Zavrieť

Porady

Akú živnosť pri braní penziónu do prenájmu?

Dobrý deň,

chcela by som poprosiť o radu. S manželom máme možnosť vziať do prenájmu penzión o kapacite cca 40 lôžok s reštauráciou. Potrebovala by som poradiť, akú živnosť na to potrebujem, nakoľko ja mám ukončené vysokoškolské vzdelanie v oblasti manažmentu a viem zdokladovať 2-ročnú prax v ubytovacích službách a manžel je vyučený kuchár bez maturity s dlhoročnou praxou. Radi by sme si to rozdelili, no na živnostenskom úrade mu povedali, že nespĺňa podmienky na to, aby mohol mať živnosť v oblasti pohostinskej činnosti. Zdá sa mi, že na penzión je viazaná živnosť. Len ako je to teraz od 1.1.2011, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri prílohu - zoznam voľných činností zo stránky ministerstva vnútra oikožka 22.1 Ubytovacie služby bez poskytovania
    pohostinských činností.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    terezamaria, Lubaba, vieraaaa, Danielle369, akina, zdenka131, fulmaja, Mária.K., arizona
    9

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    mijadave Pozri príspevok
    Dobrý deň,

    chcela by som poprosiť o radu. S manželom máme možnosť vziať do prenájmu penzión o kapacite cca 40 lôžok s reštauráciou. Potrebovala by som poradiť, akú živnosť na to potrebujem, nakoľko ja mám ukončené vysokoškolské vzdelanie v oblasti manažmentu a viem zdokladovať 2-ročnú prax v ubytovacích službách a manžel je vyučený kuchár bez maturity s dlhoročnou praxou. Radi by sme si to rozdelili, no na živnostenskom úrade mu povedali, že nespĺňa podmienky na to, aby mohol mať živnosť v oblasti pohostinskej činnosti. Zdá sa mi, že na penzión je viazaná živnosť. Len ako je to teraz od 1.1.2011, vie mi niekto poradiť? Ďakujem.
    Miešate tú dve živnosti:
    - remeselná živnosť: pohostinská činnosť, kde postačuje výučný lisť kuchár-čašník, prax sa nedokladuje
    - viazaná živnosť: ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností...., tu je potrebné VŠ vzdelanie 2.stupňa a prax v odbore 2 roky, alebo VŠ vzdelanie
    1.stupňa a prax 3 roky v odbore alebo úplné stredné odborné vzdelanie, resp.všeobecné a prax 4 roky.
    Žiadne zmeny od 1.1.2011 nie sú.

    mijadave je offline (nepripojený) mijadave

    mijadave
    Čiže na to, aby sme mohli vziať ten penzión do prenájmu potrebujem teda tú viazanú živnosť:ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností....?

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Podľa toho, čo píše mijadave v prvom príspevku, pôjde o viazanú nie voľnú živnosť, ešte je potrebné, aby ubytovacie zariadenie správne zaradil podľa vyhlášky MH SR č. 277/2008 Z.z./ o klasifikačných znakoch a kategorizácii ubytovacích zariadení/.
    Naposledy upravil akina : 04.01.11 at 17:25 Dôvod: preklep

    mijadave je offline (nepripojený) mijadave

    mijadave
    Ďakujem za odpovede.
    A dalo by sa to aj tak, že manžel by si vzal živnosť len na pohostinskú činnosť a ja zas len na to ubytovanie bez pohostinských činností? Potom by sme mohli mať obaja len voľnú živnosť, nie? Každý zvlášť a pritom pod jednou strechou. Dalo by sa to aj tak?

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    mijadave Pozri príspevok
    Ďakujem za odpovede.
    A dalo by sa to aj tak, že manžel by si vzal živnosť len na pohostinskú činnosť a ja zas len na to ubytovanie bez pohostinských činností? Potom by sme mohli mať obaja len voľnú živnosť, nie? Každý zvlášť a pritom pod jednou strechou. Dalo by sa to aj tak?
    Pohostinská činnosť nie je voľná ale remeselná živnosť. Čo sa týka kombinácie pohostinská činnosť manžel a ty volná živnosť ubytovacie služby pod jednou strechou na jednej adrese evokuje obchádzanie obsahovej náplne viazanej živnosti, čo sa môže negatívne prejaviť pri následnej kontrole zo Žú. Každopádne preštuduj aj vyššie uvedenú vyhlášku, penzión vo vyššej kategórii už musí mať vlastné odbytové stredisko, musí okrem raňajok podávať aj varenú stravu/obed,večera/ a tým pádom sa posúva do skupiny ubytovacích zariadení s prevádzkovaním pohostinských činností - viazaná živnosť.

    mijadave je offline (nepripojený) mijadave

    mijadave
    Tušila som, že to takto nemôže byť. Každopádne ďakujem za odpoveď.
    Takže na tú viazanú živnosť mi stačí, keďže mám vysokoškolské vzdelanie 2.stupňa, zdokladovať len dvojročnú prax? Je na to potvrdenie aj nejaký vzor? Stačí mi 2-ročná prax na pozícii recepčnej?

    akina je offline (nepripojený) akina

    akina
    Prax posudzuje individuálne živ.úrad, lepšie by bolo uviesť prax ako vedúca ubytovacieho zariadenia.

    topper1 je offline (nepripojený) topper1

    topper1
    Ahojte, v prípade vyššie bolo uvedené, že nie je možné mať remeselnú živnosť - pohostinská činnosť a ubytovacie služby bez pohostinskej činnosti súčasne v jednom objekte. Platí to aj v prípade, ak poskytujem ubytovanie v kategóríí ubytovania v súkromi - izba (druhé poschodie objektu) a na prízemí bude reštaurácia? Ubytovaným hosťom nebude poskytované stravovanie ako súčasť ubytovanie. Budú mať len možnosť stravovať sa v reštaurácii a to im bude účtované zvlášť. Bolo by to takto možné?

    Economic je offline (nepripojený) Economic

    majiteľka spoločnosti a ekonómka spoločnosti ...viac Economic
    topper1 Pozri príspevok
    Ahojte, v prípade vyššie bolo uvedené, že nie je možné mať remeselnú živnosť - pohostinská činnosť a ubytovacie služby bez pohostinskej činnosti súčasne v jednom objekte. Platí to aj v prípade, ak poskytujem ubytovanie v kategóríí ubytovania v súkromi - izba (druhé poschodie objektu) a na prízemí bude reštaurácia? Ubytovaným hosťom nebude poskytované stravovanie ako súčasť ubytovanie. Budú mať len možnosť stravovať sa v reštaurácii a to im bude účtované zvlášť. Bolo by to takto možné?

    Voľný predmet podnikania použi tento :
    Ubytovacie služby s poskytovaním prípravy a predaja jedál, nápojov a polotovarov ubytovaným hosťom v ubytovacích zariadeniach s kapacitou do 10 lôžok

    GabikaR je offline (nepripojený) GabikaR

    GabikaR
    Dobrý deň, rada by som obnovila tuto temu: Tiez mame moznost prenajat si ubytovnu - 22 lôžok, pričom v objekte sa nachádza aj reštaurácia. Zodpovedného zástupcu na pohostinskú činnosť máme. S ubytovanim je to problem. Bolo by mozne ubytovanie robit ako volnu zivnost: Ubytovacie služby bez poskytovania pohostinských činností? Ďakujem za odpoveď.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.