Zavrieť

Porady

Prerušenie a návrat na RD, praca popri nej a opatrovné na dieťa...

Dobrý večer,
chcela by som sa spýtať či mi nevie niekto poradiť...
mám nárok na RD ktorú som si zastavila v marci 2010 lebo sa popri nej nedalo pracovať a ja som sa zamestnala...teraz to zákon umožňuje a tak sa od januára 2011 možem vrátiť na RD a aj pracovať popri nej... chcem sa spýtať či niekto nevie keď sa vrátim na RD či mi zostáva aj nárok na opatrovné mojho syna pre moju maminu,ktorá je na starobnom dôchodku a musela si vybaviť živnosť, aby sme dostali opatrovné keď sa mi starala o syna čo bolo vo výške nejakých 163 eur a teraz je to možné od januára vo výške 230 eur a či bude musieť tiež platiť do ZP lebo zatiaľ nemusela a ja áno...
Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede...
Iveta
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Iva212 Pozri príspevok
    Dobrý večer,
    chcela by som sa spýtať či mi nevie niekto poradiť...
    mám nárok na RD ktorú som si zastavila v marci 2010 lebo sa popri nej nedalo pracovať a ja som sa zamestnala...teraz to zákon umožňuje a tak sa od januára 2011 možem vrátiť na RD a aj pracovať popri nej... chcem sa spýtať či niekto nevie keď sa vrátim na RD či mi zostáva aj nárok na opatrovné mojho syna pre moju maminu,ktorá je na starobnom dôchodku a musela si vybaviť živnosť, aby sme dostali opatrovné keď sa mi starala o syna čo bolo vo výške nejakých 163 eur a teraz je to možné od januára vo výške 230 eur a či bude musieť tiež platiť do ZP lebo zatiaľ nemusela a ja áno...
    Vopred veľmi pekne ďakujem za odpovede...
    Iveta
    Po 1.1.2011 sa môžeš rozhodnúť, či popri zamestnaní budeš poberať rodičovský príspevok alebo príspevok na starostlivosť o dieťa.
    Ak má mamina živnosť, môžeš požiadať o príspevok na starostlivosť o dieťa. Suma je síce vyššia, ale mamine narobíš problémy s účtovníctvom, bude platiť dane a po podaní RZZP aj preddavky na zdr. poistenie. (Ako starobný dôchodca nemá nárok na odpoč.položku).

    Ak by som sa rozhodovala sama, brala by som rodičovský príspevok. Zmenu treba nahlásiť na UP, asi ti ho nezačnú znovu vyplácať sami.

    Pokial nepracuješ na dohodu, ale na pracovnú zmluvu, štát nie je za teba platitelom odvodov. Platíš preddavky do ZP a odvody do SP zo skutočne dosiahnutej hrubej mzdy. Zmenu treba nahlásiť v ZP aj SP.

    Prerušenie a návrat na RD, praca popri nej a opatrovné na dieťa...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.