Zavrieť

Porady

Existuje úľava z dani za nehnuteľnosť?

miro24679

miro24679 je offline (nepripojený) miro24679

miro24679
Dobrý deň,

Existujú nejaké daňové úľavy z nehnuteľnosti pre nového majiteľa nehnuteľnosti?

Existuje daňová úľava z nehnuteľnosti pre majiteľa, ktorý je invalidný dôchodca?


Počul som, že voľakedy to bolo vraj tak, že nový majiteľ nehnuteľnosti (domu a záhrady alebo bytu na sídlisku) bol oslobodený od dani z nehnuteľnosti na 5 rokov. Platí také niečo aj dnes?

Môj prípad: Som poberateľom čiastočného invalidného dôchodku, darovacou zmluvou som nadobudol dom so záhradou od svojej babky.

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Chobot

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Najlepšia odpoveď len pre registrovaných
    Porada je tu vďaka aktívnej spolupráci členov
    Registrovať
    JarkaL

    JarkaL je offline (nepripojený) JarkaL

    JarkaL
    Niektoré obce dávajú úľavu, ale nie pre invalidov, ale pre tých, čo majú preukaz ZŤP.
    V zmysle zákona č. 582/2004 Z.z. § 17 odstavec /3/ písmeno d) a e)
    Správca dane (teda príslušna obec, či mesto) môže (nemusí) Všeobecne záväzným nariadením podľa miestnych podmienok v obci alebo jej jednotlivej časti ustanoviť zníženie dane alebo oslobodiť od dane zo stavieb alebo od dane z bytov
    d) stavby na bývanie a byty podľa druhej časti tohto zákona vo vlastníctve občanov v hmotnej núdzi, občanov starších ako 62 rokov alebo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držitteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ako aj prevažne alebo plne bezvládnych občanov, ktoré slúžia na ich trvalé bývanie.
    e) garáže a nebytové priestory v bytových domoch slúžiace ako garáž vo vlastníctve občanov starších ako 62 rokov alebo občanov s ťažkým zdravotným postihnutím, alebo držitetľov preukazu občana s ťažkým zdravotným positznutím, alebo držiteľov preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím s potrebou sprievodcu, ktoré slúžia pre motorové vozidlo používané na ich prepravu
    podľa /4/ Správca dane môže vo VZN podľa miestnych podmienok vekovú hranicu občanov uvedenú v odsekoch /2/ a /3/ zvýšiť.
    Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
    Porada je založená na aktívnej spolupráci členov. Aktívnym zapájaním sa naučíte viac ako keď informácie prijímate len pasívne. Spolu vieme viac!
    ivka70

    ivka70 je teraz online ivka70

    clovek, konzultant, a pod. :) ...viac ivka70
    Ta ulava na dani sa tykala prvonadobudatelov nehnutelnosti, podporovala to, aby si ludia sami zabezpecovali byvanie (napr. stavali domy). Takze aj keby este stale platila, netykala by sa ta, pretoze nie si prvym vlastnikom nehnutelnosti nadobudnutej darovanim.

    Existuje úľava z dani za nehnuteľnosť?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.