johnny100 A do danoveho priznania z prijmu vyplnam len typ "B"? Typ "A" mi dava zamestnavatel. Ale mne to vychadza aj po odratani mna a manzelky cez 120 €. Na mesacny prijem 230€ aj s energiami. Moze to byt tolko?
Do základu dane pri príjme z prenájmu sa uvádza len rozdiel medzi sumou príjmu a sumou 5xŽM platného k 1.1.2010. (ak sa schváli novela, tak tu bude od 1.1.2011 suma 500€)
Výdavky sa nezahrnú celé, ale len tie, ktoré zodpovedajú príjmu zahrnovanému do základu dane. Zistia sa rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom.
V tvojom prípade podľa doterajšieho zákona platí:
príjem manželmi spolu za prenájom 230x12=2760€
výdavky na energie 12x150= 1800€
Výpočet základu dane pre príjem z prenájmu pre každého manžela samostatne (každý podáva svoje daňové priznanie):
príjem pre jedného manžela: 2760/2=1380€
výdavok na jedného manžela: 900€
oslobodenie 5xŽM= 5x185,19=925,95€
príjem zahrnutý do základu dane: 1380-925,5=454,5€
pomer príjmov zahrnutých do základu dane k celkovým príjmom: 454,5/1380=0,3293
uplatniteľný výdavok: 0,3293x900=296,37€
základ dane= 454,5-296,37=158,13€
daň=19% z 158,13=30,04€
Podľa novely by to bolo asi takto:
príjem zahrnutý do základu dane: 1380-500=880€
pomer príjmov zahrnutých do základu dane k celkovým príjmom: 880/1380=0,6377
uplatniteľný výdavok:0,6377x900=573,93€
základ dane= 880-573,93=306,07€
daň=19% z 306,07=58,15€