpisného čísla, čo musia byť originály, alebo overené fotokópie. To by si ťažko mohla urobiť elektronicky. Pri zázname sa žiadne poplatky neplatia.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

jahoszmsk Pozri príspevok
teraz neviem, to je odpoveď určená mne? lebo ja nemám zatiaľ žiadny podiel na tom LV.

Dohoda o zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva môže byť aj taká, že sa poluvlastníctvo zruší a vyporiadanie potom prebehne predajom tretej osobe a rozdelením peňazí. V tvojom prípade by spoluvlastníci zrušili spoluvlastníctvo dohodou, vyporiadali by ho založením nového spoluvlastníctva, kde by si mal 5/6 a bol by ešte jeden spoluvlastník s 1/6 (to je jedno, kto). Hlavne, aby s tým všetci súhlasili.
3 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

Mária27 Pozri príspevok
Budeš platiť dvakrát 66 eur. Pozri tu odpoveď na otázku 7 - vysvetlenie zo zákona 145/1995 o správnych poplatkoch:

http://www.skgeodesy.sk/index.php?ww...e&id_item=6382

Podľa položky 11, správny poplatok za návrh na začatie konania o povolení vkladu práva k nehnuteľností do katastra nehnuteľností činí 66 eur.
Podľa poznámky k uvedenej položke, ak sú predmetom návrhu na vklad do katastra nehnuteľností právne vzťahy z viacerých druhov právnych úkonov, poplatok sa vyberie za každý právny úkon osobitne podľa tejto položky.
Zo slov použitých v položke 11 možno prísť k záveru, že správny poplatok 66 € sa platí za podanie návrhu vkladu jedného práva do katastra. Takýto výklad priamo vyplýva aj z poznámky k uvedenej položke. Ak je teda podaný síce jeden návrh a k tomu pripojená jedna zmluva (zmluvou sa tu rozumie listina), avšak zo zmluvy vyplýva, že zmluvné strany si upravujú dve vecné práva (napr. vlastnícke právo a právo zodpovedajúce vecnému bremenu), podľa poznámky k položke 11 sa majú zaplatiť dva správne poplatky po 66 €.
zhrniem to: 1. ak dvakrát po 66€, čiže ak priložím ku Návrhu na vklad na kataster aj 2x vytlačené Oznámenie o vklade,(1x na základe darovacej zmluvy a 1x na základe zmluvy o zriadení vecného bremena) tak potom kolky potrebujem 2x51€?
2. na oznámení o vklade z darovacej zmluvy sa podpisuje darca, na oznámenie o vklade zo zriadenia vecného bremena sa podpisuje nadobúdateľ? takto mi to Kapor vyhodil, je to správne, alebo chyba na ich stránke?

Ďakujem.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Pozri si § 30 katastrálneho zákona. Návrh na vklad dáva účastník konania, to je jedno ktorý. Návrh dáš jeden a dáš si potvrdiť kópiu. Zmluva sa dáva dvojmo. Ak máš v jednej zmluve dva právne úkony na vklad, do návrhu napíšeš dva body (za prvé, a druhé).
Ak máš dve zmluvy, podáš ich osobitne aj s iným návrhom na vklad.
V každom prípade platíš za dva úkony - či už normálne alebo znížene.

§ 30


(1) Účastníkom konania o povolení vkladu je účastník právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti (ďalej len "účastník konania").

(2) Konanie o povolení vkladu sa začína na návrh účastníka konania.

(3) Pred podaním návrhu na vklad môžu účastníci konania podať oznámenie o zamýšľanom návrhu na vklad v elektronickej podobe tlačiva, ktoré sa zverejní na internetovej stránke úradu. Oznámenie sa zašle elektronicky na príslušnú správu katastra. Ak do 90 dní od doručenia oznámenia účastník konania nepodá návrh na vklad, oznámenie správa katastra vymaže z evidencie.

(4) Návrh na vklad sa podáva písomne a obsahuje
a) meno, priezvisko a miesto trvalého pobytu, ak ide o účastníka konania fyzickú osobu; obchodné meno, názov a sídlo, ak ide o účastníka konania právnickú osobu,
b) označenie správy katastra, ktorej je návrh adresovaný,
c) označenie právneho úkonu, na ktorého základe má vzniknúť, zmeniť sa alebo zaniknúť právo k nehnuteľnosti; ak sú predmetom návrhu na vklad právne vzťahy z viacerých právnych úkonov, označia sa všetky právne úkony.

(5) Prílohou k návrhu na vklad je zmluva, na ktorej základe má byť zapísané právo k nehnuteľnosti do katastra, v dvoch vyhotoveniach. Ďalšími prílohami sú:

4 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

Tak teda som bol na katastri, ak sú na jednom návrhu na vklad do katastra dva právne úkony, platí sa 51€ plus 66€, lebo pri podaní oznámenia o návrhu na vklad cez internet sa 15€ odpočítava iba raz.
0 0
jahoszmsk jahoszmsk

jahoszmsk je offline (nepripojený) jahoszmsk

... škoda že ma nikto z poraďákov neupozornil na §151n Občianskeho zákonníka, že Vecné bremeno sa vzťahuje na celú nehnuteľnosť, nie na spoluvlastnícky podiel.
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

ahoj môžte mi napísať ako mám napísať návrh na vklad vecného bremena nehnuteľnosti s právom dožitia? ďakujem
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
tinaro
ahoj môžte mi napísať ako mám napísať návrh na vklad vecného bremena nehnuteľnosti s právom dožitia? ďakujem
http://www.porada.sk/t268640-navrh-n...-bremenom.html
1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať