Zavrieť

Porady

Poznáte Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva ?

wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Hurmi-Kaki, Ebenovník, Diospyros, Tomel, Datojasilva je všetko jeden a ten istý druh. Rovnako ako pestrý je zoznam jeho pseudonim pestrý je aj tento druh. Za približne 3000 rokov jeho pestovania a šľachtenia vznikol pomerne veľký počet jeho rôznorodých odrôd líšiacich sa svojimi vlastnosťami. Sú preto veľmi zaujímavé z hľadiska šľachtenia.
V poslednom čase som sa niekoľko krát stretol, že niekto má viacročný stromček ktorý kedysi vypestoval z náhodného semienka, ktoré sa občas v plodoch objavia.
Ako zberateľa by ma zaujímali práve takéto semenáče. Doteraz som zozbieral 60 rôznych odrôd a asi 10 typov semenáčov.
Ak niekto viete o takomto stromčeku - ozvite sa.
Môžeme vymeniť vrúble či sadenice.
Usporiadat
Téma je uzavretá.
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

BXL z kvetináčov, toto je ideálny čas, chladnejšie, viac dažďa, mne to nemá v lete kto poliať.
0 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Myslíš,že nezmrzne?Tak idem zajtra na to.
0 0
wabi wabi

wabi je offline (nepripojený) wabi

Osobne by som neriskoval sadiť takto na zimu Kaki... Záleží ale od toho či si na juhu a máš to v chránenom intraviláne "super miesto", alebo to nie je tak ideálne. V každom prípade saď tada ak už musíš miestom štepenia pod zem asi 20 cm a prihrň štrkopieskom a môžeš aj väčšie kamene, tak ako som o tom písal...
Veľa šťastia.
0 0
Milas265 Milas265

Milas265 je offline (nepripojený) Milas265

Tento rok bude menej,ale väčšie. Zaujimavé,že niektoré plody sú už konzumné...
P9151033.jpg  
P9151035.jpg  
1/1
2 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Ja dúfam, že tento rok nezamrznú, u nás nepršalo, sú menšie ako vlani a menej
DSC_0054.jpg  
2 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

wabi
Osobne by som neriskoval sadiť takto na zimu Kaki... Záleží ale od toho či si na juhu a máš to v chránenom intraviláne "super miesto", alebo to nie je tak ideálne. V každom prípade saď tada ak už musíš miestom štepenia pod zem asi 20 cm a prihrň štrkopieskom a môžeš aj väčšie kamene, tak ako som o tom písal...
Veľa šťastia.
Dakujem,neodvážila som sa,počkám na jar.
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Vaniglia.
IMG_1383.JPG  
IMG_1372.JPG  
IMG_1374.JPG  
1/1
4 0
BXLmiami BXLmiami

BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

Máš ju v skleníku?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Nemám to v skleníku ale mám to asi meter od steny a z obidvoch strán mám urobenú konštrukciu aby som tam mohol natiahnuť fóliu pre prípad keby boli veľké mrazy alebo ako ochranu pred jarnými mrazmi . Do teraz som to nemusel použiť lebo od kedy som to urobil prestalo mrznúť -
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Takto to vyzerá .
IMG_1395.JPG  
2 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Si kapor,proste parada
1 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

Čau Juraj. Musím uznať, máš to fakt dobre zabezpečené. A čo tie ostatné výpestky na druhej strane oproti týmto? Ukáž aj tie ostatným.

Jano
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

J500j
Čau Juraj. Musím uznať, máš to fakt dobre zabezpečené. A čo tie ostatné výpestky na druhej strane oproti týmto? Ukáž aj tie ostatným.

Jano
Ahoj Jano, Nevie že načo myslíš , kde oproti ? Prvý strom je Buju druhý je Vaniglia a tretí je Tipo. Ten štvrtý za tým vetrolamom to je Jabloň.
0 0
J500j J500j

J500j je offline (nepripojený) J500j

Vľavo - od suseda máš len asiminy?
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

1. Tebong 2.Jiro , ale to sú ešte len deti.
IMG_1406.JPG  
0 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

Trochu poznania
Ahoj Palo!
Pri ceste do Talianska som sa zastavil u majiteľa kaki Steiermark. Je to najstarší strom kaki severne od Álp. Rastie v oblasti Graz, vo výške 426 m, na miernom južnom svahu. Pestuje sa tam aj hrozno. Prežíva bez problémov mrazy -20°C. Ročná úroda cca 200 kg. O jeho spopularizovanie a rozšírenie sa zaslúžil p. Helmut Hromadnik, od ktorého som dostal pred mnohými rokmi jednu z jeho prvých navrúbľovaných rastlín. Mysleli sme, že sa jedná o náhodný semenáč. Ale aj na fotografii vidieť miesto vrúbľovania. Stromček bol dovezený okolo roku 1930 zo severného Talianska. Z porovnaní plodov predpokladám na 90%, že sa jedná o odrodu Costata, hoci na severe Talianska sa najviac pestuje kaki Tipo. Helmut tam navrúbľoval aj ďalšie rastliny z originálneho stromu, ale tie viac "ošetruje" dobytok - sú polámené.
Miro.


0 0
pmajap pmajap

pmajap je offline (nepripojený) pmajap

Tipo, ale dozrieva pomaly, Juraj ako je na tom tvoje tipo
PA150043.JPG  
PA150042 (2).JPG  
1/1
3 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Tipo 24 plodov , všetky plody vyše 300 g.
IMG_1458.JPG  
IMG_1457.JPG  
IMG_1459.JPG  
IMG_1456.JPG  
1/1
3 0
paloo paloo

paloo je offline (nepripojený) paloo

To si vazil aj so stromom
0 0
Juraj Bindzár Juraj Bindzár

Juraj Bindzár je offline (nepripojený) Juraj Bindzár

Paľo,doteraz som iba tipoval ale kôli tebe som práve teraz odtrhol jeden plod Tipo a jeden plod Buju a ako je vidieť tak som sa nemýlil . Tipo má 307 g ten ťažší plod je Buju.
IMG_1470.JPG  
IMG_1469.JPG  
1/1
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať