Zavrieť

Porady

webova stranka stara-nova

Vidim, ze sa tu riesi vytvorenie web stranky. Ja mam problem s takymto niecim, poradite?
Mam vytvorenu vlastnu domenu uz asi 3 roky. Platim rocny poplatok cca 50 eur + poplatok 100 eur panovi, ktory mi web vytvoril. Neviem, ci ceny su v norme alebo lacne, alebo prehnane. Som s nim spokojna, web vyuzivam. Problem je v tom, ze ked chcem daco zmenit, doplnit, aktualizovat, tak nemam k tomu pristup. Ked sa obratim na pana "stvoritela", tak na mna nema cas. Jednoducho su s nim problemy.
Chcela by som zachovat tuto web stranku, proste s nou nehybat, iba zmenit to, aby som mala k nej pristup ja, alebo aj niekto komu za sluzby zaplatim a ked budem nieco potrebovat, tak mi to urobi. Nie ako teraz.
Co mam urobit? Teraz v maji by som mala uhradit dalsiu platbu webhostingu na dalsi rok.
Dakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

PaloPa
V skratke, ceny za web sa zvyčajne skladajú z troch súm:

1) poplatok za doménu - to je služba ktorú spravuje SK-NIC Operator
Ročný registračný poplatok
- .SK: 16,60
- .EU: 7,99

Niekedy dáva poskytovateľ webhostingu na tieto poplatky zľavu, podľa typu webhostingu

Treba si skontrolovať kto je pre danú doménu zaevidovaný ako vlastník.
http://www.slovakdomains.sk

Problém môže byť ak je to "daný pán" a nebude chcieť zmeniť spôsob spolupráce alebo úplne sa údržby stránky vzdať.

2) poplatok za webhosting - to je služba, ktorá zabezpečuje umiestnenie samotných stránok, zvyčajne na svojich serveroch, s príslušnými technológiami, zabezpečením a spoľahlivosťou (24hod x 7dní)

Cenník webhostingu je zvyčajne od typu poskytovanej služby. Zvyčajne podľa toho aký typ stránok je tam prevádzkovaný.
Napr.:
OPTIMUM LINUX - optimálne pre php riešenia - to môžu byť rôzne redakčné systémy ako je Joomla, WordPress ...,
OPTIMUM WINDOWS - pre stránky postavené na Windows technológiách - napr. aspx)

Ceny sa hýbu aj poľa typu úhrady (mesačné, polročné, ročné ...)
Napr. mesačný poplatok (pri ročnej platbe):
3,59 * 12 * 1,20 = 51,69 €

3) poplatky pre tvorcu (a zvyčajne aj správcu) webu.
Tu je to samozrejme individuálne podľa typu stránok a spolupráce.

Pre typ stránky, ktorú si pri základnom zaškolení a troche šikovnosti
môže vlastník upravovať sám, sú výhodné tzv. CMS systémy, inak povedané - redakčné systémy napr. vyššie spomenutá Joomla.

Zložitejšie operácie (napr. nové funkčnosti, grafiku, špecifický html kód, zmenu dizajnu, zabezpečenie, aktualizáciu podkladovej technológie) zvyčajne robí správca webu, úpravu a pridávanie jednotlivých článkov - príspevkov môže robiť zaškolený pracovník vlastníka stránky. Tu môže byť nastavená i rôzna úroveň prístupových práv (iba registrovaný, editor, publisher, administrátor ...)

Ak nie je spokojnosť či už so správcom webu, alebo i prevádzkovateľom webhostingu, doménu je možné "premigrovať" k inému providerovi.

Od prevádzkovateľa webhostingu (t.j. tomu, komu platím tých cca 50€) sa dajú získať prístupové kódy, pre prístup na miesto kde sú uložené samotné stránky, prípadne aj prístup k databázam (MySQL - phpAdmin)

Všetko ostatné je samozrejme o vzájomnej dôvere a korektnej spolupráci, pretože údržba dobrého, aktuálneho a "živého" webu je dlhodobý proces.

Palo
Naposledy upravil PaloPa : 18.01.11 at 07:31

guru21 je offline (nepripojený) guru21

guru21
Dakujem za poucne rady, ktore sa vzdy zidu.
Cize musim "poprosit" prevadzkovatela mojho webu, aby súhlasil s migraciou? Alebo najskor treba najst ineho "pana", aby to urobil on sam na webhostingu?

PaloPa je offline (nepripojený) PaloPa

PaloPa
guru21 Pozri príspevok
Dakujem za poucne rady, ktore sa vzdy zidu.
Cize musim "poprosit" prevadzkovatela mojho webu, aby súhlasil s migraciou? Alebo najskor treba najst ineho "pana", aby to urobil on sam na webhostingu?
No osobne by som si asi najskôr skontroloval kto je zaevidovaný ako vlastník domény (viď vyššie).

Potom by som sa snažil dohodnúť so správcom webu, možno aj so slovami, že nie jediný kto vie spravovať web.

Ak nepríde k dohode, nájsť si niekoho, kto sa o stránky bude starať, prípadne ich i prerobí pod systém, do ktorého môže aktívne vstupovať aj vlastník stránky.

No a ten by (aj s ohľadom na to, aký typ technológie bude použitý) asi doporučil, či treba zmeniť aj providera hostingu, alebo len získať príslušné prístupové heslá (a tie samozrejme aj zmeniť - voči prípadným záškodníkom )

P.

newmi je offline (nepripojený) newmi

newmi
Ahoj. Ak chces, mozem ti poradit a po dohode aj nahodit CMS system za ktory sa nic neplati a mozes si texty sama upravit kedy len budes chciet. Rozhranie to ma asi tak ako ked pisem komentar tu na porade ;-)

webova stranka stara-nova

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.