Zavrieť

Porady

Možem si založit živnost ked som študent VŠ a pracujem aj na dohodu??

Som študentom prveho stupna vysokoškolského študia, popri škole pracujem na dohodu o brigádnickej činnosti a rád by som začal aj podnikat(prevádzkovat eshop - platca DPH).
-ked sa stanem živnostníkom aj nadalej povinnost zdravot. a soc. poistenie bude za mna hradit štát?
-počul som že môžem mat problem s uznánim štatútu vysokoškolského denneho študent, kedže sa stanem szčo, je to pravda?

Aké vybavovačky a aké urady budem musiet navštívit?
Musím dat výpoved alebo musím informovat terajšieho zamestnávatela??

Ďakujem za pomoc!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Danielle369 je offline (nepripojený) Danielle369

    Danielle369
    Uchádzač o zamestnanie uzatvorí s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny dohodu o poskytnutí príspevku v ktorej sa zaväzuje, že začne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť a bude ju vykonávať nepretržite najmenej dva roky v súlade s predloženou žiadosťou, podnikateľským zámerom a jeho kalkuláciou nákladov.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ak o dotáciu požiada absolvent po skončení strednej školy - evidovaný na úrade práce, nevidím dôvod, prečo by ju nemal dostať. Keď sa v ďalšom školskom roku pokúsi o denné štúdium a bude prijatý - ak bude podnikanie zvládať popri štúdiu, nevidím dôvod, prečo by mal časť dotácie vracať.

    Ak by však išlo o "špekuláciu" - získať dotáciu počas prerušeného štúdia - neviem aké majú UPSVaR usmernenie...
    Naposledy upravil veronikasad : 02.01.11 at 09:52

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ak sa staneš SZČO aj hoci budeš študent budeš si musieť hradiť preddavky na ZP sám. Čo sa týka SP v roku 2011 odvody platiť nebudeš. Prvý krát by si ich mal začať platiť až od 1.7.2012 ale to bude závisieť od obratu zdaniteľných príjmov, ktoré dosiahneš za rok 2011.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    DodoSTI Pozri príspevok
    Ak bola odpoveď smerovaná pre mňa ďakujem za pripomenutie, ale o tom viem. Takže môžem podnikať s príspevkom a dodatočne sa "stať" študentom?
    ako sa dodatočne dá stať študentom ?

    DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

    DodoSTI
    Ako to vyzerá v praxi s tým platením preddavkov do ZP, hoci aj so štatútom študent? Celý rok sa platia preddavky a na konci roka mi štát tie preddavky (o niečo ukrátené?) vráti? alebo už neplatí, že za študenta platí odvody do ZP štát?

    Pridám sa a položím ďalšiu otázku, ktorá ale súvisí s témou:

    Osoba nezamestnaná viac ako 3 mesiace, ktorá je na úrade práce dostane príspevok na podnikanie a o pol roka začne študovať na VŠ (denný študent). Mení sa týmto niečo pre osobu, už ako SZČO? Nebude musieť vrátiť príspevok, alebo ja neviem ... ?
    ešte by som sa chcel opýtat či musím založenie živnosti hlásit u súčasného zamestnávatela, kde pracujem na dohodu o brig. práci študentov???

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Michal Hedera Pozri príspevok
    ešte by som sa chcel opýtat či musím založenie živnosti hlásit u súčasného zamestnávatela, kde pracujem na dohodu o brig. práci študentov???
    Pokial to nemas vyslovene v zmluve, ze to mas hlasit a predmet cinnosti na zivnost je iny ako praca na dohodu, nemusis.

    DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

    DodoSTI
    dan Pozri príspevok
    Uchádzač o zamestnanie uzatvorí s úradom práce, sociálnych vecí a rodiny dohodu o poskytnutí príspevku v ktorej sa zaväzuje, že začne vykonávať samostatnú zárobkovú činnosť a bude ju vykonávať nepretržite najmenej dva roky v súlade s predloženou žiadosťou, podnikateľským zámerom a jeho kalkuláciou nákladov.
    Ak bola odpoveď smerovaná pre mňa ďakujem za pripomenutie, ale o tom viem. Takže môžem podnikať s príspevkom a dodatočne sa "stať" študentom?

    DodoSTI je offline (nepripojený) DodoSTI

    DodoSTI
    "Osoba nezamestnaná viac ako 3 mesiace, ktorá je na úrade práce dostane príspevok na podnikanie a o pol roka začne študovať na VŠ (denný študent)"... inak ďakujem, toto som potreboval vedieť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    DodoSTI Pozri príspevok
    "Osoba nezamestnaná viac ako 3 mesiace, ktorá je na úrade práce dostane príspevok na podnikanie a o pol roka začne študovať na VŠ (denný študent)"... inak ďakujem, toto som potreboval vedieť
    Ak by si však o dotáciu žiadal v čase, keď už si prijatý na denné vysokoškolské štúdium, UP by od teba mohol žiadať vrátenie dotácie ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.