Zavrieť

Porady

Dan a odvody z prijmu za prenajom v roku 2011

Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.


Vopred dakujem.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
betka betka

betka je offline (nepripojený) betka

jnowak Pozri príspevok
Manzelka prenajima byt za 500 EUR mesacne ako fyzicka osoba. Je nezamestnana a prijem z prenajmu je jej jediny prijem. Vydavky si uplatnuje pausalne 40%. Na zaklade novoprijatych zakonov by ma (a urcite aj dalsich) zaujimalo nasledovne:

1. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka nadalej byt prenajimat ako fyzicka osoba

6000-500=5500 Daň: 627€

2. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak bude manzelka prenajimat byt ako SZCO

Nebláznite

3. aky bude vypocet dane z prijmu a odvodov z prenajmu za rok 2011 ak budem prenajimat byt ja. Som zamestnanec a platim odvody v maximalnej vyske.

Ak ste vlastníkom aj vy uvedeného bytu, máte ho v BSM, tak ako v bode 1.
Príjem 6000-500=5500, paušálne výdavky: 2200 €, ZD: 3300, daň: 627 €


Vopred dakujem.
....
4 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Ja to robím a budem robiť takto: Prenajímame spolu (BSM).Rozdelíme si príjem tak,že ja mám presne to,čo je oslobodené od dane, v r.2011 to bude 500€.Manželka to má ako jediný príjem,vo vašom prípade tiež najskôr odpočíta nezdaniť.500€ a prizná 5000-40%=3000.Daň bude 570€.Nie som účtovník,asi sa to píše inak,ale myslím,že to je správne.Aspoň doteraz bolo.Odvody do ZP zatiaľ neviem na 100%,tak treba počkať na presné znenie zákona.
V mojom postupe je nižšia daň ako u Betky.Myslím,že nič nebráni aj vám tvrdiť,že BSM prenajímate spolu a rozdeľujete presne ako píšem.Dúfam,že sa ozvú účtovníci.
Naposledy upravil jurga : 10.12.10 at 19:10
0 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Ešte k bodu 2.Mohla by ako SZČO uplatniť aj nezdaniť. 3559,30,ale platila by aj odvody do SP.A najpodstatnejšie,že by musela poskytovať aj iné ako základné služby spojené s prenájmom,čo je dosť problém,tiež sa s ním borím.Je to tu na porade popísané od múdrejších.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Takže takto - ak má nejaký daňovák nepresvedči o opaku, tak príjem z prenájmu (nehnuteľnosti) je zdaniteľným príjmom podľa §6 daňového zákona. Kto prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný registrovať sa na DÚ a máte pridelené DIČ.
Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre ZP za szčo.
Ak ide o szčo, ktorá nie je zamestnancom ani nepoberá rodičovský príspevok (RP) alebo niektorú nemocenkú dávku (ND), musí od januára 2011 začať platiť preddavky na ZP minimálne z minimálneho základu (329,06€) a v podstate to platí aj pre ročné zúčtovanie poistného. Ak ide o szčo popri zamestnaní, RP alebo ND, zatiaľ preddavky neplatí a v ročnom zúčtovaní doplatí z VZ, ktorým je základ dane deleno 2,14 (až na výnimky, ktoré nemienim zatiaľ rozoberať).

Takže pre rozhodnutie ako sa zariadite s prenájmom, je dôležitejšia platba poistného ako daň. U jnowak mi to rozhodne pripadá najvýhodnejšie ak si celý prenájom zahrnie do príjmu on.
Naposledy upravil Jana Motyčková : 10.12.10 at 22:04 Dôvod: trepem
17 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Ja som to pochopila inak.
Pre zdravotné poistenie je ako SZČO definovaná aj FO, ktorá má príjem z prenájmu.
Pre SP je SZČO definovaná trochu inak, nie je tam FO, ktorá má príjem z prenájmu podľa § 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov. Je tam len FO, ktorá má príjem podľa § 6 ods. 1 a 2. V § 6 ods. 1 je uvedený príjem z podnikania a v § 6 ods. 2 iná samostatne zárobková činnosť.
Príjem z prenájmu je príjmom z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov len vtedy, ak je prenájom vykonávaný na živnosť.
Ale ak FO nemá na prenájom živnosť, jej príjem je príjmom podľa § 6 ods. 3 a platiť bude z neho len zdravotné odvody.
19 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Áno súhlas, to som prehliadla - opravujem.
0 0
Dubak2000 Dubak2000

Dubak2000 je offline (nepripojený) Dubak2000

myslim ze este jedna vec je tu dolezita. Neviem urcite ale hovorilo sa ze pri prijme z prenajmu sa nebude dat uplatnit nejaka ta nezdanitelna cast a bude sa platit dan z celeho prijmu. Kedze to sam riesim tak som zvazoval tiez prechod na zivnostak. Ale este som neskumal co sa nakoniec schvalilo.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Dubak2000 Pozri príspevok
myslim ze este jedna vec je tu dolezita. Neviem urcite ale hovorilo sa ze pri prijme z prenajmu sa nebude dat uplatnit nejaka ta nezdanitelna cast a bude sa platit dan z celeho prijmu. Kedze to sam riesim tak som zvazoval tiez prechod na zivnostak. Ale este som neskumal co sa nakoniec schvalilo.
tak veru
1. V § 11 odsek 1 znie:
„(1) Základ dane (čiastkový základ dane) zistený z príjmov podľa § 5 alebo § 6 ods. 1 a 2 alebo súčet čiastkových základov dane z týchto príjmov sa znižuje o nezdaniteľné časti základu dane uvedené v odsekoch 2 a 3.“.
4 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Pri príjme z prenájmu sa mení výška oslobodenia. Výdavky sa budú počítať rovnakým spôsobom, ako doteraz, akurát oslobodených bude len 500€.

Do základu dane sa zahrnú len príjmy nad 500€, pričom výdavky k príjmom zahrňovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrňovaných do základu dane k celkovým príjmom.
5 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Jana Motyčková Pozri príspevok
Takže takto - ak má nejaký daňovák nepresvedči o opaku, tak príjem z prenájmu (nehnuteľnosti) je zdaniteľným príjmom podľa §6 daňového zákona. Kto prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný registrovať sa na DÚ a máte pridelené DIČ.
1. Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre SP za szčo.
Pritom sociálne poistenie sa bude vzťahovať iba na osoby, ktorých hrubý príjem prekročí 12-násobok minimálneho základu, poistenie môže prvýkrát vzniknúť od 1.7.2012, ak toto prekročí v r.2011. Potom musí platiť ako poivnne poistená szčo aspoň z minimálneho základu
.
2. Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre ZP za szčo.
Ak ide o szčo, ktorá nie je zamestnancom ani nepoberá rodičovský príspevok (RP) alebo niektorú nemocenkú dávku (ND), musí od januára 2011 začať platiť preddavky na ZP minimálne z minimálneho základu (329,06€) a v podstate to platí aj pre ročné zúčtovanie poistného. Ak ide o szčo popri zamestnaní, RP alebo ND, zatiaľ preddavky neplatí a v ročnom zúčtovaní doplatí z VZ, ktorým je základ dane deleno 2,14 (až na výnimky, ktoré nemienim zatiaľ rozoberať).

Takže pre rozhodnutie ako sa zariadite s prenájmom, je dôležitejšia platba poistného ako daň. U jnowak mi to rozhodne pripadá najvýhodnejšie ak si celý prenájom zahrnie do príjmu on.

Naposledy upravil Jana Motyčková : Dnes at 10:04 PM. Dôvod: trepem
Janka, prosím ťa, môžeš prehodnotiť do vyškrtnutie? Ak aj nesúvisí s témou, podľa mňa to je správne, len treba doplniť § 6 ods. 1 a 2 (prípadne, že dovŕšila 18 rokov). Alebo som to zle pochopila?
0 0
leníča leníča

leníča je offline (nepripojený) leníča

čo v takomto prípade: sú traja súrodenci, prenajímajú dom po rodičoch. Každý má pridelené DIČ a príjem si delia na troje. Dvaja z nich sú zamestnaní a jedna je invalidná dôchodkyňa a nemá žiadny iný príjem. ďakujem
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Rozalka Pozri príspevok
Janka, prosím ťa, môžeš prehodnotiť do vyškrtnutie? Ak aj nesúvisí s témou, podľa mňa to je správne, len treba doplniť § 6 ods. 1 a 2 (prípadne, že dovŕšila 18 rokov). Alebo som to zle pochopila?
Týka sa to prenájmu, ale radšej tú časť celú vyhodím, aby som niekoho nemýlila.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

leníča - Je lepšie ak tá ID to prenajímať nebude. (aspoň zatiaľ)
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Jana Motyčková Pozri príspevok
leníča - Je lepšie ak tá ID to prenajímať nebude. (aspoň zatiaľ)
Janka .. ak by príjem z prenájmu (pri ID) neprekročil hranicu, kým zaňho platí štát .. tak je to OK .. či aj v tomto je zmena?
0 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Jana Motyčková Pozri príspevok
Takže takto - ak má nejaký daňovák nepresvedči o opaku, tak príjem z prenájmu (nehnuteľnosti) je zdaniteľným príjmom podľa §6 daňového zákona. Kto prenajímate nehnuteľnosť, ste povinný registrovať sa na DÚ a máte pridelené DIČ.
Kto má pridelené DIČ, je od 1.1.2011 považovaný pre ZP za szčo.
Ak ide o szčo, ktorá nie je zamestnancom ani nepoberá rodičovský príspevok (RP) alebo niektorú nemocenkú dávku (ND), musí od januára 2011 začať platiť preddavky na ZP minimálne z minimálneho základu (329,06€) a v podstate to platí aj pre ročné zúčtovanie poistného. Ak ide o szčo popri zamestnaní, RP alebo ND, zatiaľ preddavky neplatí a v ročnom zúčtovaní doplatí z VZ, ktorým je základ dane deleno 2,14 (až na výnimky, ktoré nemienim zatiaľ rozoberať).

Takže pre rozhodnutie ako sa zariadite s prenájmom, je dôležitejšia platba poistného ako daň. U jnowak mi to rozhodne pripadá najvýhodnejšie ak si celý prenájom zahrnie do príjmu on.
Nechápem,prečo celý prenájom on.Ona je predsa zaregistrovaná,rozdelia príjem tak,že ona bude mať 500€ a on zbytok.Ona nemusí podať ani daňové priznanie,keď má príjem oslobodený od dane.
0 0
pivko pivko

pivko je offline (nepripojený) pivko

Farang
Musí sa prihlásiť a platiť odvody prenajímateľ aj do soc.poisťovne? alebo to platí len pre ZP.
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Platí to len pre ZP.
1 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Pre Jurga: pokiaľ je niekto zaregistrovaný na DÚ vždy musí podať daňové priznanie aj keby bol základ dane 0. Do poznámok uvedie, že príjmy z prenájmu si v celej výške priznal manžel - manželka.
V tom prípade si manželka môže priznať 500 €, ktoré sú oslobodené od dane a DP bude 0.
0 0
jurga jurga

jurga je offline (nepripojený) jurga

Anna123 Pozri príspevok
Pre Jurga: pokiaľ je niekto zaregistrovaný na DÚ vždy musí podať daňové priznanie aj keby bol základ dane 0. Do poznámok uvedie, že príjmy z prenájmu si v celej výške priznal manžel - manželka.
V tom prípade si manželka môže priznať 500 €, ktoré sú oslobodené od dane a DP bude 0.
Ďakujem za odpoveď.Chápem to tak,že keď je manželka zaregistrovaná musí podať DP aj keď bude príjem z prenájmu len tých oslobodených 500 a to bude jej jediný príjem, a neplatí teda,že nemusí podať DP keď mala všetky príjmy menšie ako 1/2 z 3559,30 t.j. menšie ako1779,65 a vtedy nie je povinnosť podať DP? Čísla možno nie sú presné,ale skrátka DP musí podať keď je zaregistrovaná aj keby bol príjem 0.Tak je to správne?
0 0
Anna123 Anna123

Anna123 je offline (nepripojený) Anna123

Áno, z vlastnej skúsenosti, manžel má základ dane na DP - 0, má pridelené DIČ, asi v júni prišlo upozornenie z DÚ, že nepodal DP a museli sme ho podať nulové, pracovníčka nás upozornila, že keby sme na ich upozornenie nereagovali dostali by sme dosť vysokú pokutu, resp. stačilo by neprevziať ich list.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať