Zavrieť

Porady

výpis listu vlastníctva

Dobrý deň,

ospravedlňujem sa, ak sa moj problém už niekedy na porade v poslednom čase vyskytol, ale nenašla som konkrétnu odpoveď. Preto budem dopredu vďačná, ak mi niekto pomože.
Chcela by som výpis z listu vlastníctva pre úradné účely (náhradné dedičské konanie). Bohužiaľ do okresného mesta, do ktorého dané katastrálne územie spadá, musím precestovať cez celé Slovensko (čo sú nemalé výdaje za benzín). Existuje v dnešnej elektronickej dobe možnosť podania žiadosti cez internet? (Alebo poprípade poštou, aby som nemusela navštíviť kataster osobne?) Alebo sa legislatíva trošku umúdrila a možem o výpis z listu vlastníctva požiadať aj z mesta mojho bydliska?
Ešte raz ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Krajanka Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    ospravedlňujem sa, ak sa moj problém už niekedy na porade v poslednom čase vyskytol, ale nenašla som konkrétnu odpoveď. Preto budem dopredu vďačná, ak mi niekto pomože.
    Chcela by som výpis z listu vlastníctva pre úradné účely (náhradné dedičské konanie). Bohužiaľ do okresného mesta, do ktorého dané katastrálne územie spadá, musím precestovať cez celé Slovensko (čo sú nemalé výdaje za benzín). Existuje v dnešnej elektronickej dobe možnosť podania žiadosti cez internet? (Alebo poprípade poštou, aby som nemusela navštíviť kataster osobne?) Alebo sa legislatíva trošku umúdrila a možem o výpis z listu vlastníctva požiadať aj z mesta mojho bydliska?
    Ešte raz ďakujem.
    Nemusíš nič , žiadne cestovanie .
    Ak máš nejakého dobrého človeka v rodine , poprípade známeho , ktorý býva v danom meste , tak jeho požiadaj o službu , nech Ti to vybaví a pošle .
    Poplatok je 8 € .
    Kataster neskúma totožnosť žiadateľa o list vlastníctva ....

    Citujem :

    List vlastníctva (skratka LV) je základným dokladom, ktorý preukazuje vlastnícke vzťahy k nehnuteľnosti.


    List vlastníctva (originál) je uložený na príslušnej správe katastra (zväčša podľa okresu). Správa katastra je povinná na požiadanie vyhotoviť potvrdený výpis listu vlastníctva alebo kópiu listu vlastníctva komukoľvek. Výpis listu vlastníctva doplnený o osobné údaje (rodné číslo) bude vydaný len na žiadosť osoby, ktorá je ako vlastník zapísaná na príslušnom liste vlastníctva. List vlastníctva (originál), ktorý je uložený na správe katastra nemožno ho nikomu vydať.

    List vlastníctva možno získať ako kópiu alebo ako výpis (výpis z katastra nehnuteľností). Kópia listu vlastníctva obsahuje aj predchádzajúce zmeny v liste vlastníctva, overený výpis len aktuálny stav.

    List vlastníctva vydáva správa katastra na dva účely:
    úradné – na právne úkony pri predaji nehnuteľnosti alebo dedičskom konaní, list vlastníctva je overený okrúhlou pečiatkou správy katastra
    informatívne – na overenie vlastníka pre geodetov, elektrikárov alebo súkromné osoby, list vlastníctva je overený obdĺžnikovou pečiatkou správy katastra (overenie vykonáva Správa katastra)

    Pre právne úkony musí byť list vlastníctva okolkovaný, overený Správou katastra a nesmie byť starší ako 3 mesiace.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    § 69 katastrálneho zákona

    Poskytovanie údajov katastra
    (1) Správa katastra vyhotoví na požiadanie výpis alebo kópiu zo súboru geodetických informácií, výpis alebo kópiu zo súboru popisných informácií, kópiu z pozemkových kníh, ako aj identifikáciu parcely. Výpis alebo kópia, ako aj identifikácia parcely sú verejné listiny. Výpis alebo kópia z listu vlastníctva vydaná fyzickej osobe, ktorá je vlastníkom, môže na jej žiadosť obsahovať okrem osobných údajov uvedených v § 68 ods. 2 aj jej rodné číslo.
    (2) Údaje zo súboru popisných informácií a zo súboru geodetických informácií môže poskytnúť na požiadanie aj právnická osoba zriadená úradom. Tieto údaje majú informatívny charakter.
    (3) Vyhotovenie výpisu alebo kópie si môže vyžiadať každý od ktorejkoľvek správy katastra.
    (4) Správa katastra nevyhotoví výpis alebo kópiu z listu vlastníctva k nehnuteľnosti, na ktorej je vyznačená plomba podľa § 44 ods. 1. Výpis z listu vlastníctva alebo kópiu listu vlastníctva s označením, že na liste vlastníctva je plomba o zmene práva k nehnuteľnosti, správa katastra vydá vlastníkovi alebo inej oprávnenej osobe alebo osobe oprávnenej podľa osobitného predpisu.10b).
    (5) Katastrálny operát je verejne prístupný aj prostredníctvom prístupového miesta v internetovej sieti, ktorým je katastrálny portál. Údaje poskytované prostredníctvom katastrálneho portálu sú bezplatne prístupné a majú informatívny charakter.
    (6) Údaje podľa odseku 1 možno poskytnúť aj elektronicky podľa osobitného predpisu, 21b) ak má správa katastra požadované údaje v elektronickej forme.
    (7) Výpis alebo kópia obsahujú údaje platné v deň ich vydania.

    Poznámka 21b) § 7 ods. 2 zákona č. 275/2006 Z. z. o informačných systémoch verejnej správy a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

    sarasara je offline (nepripojený) sarasara

    optimista sarasara
    K dedičskému konaniu nepotrebuješ LV s kolkom. Podaj žiadosť na príslušný okresný súd o vykonanie dedičského konania. K žiadosti prilož aj výpis LV z katasterportálu. Súd určí notára, krorý bude dedičské konanie robiť a ten si vyžiada od katastra výpisy z LV bez kolkov. Niektorý notár vyžaduje tieto LV od dedičov. K dedičskému konaniu sa však vydávajú bez kolkov.

    výpis listu vlastníctva

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.