Zavrieť

Porady

§ 17 ods. 12 písm. b - JU

Zdravím poraďákov, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom daňových výdavkov v JU. Napríklad :
1, živnostník v decembri 2005 zaplatí havarijné poistné za obdobie od 10/2005-1/2006 ide celá výška tohto poistenia do daňových výdavkov v roku 2005? Alebo sa na to vzťahuje ust. § 17 ods. 12 b a do daň. výdavkov v roku 2005 ide len časť za rok 2005?

2, predplatné odbor. literatúry na rok 2006 zaplatené v r. 2005. Ide do nákladov roku 2005 alebo až 2006, ak k dodávke tejto literatúry dôjde až v roku 2006?

Viem, že k tejto problematike malo byť usmernenie ale nič som nenašla.

Prosím ak máte niečo k dispozícii + rady vopred veľmi pekne ďakujem


Branka
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    anto je offline (nepripojený) anto

    ekonóm anto
    V jednoduchom účtovníctve účtujeme o výdavkov a príjmoch. Preto výdavok, ak bol zaplatený v roku 2005, je nákladom tohto roka, v ktorom bol zaplatený i keď je to úhrada poistného na budúci rok.

    branka je offline (nepripojený) branka

    branka
    Viem, že v JU sa účtuje o výdavkoch a príjmoch ale prosím niekoho o radu vzhľadom na § 17 ods. 12 písm. b.

    Ďakujem

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Tonko, musím Ti odporovať, lebo už v roku 2004 musel aj podnikateľ účtujúci v JU robiť v niektorých prípadoch časové rozlíšenie.
    Poistenie:
    Pri uvedených platbách nejde o preddavok a nie je ani povinnosť platby časovo priraďovať obdobiu, na ktoré boli určené. Úhradou - do nákladov v roku 2005

    Predplatné na odborné časopisy.
    Účtovná jednotka by mala preddavok rozlíšiť za obdobie podľa plnenia záväzku dodávateľom publikácií. tzn., že je to v uvedenom prípade náklad roku 2006.

    Môže nastať situácia, že niektoré čísla roku 2006 dodávateľ dodá už v roku 2005. Dodávateľ by mal určiť cenu jednotlivých publikácií. A v takom prípade by účtovná jednotka mala preddavok rozlíšiť za obdobie roku 2005 a2006 - podľa plnenia záväzku.

    Ako ďalšie uvádzam:
    Mesačné platby mobilnému operátorovi
    Pri tomto druhu výdavku ide o platby preddavku, ktorého plnenie nastáva pomerne v roku 2005 a zbytok v roku 2006. Pretože ide o mesačné paušálne platby, nie je problém preddavkovú platbu časovo rozlíšiť a pomerne zahrnúť do základu dane.

    Preddavok ako záloha na budúce plnenie musí vyplývať z obsahu účtovného dokladu. Ak ide o účtovný doklad (daňový) s kombináciou konečnej sumy, bude účtovná jednotka účtovať v JU s vplyvom na základ dane v zmysle daňových predpisov. To znamená, že pre správne určenie základu dane v príslušnom zdaňovacom období musí upravovať základ dane pri uzatváraní účtovných kníh v súlade s daňovým zákonom.

    Takto to začalo platiť od roku 2004, ak sa niečo pre rok 2005 zmenilo prosím opravte ma

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    branka
    Zdravím poraďákov, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom daňových výdavkov v JU. Napríklad :
    1, živnostník v decembri 2005 zaplatí havarijné poistné za obdobie od 10/2005-1/2006 ide celá výška tohto poistenia do daňových výdavkov v roku 2005? Alebo sa na to vzťahuje ust. § 17 ods. 12 b a do daň. výdavkov v roku 2005 ide len časť za rok 2005?

    2, predplatné odbor. literatúry na rok 2006 zaplatené v r. 2005. Ide do nákladov roku 2005 alebo až 2006, ak k dodávke tejto literatúry dôjde až v roku 2006?

    Viem, že k tejto problematike malo byť usmernenie ale nič som nenašla.

    Prosím ak máte niečo k dispozícii + rady vopred veľmi pekne ďakujem


    Branka
    Jednoduché účtovníctvo je daňové účtovníctvo, t.j. zaplatením mi vchádzajú do účtovníctva aj príijmy aj výdaje. V JÚ sa časovo rozlišuje len leassing a od r. 2004 prijaté a poskytnuté zálohy /vchádzajú do účtovníctva v období, keď sú zúčtované/.
    ad. 1 havarijné poistenie v JÚ nie je preddavkom a do účtovníctva sa dáva vtedy, kedy je uhradené, teda v Tvojom prípade r. 2005
    ad. 2 dtto ako bod 1

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    Podľa mňa sa § 17 ods. 12 písm. b) týka takých poskytnutých, resp prijatých platieb, ktoré majú charakter preddavku - zálohy na nejaké budúce plnenie.
    (Napr. stolár si od obchodníka 20.12.2005 vypýta zálohu na nákup materiálu na výrobu regálov. Regále dodá 20.01.2006. Obchodník si dá poskytnutý preddavok do daňových výdavkov v roku 2006. Stolár si prizná príjem v roku 2006.)

    Poistné platené časovo na obdobie 10/2005-01/2006 nie je preddavok, do daňových výdavkov sa zahrnie v deň zaplatenia. Nerobí sa časové rozlíšenie - to len v PÚ.
    Podobne aj povinné zmluvné poistenie vozidiel na rok 2006. Zo zákona má splatnosť do 31.12.2005, preto ak je zaplatené v lehote, je daňovým výdavkom roka 2005.

    Predplatné časopisov, literatúry a pod. nie je klasickým preddavkom, preto ich zahŕňam do daňových výdavkov dňom zaplatenia. Je to síce platené dopredu, ale vyplýva to z obchodno-právneho vzťahu a podstaty spôsobu objednávania, platenia a zabezpečovania dodávok predplatených produktov.

    Muška je offline (nepripojený) Muška

    Muška
    Dodávku časopisu môžeš následne zrušiť a preddavok Ti vrátia - odpočítajú Ti iba dodané publikácie. A u niektorých podnikateľov môže ísť o dosť vysokú sumu.

    Na začiatku roka 2005 bola o tom dosť veľká diskusia....malo sa to pre tento rok upraviť, ale ja zatiaľ o ničom neviem.

    A z uvedeného dôvodu takisto uhradím preddavok publikácii na rok 2006 až v roku 2006.
    Istota je istota

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Muška
    Dodávku časopisu môžeš následne zrušiť a preddavok Ti vrátia - odpočítajú Ti iba dodané publikácie. A u niektorých podnikateľov môže ísť o dosť vysokú sumu.

    Na začiatku roka 2005 bola o tom dosť veľká diskusia....malo sa to pre tento rok upraviť, ale ja zatiaľ o ničom neviem.

    A z uvedeného dôvodu takisto uhradím preddavok publikácii na rok 2006 až v roku 2006.
    Istota je istota
    Plne súhlasím, diskusia bola obrovská, výsledok 50:50. Moje okolie bude uhrádzať tak, ako píše Muška a dokonca aj poisťovne a nájmy za priestory si zariadili nateraz a do budúcnosti tak, aby sa im "nelámal rok" a aby "neplatili vopred". Pretože každým rokom sa zákony menia a môže prísť k situácii, že v jednom roku budú výdavky dvojmo a v druhom žiadne...v tej istej veci.

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    Neviem nájsť presne to usmernenie, /budem hľadať/, ale mám nasledovné výpisky:
    Najproblematickejšími sú platby na nákup energie, v týchto prípadoch by sa preddavky nemali považovať za preddavok, ale za platbu za odhadom stanovenú spotrebu priebežne odoberanej energie.Ide o DV toho obdobia, v ktorom boli zaplatené. Pri vyúčtovaní energie kvartáne a pod. ide o spresnenie tejto spotreby a spresňuje sa tak aj výška DV alebo DP.
    Za preddavok by sa nemala považovať ani platba vopred za právo využitia služby poskytované na určitý čas, ako napr. časové cestovné lístky, poistné,, predplatné na publikácie alebo časopisy. Platba sa v týchto prípadoch dodatočne nezúčtováva. Do výdavkov sa podľa opatrenia MF pre JU zaúčtuje v deň uskutOčnenia účtovného prípadu a v tento deň aj do daňových výdavkov.


    /Už len nájsť odkiaľ som to vypísala

    elPi je offline (nepripojený) elPi

    elPi
    To usmernenie so aj ja narýchlo hľadal na celom drsr aj mf ale sa mi to tiež nepodarilo.

    branka je offline (nepripojený) branka

    branka
    Poraďáci ďakujem za snahu, ale nevzdávajme sa !!!!

    Musíme to nejak doriešiť. Dúfam, že sa dopátrame aj k spomínanému usmerneniu. Ja som ho tiež skúšala nájsť predtým ako som Vás oslovila, ale bezvýsledne.

    Nevzdávajme to

    Vopred ďakujem za ďalšie príspevky


    Branka

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    evina
    Neviem nájsť presne to usmernenie, /budem hľadať/, ale mám nasledovné výpisky:
    Najproblematickejšími sú platby na nákup energie, v týchto prípadoch by sa preddavky nemali považovať za preddavok, ale za platbu za odhadom stanovenú spotrebu priebežne odoberanej energie.Ide o DV toho obdobia, v ktorom boli zaplatené. Pri vyúčtovaní energie kvartáne a pod. ide o spresnenie tejto spotreby a spresňuje sa tak aj výška DV alebo DP.
    Za preddavok by sa nemala považovať ani platba vopred za právo využitia služby poskytované na určitý čas, ako napr. časové cestovné lístky, poistné,, predplatné na publikácie alebo časopisy. Platba sa v týchto prípadoch dodatočne nezúčtováva. Do výdavkov sa podľa opatrenia MF pre JU zaúčtuje v deň uskutOčnenia účtovného prípadu a v tento deň aj do daňových výdavkov.


    /Už len nájsť odkiaľ som to vypísala

    Našla som, že tieto výpisky sú z komentára k zákonu o dani z príjmov uvedenom v Poradcovi podnikateľa 5-6/2005, k predmetnému paragrafu. Zároveň som našla identický popis, t.j. uznávanie výdavkov na havarijné poistenie, predplatné na odbornú literatúru a časopisy a energie v tom období, kedy boli zaplatené v časopise Dane a Účtovníctvo v praxi od IURA EDITION č. 6/2005. V tejto publikácii je zároveň uvedené, že vysvetlenia k tomuto § sú v podnikateľskej praxi rôzne a nejednotné, lebo k tomuto § nebolo vydané žiadne usmernenie.

    blcha je offline (nepripojený) blcha

    blcha
    Citujem vybrané state z odpovede MF SR k §17 k žiadosti o zaujatie stanoviska:

    1. K pojmu preddavok:
    ... preddavkom je poskytnutá alebo prijatá platba uskutočnená dopredu pred uskutočnením budúcej dodávky tovaru, služby alebo iného plnenia... Platba preddavku nie je v čase poskytnutia alebo prijatia daňovým výdavkom ani zdaniteľným príjmom, pričom ovplyvňuje základ dane až toho zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení.
    Platba preddavku sa teda účtuje ako príjem alebo výdavok, ktorý neovplyvňuje základ dane.

    2. K platbám, ktoré nie sú preddavkom.
    Ak ide o opakované platby, napr. za nákup elektrickej energie, vody, plynu tepla a pod. platené mesačne resp. v inom čaovom období, tieto platby sa na účely uplatnenia § 17 ods. 12 písm. b) nepovažujú za preddavky. Od preddavku sa tieto opakované platby líšia tým, že tovar, služba alebo iné plnenia sú dodávané prebežne počas celého obdobia. Opakované platby sú platené v dohodnutých termínoch, v sume zvyčajne stanovenej na základe predchádzajúcej spotreby a podiehajú pravidelnému vyúčtovaniu. Sú preto daňovým výdavkom toho obdobia, v ktorom boli zaplatené. Pri vyúčtovaní energie (napr. polročnej alebo ročnej) sa spresňuje odber energie, t.j. spresňuje sa výška daňových výdavkov alebo zdaniteľných príjmov. Ak napríklad daňovník v rámci ročného zúčtovania energie zaplatil v januári 2005 za rok 2004 rozdiel medzi opakovanými platbami a odobranou energiou, tento rozdiel je daňovým výdavkom roku 2005 a jednotlivé opakované platby platené počas roku 2004 sú daňovými výdavkami roku 2004.
    Za preddavok podľa § 17 ods. 12 písm. b) sa nepovažuje ani platba vopred (resp. v priebehu plnenia) za časové cestovné lístky, noviny, publikácie, poistné, poplatok za vyhradené parkovisko a iné platby obdobného charakteru, kedy sa plnenie poskytuje na určitý čas od doby zaplatenia. Takáto platba vopred sa do výdavkov zaúčtuje v súlade s opatrením pre jednoduché účtovníctvo v deň uskutočnenia účtovného prípadu a v tento deň sa zahrnie aj do daňových výdavkov v súlade so zákonom o dani z príjmu. Napríklad v roku 2005 zaplatené ročné predplatné na časopisy za obdobie júl 2005 až jún 2006, sa uplatní do daňových výdavkov roka 2005. Takýto postup sa uplatní aj v prípade úhrad paušálu mesačne fakturovaného od mobilných operátorov.
    V prípade vopred zaplateného nájomného je potrebné vychádzať z ustanovenia § 19 ods. 4 zákona o dani z píjmov, podľa ktorého zaplatené nájomné fyzickej osobe sa časovo rozlišuje a za daňový výdavok sa uzná najviac do výšky sumy prislúchajúcej na zdaňovacie obdobie. Ak fyzická osoba zaplatí nájomné právnickej osobe a ide o preddavkovú platbu, zohľadní sa ustanovenie § 17 ods. 12 písm. b) zákona o dani z príjmov.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.