Zavrieť

Porady

Prenájom nehnuteľnosti - zdanenie príjmu - súrne

Zdravím Vás,
možno som to prehliadla, alebo nenašla. Potrebujem poradiť ohľadom zdanenia príjmu nehnuteľnosti.
V roku 2010 som prenajímala byt 3 mesiace, okrem nájomného na 3 mesiace príjem predstavoval aj depozit vo výške mesačného nájmu. Aj tento depozit zarátam do súhrného príjmu, odpočítam skutočné výdavky a zdaním?
Čo v prípade, ak tento depozit po roku bude použitý, ako nájom za jeden mesiac, alebo ho vrátim nájomcovi, alebo bude použitý na prípadné nedoplatky na energiách?

Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katarina je offline (nepripojený) Katarina

    Katarina
    Depozit sa nezapočíta do príjmu z prenájmu, len ak sa peniaze použijú apo píšete, resp. pri ukončení nájmu. Neviem aké máte skutočné výdavky , je možnosť použiť 40 % paušál, treba prepočítať. Ak ste mali príjmy z prenájmu do výšky 925,95 € daňové priznanie z prenájmu nepodávate. Ak ste mali vyšší príjem zdaňujete len rozdiel.

    adka8791 je offline (nepripojený) adka8791

    adka8791
    Katarina Pozri príspevok
    Depozit sa nezapočíta do príjmu z prenájmu, len ak sa peniaze použijú apo píšete, resp. pri ukončení nájmu. Neviem aké máte skutočné výdavky , je možnosť použiť 40 % paušál, treba prepočítať. Ak ste mali príjmy z prenájmu do výšky 925,95 € daňové priznanie z prenájmu nepodávate. Ak ste mali vyšší príjem zdaňujete len rozdiel.
    Ďakujem. Príjem bol vyšší ako 925,95 eur, po prepočítaní paušálnych a skutočných výdavkov, je lepšie použiť skutočné nakoľko sú vyššie z dôvodu nákupu zariadenia pre nájomníka.
    Takže ak tomu správne chápem, zdaním len príjem nad 925,95 eur a prepočítam aj skutočné výdavky koeficientom, ktorým vyrátam v akom pomere sú celkové príjmy znížené o nezdaniteľnú časť vo výške 5 násobku životného minima a výsledok, ktorý dostanem zdaním.
    Práve som to prepočítala a výdavky sú vyššie ako príjmy, výsledok je strata, v budúcom roku môžem túto stratu umorovať??

    A čo s tým depozitom, ktorý som prijala v hotovosti, ako ho zúčtovať, ak bol prijatý v hotovosti a do príjmu sa nezapočítava?


    Ďakujem
    Naposledy upravil adka8791 : 02.02.11 at 05:57

    sona1980 je offline (nepripojený) sona1980

    sona1980
    Ak mám napr. príjem z prenájmu 2000 eur a skutočné výdavky predstavujú napr. 1000 eur. Od príjmov 2000 odpočítam 925,95 = 1074,05 . To uvediem v daňovom priznaní v stĺpci príjem. V stĺpci výdavky uvediem 1000 eur, alebo ich tiež upravujem?
    A ak ich upravujem, tak rovnakým pomerom znížim výdavky ako príjmy? 925,95 je 46,29% z 2000 , takže 462,9 je 46,29% z 1000. Čiže v stĺpci výdavky bude 1000 - 462,9 = 537,1
    Pochopila som to správne?

    valeriam je offline (nepripojený) valeriam

    valeriam
    Ja by som potrebovala potvrdiť- príjem zo živnosti- zisk, príjem z prenájmu - strata, nakoľko sa robili v byte opravy.
    Otázka: stratu z prenájmu môžem dať do nákladov celú(prepočítanú koeficientom), ovplyvní to výsledok celého príjmu z par.6. Áno?
    Niečo sa mi totiž marí, že náklady z prenájmu môžu byť len do výšky príjmu z prenájmu...
    Ďakujem.

    Prenájom nehnuteľnosti - zdanenie príjmu - súrne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.