Zavrieť

Porady

aká je hranica na mesačného platcu DPH?

jozefinka

jozefinka je offline (nepripojený) jozefinka

jozefinka
Ahojte, kedy prestáva byť platca DPH štvrťročným a kedy prejde na mesačného platcu? Aká je to hranica a aké sú podmienky? Ďakujem Vám.
P.S. : želám krásne sviatky, a prepáčte že obťažujem práve vo sviatočný čas :-(
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Lenka1979

    Lenka1979 je offline (nepripojený) Lenka1979

    najlepšie spoznať osobne :-) ...viac Lenka1979
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    Ivenka

    Ivenka je offline (nepripojený) Ivenka

    Ivenka
    A napíšam aj oznam na DU aby sa Ti nestalo ako mne, že mi vrátili Výkaz za január, lebo ma evidujú ako Q.
    abcd.kates

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    Lenka1979 Pozri príspevok
    Zo zákona o dani z pridanej hodnoty č. 222/2004 Z.z.

    čítaj:

    § 77
    Zdaňovacie obdobie
    Na začiatok

    (1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (2) Ak platiteľ dosiahol za predchádzajúci kalendárny rok obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok.

    (3) Ak platiteľ za predchádzajúci kalendárny rok nedosiahol obrat a predpokladá, že za kalendárny rok, v ktorom sa stal platiteľom, dosiahne obrat nižší ako 331 939, 19 eura, zdaňovacím obdobím je kalendárny štvrťrok. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.

    (4) Platiteľ podľa odseku 2 alebo 3 si môže zvoliť za zdaňovacie obdobie kalendárny mesiac a túto skutočnosť oznámi písomne daňovému úradu. Zmenu zdaňovacieho obdobia môže platiteľ vykonať od prvého mesiaca po uplynutí kalendárneho štvrťroka a takto zvolené zdaňovacie obdobie platí do konca kalendárneho roka.


    Pekné Vianoce aj Tebe.

    Čiže, ak je platiteľ v roku 2010 Q platcom, tak musí byť celý rok 2010 ! A ak za kalend. rok 2010 (čiže až po uzavretí roka - alebo v priebehu roka ak už vidí že má príjmy vyššie ako táto hranica (331939,19 €) tak sa musí prihlásiť ako mesačný platca, ale ten začne byť až od januára 2011 ?
    KEJKA

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie, nejako sa mi zdá, že to nechápeš celkom správne.
    Kalendárny rok sa hodnotí len pre účely povinného mesačného platiteľa.
    Za dobrovoľného mesačného platiteľa sa môžeš prihlásiť kedykoľvek. Staneš sa ním po uplynutí kalendárneho štvrťroka.
    Inak povedané, ak si dáš žiadosť na M-platiteľa, tak ti DU vyhovie a budeš ním najbližší mesiac=začiatok kalendárneho Q.
    Na druhej strane
    ak si Q-platiteľ a chceš ním aj ostať, nepodarí sa ti to, ak budeš mať predpísaný obrat za predchádzajúci rok - po prekročení automaticky zo zákona sa stávaš M-platiteľom.
    abcd.kates

    abcd.kates je offline (nepripojený) abcd.kates

    abcd.kates
    KEJKA Pozri príspevok
    nie, nejako sa mi zdá, že to nechápeš celkom správne.
    Kalendárny rok sa hodnotí len pre účely povinného mesačného platiteľa.
    Za dobrovoľného mesačného platiteľa sa môžeš prihlásiť kedykoľvek. Staneš sa ním po uplynutí kalendárneho štvrťroka.
    Inak povedané, ak si dáš žiadosť na M-platiteľa, tak ti DU vyhovie a budeš ním najbližší mesiac=začiatok kalendárneho Q.
    Na druhej strane
    ak si Q-platiteľ a chceš ním aj ostať, nepodarí sa ti to, ak budeš mať predpísaný obrat za predchádzajúci rok - po prekročení automaticky zo zákona sa stávaš M-platiteľom.
    No, prosím Kejka pomôcť mi s mojím konkrétnym obratom:
    Takže som Q platca, za rok 2009 je to v poriadku lebo príjem bol menej ako táto hranica . No v tomto roku 2010 je už táto hranica prekročená, to znamená že musím byť povinne mesačným platcom DPH od 1.1.2011, že?

    (prepáč je koniec roka a tá únava už vrcholí, takže ma prosím ťa neodcudzuj za moje "vedomosti")
    KEJKA

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    abcd.kates Pozri príspevok
    No, prosím Kejka pomôcť mi s mojím konkrétnym obratom:
    Takže som Q platca, za rok 2009 je to v poriadku lebo príjem bol menej ako táto hranica . No v tomto roku 2010 je už táto hranica prekročená, to znamená že musím byť povinne mesačným platcom DPH od 1.1.2011, že?

    (prepáč je koniec roka a tá únava už vrcholí, takže ma prosím ťa neodcudzuj za moje "vedomosti")
    neodsudujem, radšej sa spýtať - tiež som s tým pri prvom výskyte mala problém.
    Tak ako píšeš, si to pochopila správne. Ak si bola Q-platiteľom /pozor-nie platcom/ a prekročila si hranicu za rok 2010, automaticky zo zákona sa stávaš M-platiteľom a teda prvé DP DPH podáš za január do 25.2.2011.
    Nemusíš nič iné riešiť, žiadať, či oznamovať, ale ak si zavoláš správkyni a aspoň touto formou ju na to upozorníš, nič sa nestane. Aj písomne môžeš, ale nemusíš oznamovať zmenu obdobia.
    Písomne sa rieši iba Q-platiteľstvo a dobrovoľné M-platiteľstvo.
    betka

    betka je offline (nepripojený) betka

    betka
    Opačný prístup je tu:

    http://www.porada.sk/68024-upozornen...ml#post1594829

    Počítala som i sankcie, ak sa nedodrží uvedený postup, ale radšej som to vymazala, aby som náhodou neupozornila tam hore....,
    GabrielaM

    GabrielaM je offline (nepripojený) GabrielaM

    GabrielaM
    chcela by som sa opýtať, či sa do obratu zahrňa aj obrat pri ktorom bola DPh vyčíslemá do českej republiky, lebo logicky mi vychádza, že nie.
    Dakujem

    aká je hranica na mesačného platcu DPH?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.