Zavrieť

Porady

RZZP za rok 2010

človek čo opustil Poradu.
Prikladám oznam zo stránky ePredpisy :

Novela vyhlášky obsahuje oproti minulému roku iba zmeny v tlačivách ročného zúčtovania; konkrétne sa rok 2009 zmenil na rok 2010 a zmeny v súvislosti so zmenou parametrických čísiel, ktoré korešpondujú pre rok 2010, ako napríklad minimálna mzda, vymeriavací základ pre poistencov štátu a pod.
Termín na podanie ročného zúčtovania poistného za rok 2010 vychádza z § 19 zákona, podľa ktorého ročné zúčtovanie zdravotného poistenia za rok 2010 bude mať platiteľ poistného povinnosť podať do 31. marca 2011, teda v rovnakom termíne ako daňové priznania.
Najdôležitejšou informáciou pre poistencov a zamestnávateľov v súvislosti s ročným zúčtovaním poistného za rok 2010 je ustanovenie § 19 zákona, podľa ktorého sú termíny pre ročné zúčtovanie za rok 2010 nasledovné:
do 31. marca 2011 – lehota dokedy sa musí vykonať a podať ročné zúčtovanie v zdravotnej poisťovni, v ktorej boli platitelia poistení v roku 2010,
do 15. februára 2011 – lehota dokedy môžu zamestnanci požiadať posledného zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania za rok 2010, resp. o vystavenie dokladu o príjmoch a preddavkoch, ak si budú ročné zúčtovanie robiť sami, alebo požiadajú o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa,
do 7. februára 2011 – lehota dokedy musí zamestnávateľ vydať zamestnancovi (ak o to požiadal) doklad o príjmoch a zaplatených preddavkoch, resp. ak zamestnanec požiada neskôr o vydanie dokladu, tak zamestnávateľ je povinný ho vydať do 15 kalendárnych dní,
do 30. apríla 2011 – lehota dokedy musí poistenec alebo zamestnávateľ, ktorý vykonal ročné zúčtovanie, oznámiť ostatným platiteľom poistného výsledok (preplatok/nedoplatok) z ročného zúčtovania za rok 2010, pokiaľ dosiahol sumu najmenej 3,- eur,
do 31. mája 2011 lehota na odovzdanie tlačiva „oznámenie zamestnávateľa o preplatkoch a nedoplatkoch, kde zamestnávateľ uvedie výsledný preplatok alebo nedoplatok zamestnávateľa za zamestnancov konkrétnej zdravotnej poisťovne.
do 30. júna 2011 - lehota dokedy platitelia poistného zaplatia zdravotnej poisťovni nedoplatok z ročného zúčtovania, zdravotná poisťovňa vráti platiteľom preplatky z ročného zúčtovania, ak ich výška dosiahla sumu najmenej 3,- eur.
Zmeny oproti minulému roku sú nasledovné:
1. Rok 2009 sa zmenil na rok 2010.
2. Zmeny čísiel korešpondujúcich pre rok 2010 sú nasledovné:

<CENTER><TABLE border=1 cellSpacing=0 borderColor=#000000 cellPadding=2 width=622><COLGROUP><COL width=55><COL width=110><COL width=111><COL width=145><COL width=178><TBODY><TR vAlign=top><TD width=55>p. č.
</TD><TD width=110>Rok 2008
</TD><TD width=111>Rok 2009
v
</TD><TD width=145>Rok 2010
v

</TD><TD width=178>

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>1
</TD><TD width=110>97 200,- Sk
</TD><TD width=111>3546
</TD><TD width=145>*3692,40?
</TD><TD width=178>Minimálny ročný vymeriavací základ

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>2
</TD><TD width=110>675 396,- Sk
</TD><TD width=111>24073,92
</TD><TD width=145>26029,08
</TD><TD width=178>Maximálny ročný vymeriavací základ pre všetkých

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>3
</TD><TD width=110>5 361,- Sk
</TD><TD width=111>191,07
</TD><TD width=145>206,60
</TD><TD width=178>Mesačný minimálny vymeriavací základ pre poistenca štátu a pre samoplatiteľa

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>4
</TD><TD width=110>8 100,- Sk
</TD><TD width=111>295,50
</TD><TD width=145>307,70
</TD><TD width=178>Minimálna mzda

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>5
</TD><TD width=110>64 332,- Sk
</TD><TD width=111>2292,84
</TD><TD width=145>2479,2
</TD><TD width=178>Maximálna ročná suma pre poistencov štátu a samoplatiteľov

</TD></TR><TR vAlign=top><TD width=55>6
</TD><TD width=110>0,6618
</TD><TD width=111>0,6466
</TD><TD width=145>0,6465
</TD><TD width=178>Koeficient samoplatiteľa

</TD></TR></TBODY></TABLE></CENTER>


*Minimálny základ SZČO =3 834,84 Eur / rok
(12 x 319,57 Eur)
- áno aj táto veličina sa bude vyskytovať v RZZP, týmto reagujem na príspevok č.5 od mazuma.
Naposledy upravil Melnick : 18.01.11 at 13:12
Usporiadat
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Faktická otázka:

Aký je termín podania RZZP pre szčo, ktorý v súľade s §49 ZoDP oznámy DÚ predlženie termínu podania DP? Teda k 31.03. nebude vedeť vyhotoviť RZZP, nakoľko nebude vedieť základ dane?
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Zoltán Kovács Pozri príspevok
Faktická otázka:

Aký je termín podania RZZP pre szčo, ktorý v súľade s §49 ZoDP oznámy DÚ predlženie termínu podania DP? Teda k 31.03. nebude vedeť vyhotoviť RZZP, nakoľko nebude vedieť základ dane?
Doložené potvrdenie z DÚ o odloženej daňovej povinnosti je doklad na predĺženie odovzdania RZZP do ZP.
13 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
Melnick Pozri príspevok
Doložené potvrdenie z DÚ o odloženej daňovej povinnosti je doklad na predĺženie odovzdania RZZP do ZP.
Takže aby som to dobre pochopil: Podám na DÚ oznámenie v zmysle §49 ZoDP o predlžení lehoty na podanie DP. A toto oznámenie (potvrdené z podateľne DÚ) predložím ZP, a mám po starostiach?
1 0
mazuma mazuma

mazuma je offline (nepripojený) mazuma

Pozor pre SZČO je minimálny ročný vymeriavací základ 3 834,84 eura !!!
6 0
aneurizma aneurizma

aneurizma je offline (nepripojený) aneurizma

Zoltán Kovács Pozri príspevok
Takže aby som to dobre pochopil: Podám na DÚ oznámenie v zmysle §49 ZoDP o predlžení lehoty na podanie DP. A toto oznámenie (potvrdené z podateľne DÚ) predložím ZP, a mám po starostiach?
Nie je to také jednoduché ako ste to napísali. Síce podáte na daňový úrad oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania a zároveň doklad predložíte do zdravotnej poisťovni do 31.3.2011, avšak po starostiach nemáte. Daňový úrad očakáva Vaše daňové priznanie v predĺženej lehote, ale aj príslušná zdravotná poisťovňa očakáva v rovnakom termíne podanie ročného zúčtovania poistného. To, že ste si lehotu splnili na daňovom úrade a prípadne nesplnili odovzdanie ročného zúčtovania poistného, zdravotná poisťovňa veľmi rýchlo zistí v súčinnosti s daňovým úradom a zo zákona je povinná vás oznámiť úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vám môže stanoviť pokutu vo výške 165 euro za nedodržanie predĺženej lehoty. Prosím, opatrne...
5 0
Zoltán Kovács Zoltán Kovács

Zoltán Kovács je offline (nepripojený) Zoltán Kovács

človek, príliš dôverčivý, a niekedy aj idealista, ktorý verí v dobro človeka ...viac
aneurizma Pozri príspevok
Nie je to také jednoduché ako ste to napísali. Síce podáte na daňový úrad oznámenie o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania a zároveň doklad predložíte do zdravotnej poisťovni do 31.3.2011, avšak po starostiach nemáte. Daňový úrad očakáva Vaše daňové priznanie v predĺženej lehote, ale aj príslušná zdravotná poisťovňa očakáva v rovnakom termíne podanie ročného zúčtovania poistného. To, že ste si lehotu splnili na daňovom úrade a prípadne nesplnili odovzdanie ročného zúčtovania poistného, zdravotná poisťovňa veľmi rýchlo zistí v súčinnosti s daňovým úradom a zo zákona je povinná vás oznámiť úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vám môže stanoviť pokutu vo výške 165 euro za nedodržanie predĺženej lehoty. Prosím, opatrne...
No s viac ako 15 ročnou praxou v tejto bradži, a ročným množstvom DP okolo 50-60 ks som si toho vedomí, že aké môžu byť následky ak nepodám RZZP......
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Vzory tlačív RZZP :

http://www.zbierka.sk/zz/predpisy/de...74&Rocnik=2011
16 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Toto musím opraviť:
"*Hranica hrubých príjmov za rok 2009 od ktorej musí byť SZČO od júla 2010 povinne poistená 3 834,96 Eur / rok
(12 x 319,59 Eur) - áno aj táto veličina sa bude vyskytovať v RZZP, týmto reagujem na príspevok č.5 od mazuma
."
Minimálny základ szčo za rok 2010 pre ZP je 3834,84 eura - ako uviedla mazuma. Minimálny ročný základ zamestnanca je zjednodušene 3692,40 - suma v tabuľke (čo samozrejme nie je celkom pravda pri hodinovo odmeňovaných, pri nižších úväzkoch apod.) ale táto suma sa používa na posúdenie, či je potrebné zisťovať minimálny základ zamestnanca.
K tomu, že je to hranica, od ktorej musí szčo platiť poistenie od 1.7.2010 - to platí pre sociálne poistenie a nemá nič so zdravotným poistením.
4 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Motyčková Pozri príspevok
Toto musím opraviť:
"*Hranica hrubých príjmov za rok 2009 od ktorej musí byť SZČO od júla 2010 povinne poistená 3 834,96 Eur / rok
(12 x 319,59 Eur) - áno aj táto veličina sa bude vyskytovať v RZZP, týmto reagujem na príspevok č.5 od mazuma."
Minimálny základ szčo za rok 2010 pre ZP je 3834,84 eura - ako uviedla mazuma. Minimálny ročný základ zamestnanca je zjednodušene 3692,40 - suma v tabuľke (čo samozrejme nie je celkom pravda pri hodinovo odmeňovaných, pri nižších úväzkoch apod.) ale táto suma sa používa na posúdenie, či je potrebné zisťovať minimálny základ zamestnanca.
K tomu, že je to hranica, od ktorej musí szčo platiť poistenie od 1.7.2010 - to platí pre sociálne poistenie a nemá nič so zdravotným poistením.
Táto veličina má vplyv pri posudzovaní oslobodenia od platenia odvodov do ZP pri PN živnostníka ...
5 0
Jana_clenka Jana_clenka

Jana_clenka je offline (nepripojený) Jana_clenka

veronikasad Pozri príspevok
Táto veličina má vplyv pri posudzovaní oslobodenia od platenia odvodov do ZP pri PN živnostníka ...
Môžem poprosiť o vysvetlenie ? Ďakujem veľmi pekne.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Veronika, tiež tomu nerozumiem.
Ak je živnostník PN a poberá nemocenksé, preddavky na ZP neplatí.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

čo ak je SZCO PN a nepoberá nemocenské, má to vplyv pri RZZP ?
Viem, že ak je SZCO PN a poberá nemocenské tak mu platením odvodov do ZP vzniká preplatok. Čo však ak nepoberá nemocenské?
Ďakujem.
1 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Ak nepoberá nemocenské, neznižuje to minimálny základ pre rzzp, takáto PN sa ani v rzzp neuvádza, čiže nemá žiaden vplyv na rzzp.
11 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Ďakujem,
mala som ten pocit ale nie istotu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Jana Motyčková Pozri príspevok
Veronika, tiež tomu nerozumiem.
Ak je živnostník PN a poberá nemocenksé, preddavky na ZP neplatí.
mesačný VZ sa znižuje o obdobie PN-ky. Ale zníženie poistného si v skutočnosti môže uplatniť len vtedy, ak jeho VZ z podnikania je nižší ako min.VZ, krátený o obdobie PN.

Zvýraznené neplatí, ak SZČO prekročí min. VZ. Ak počas PN-ky neplatil, vznikne mu v RZZP nedoplatok.
5 0
mazuma mazuma

mazuma je offline (nepripojený) mazuma

Ešte jedno drobné upozornenie pre SZČO:
Preddavok na poistné upravený podľa § 16 ods. 8 písm. b) a c) a ods. 9 zákona na obdobie od 1.1.2012 do 31.12.2012 (t.j. Položka č. 66 v tlačive B, položka č. B45 v liste SB tlačive S, položka č. B66 v liste XB tlačive X a položka č. 25 v tlačive Odpis z ročného zúčtovania poistného ) je možné správne vyplniť až po dátume 3.3.2011 kedy bude v ŠÚ SR zverejnená priemerná mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve Slovenskej republiky za rok 2010. T.j. bude možné určiť výšku minimálneho a maximálneho preddavku.
9 0
dodko999 dodko999

dodko999 je offline (nepripojený) dodko999

poprosim o odpoved: 9,5 mesiaca som bol poistencom statu, 3,5 som szco (praca na dic). prijem 2500, zaplatil som zdravotne odvody za september v oktobri,..., za december v januari 2011.
Podavam zuctovanie iba typu B?
zaklad dane bude 2500 alebo znizene o 40% pausalne vydavky? ak znizene o pausal ako to zaokruhlim? (prijem nie je presne 2500), nahor, nadol, na 2 des. miesta, na cele eura...
zdravotne odvody budu sept+oktober+november, kedze za december su zaplatene v januari 2011?
vymeriavaci zaklad bude (zaklad dane+zapl. poistne-sept,okt,nov)/2,14 ?
14% z vym. zakladu je to co som mal zaplatiť na poistnom?
0 0
Heleč Heleč

Heleč je offline (nepripojený) Heleč

Píšeš v teme o zdravotnom a pýtaš sa na daňové priznanie. Prepáč, ale musíš sa najprv zorientovať.....
0 0
latka latka

latka je offline (nepripojený) latka

Dobrý den, mala by som otázku k tejto teme: Bola som zamestnancom na RD do 20.9.2010 od 21.9.2010 som evidovaná na UP a poberám podporu v nezamestnanosti. RZZP nepodávam. Zaujíma ma aj dalej rok 2011 - dufam že z tejto podpory sa preddavky neplatia a nemusím sa isť prihlasovať do ZP aj ked je ta podpora 1000E?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

latka Pozri príspevok
Dobrý den, mala by som otázku k tejto teme: Bola som zamestnancom na RD do 20.9.2010 od 21.9.2010 som evidovaná na UP a poberám podporu v nezamestnanosti. RZZP nepodávam. Zaujíma ma aj dalej rok 2011 - dufam že z tejto podpory sa preddavky neplatia a nemusím sa isť prihlasovať do ZP aj ked je ta podpora 1000E?
počas evidencie na UP si poistencom štátu. Predpokladám, že si v ZP nahlásila zmenu platitela poistného.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať