Zavrieť

Porady

preukaz ZŤP - nárok

Dobrý deň, môže ma niekto, prosím, informovať, do koľko percent musí byť invalidný, aby mal nárok na preukaz ZŤP:
Ďakujem
profesor2 mám rakovinu kože mám nárok na zťp ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    No invalidita a znížená pracovná schopnosť nemá vplyv na priznanie preukazu ŤZP.
    Minimálne postihnutie pri ŤZP kedy vydajú preukaz je 50%.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    ZTP a ID su 2 uplne odlisne veci, ktore posudzuje a rozhoduje uplne ina instutucia. O ID rozhoduje SP/posudkovy lekar/ a o TZP rozhoduje UPSVaR./odbor soc.veci a rodiny/ Vsetko v trvalom bydlisku. Tieto veci spolu nesuvisia, to znamena, ze clovek , ktory ma priznany status TZP, nemuisi dostat od SP ID a pod.Na priznanie TZP treba vypisat ziadost a lekarsky posudok od praktickeho lekara, toto odovzdat na UP- odd.soc veci a ich posudkovy lekar urci, ci je miera postihnutia vyssia ako 50%. Vtedy je vydany preukaz TZP, moze byt s doprpvpdom, alebo bez. Podla diagnozy. Vsetko upravuje zakom 488.Moze to byt casovo limitovane, ak sa predpoklada, ze moze dojst k zlepseniu zdr.stavu, alebo neobmedzena platnost.
    Ak je vydany preukaz TZP, moze sa poziadat o parkovaci preukaz, pripadne ine kompenzaie, podla diagnozy.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Percenta nie su rozhodujuce, narok na preukaz ZTP moze mat aj clovek, ktory vobec nie je invalidny.
    veronikasad Ivka, sú rozhodujúce, ale nie tie zo SP, ale z UP - musí byť aspoň 50 %

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    alencek Pozri príspevok
    Dobrý deň, môže ma niekto, prosím, informovať, do koľko percent musí byť invalidný, aby mal nárok na preukaz ZŤP:
    Ďakujem
    Pozri do archívu ...

    http://www.porada.sk/gsearch.php?do=...2904447cc073cb

    Ale inak ???
    Ani invalid nemusíš byť a máš možnosť , poprípade nárok na preukaz ZTP .
    Akurát je tam podmienka ....
    kde sa za občana s ťažkým zdravotným postihnutím sa podľa § 51 zákona považuje občan, ktorého miera funkčnej poruchy je najmenej 50 %...
    veronikasad Na výplatu inv.dôchodku stačí 41 %, ale nie podľa "tabuliek" UPSVaR ale Sociálnej poisťovne

    VladoG je offline (nepripojený) VladoG

    VladoG
    V tomto "posudzovaní" je jednoznačný nesúlad zákonov - invalidný /461/ a pre ZŤP /447/. Už sa viackrát navrhovalo, aby toto posudzovanie robila jedna institúcia. To by ale asi veľa ľudí či už v Sociálnej poisťovni, alebo na Úradoch práce /posudzovanie ZŤP/ prišlo o robotu.
    A tak v našom štáte osoba, ktorá je invalidná "nemusí" byť ZŤP a naopak-

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    VladoG Pozri príspevok
    V tomto "posudzovaní" je jednoznačný nesúlad zákonov - invalidný /461/ a pre ZŤP /447/....
    Áno, je tam nesúlad - ale keď sa hlbšie zamyslíme nad významom spojení "schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť" a "miera funkčnej poruchy" tak ten nesúlad je veľakrát namieste.

    A ešte jedna vec - keby len invalid (teda komu priznala SP zníženú schopnosť pracovať) mohol byť ZŤP - tak potom ak utrpí dôchodca úraz, resp. sa zhorší jeho zdravotný stav (a ktorého už nebude prehodnocovať SP), už by nemohol byť ZŤP ?

    VladoG je offline (nepripojený) VladoG

    VladoG
    Čo je to druhá strana pohľadu. Sám som jeden z nich /ZŤP aj invalid/. Nekonenčné behanie po úradoch, dupľované potvrdenia, nie staršie ako 3 mesiace, inak Si ich /okrem SP/ musíš zaplatiť. A dnesk keď aj invalidný dôchodca môže pracovať /napr. účtovník s odtrhnutými nohami/ nevidím dôvod na naháňanie človeka po inštitúciach /inak v prevažnej miere bariérových.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    VladoG Pozri príspevok
    V tomto "posudzovaní" je jednoznačný nesúlad zákonov - invalidný /461/ a pre ZŤP /447/. Už sa viackrát navrhovalo, aby toto posudzovanie robila jedna institúcia. To by ale asi veľa ľudí či už v Sociálnej poisťovni, alebo na Úradoch práce /posudzovanie ZŤP/ prišlo o robotu.
    A tak v našom štáte osoba, ktorá je invalidná "nemusí" byť ZŤP a naopak-
    Stefan2005 Pozri príspevok
    Áno, je tam nesúlad - ale keď sa hlbšie zamyslíme nad významom spojení "schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť" a "miera funkčnej poruchy" tak ten nesúlad je veľakrát namieste.

    A ešte jedna vec - keby len invalid (teda komu priznala SP zníženú schopnosť pracovať) mohol byť ZŤP - tak potom ak utrpí dôchodca úraz, resp. sa zhorší jeho zdravotný stav (a ktorého už nebude prehodnocovať SP), už by nemohol byť ZŤP ?
    Že jednoznačný ...???
    Nemyslím si ...je potrebné aj z druhej strany sa na to pozrieť...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    buchač Pozri príspevok
    Že jednoznačný ...???
    Nemyslím si ...je potrebné aj z druhej strany sa na to pozrieť...
    VladoG Pozri príspevok
    Čo je to druhá strana pohľadu. Sám som jeden z nich /ZŤP aj invalid/. Nekonenčné behanie po úradoch, dupľované potvrdenia, nie staršie ako 3 mesiace, inak Si ich /okrem SP/ musíš zaplatiť. A dnesk keď aj invalidný dôchodca môže pracovať /napr. účtovník s odtrhnutými nohami/ nevidím dôvod na naháňanie človeka po inštitúciach /inak v prevažnej miere bariérových.
    Si ma asi nepochopil ...
    Chcel som tým to povedať , že môže byť aj taký dôchodca , ktorý invalidom nie je , nakoľko nemá nárok ... ale na druhej strane má také dg , ktoré ho oprávňujú na priznanie preukazu ZŤP .

    Neviem , čo to obnáša to nekonečné behanie po úradoch ...
    Ja som len raz musel po úradoch pobehať zdokladovať náležitosti .
    Na preukaze mám napísané ..." Platnosť bez časového obmedzenia"

    Hm , invalid a ZŤP by malo byť automatické , nevraviac o takejto dg / odtrhnuté nohy ../ ...takémuto človeku niet čo závidieť .
    Hoci aj s takouto skutočnosťou som sa už stretol - so závisťou , že aké výhody mám ...
    Bohovské ...teraz nemyslím na finančnú stránku veci , že len na lieky koľko musia poniektorí dávať , z igelitkami chodia z lekárne ... tie pravidelné dispenzáre / veď aj kultúrne sa treba vyžívať v tých čakárňach u lekárov /...to štartovanie organizmu po ránu ...tie iné , nepodstatné záležitosti ...
    Vravíš , si jeden z tých ...invalid + ZŤP ...hm , hádam viac nemusím pokračovať , vieš asi - určite , o čom je reč .
    Veď kto nezažil , nepochopí ...zvykne sa vravieť .
    Len poniektorí v tejto súvislosti si nejak neuvedomujú , že by asi // ????// nemenili s tým dotyčným vlastníkom onoho preukazu . Nevravím , je ich plno , ktorí požívajú neoprávnene výhody systému , ale to je už o niečom inom ...

    preukaz ZŤP - nárok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.